Постанова № 32837772, 01.08.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2013
Номер справи
805/11012/13-а
Номер документу
32837772
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2013 р. Справа №805/11012/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дворникова М.С.

за участі секретаря судового засідання Воловик Ю.В.

представника позивача: Горелова О.В.;

представників відповідача: Масюріної Г.Ю., Ахрамєєвої С.А.,

Мавроді В.В., Суліковського А.В.;

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до державного підприємства "Шахта № 13-БІС" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства "Шахта № 13-БІС" (далі - ДП "Шахта № 13-БІС") в якому просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, який знаходиться за адресою: 86145, Донецька обл., м. Макіївка, вул. Чкалова, буд. 1 шляхом зупинення робіт по проведенню розрізних печей № 1 і №2 цілика №1 пласта l-8-1 горизонту 275 м у зв'язку з порушенням статей 16, 19 Кодексу України про надра та статей 19, 24 Гірничого закону України.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що під час планової перевірки відповідача з питань праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з використанням надр та їх охороною, виявлено 8 порушення нормативно-правових актів з охорони правці та надр, з яких 1 є порушенням вимог Кодексу України про надра, що відповідно до абз. 3 п. 2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення № 826) є підставою для заборони виконання робіт.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. Представники відповідача проти позову заперечували, надали письмовий відзив, в якому зазначили, що користування надрами ДП "Шахта № 13-БІС" здійснюється на підставі спеціального дозволу, який, на думку відповідача, надає право на видобуток вугілля в тому числі на пласті l-8-1.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Відповідно до направлення на перевірку, яке виписано на підставі наказу від 20.06.2013 № 029-7/23 у період з 24.07.2013 по 24.07.2013 посадовими особами позивача проведено планову перевірку ДП "Шахта 13-БІС" (код ЄДРПОУ 35715940), розташованого за адресою: 86145, Донецька область, м. Макіївка, вул. Чкалова, буд. 1 з питань охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з використанням надр та їх охороною, за наслідками якої складно акт від 24.07.2013 № 029-7/64 (а.с. 16-19).

Цей акт складено у присутності уповноваженої особи відповідача - Крейда Л.М. та отримано виконуючим обов'язки директора ДП "Шахта 13-БІС" Суліковським А.В. Акт представниками відповідача підписано без зауважень.

Під час цієї перевірки посадовими особами позивача виявлено 8 порушення нормативно-правових актів з охорони праві та надр, з яких 1 є порушенням вимог статей 16, 19 Кодексу України про надра та статей 19, 24 Гірничого закону України, а саме: спеціальним дозволом на користування надрами від 24.07.2003 № 3076, зі змінами відповідно до наказу від 22.10.2012 № 523, не передбачено видобування вугілля по пласту l-8-1, де виконуються роботи з проведення розрізних печей № 1 і № 2 цілика № 1 горизонту 275 м.

Дані порушення, на думку позивача, є підставою для заборони виконання робіт в силу

вимог абз. 3 п. 2.26. Положення № 826, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом на підставі п. 2 ч. 2 ст. 18 КАС України.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує такі норми права.

Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян є завданням Кодексу України про надра (ст. 2 цього Кодексу).

Згідно з ст. 19 цього Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до наданому відповідачу спеціального дозволу на користування надр № 3076 від 24.07.2003 (із змінами), ДП "Шахта № 13-БІС" має право на видобування вугілля на наступних ділянках надр: "Поле шахти № 13-біс, пласти m-5-1, m-3 m-2, l-7, l-4, l-1-1, l-1" (а.с. 42).

Право відповідача на видобування вугілля на платі l-8-1 зазначеним дозволом не передбачено.

Таким чином матеріалами справи підтверджено факт порушення відповідачем вимог статті 19 Кодексу України про надра, що виразилося у видобуванні вугілля на ділянці надр, не передбаченої у спеціальному дозволі - пласті l-8-1.

Відповідно до ст. 56 цього Кодексу основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.

За правилами ст. 57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у редакції, яка діє з 01.07.2013, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Таким чином позовні вимоги Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин підлягають задоволенню.

Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що у відповідності до частин 12-13 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Заява про скасування заходів реагування підлягає розгляду та вирішенню суддею одноособово з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом п'яти днів з дня її отримання судом. Неприбуття у судове засідання осіб, яким належним чином повідомлено про час і місце розгляду, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі якщо суд дійде висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, він розглядає заяву у порядку письмового провадження.

За результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню.

Відмова у задоволенні заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про скасування заходів реагування.

Приймаючи до уваги викладене та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до державного підприємства "Шахта № 13-БІС" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства "Шахта 13-БІС", що знаходиться за адресою: 86145, Донецька область, м. Макіївка, вул. Чкалова, буд. 1, шляхом зупинення робіт з проведення розрізних печей № 1 і № 2 цілика №1 пласта 1-8-1 горизонту 275 м у зв'язку з порушенням статті 19 Кодексу України про надра.

Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 37968280) на користь Держбюджету Калінінського району судовий збір у сумі 34,41 грн. за наступними реквізитами: р/р 31217206784005, банк отримувача - ГУДКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015.

Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.

У судовому засіданні 01 серпня 2013 року проголошену вступну та резолютивну частини.

Повний текст постанови складено та підписано 02 серпня 2013 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Дворников М.С.