КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2013 року 810/3040/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Діловий Центр «Моноліт-М» до Бориспільської об’єднаної Державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
11.06.2013 товариство з обмеженою відповідальністю «Діловий Центр «Моноліт-М» (далі – Позивач, Товариство) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Бориспільської об’єднаної Державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби (далі – Відповідач, Податковий орган) про скасування податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 03.04.2013 №0001111510, яким збільшено суму грошового зобов’язання за платежем орендна плата на суму 261239,38 грн., у тому числі за основним платежем 199039,76 грн., штрафні (фінансові) санкції – 62199,62 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення є незаконним, оскільки Товариство обов’язки щодо подачі податкових декларацій з орендної плати за землю та оплати плати за землю виконувало в повному обсязі та відповідно до законодавства, а Податковий орган необгрунтовано дійшов висновку, що Товариство невірно застосовувало розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Застосуванню підлягає розмір орендної плати визначений у договорі оренди до внесення до нього відповідних змін.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечив, з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, та просив суд відмовити у задоволенні позову у зв’язку з наступним.
Податкові декларації з плати за земельну ділянку (земельний податок) за 2010, 2011 та 2012 роки подані Товариством з порушенням п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме: до них не додано поновленої нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що діє з 2010 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 27.08.2007 між Гірською сільською радою (Орендодавець) та ТОВ «Діловий Центр «Моноліт-М» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3503 га, яка знаходиться в межах с. Гора Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області (далі – Земельна ділянка).
Згідно з пунктом 2.2 вказаного договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 62463,71 грн.
Відповідно до п. 4.1 орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 6246,40 грн. щорічно, що складає 10% від грошової оцінки земельної ділянки (62463,71 грн.).
Пунктом 4.2 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється у урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Рішенням Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області від 20.11.2009 № 1482-25-V «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель сільського населеного пункту с. Гора» затверджено технічну документацію з нормативної грошовою оцінки земель сільського пункту Гора Бориспільського району Київської області, якою визначено базову вартість одного квадратного метру земель населеного пункту с. Гора у розмірі 99,40 грн./м. кв.
Рішення Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області від 20.11.2009 № 1482-25-V було оприлюднено на стенді сільської ради з 20.12.2009 (лист Гірської сільської ради від 29.07.2013).
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у Бориспільському районі Київської області №105 23.01.2012, нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,3503 га, яка знаходиться в оренді у ТОВ «Діловий Центр «Моноліт-М», складає 1073531,18 грн. Це є дані державного кадастру, внесені на підставі рішення органу місцевого самоврядування.
21.01.2010 Товариством до Податкового органу подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2010 рік та Відомості з договору оренди землі, згідно з якими нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 78337,43 грн., а самостійно розрахована річна сума орендної плати становить 7833,74 грн. (ставка податку – 10% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки) із розбивкою по місяцях – 652,81 грн./міс.
27.01.2011 Товариством до Податкового органу подано податкову декларацію з плати за землю за 2011 рік та Відомості про наявні земельні ділянки, згідно яких нормативно-грошова оцінка Земельної ділянки складає 78337,43 грн., а самостійно розрахована річна сума орендної плати становить 7833,74 грн. (ставка податку – 10% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки) із розбивкою по місяцях – 652,81 грн./міс.
20.02.2012 Товариством до Податкового органу подано податкову декларацію з плати за землю за 2012 рік та Відомості про наявність земельних ділянок, згідно яких нормативно-грошова оцінка Земельної ділянки складає 78337,43 грн., а самостійно розрахована річна сума орендної плати становить 7833,74 грн. (ставка податку – 10% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки) із розбивкою по місяцях – 652,81 грн./міс.
08.02.2013 Податковим органом на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТОВ «Діловий центр «Моноліт-М» за період 2010-2012 роки з питань нарахування та сплати плати за землю, за результатами якої складено Акт №73/15-1/31450593 (далі – Акт перевірки).
За результатами перевірки Податковий орган дійшов висновку, що Товариством при визначенні суми орендної плати за землі державної та комунальної власності невірно застосовано розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що стало причиною заниження податкового зобов’язання з орендної плати за 2010 рік на 99519,38 грн., за 2011 рік на 99519,38 грн., за 2012 рік на 99519,38 грн.
Крім того, Податковим органом відповідно до вимог пп. 54.3.2 . 54.3 ст. 54, п. 123.1 ст. 123 ПК України до Товариства застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 62199,62 грн.
На підставі Акту перевірки Податковим органом винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 03.04.2013 №0001111510, яким збільшено суму грошового зобов’язання за платежем орендна плата на суму 261239,38 грн., у тому числі за основним платежем 199039,76 грн., штрафні (фінансові) санкції – 62199,62 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами у справі, суд виходив з наступного.
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як зазначалось вище, за даними державного земельного кадастру нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться в оренді у ТОВ «Діловий Центр «Моноліт-М», на момент подання останнім декларацій (з 2010 року) складає 1073531,18 грн.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 20 лютого (в редакції, чинній 2010, 2011 роки – до 1 лютого) поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
У підпункті 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Враховуючи, що нова нормативна грошова оцінка була затверджена рішенням органу місцевого самоврядування, яке набрало законної сили 20.11.2009, тобто до подання Товариством декларацій за 2010, 2011, 2012 роки, останнім були порушені вимоги п. 286.2. ст. 286 ПК України.
Таким чином, Підприємцем невірно розрахована орендна плата та не подана разом з деклараціями за 2010, 2011, 2012 роки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Даного висновку суд дійшов також з огляду на наступне.
Відповідно до пунктів 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Статтею 59 вказаного вище Закону встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1). Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію (ч.5). Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування (ч.11).
Згідно з ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, оприлюднене рішення Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області від 20.11.2009 № 1482-25-V «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель сільського населення пункту с. Гора» є обов’язковим для виконання.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 №4834-VI статтю 271 ПК України доповнену пунктом п.271.2, згідно з яким рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Суд звертає увагу, що Закон України від 24.05.2012 №4834-VI набрав чинності 01.07.2012, тобто після подання Підприємцем декларацій за 2010, 2011, 2012 роки та проведення камеральної перевірки, отже положення п.271.2 ст. 271 ПК України до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
На день проведення Податковим органом камеральної перевірки уточнюючі розрахунки до декларацій з плати за землю за 2010, 2011, 2012 роки не подавалися, виправлень щодо невірного застосування нормативної грошової оцінки в декларації за наступний звітний період не проводилось.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком (п. 76.1 ст. 76 ПК України).
На підставі пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Пунктом 288.4 ст. 288 ПК України встановлено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Аналогічне положення міститься у ст. 21 Закону України «Про оренду землі». Так, даною нормою передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Як зазначалось вище, у договорі оренди земельної ділянки від 27.08.2007, укладеного між Гірською сільською радою (Орендодавець) та ТОВ «Діловий Центр «Моноліт-М» (Орендар), встановлений розмір орендної плати – 10% від грошової оцінки земельної ділянки.
Суд звертає увагу, що згідно з п. 50.1 ст. 50 ПК України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
У разі якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, або не подає уточнюючий розрахунок протягом 20 робочих днів після дати складення довідки про проведення електронної перевірки, якою встановлено порушення податкового законодавства, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період (п. 50.3 ст. 50 ПК України).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо правомірності висновків Податкового органу про порушення Підприємцем п. 286.2 ст. 286 ПК України.
Згідно з частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частина 2 статті 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд не знаходить передбачених законодавством України підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним яких-небудь судових витрат, тому такі витрати стягненню на його користь не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 94, 128, 159-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спиридонова В.О.