ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02 серпня 2013 року № 826/6710/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, Головного управління регіональної статистики, за участю третьої особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_5 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В
Позивач звернувся до суду з позовом до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, Головного управління регіональної статистики, за участю третьої особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_5 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що реєстраційні дії проведені реєструючим органом відносно ТОВ «Столичний» про припинення його як юридичної особи не були виконані у порядку та у спосіб та на підставі документів, що унормовані вимогами чинного законодавства, що призвело до порушення законних прав та інтересів позивачів.
У позовній заяві, з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог, позивачі просять суд: Визнати дії Печерської районної у місті Києві державної адміністрації (01010, м. Київ, вул. Суворова, 15) щодо скасування державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Столичний» (01021, м.Київ, вул..Кловський узвіз,14/24,корп..2, оф.1), на підставі яких було видано Свідоцтво юридичної особи Відкритого акціонерного товариства «Столичний» (01021, м.Київ, вул. Кловський узвіз,14/24, корп.2, оф.1) з державним реєстраційним № 8388 від 20.01.2004 року) - неправомірними;
Визнати протиправним і скасувати з моменту прийняття рішення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації (01010. м. Київ, вул. Суворова, 15) про запис про державну реєстрацію припинення товариства з обмеженого відповідальністю «Столичний» (01021. м. Київ, вул. Кловський узвіз, 14/24, корп. 2 оф.1);
Визнати протиправним і скасувати з моменту прийняття рішення Головного управління регіональної статистики в м. Києві (01601, м.Київ, вул. Еспланадна, 4-6) про включення з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Товариства з обмеженою відповідальністю «Столичний» (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, 14/24, корп. 2 оф.1) під ідентифікаційним кодом ЄДРПОУ 01549359;
Зобов'язати Печерську районну у місті Києві державну адміністрацію (01010, м. Київ, вул. Суворова, 15) та/або Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, місцезнаходження: м. Київ, вул. Суворова, 19 (01010, м. Київ, вул. Суворова, 19) відновити державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Столичний» (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, 14/24, корп. 2 оф.1) шляхом внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про товариство з обмеженою відповідальністю «Столичний» (01021. м. Київ, вул. Кловський узвіз, 14/24. корп. 2 оф.1) згідно присвоєного ідентифікаційного коду ЄДРПОУ 01549359;
Зобов'язати Головне управління регіональної статистики (01601, м.Київ, вул. Еспланадна, 4-6) включити до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Товариство з обмеженою відповідальністю «Столичний» (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, 14/24, корп. 2 оф.1) під ідентифікаційним кодом ЄДРПОУ 01549359;
Зобов'язати Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, місцезнаходження: м. Київ, вул. Суворова, 19 (01010, м. Київ, вул. Суворова. 19) внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення товариства з обмеженою відповідальністю «Столичний» (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, 14/24, корп. 2 оф.1) із одночасним повідомленням Засновників (учасників) товариства-позивачів про внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису.
В судовому засіданні представники позивачів позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представники відповідача-1, відповідача-2 та відповідача-3 не з'явилися, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Представник третьої особи проти позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивачі були засновниками та власниками відкритого акціонерного товариства «Столичний», відповідно до Свідоцтва №888605 від 17.05.1994р., оформленого Печерською районною державною адміністрацією м. Києва.
З матеріалів справи вбачається, що 15 грудня 2003 року рішенням Голосіївського районного суду м. Києва, зокрема: визнано недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Столичний" від 16.11.2002 р., в тому числі рішення про реорганізацію ВАТ "Столичний"(м. Київ, вул. Хрещатик, 5, корп. Д) у ТОВ "Столичний"(м. Київ, вул. Хрещатик, 5, корп. Д); визнані недійсними загальні збори учасників ТОВ "Столичний" (м. Київ, вул. Хрещатик, 5, корп. Д) від 30.11.2002 р., на яких прийнято рішення про затвердження Статуту ТОВ "Столичний"та обрання органів управління; визнано недійсним проведення реорганізації - зміну організаційно-правової форми із ВАТ "Столичний"на ТОВ "Столичний". Визнано недійсним свідоцтво про державну перереєстрацію ТОВ "Столичний", видане Печерською районною в м. Києві державною адміністрацією, дата реєстрації 25.12.2002 p., про що зроблено запис в журналі обліку реєстрації за № 8605; Печерську РДА м. Києва зобов'язано відновити дію свідоцтва № 8388 про державну реєстрацію ВАТ "Столичний"(01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 5, корп. Д), про що зробити відповідний запис в журналі обліку реєстрації, відновити дію Статуту ВАТ "Столичний", що був зареєстрований Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією на момент перереєстрації ВАТ "Столичний"на ТОВ "Столичний".
Вказане вище рішення було скасовано ухвалами Апеляційного суду м. Києва від 28.07.2004 р. та Верховного суду України від 06.03.2006 року, а справу направлено на новий розгляд, в ході якого позов залишено без розгляду.
Окрім цього, судом дослідженні також рішення Господарського суду м. Києва, відповідно до яких, зокрема, ухвалою від 01.11.2006 р. порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ "Столичний"; ухвалою від 14.03.2007 р. ліквідовано юридичну особу - банкрута - ВАТ "Столичний"; ухвалою від 25.11.2009 р. скасовано реєстраційний запис про ліквідацію ВАТ "Столичний", а також зобов'язано Печерську у м. Києві державну адміністрацію внести до ЄДРПОУ відомості про правонаступника ВАТ "Столичний"- ТОВ "Столичний".
