ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 липня 2013 року 11:41 № 826/9364/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача - Пущинської О.А.,
представника відповідача - Калашнікової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферко" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва ДПС про скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Ферко" (далі-позивач) до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва ДПС (далі-відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000915626 від 19.02.2013 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачем у порушення норм податкового законодавства України, прийняте протиправне податкове повідомлення-рішення, яким позивачу неправомірно зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість і застосовані штрафні (фінансові) санкції, що призвело до порушення його прав та законних інтересів.
Відповідач проти позову заперечував, вважаючи оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, винесеним на підставі та на виконання норм податкового законодавства за результатами перевірки позивача, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд дійшов висновків про наступне.
Відповідачем, з 15.01.2013 р. по 28.01.2013 р., проведена документальна позапланова виїзна перевірка достовірності нарахування позивачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за червень 2012 року.
Перевіркою достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2012 року встановлено, що позивачем згідно з поданою відповідачу декларацією з ПДВ за червень 2012 року, сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 23 декларації) складає 0 грн., залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, відображений у рядку 24 декларації, який сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме, грудень 2011 року, квітень, травень 2012 року складає 24 260 889,00 грн.
Значення рядку 24 декларації за червень 2012 року сформовано відповідно до поданого уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за січень 2012 року (№9025803904 від 16.05.2012 р.), в якому збільшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу (рядок 21.3. декларації) на 25 200 951,00 грн. та відповідні дані перенесені до рядку 24.
В подальшому, позивачем подано відповідачу наступні уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за червень 2012 року:
- №9048500805 від 13.08.2012 р.: зменшено дані рядка 24 декларації (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) на 24 249 422,00 грн. та збільшено рядок 23.2. декларації (бюджетне відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів) на 24 249 422,00 грн. Відповідно наданого Додатку 2 (Довідка про :шишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного) податкового періоду) сума відображена у рядку 23.2 декларації, сформована з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме: грудень 201] року, квітень, травень 2012 року.
- № 9053518202 від 05.09.2012 р.: зменшено дані рядків 22 та 23.2. декларації на 312 667,00 грн., відповідно до збільшеного рядка 18 декларації (позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду), сума бюджетного відшкодування відображена у рядку 23.2 складає 23 936 755,00 грн. Додаток 2 до уточнюючого розрахунку не подано.
- № 9076345886 від 04.12.2012 р.: зменшено дані рядків 22 та 23.2. декларації на 399 615,00 грн., відповідно до збільшеного рядка 18 декларації (позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду), сума бюджетного відшкодування відображена у рядку 23.2 складає 22 645 963 грн. Додаток 2 до уточнюючого розрахунку не подано.
На думку відповідача, зазначене свідчить про порушення позивачем норми п.3 Розділу IV «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. № 1492, відповідно до якого: «уразі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку чи декларації, до якої включені уточнені показники, повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників».
Відповідно до п.50.2. ст.50 Податкового кодексу України, платник податків під час проведення документальних планових та позапланових виїзних перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом.
В той же час, в ході перевірки відповідачем встановлено, що в порушення п.50.2. ст.50 Податкового кодексу України, позивачем, в ході перевірки (документальна позапланова виїзна перевірка за червень 2012 року розпочата з 15.01.2013 р.) до відповідача подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за червень 2012 року (№9000761396 від 16.01.13), відповідно до якого: зменшено дані рядка 21.2 декларації (залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на 635 905 грн.; та зменшено дані рядка 23.2. декларації з ПДВ на 1 035 520,00 грн., т.ч. сума бюджетного відшкодування відображена у рядку 23.2 складає 22 010 058,00 грн. Відповідно наданого додатку 2 сума відображена у рядку 23.2 декларації, сформована з урахуванням залишку від'ємного значення різниш між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за грудень 2011 року.
За результатами перевірки відповідачем складено акт від 31.01.2013 р. № 13/15.6-27/31681342, яким зафіксовані виявлені під час перевірки порушення позивачем норм податкового законодавства України, а саме: п.185.1. ст.185, п.188.1. ст.188, п.198.1., п.198.2., п.198.3., п.198.6. ст.198, п.200.4. ст.200, п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України, що призвело до завищення позивачем заявленої суми бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за червень 2012 року на суму 22 645 963,00 грн.; на порушення п.50.2 ст.50 Податкового кодексу України позивачем в ході перевірки до відповідача подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за червень 2012 року (№9000761396 від 16.01.2013 р.); на порушення норм п.3 Розділу IV «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. № 1492 не подано Додатки 2 (Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) до уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за червень 2012 року: №9053518202 від 05.09.2012 р.; № 9076345886 від 04.12.2012 р.
На підставі зазначеного акту перевірки позивача, відповідачем винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми "В1" від 19.02.2013 р. № 0000915626, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість в розмірі 22 645 963,00 грн. і застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 5 661 490,75 грн.
Податкове повідомлення-рішення форми "В1" від 19.02.2013 р. № 0000915626, відповідно до положень ст. 86 Податкового кодексу України, оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку, за результатами якого залишене без змін, що стало підставою для звернення позивача до суду з відповідним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про помилковість позиції відповідача та обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - Кодекс), він, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно пп.21.1.1. п.21.1. ст.21 Кодексу посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Відповідно до пп.14.1.18. п.14.1. ст.14 Кодексу бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно п.200.1., 200.2., 200.3. ст.200 Кодексу, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового)
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1. ст.200 Кодексу, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1. ст.200 Кодексу, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4. статті 200 Кодексу визначено, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.200.1. ст.200 Кодексу, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п.200.7, 200.8. ст.200 Кодексу, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається митним органом органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.
Відповідно до п.200.10, 200.11., 200.14. ст.200 Кодексу, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Згідно п.102.5 ст.102 Кодексу, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
В ході судового розгляду, судом встановлено порушення відповідачем вимог п.200.10. ст.200 Кодексу щодо проведення протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, камеральної перевірки заявлених у ній даних. Так, камеральна перевірка даних податкової декларації з ПДВ за червень 2012 року повинна була б бути проведена до 19 серпня 2012 року (уточнюючого розрахунку від 13.08.2012 р. № 9048500805 до декларації по ПДВ за червень 2012 року до 11.10.2012 р.), а була проведена лише з 15.01.2013 р. по 28.01.2013 р., тобто зі спливом понад чотирьох місяців з моменту закінчення граничного терміну проведення такої перевірки.
Тобто, фактично, у зв'язку з допущеними відповідачем порушеннями вимог Кодексу, оскаржуваним рішенням, позивача не тільки позбавлено належного йому бюджетного відшкодування, але й притягнуто до фінансової відповідальності - штрафу.
Аналіз викладених законодавчих норм та обставин справи свідчить про допущення відповідачем грубих порушень вимог діючих норм податкового законодавства, що призвело до порушення права позивача на отримання бюджетного відшкодування ПДВ.
Згідно ч.1, 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведена правомірність та обґрунтованість прийнятого ним оскаржуваного рішення з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС від 19.02.2013 р. № 0000915626.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилаються особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов