Постанова № 32824431, 31.07.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2013
Номер справи
803/1420/13-а
Номер документу
32824431
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2013 року Справа № 803/1420/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Александрової М.А.,

при секретарі судового засідання Веремчуку В.В.,

за участю представника позивача Тарасюка В.М.,

представників відповідача Немченко У.М., Кухарчука В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Рожищенський сирзавод" до Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області про скасування рішень від 03 червня 2013 року №367, № 368, № 369, № 370, № 371, № 372 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Рожищенський сирзавод"(ПАТ "Рожищенський сирзавод") 25 червня 2013 року звернулося з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області (УПФУ в Рожищенському районі) про скасування рішень від 03 червня 2013 року № 367, № 368, № 369, № 370, № 371, № 372 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позовні вимоги обґрунтовано наступними обставинами.

Управлінням Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області до позивача було застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 72 054 грн. 99 коп., що підтверджується рішеннями від 03 червня 2013 року №367, № 368, № 369, № 370, № 371, № 372.

Рішення є необгрунтованими та незаконними, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Згідно із підпунктом 7.2.2 пункту 7.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10 даної Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період. Для позивача таким періодом є календарний місяць.

Однак, оскаржуваними рішеннями до позивача було застосовано штрафні санкції за періоди, які не відповідають календарному місяцю. Крім того, штрафні санкції застосовано за періоди, які відповідачем було включено в інші періоди, внаслідок чого було неправильно застосовано штрафні санкції. Відповідно до статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, проте відповідачем при розрахунку штрафних санкцій не було враховано що дані санкції ПАТ "Рожищенський сирзавод" були сплачені.

З наведених підстав позивач просив визнати нечинними та скасувати вище зазначені рішення.

Відповідно до письмових заперечень проти адміністративного позову № 3019/03-16 від 25 липня 2013 року (а.с. 33-36) відповідач просив в позові відмовити з таких підстав.

Рішення Управління Пенсійного фонду України у Рожищенському районі Волинської області від 03 червня 2013 року № 367, № 368, № 369, № 370, № 371, № 372 прийняті відповідно до вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Так, штрафні санкції та пеня нараховуються після повної сплати боргу. Станом на 20 травня 2013 року заборгованість позивача по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з листопада 2012 року по квітень 2013 року становить 339 621 грн. 09 коп. Сплата заборгованості проводилась 21 травня 2013 року, 27 травня 2013 року, 29 травня 2013 року, 31 травня 2013 року.

Відповідно до картки особового рахунку, після повного погашення позивачем заборгованості УПФУ в Рожищенському районі 03 червня 2013 року були прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску окремо за кожен період.

В своїх запереченнях відповідач зазначає що в позовній заяві невірно вказано суми рішень, зокрема описано тільки суму штрафу, а сума пені по кожному рішенню відсутня.

Посилання позивача в позовній заяві, що відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 24 квітня 2013 року позивачем згідно з платіжним дорученням № 15 від 21 травня 2013 року сплачено 25 855 грн. 80 коп. недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафних санкцій та пені, а відповідачем повторно нараховано штрафні санкції і пеню за той же період, не заслуговують на увагу, оскільки 25 855 грн. 80 коп. це недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску за лютий 2013 року, на яку була сформована вимога. А рішеннями від 03 червня 2013 року застосовано штрафні санкції та пеня.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримує повністю з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позову не визнають з мотивів та підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ПАТ "Рожищенський сирзавод" перебуває на обліку в УПФУ в Рожищенському районі та відповідно до вимог пункту 10 частини першої статті 1, частини третьої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI (Закон № 2464-VI) є платником зазначеного внеску (страхувальником) (а.с.13).