На підставі зазначеної ухвали було проведено реєстраційну дію - «внесення судового рішення про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи» та фактично внесено до ЄДР відомості про ТОВ «Столичний».
Проте, вищевказана ухвала від 25.11.2009р. скасована постановою Київського апеляційного господарського суду від 21.04.2010 р. у справі № 23/528-6, якою було зобов'язано Печерську районну в місті Києві державну адміністрацію виключити з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України запис про правонаступника ВАТ "Столичний"(01549359) - ТОВ "Столичний"(01549359), та залишена без змін Вищим господарським судом від 19.08.2010 р.
На підставі зазначеної ухвали було проведено реєстраційну дію - «внесення судового рішення про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи» та фактично внесено до ЄДР відомості про ТОВ «Столичний».
Отже, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про те, що включення та виключення записів щодо ТОВ "Столичний" з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відбувалося на підставі рішень суду, у відповідності до вимог чинного законодавства.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.10.10 по справі №2а-8327/10/2670, залишеною без змін Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.05.2011р. - встановлено факт ліквідації ТОВ «Столичний».
Спірні правовідносини, що склалися між сторонами регулюються нормами Конституції України, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 р. № 755-ІV (зі змінами та доповненнями)(далі -Закон № 755-ІV) та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України, затверджений Постановою КМ України від 22.01.1996р. №118, у редакції Постанови від 25.08.1998р. №1336, що діяло на момент виникнення спірних правовідносин, орган державної статистики вносить зміни до Єдиного реєстру підприємств та організацій України на підставі облікової картки встановленого зразка.
Відповідно до п.11 вказаного Положення, заповнена облікова картка в органі державної статистики проходить контроль на повноту і відповідність нормативним та установчим документам суб'єкта підприємницької діяльності і її дані заносяться до бази ЄДРПОУ.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2011р. 31324 «Про утворення територіальних органів Державної служби статистики» Головне міжрегіональне управління статистики у м. Києві реорганізовано в Головне управління регіональної статистики.
Судом встановлено, що 27.01.2004 року до Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві Гарькушою Є.М. - головою правління ВАТ «Столичний», було подано заповнену облікову картку, відомості якої відповідно до Положення. Дані зазначеної облікової картки були занесені до бази ЄДРПОУ.
З введенням в дію Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців " від 15.05.2003 р. № 755-ІV, який набув чинності з 01.07.2004р., вчинення реєстраційних дій, зокрема внесення змін щодо юридичних осіб, належить виключно до компетенції державних реєстраторів і спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації.
Відповідно до абзацу другого ч. 1 ст. 1 Закону № 755-ІV державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Частиною першою ст. 6 Закону № 755-ІV передбачено, що державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі;повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи та фізичною особою - підприємцем державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону № 755-ІV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру (ч. 2 ст. 4 Закону № 755-ІV).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 755-ІV відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Частиною шостою 6 ст. 19 Закону № 755-ІV передбачено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису ( ч. 9 ст. 19 Закону № 755-ІV).
Відповідно до ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Частиною першою ст. 58 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом.
Як зазначалося вище, відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 755-ІV державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи, зокрема, на підставі рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 755-ІV якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Окрім цього, суд також зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону № 755-ІV, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, як: повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності; ідентифікаційний код юридичної особи; організаційно-правова форма; перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім'я, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків, якщо засновник - фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) та реєстраційні номери облікових карток платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори; дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа; дані про юридичних осіб - правонаступників; дата прийняття, дата набрання законної сили та номер судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством, щодо порушення (припинення) провадження у справі про банкрутство, щодо санації, щодо визнання її банкрутом, щодо скасування державної реєстрації припинення, тощо.
З дослідженого у судовому засіданні Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 27.05.2013 р. вбачається, що за ідентифікаційним кодом 01549359 числиться Відкрите акціонерне товариство "Столичний", яке має стан "припинено", відомості щодо ідентифікаційних кодів, найменування та місцезнаходження юридичних осіб -правонаступників -відсутні.
Судом враховано той факт, що позивач звернувся з адміністративним позовом про захист його порушених прав, пов'язаних з діяльністю ТОВ "Столичний" з ідентифікаційним кодом 01549359, який повністю співпадає з ідентифікаційним кодом ВАТ "Столичний".
Отже, суд приходить до висновку, що ТОВ "Столичний" не зареєстровано у передбаченому Законом порядку на час виникнення спірних правовідносин та не наділено цивільною правосуб'єктністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Отже, задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи.
Оскільки згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що є автоматизованою системою збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, та є достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців за кодом ідентифікаційним кодом 01549359 такої юридичної особи, як ТОВ "Столичний" не знайдено, суд приходить до висновку, що права, свободи або інтереси позивачів порушені не були.
Вказане свідчить про те, що відповідач-1, відповідач-2 та відповідач-3 діяли у спосіб та в межах визначених чинним законодавством України повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, відповідачі довели правомірність своїх дій та рішень.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов