ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Сидоренко З.С.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
ПОСТАНОВА
іменем України
"05" серпня 2013 р. Справа № 1706/1948/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Моніча Б.С.
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Дубровицького районного суду Рівненської області від "27" лютого 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2012р. ОСОБА_3 звернулась до суду з позовною заявою про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області провести перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 24.09.2007р., виплатити недоплачену пенсію та проводити в подальшому нарахування і виплату пенсії з врахуванням вказаних вимог.
Постановою Дубровицького районного суду Рівненської області від 27.02.2013р. відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_3.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій просила постанову суду скасувати та прийняти нову про задоволення позовних вимог. Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на приписи ст.41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату, та зазначає, що в заробітну плату для обчислення пенсії має включатись матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів, переглянувши судове рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадови і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що з 24.09.2007р. ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області і отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про держану службу".
В жовтні 2012 року ОСОБА_3 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області з заявою про перерахунок виплати пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Відповідно до листа №50/05 від 17.10.2012 року в задоволенні заяви ОСОБА_3 було відмовлено, у зв'язку з чим вона звернулася до суду.
Як вже зазначалось, суд першої інстанції прийшов до висновку про відмову задоволенні позовних вимог. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції вважав, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу є правомірними, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч.2 ст.33 ЗУ "Про державну службу" , а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та відповідно врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 Закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.
Судова колегія вважає, що для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788, натомість положення Законів № 3723-XII та № 108/95-ВР є загальними.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11).
За таких обставин, ухвалене судом першої інстанції рішення не може бути визнане законним та обґрунтованим, тому воно підлягає скасуванню з прийняттям нового про часткове задоволення позовних вимог з урахуванням наступного.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просила зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 24.09.2007р.
Згідно приписів ст.84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
Оскільки, як свідчать докази, зібрані в матеріалах справи, ОСОБА_3 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 02.10.2012 року, то з врахуванням вказаних приписів закону, вона має право на перерахунок пенсії з 01.10.2012 року.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відтак, приписів чинного законодавства, строк звернення до суду не застосовується лише до вимог щодо нарахованих пенсій, разом з тим, в спірних правовідносинах матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не була нарахована пенсійним органом.
Щодо решти позовних вимог, то згідно зі статтею 6 КАС України необхідною умовою для звернення особи до адміністративного суду є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин, а судовому захисту підлягає вже порушене право, а не те, що може бути порушене в майбутньому, а тому в цій частині у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково, постанову Дубровицького районного суду Рівненської області від "27" лютого 2013 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 02.10.2012 року включивши матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань .
Позовні вимоги за період з 24.09.2007 року по 30.09.2012 року залишити без розгляду. В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук
судді: (підпис) (підпис) І.Ф.Бондарчук Б.С. Моніч
З оригіналом згідно: суддя _______ І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області вул. Миру,8,м. Дубровиця,Дубровицький район, Рівненська область,34100