ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2013 року справа № 823/2164/13-а
12 год. 45 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
при секретарі - Журавель Т.В.,
за участю представника позивача - Пятіна Є.В. (за довіреністю), представника відповідача - Леміщенко Л.С. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Черкаській області про визнання дій незаконними та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво» звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Черкаській області про визнання дій щодо винесення постанови № 165 від 18.04.2013 р. про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності на позивача незаконними та скасування вищевказаної постанови.
Свій позов позивач мотивує тим, що відповідачем порушено порядок при проведенні перевірки, порушено строки давності притягнення позивача до відповідальності у сфері містобудівної діяльності, що свідчить про незаконність спірної постанови та наявності підстав для її скасування.
Представник позивача підтримав позов, просив позов задовольнити з підстав викладених у адміністративному позові та в додаткових обґрунтуваннях на адміністративний позов.
Відповідач проти позову заперечувала з мотивів необґрунтованості та безпідставності.
Заслухавши представників сторін, розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного.
Відповідачем відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі - Порядок №553), на підставі наказу інспекції ДАБК в Черкаській області від 05.04.2013 р. № 188 та направлення від 05.04.2013 р. № 302-пп, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил позивачем на об'єкті будівництва на вул. Леніна, 32-а у м. Умані.
В ході перевірки відповідачем встановлено, що за вказаною адресою позивачем ще в 2009 р. проведено реконструкцію павільйону «Пиво-води» під магазин з розширенням торгівельного залу за адресою по вул. Леніна, 32-а в м. Умані з порушенням державних стандартів, норм і правил при проектуванні і будівництві, а саме: роботи проводились без оформлення відповідних документів дозвільного характеру та без проектної документації, чим порушено п. 1.6 ДБН А.3.-5-2009 «Організація будівельного виробництва», абз.1 та абз.3 ч.1 ст. 25 Закону України «Про основи містобудування»; товариством не забезпечено здійснення авторського та технічного нагляду під час виконання будівельних робіт, чим порушено ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», об'єкт експлуатується без здачі в експлуатацію, чим порушено ч.8, ч.10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
За наслідками перевірки ТОВ «Уманьпиво» в особі начальника відділу матеріально-технічного забезпечення Луценка Е.Л. надано припис від 09.10.2012 р. № 403 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил до 10.12.2012 р. із обов'язковим звітуванням до Інспекції про виконання припису до 15.12.2012 р.
За результатами проведення перевірки відповідачем складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 08.04.2013р.
Також відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 08.04.2013р., яким встановлено, що відповідальність за встановлені правопорушення передбачена абз. 2 п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
За наслідками розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідачем прийнято постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 165 від 18.04.2013р., якою визнано позивача винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 51615 грн. 00 коп.
Вирішуючи питання щодо правомірності постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 165 від 18.04.2013р, суд, керуючись законодавством у сфері містобудівної діяльності, частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, виходить з того, що оскільки позивачем як спосіб захисту порушеного права обрано оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, Черкаський окружний адміністративний суд досліджуючи надані сторонами докази повинен встановити відповідність змісту спірного рішення чинному законодавству та законність процедури його прийняття.
Суд звертає увагу, що 09.10.2012 року було проведено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності ТОВ Уманьпиво» на об'єкті будівництва за адресою: м. Умань, вул. Леніна, 32-а. За результатами перевірки було складено акт від 09.10.2012 р. та винесено припис № 403 від 09.10.2012 р. щодо усунення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: оформити необхідну правову та технічну документацію на об'єкт будівництва «Будівля магазину в м. Умані по вул. Леніна, 32-а» та ввести його в експлуатацію. Позивачеві надано було час до 15.12.2012 р. для виконання вимог припису.
В судовому засіданні представник відповідача зазначила, що директором позивача було надано пояснення під час перевірки, яка була проведена 08.04.2013 р. щодо невиконання припису № 403 від 09.10.2012 р. у зв'язку з тим, що матеріали по земельній ділянці знаходяться в Уманській міській раді і терміни їх розгляду від позивача не залежать.
Відповідно до п. 13-1 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 р. N 244, штраф може бути накладено на суб'єктів містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
Враховуючи те, що як зазначено в акті перевірки, дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 08.04.2013 р. ТОВ «Уманьпиво» проведено реконструкцію павільйону «Пиво-води» під магазин з розширенням торгівельного залу за адресою по вул. Леніна, 32-а в м. Умані у 2009р., тому на позивача не може бути накладено штраф за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у зв'язку із пропуском відповідачем строків його накладення.
Частиною 11 статті 2 Закону України «Про відповідальність за порушення за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 р. № 208/94-ВР, штраф може бути накладено на суб'єктів містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніш як через три роки з дня його вчинення.
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Судом встановлено, що порушення у сфері містобудівної діяльності, за яке застосовано штраф оскаржуваною постановою, виявлене відповідачем під час проведення позапланової перевірки, яка мала місце 09.10.2012 р., за результатами якої було складено акт.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним рішення.
Відтак, оскаржувана постанова винесена відповідачем з порушенням вимог закону щодо підстав, що передбачені законами України (п.1 ч.3.ст.2 КАС України); необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (п.3 ч.3.ст.2 КАС України); недобросовісно (п.5 ч.3.ст.2 КАС України).
Враховуючи викладене вище, позовні вимоги є обґрунтовані та підставні, з огляду на що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судовий збір відповідно до ст. 94 КАС України підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача в розмірі 258 грн. 08 коп.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Черкаській області про визнання дій незаконними та скасування постанови задовольнити частково.
Постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області від 18.04.2013 р. № 165 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на товариство з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво» - скасувати.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво» ( ідентифікаційний код 05380243) сплачений судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 258 (двісті п'ятдесят вісім) грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку та строки, встановлені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Гайдаш
Повний текст постанови виготовлений 02 серпня 2013 року