Рішення № 32821623, 01.08.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
01.08.2013
Номер справи
913/1541/13
Номер документу
32821623
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ______________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ РІШЕННЯ 01 серпня 2013 року Справа № 913/1541/13

Провадження № 24/913/1541/13

За позовом Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, м. Луганськ

до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", м. Лисичанськ Луганської області

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

1.Луганська обласна рада, м. Луганськ

2.Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Луганськ

3.Лисичанська міська рада, м. Лисичанськ Луганської області

про стягнення збитків в сумі 178786 грн. 16 коп., заподіяних порушенням водного законодавства

Суддя Рябцева О.В.

Секретар судового засідання Хухрянська І.В.

у засіданні брали участь:

від заявника - Бутенко Є.О. - прокурор відділу прокуратури м. Луганська, посвідчення від 16.05.2013 № 016807;

від позивача - Землянська О.С. - гол. спеціаліст юридичного сектора-юрисконсульт, дов. від 19.06.2013 № 22;

від відповідача - Какуля І.О. - інженер з охорони навколишнього природного середовища ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля", дов. від 18.01.2013 № 32, Золотопуп І.І. - ведучий юрисконсульт ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля", дов. від 02.01.2013 № 10;

від третьої особи - Луганської обласної ради - не прибув;

від третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області - не прибув;

від третьої особи - Лисичанської міської ради - не прибув.

Прокурором заявлена вимога про стягнення з відповідача на користь держави збитків в розмірі 178786 грн. 16 коп.

На обґрунтування заявленої вимоги прокурор вказує, що Державною екологічною інспекцією у Луганській області за період з 18.04.2013 по 16.05.2013 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Публічним акціонерним товариством "Лисичанськвугілля". В ході перевірки встановлений факт скиду Відокремленим підрозділом "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля" забруднюючих речовин зі зворотними водами без дозволу на спеціальне водокористування (єдиний потік стічних та шахтних вод) в період з 01.11.2011 по 27.01.2013, що є порушенням ст.ст. 44, 70, 72 Водного кодексу України. Розмір збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, складає 178786 грн. 16 коп. Відповідачем збитки на даний час не відшкодовані, тому прокурор просить їх стягнути в судовому порядку.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що шахта займається видобутком кам'яного вугілля і в процесі видобутку здійснює відкачування шахтної води на поверхню з метою забезпечення безпечних умов праці робітників шахти. За змістом ч. 3 ст. 48 Водного кодексу України не належить до спеціального водокористування вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин. Згідно ст. 72 названого Кодексу підприємства, які відкачують шахтні води для запобігання затоплення шахт під час видобування корисних копалин, здійснюють їх скидання у водні об'єкти на умовах, які встановлюються органами виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Тобто, для скидання шахтної води не обов'язково мати дозвіл на спеціальне водокористування.

Третя особа - Луганська обласна рада надала пояснення, за змістом яких підтримує заявлені позовні вимоги, оскільки відповідно до ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та ст. 29 Бюджетного кодексу України, має право на одержання 20% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Розгляд справи просить здійснювати без участі його представника.

Третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області відзивом на позовну заяву, з урахуванням уточнень від 08.07.2013, просить задовольнити заявлену вимогу. При цьому, у відзиві зазначено, що розподіл грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, відбувається з урахуванням Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2013 № 43 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.02.2013 за № 291/22823 (далі - Порядок). У процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Державної казначейської служби України здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальним фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами відповідно до нормативів відрахувань, визначених законодавством, та перераховують за належністю розподілені кошти. Платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Після розподілу кошти у відповідних обсягах засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються (списуються) за призначенням на відповідні рахунку, а саме: на аналітичні рахунки з обліку доходів загального (спеціального) фонду державного бюджету, відкриті за балансовим рахунком 3111 (3121); на аналітичні рахунки з обліку доходів загального (спеціального) фонду місцевого бюджету, відкриті за балансовим рахунком 3141 "Надходження до загального фонду місцевих бюджетів" (3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки").Тобто, кошти з рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами", кодом класифікації доходів бюджету 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" (символ звітності 331), розподіляються в співвідношенні - 70 та 30 відсотків на рахунки, що відкриватимуться в розрізі бюджетів місцевого самоврядування за балансовим рахунком 3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки" та за балансовим рахунком 3121 "Надходження коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки". Справу просить розглянути без участі представника управління.

Третя особа - Лисичанська міська рада надала пояснення щодо порядку сплати, зарахування і розподілу між державним і місцевими бюджетами спірних коштів. Справу просить розглядати без участі її представника.

Оцінивши надані докази і доводи учасників судового процесу, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем в період з 18.04.2013 по 16.05.2013 здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Публічним акціонерним товариством "Лисичанськвугілля", про результати якої складено акт. В акті перевірки зазначено, що водопостачання шахти ім. Д.Ф.Мельникова здійснюється з мереж КСП "Лисичанськводоканал" згідно договору від 29.12.2009 № 23/63 на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, який щорічно пролонговується. ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" є вторинним водокористувачем. При здійсненні господарської діяльності підрозділу утворюються шахтні та стічні води, які єдиним потоком після очищення на очисних спорудах підрозділу по рельєфу місцевості відводяться в річку Верхня Біленька. Факт відведення зворотних стічних вод по рельєфу місцевості є порушенням вимог ст. 77 Водного кодексу України. Умови відводу шахтних вод у водні об'єкти відсутні, що є порушенням вимог ст. 72 Водного кодексу України. ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" розроблений проект нормативів гранично допустимого скиду (далі - ГДС) у 2012 році ТОВ "Моноліт-Еко" та затверджений Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області. Спецводокористування шахта здійснює на підставі дозволу за № Укр 11.3 Луг, наданого Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 28.01.2013 на термін до 28.01.2016. В період з 01.11.2011 по 27.01.2013 спецводокористування шахта здійснювала без дозволу, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. Попередній період на підставі дозволу на спецводокористування за № Укр 057 Луг з 26.11.2007 по 01.11.2010, таким чином в період з 01.11.2011 по 27.01.2013 шахтою здійснюється самовільний скид забруднюючих речовин в водний об'єкт р. Верхня Біленька, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. Журнал первинної облікової документації скинутої шахтної води по встановленій формі ПОД-12 ведеться.

