06.08.2013
Провадження № 6-а/235/112/13.
Справа № 235/4278/13-а
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2013 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючої судді Стоілової Т.В.
при секретарі Ковальовій В.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Красноармійську справу за заявою Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну порядку і способу виконання постанови суду, -
В С Т А Н О В И В:
24 липня 2013 року до суду надійшла заява Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну порядку і способу виконання виконавчого листа № 2-а/0529/14866/2012 від 27.12.2012 року, виданого Красноармійським міськрайонним судом Донецької області у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання бездіяльності відповідача протиправною, нарахування та виплату підвищення до пенсії як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. включно, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум державної соціальної допомоги як дитині війни.
В обґрунтування своїх вимог заявник зазначив, що на виконанні в ВДВС Красноармійського міськрайонного управління юстиції знаходиться зазначений виконавчий лист № 2-а/0529/14866/2012 від 27.12.2012 року про зобов'язання УПФУ в м.Краснорармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 до пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. включно, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум державної соціальної допомоги як дитині війни. Стягувачу ОСОБА_1 за зазначений період з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. проведено нарахування до пенсії як дитині війни в розмірі 713,40грн.
Посилаючись на ст.51 Бюджетного Кодексу України, статті 72 ч.2 та ст..73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.36 Закону України «Про виконавче провадження», заявник просить суд замінити порядок і спосіб виконання виконавчого листа(не постанови), з урахуванням виплачених сум допомоги як дитині війни, тобто стягнути з УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. у розмірі 713,40грн.
Сторони в судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що на підставі ст. 263 КАС України заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Із матеріалів справи вбачається, що постановою Красноармійського міськрайонного суду від 19.12.2011 року задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, нарахування та стягнення підвищення до пенсії як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. включно, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум державної соціальної допомоги як дитині війни. Зазначене рішення набрало чинності 06.07.2012 року.(а.с.13, 20)
На виконання зазначеного рішення 03.04.2013 року було виписано виконавчий лист - зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. включно, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням раніше сплачених сум державної соціальної допомоги як дитині війни.(а.с.25)..
Стягувачу ОСОБА_1 за період з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. проведено нарахування до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії як дитині війни в сумі 713,40грн.(а.с.23).
Листом УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі щодо реалізації рішень судів по справах пенсіонерів - дітей війни повідомило, що відповідно до ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а Верховною Радою України прийнято ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», яким встановлено, що в 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України на 2011 рік. Постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року «Про встановлення розміру виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» встановлено, що дітям війни до пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги оплачується 49,80 грн. у відповідності до нори Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
22.12.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України», яким встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
06.12.2012 року Верховною Радою України прийнято ЗУ «Про Державний бюджет України», яким встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Відповідно до п.9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплат пенсій у солідарній системі, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
Бюджетним Кодексом України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення, джерелом фінансування яких є державний бюджет, визначаються законом про Державний бюджет.
Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст.73 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату видатків, передбачених цим Законом. Використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.
Для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішенням суду кошти в державному бюджеті на даний час не передбачені.
Таким чином, виникли обставини, що виключають можливість виконання відповідного рішення у повному обсязі.
Відповідно до статті 2 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Згідно вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення(відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутись до адміністративного суду першої інстанції, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до листа ВАСУ від 13.06.2013 р. N 846/12/13-13, частина 1 ст. 263 не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Згідно довідки від 03.04.2013 року ОСОБА_1 з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. проведено нарахування до пенсії, як дитині війни, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 713,40грн.
Оскільки зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання, виконати постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 19.12.2011 року у спосіб і порядок встановлений судом неможливо, а доплата до пенсії ОСОБА_1 як дитині війни з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 713,40грн. вже нарахована, суд вважає необхідним змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 19.12.2011 року, а саме стягнути з УПФ України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії, відповідно до вимог ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. у розмірі 713,40грн.
Керуючись ст. 263 КАС України,
УХВАЛИВ:
Подання Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну способу та порядку виконання постанови суду - задовольнити повністю.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 19 грудня 2011 року по справі № 2-а/0529/14866/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги дитині війни.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, ідентифікаційний код 37869345, за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Ульянівка, Красноармійського району Донецької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни за період з 01.03.2011р. до 30.06.2011р. у розмірі 713(сімсот тринадцять)грн.. 40коп.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали . Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали .
Суддя: