Рішення № 32813791, 16.07.2013, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
16.07.2013
Номер справи
922/2064/13
Номер документу
32813791
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" липня 2013 р.Справа № 922/2064/13

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Яризька В.О.

при секретарі судового засідання Шевчук Ю.В.

розглянувши справу

за позовом прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, м. Харків, до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Харків, про визнання договору укладеним за участю представників:

прокурора - Хряк О.О. (посвідчення),

позивача - Федоренко І.Є. (довіреність),

відповідача - ОСОБА_3 (довіреність)

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Червонозаводського району м. Харкова звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до відповідача, ФО П ОСОБА_1, в якій просить суд визнати укладеним договір між ФО П ОСОБА_1 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова в запропонованій редакції.

В слуханні справи оголошувались перерви до 25.06.2013р. о 12:30 год., 16.07.2013р. о 12:30 год.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримують заявлені позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечує, в обґрунтування своїх заперечень проти позову посилається на те, що введення в експлуатацію об'єкту будівництва був здійснений в 2009 році на підставі рішення суду, Харківською міською радою не пред'являлись ніякі вимоги щодо участі в розвитку інфраструктури м. Харкова. Відповідач вважає, що діюче законодавство не зобов'язувало відповідача укладати договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, а норма законодавства щодо пайової участі в розвитку інфраструктури міста після реєстрації декларації про готовність спірного об'єкту набрала чинність з 01.01.2013р., отже не може бути застосована до спірних правовідносин. Крім того відповідач вказує, що оскільки введення спірного об'єкту в експлуатацію був здійснений в 2009 році на підставі рішення суду, то на даний час сплинув строк позовної давності щодо укладення заявленого в позові договору.

Вислухавши прокурора, представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Рішенням господарського суду Харківської області від 17.12.2009 р. було задоволено позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання права власності, за ФОП ОСОБА_1 визнано право приватної власності на нежитлову будівлю - магазин з площадкою літнього кафе літ. "А-2-3", загальною площею 355,3 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2.

30.12.2009 р. ОСОБА_1 отримала витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно на підставі вказаного рішення суду.

Як зазначає представник відповідача, ФОП ОСОБА_1, маючи інші напрями здійснення підприємницької діяльності, здійснила відчуження своєї нежитлової будівлі іншій особі.

Згодом ОСОБА_1, як фізична особа набула права власності на нежитлову будівлю - магазин з площадкою літнього кафе літ. "А-2-3", загальною площею 355,3 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, на підставі договору дарування від 09.02.2010 р. реєстр. № 183, право власності було зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 10.03.2010 р. (копія договору додана до матеріалів справи).

22.04.2011 р. ФО П ОСОБА_1 уклала з Харківською міською радою договір оренди земельної ділянки по АДРЕСА_2 загальною площею 0,0247 га для експлуатації та обслуговування будівель і споруд.

Згідно з декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією ДАБК у Харківській області 27.11.2012р. року за № ХК 1412230936, об'єкт будівництва - магазин з майданчиком літнього кафе по АДРЕСА_2, замовником якого є фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), визнано готовим до експлуатації.

Відповідно до вимог ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", що набрав чинності з 12 березня 2011 року, замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.

Згідно зі ст. 1 зазначеного Закону замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.

Відповідно до вимог ст. 2 Закону під плануванням і забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об'єктів.

На виконання положень статті 27-1 Закону України "Про планування та забудову територій" рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 15.04.2009 року № 173 "Про пайову участь замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова" затверджено Порядок пайової участі (внеску) замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури м. Харкова (надалі по тексту - Порядок пайової участі).

Згідно з вимогами п. 1.2 Порядку пайової участі залучення до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова є обов'язковим для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію об'єкта містобудування на території м. Харкова, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва.

У 2011 році у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року № 804 затверджено новий Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, який містить аналогічні положення щодо обов'язковості залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова. Даний Порядок було оприлюднено на офіційному сайті Харківської міської ради.

Відповідно до вказаних Порядків пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна. Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту.

Відповідно до вимог ч. 11 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 14 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, замовник будівництва зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня прийняття об'єкта в експлуатацію письмово поінформувати про це орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта та подати копію декларації або сертифіката.

За дату прийняття об'єкта в експлуатацію вважається дата реєстрації інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області декларації або видачі сертифіката.

З матеріалів справи вбачається, що Департаментом економіки та комунального майна на адресу відповідача направлявся лист № 621/0/114-12 від 28.12.2012р., в якому зазначалось про необхідність подачі Департаменту необхідних документів для складання проекту договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.

Однак ніяких дій з боку відповідача зроблено не було.