За результатами перевірки позивачем складено розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля" внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, розмір збитків склав 178786 грн. 16 коп.

Розрахунок складений у зв'язку з порушенням ст. 44 Водного кодексу України на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів за формулою 17, яка застосовується для розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок аварійного або самовільного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами.

Тобто, в ході перевірки позивач встановив, що в процесі господарської діяльності структурного підрозділу відповідача утворюються стічні води та здійснюється відкачування шахтної води, які змішуються, а потім відводяться до річки Верхня Біленька.

Відповідач, заперечуючи проти позову, вказує, що згідно ст. 48 Водного кодексу України не належить до спеціального водокористування вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин, а отже не вимагається оформлення дозволу на спеціальне водокористування.

Позивач, з посиланням на ст. 48 Водного кодексу України, зазначає, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, тобто спеціальне водокористування має три підвиди: 1) забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв; 2) використання води; 3) скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти.

За змістом ст. 48 Водного кодексу України вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин не потребує оформлення дозволу на спеціальне водокористування, оскільки в даному випадку вплив на воду відбувається фактично не з метою її використання, а як невід'ємна складова іншого процесу, а скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи скид забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, вимагає одержання відповідного дозволу.

Відповідно до ст. 1 Водного кодексу України вода зворотна - вода, що повертається за допомогою технічних споруд і засобів з господарської ланки кругообігу води в його природні ланки у вигляді стічної, шахтної, кар'єрної чи дренажної води. Умови скидання зворотних вод у водні об'єкти визначені у главі 14 Водного кодексу України.

За умовами ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Відповідач одержував Дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 057 Луг з терміном дії з 26.11.2007 до 01.11.2010, в якому зазначалась характеристика водокористування - скид зворотних вод. Дозволом визначалась кількість стічних вод, що скидаються у водний об'єкт, якісна характеристика стічних вод та випуску.

Відповідач одержав Дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 11.3 Луг з терміном дії 28.01.2013-28.01.2016, мета водокористування в якому зазначена - виробниче, господарсько-побутове водопостачання, скид зворотних вод. Додатком № 1 до дозволу визначено дозволений скид забруднюючих речовин із зворотними водами в річку Верхня Біленька.

В період з 01.11.2011 по 27.01.2013 відповідач не мав дозволу на спеціальне водокористування щодо стічних вод (які утворюються в результаті побутово-господарської діяльності), які змішувались з шахтними водами і єдиним потоком після очищення на очисних спорудах відводились у водний об'єкт. Факт відведення зворотних стічних вод по рельєфу місцевості є порушенням вимог ст. 70 Водного кодексу України, якою визначено, що скидати стічні води використовуючи рельєф місцевості (балки, пониззя, кар'єри тощо) забороняється. Умови відводу шахтних вод у водні об'єкти відсутні, що є порушенням вимог ст. 72 Водного кодексу України, згідно якої підприємства, установи і організації, які відкачують шахтні, кар'єрні та рудникові води для запобігання затоплення шахт, кар'єрів та рудників під час видобування корисних копалин, зобов'язані впроваджувати ефективні технології, що забезпечують зниження рівня їх мінералізації перед скиданням у водні об'єкти. Умови скидання цих вод у водні об'єкти встановлюються обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.

Розмір шкоди визначено за Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783, на підставі наданих підприємством даних (довідка ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова ПАТ "Лисичанськвугілля" про середньо фактичний вміст забруднюючих речовин в зворотних водах за період з 01.11.2011 по 27.01.2013). Розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок аварійного або самовільного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами, здійснено за формулою 17 Методики.

Доводи відповідача про те, що скидання шахтних вод не потребує відповідного дозволу спростовуються вищевикладеним.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача в доход Державного бюджету України стягується судовий збір в сумі 3575 грн. 72 коп.

У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1.Позовні вимоги Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1.Луганська обласна рада, 2.Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, 3.Лисичанська міська рада про стягнення збитків в сумі 178786 грн. 16 коп., заподіяних порушенням водного законодавства, задоволити в повному обсязі.

2.Стягнути з Державного підприємства "Лисичансьвугілля", Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, ідентифікаційний код 32359108 на користь держави до місцевого бюджету Лисичанської міської ради збитки в розмірі 178786 грн. 16 коп., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним та місцевим бюджетами" Плану розрахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій" за наступними реквізитами: п/р 33115331700051 спеціального фонду місцевого бюджету м. Лисичанськ Луганської області, код за ЄДРПОУ 37800278, УДКС України у м. Лисичанськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач - ГУДКС України у Луганській області, МФО 804013, видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3.Стягнути з Державного підприємства "Лисичансьвугілля", Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, ідентифікаційний код 32359108 в доход Державного бюджету України на рахунок 31214206783006, банк отримувача - ГУДКСУ у Луганській області, отримувач - УДКСУ у м. Луганську, МФО 804013, код ОКПО - 37991503, код класифікації доходів 22030001 судовий збір в сумі 3575 грн. 72 коп., видати наказ Державній податковій інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області після набрання рішенням законної сили.

4.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

5.Повне рішення складено і підписано - 06.08.2013.

Суддя О.В.Рябцева