03 червня 2013 року УПФУ в Рожищенському районі прийняло рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме:

рішенням № 370 застосовано штраф в розмірі 12 786 грн. 73 коп. - 10 відсотків від суми боргу 127 867 грн. 41 коп. за листопад 2012 року, яка склалась станом на 20 грудня 2012 року, а також нараховано пеню в розмірі 17 608 грн. 88 коп. на суму боргу127 867 грн. 41 коп. за період з 20 грудня 2012 року по 21 травня 2013 року - в розмірі 0,01 відсотка за 152 дні несвоєчасної сплати (а.с. 7);

рішенням № 369 застосовано штраф в розмірі 10 125 грн. 35 коп. - 10 відсотків від суми боргу 101 253 грн. 45 коп. за грудень 2012 року, яка склалась станом на 21 січня 2013 року, а також нараховано пеню в розмірі 12 150 грн. 41 коп. на суму боргу 101 253 грн.45 коп. за період з 21 січня 2013 року по 21 травня 2013 року - в розмірі 0,01 відсотка за 120 днів несвоєчасної сплати (а.с. 6);

рішенням № 368 застосовано штраф в розмірі 4 102 грн. 37 коп. від суми боргу 41 023 грн. 68 коп. за січень 2013 року, яка склалась станом на 20 лютого 2013 року, а також нараховано пеню в розмірі 3 692 грн. 13 коп. за період з 20 лютого 2013 року по 21 травня 2013 року - в розмірі 0,01 відсотка за 90 днів несвоєчасної сплати (а.с. 5);

рішенням № 367 застосовано штраф в розмірі 2 594 грн. 10 коп. - 10 відсотків від суми боргу 25 941 грн. 02 коп. за лютий 2013 року, яка склалась станом на 20 березня 2013 року, а також нараховано пеню в розмірі 1 605 грн. 34 коп. за період з 20 березня 2013 року по 21 травня 2013 року - в розмірі 0,01 відсотка за за 62 дні несвоєчасної сплати (а.с. 4);

рішенням № 371 застосовано штраф в розмірі 2 471 грн. 30 коп. - 10 відсотків від суми боргу 24 712 грн. 99 коп. за березень 2013 року, яка склалась станом на 22 квітня 2013 року, а також нараховано пеню в розмірі 863 грн. 75 коп. за період з 22 квітня 2013 року по 27 травня 2013 року - в розмірі 0,01 відсотка за 35 днів несвоєчасної сплати (а.с. 8);

рішенням № 372 застосовано штраф в розмірі 3 705 грн. 19 коп. - 10 відсотків від суми боргу 37 051 грн. 94 коп. за квітень 2013 року, яка склалась станом на 20 травня 2013 року, а також нараховано пеню в розмірі 346 грн. 44 коп. за період з 20 травня 2013 року по 31 травня 2013 року - в розмірі 0,01 відсотка за 11 днів несвоєчасної сплати (а.с. 9).

Факти несвоєчасної сплати єдиного внеску підтверджуються карткою особового рахунку позивача за період з 01 січня 2010 року по 30 липня 2013 року (а.с.48-49).

Судом встановлено, що позивач несвоєчасно, тобто до 20 числа місяця наступного за звітним не сплачував єдиний внесок, внаслідок чого відповідачем було прийнято оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом № 2464-VI.

Згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом № 2464-VI.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, визначається пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI як недоїмка.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 затверджена Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (Інструкція № 21-5), яка розроблена відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом № 2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій органам Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків.

Відповідно до підпункту 7.2.2 пункту 7.2 Інструкції № 21-5 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період. Для позивача таким періодом є календарний місяць.

Відповідно до пункту 6.10 вказаної Інструкції за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Виходячи із наведених норм Закону № 2464-VI та Інструкції № 21-5, відповідачем правомірно прийнято рішення від 03 червня 2013 року № 367, № 368, № 369, № 370, № 371, № 372, а тому позовні вимоги ПАТ "Рожищенський сирзавод" не підлягають задоволенню.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Рожищенський сирзавод" до Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області про визнання нечинними та скасування рішень від 03 червня 2013 року №367, № 368, № 369, № 370, № 371, № 372 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 05 серпня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.А. Александрова