Суд вважає позицію відповідача стосовно того, що спірний об'єкт введено в експлуатацію рішенням суду помилковою, оскільки відповідач плутає поняття "введення об'єкту в експлуатацію" та "визнання права власності на об'єкт".

Рішення господарського суду Харківської області від 17.12.2009р. у справі № 57/336-09 про визнання права власності не є документом, що підтверджує введення в експлуатацію магазину з площадкою літнього кафе літ. "А-2-3", загальною площею 355,3 кв.м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_2.

Згідно з п. 2 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. N 923 (у редакції, яка діяла з 12.06.2009р. по 14.01.2010р.) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил (далі - свідоцтво), що видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю (далі - інспекція) за формою згідно з додатком 1. Свідоцтво - документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

В подальшому в даний пункт були внесені зміни, які діяли з 14.01.2010р. по 30.04.2011р. Внесеними змінами було визначено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі сертифіката відповідності, що видається Держархбудінспекцією та її територіальними органами (далі - інспекція) за формою згідно з додатком 1.

Відповідно до п. 2 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. N 461, прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - Інспекція) поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не отримував ні свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, ні сертифіката, а декларація про готовність об'єкта до експлуатації була затверджена Інспекцією ДАБК у Харківській області 27.11.2012 р., а отже у відповідності до діючого момент затвердження такої декларації законодавства відповідач зобов'язаний був взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування та звернутись до позивача з відповідними документами.

Щодо посилання відповідача на сплив позовної давності суд зазначає, що згідно зі статтею 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ч.1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Декларація про готовність об'єкта до експлуатації була затверджена Інспекцією ДАБК у Харківській області 27.11.2012 р., а отже позивач дізнався про порушення своїх прав саме з цієї дати, тому трирічний строк позовної давності на даний час не сплив.

Суд звертає увагу на те, що відповідач не заперечує проти редакції договору, яка запропонована в позовній заяві, та не надав будь-яких документів, на підставі яких можливо викладення умов в іншій редакції.

Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України господарським зобов'язанням визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користі, іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо).

Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.

Згідно зі ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим па підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Ст. 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати щодо сплати судового збору покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 12, 22, 32-34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003 м. Харків, площа Конституції, 7, код 25610834) у наступній редакції:

"ДОГОВІР

про пайову участь у розвитку інфраструктури

м. Харкова

м. Харків "__" _____ 2013 р.

Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі: "Департамент", в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Фатєєва Михайла Івановича, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 р. № 07/10 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" з однієї сторони, та фізична особа - підприємець ОСОБА_1, що діє на підставі паспорта НОМЕР_3, виданого 25.11.2001 р. Червонозаводським РВ УМВС України в Харківській області, з іншої сторони, на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804, уклали цей договір про наступне.

1. Предмет договору

1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі "Замовника" у розвитку інфраструктури м. Харкова при будівництві магазину з майданчиком літнього кафе по АДРЕСА_2.

2. Обов'язки сторін

2.1."Замовник":

2.1.1. Здійснює перерахування до міського бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - № 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач -УДКСУ у м. Харкові Харківської області) коштів у розмірі 98752,50 грн. (дев'яносто вісім тисяч сімсот п'ятдесят дві гривні п'ятдесят копійок), згідно з розрахунком пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.

Сплата пайового внеску здійснюється в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом 30 календарних днів з дня укладання даного договору.

2.2. Департамент надає "Замовнику" за його зверненням довідку про повну сплату пайової участі після остаточного розрахунку за даним договором.

3. Відповідальність сторін

3.1. У разі невиконання або неналежного виконання "Замовником" обов'язків, передбачених п. 2.1.1. цього договору, "Замовник" сплачує до бюджету міста Харкова штраф у розмірі 25% від суми не перерахованих коштів у визначений термін.

4. Особливі умови

4.1. З питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством.

4.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.

4.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права і зобов'язання на виконання умов договору переходять до правонаступників.

4.4. У разі зміни власника на нерухоме майно, зазначене в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.

4.5. Спори, що виникають між сторонами, при виконанні або розірванні договору, вирішуються у господарському суді Харківської області.

4.6. Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до моменту остаточного виконання обов'язків сторін.

4.7. Цей договір складений у 2 примірниках, які мають силу оригіналу.

5. Юридична адреса та реквізити сторін

Від "Департаменту" Від "Замовника"

Заступник міського голови - ФО П ОСОБА_1

директор Департаменту економіки та

комунального майна

__ М.І.Фатєєв __ ОСОБА_1

м. Харків, 61003 61109, м. Харків

пл. Конституції, 7 АДРЕСА_1

ідент. номер НОМЕР_2"

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь державного бюджету України судовий збір у сумі 1147,00 грн.

Повне рішення складено 22.07.2013 р.

Суддя Яризько В.О.