Головуючий у 1 інстанції – Христофоров А.Б.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
м. Донецьк 10 березня 2009року справа № 2-а-22641/08/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддіНікуліна О.А.суддів:
при секретарі
за участі
представника позивача
представника відповідача Сіваченка І.В., Дяченко С.П.
Фаліні І.Ю.
Доканової Н.І.
Фортель М.Л.розглянувши у відкритому
апеляційну скаргусудовому засіданні
Красноармійської об*єднаної державної податкової інспекціїна постанову Донецького окружного адміністративного судуВід19 листопада 2008 року по справі№ 2-а-22641/08 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглереробка»доКрасноармійської об*єднаної державної податкової інспекціїпровизнання недійсним податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2008 року позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2008 року позовні вимоги ТОВ «Донбасвуглепереробка» задоволені частково.
Зазначеною постановою визнано недійсним податкове повідомлення – рішення № 0001981840/0 від 09 вересня 2008 року про нарахування штрафу у розмірі 57712,18 гривень, в інший частині позовних вимог позивачеві відмовлено.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі податковий орган та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступною відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Донбасвуглепереробка" є юридичною особою та згідно свідоцтва про державну реєстрацію зареєстроване виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 12.06.2002 року та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 32011542 (а.с.32), здійснює свою діяльність у відповідності до Статуту (у новій редакції), затвердженим протоколом загальних зборів учасників товариства № 17 від 16 жовтня 2007 року
З 20.06.2002 року ТОВ „Донбасвуглепереробка" перебуває на обліку в Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції 3 20.06.2002 року за № 06306464, про що свідчить довідка № 38 від 25.03.2008 року.
08 вересня 2008 року Красноармійською державною податковою інспекцією був складений акт № 471/129-32011542 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища ТОВ „Донбасвуглепереробка" за 3 квартал 2007 року, цим актом було встановлено порушення граничного терміну сплати нарахованого основного платежу збору за забруднення навколишнього природного середовища по терміну сплати19.11.2007 року у сумі 115424,35 гривень, недоїмка станом на 19.11.2007 року 536923,46 гривень, фактично сплачено: 19.05.2008 року у сумі 22063,30 гривень, 23.05.2008 року у сумі 0,52 гривень, 1.06.2008 року у сумі 3,13 гривень, 17.06.2008 року у сумі 6,26 гривень та 19.08.2008 року у сумі 93351,14 гривень чим порушено пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181 від 21.12.2000 року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
На підставі висновку акту перевірки, відповідачем прийняте спірне податкове повідомлення-рішення від 09 вересня 2008 року № 0001981840/0 щодо застосування штрафних-фінансових санкцій за затримку на 274 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 57 712,18 гривень.
Правовою підставою прийняття спірного податкового повідомлення-рішення визначені норми підпункту 17.1.7пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", згідно якого у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, у відсотках виходячи із календарних днів затримки, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
У відповідності до ст. 44 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, у відповідності до п. 9 якого розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Остаточний річний розрахунок збору подається платниками до органів державної податкової служби за місцем податкової реєстрації платника протягом 40 календарних днів, наступних за
останнім календарним днем звітного року.
Обов'язок платника податку подавати розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища встановлений п. 7.2 п. 7 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України 19.07.99 № 162/379, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 р. за № 544/3837. 7.11.2007року позивачем до Красноармійської ОДПІ, був поданий податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2007 року № 14298, у якому позивачем самостійно визначене податкове зобов'язання у розмірі 115424,35 гривень.
Згідно з п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами", платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Крім того, згідно з п. 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303, збір сплачується платниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем податкової реєстрації.
Позивач платіжним дорученням № 1282 від 19.11.2007 року сплатив збір за забруднення навколишнього природного середовища за третій квартал 2007 року у розмірі 115 424,35 гривень. Таким чином, позивачем було своєчасно у відповідності до вимог вищезазначених Закону та Порядку здійснено погашення податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, самостійно визначених ним у відповідному податковому розрахунку.
Відповідач встановив наявність податкового боргу з урахуванням наступних платіжних документів:
платіжне доручення № 1079 від 19.05.2008 року на суму 22063,30 гривень;
платіжне доручення № 129 від 23.05.2008 року на суму 0,52 гривень;
платіжне доручення № 1311 від 11.06.2008 року на суму 3,13 гривень;
платіжне доручення № 1379 від 17.06.2008 року на суму 3,13 гривень;
платіжне доручення № 1392 від 17.06.2008 року на суму 0,52 гривень;
платіжне доручення № 1955 від 19.08.2008 року на суму 93351,14гривень.
Призначення платежів у зазначених платіжних дорученнях вбачається наступне:
платіжне доручення № 1079 від 19.05.2008 року у сплату податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 -й кв. 2008 року;
платіжне доручення № 1129 від 23.05.2008 року у сплату податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1-й кв. 2008 року;
платіжне доручення № 1955 від 19.08.2008 року у сплату податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2-й кв. 2008 року.
Суми, вказані у платіжному дорученні № 1311 від 11.06.2008 року, № 1379 та № 1392 від 17.06.2008 року, були помилково перераховані до бюджету, про що свідчить реквізит «призначення платежу» цих платіжних доручень. Листами від 18.06.2008 року № 460 та 461 ТОВ „Донбасвуглепереробка" просило Красноармійську ОДПІ зарахувати ці суми у сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища, як авансовий платіж за 3-й кв. 2008 року..
Відповідач фактично здійснив зарахування сплачених позивачем сум податку на сплату податкового боргу минулих періодів.
Відповідно до п.1.3 Закону України № 2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене
платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
У даному випадку не підлягає застосуванню Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки відповідно податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобов'язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов'язок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обов'язок саме контролюючого органу (у даному випадку - органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" або іншими законами з питань оподаткування.
Однією з умов застосування фінансових санкцій відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст. 17 Закону України 2181 є порушення платником податків строків проведення платежів, встановлених цим Законом. Оскільки строки сплати цього збору встановлюється спеціальним законодавством, то у відповідача відсутні правові підстави розповсюджувати дію Закону України № 2181 в частині застосування фінансових санкцій за порушення строків на дані правовідносини.
Суд правильно визнав необґрунтованими позовні вимоги ТОВ „Донбасвуглепереробка" про внесення зміни до особового рахунку ТОВ "Донбасвуглепереробка" зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, а саме, зарахувати суми сплачені позивачем
- п/д № 1282 від 19.11.2007 року у сплату податкового зобов'язання за 3-й кв. 2007 року, згідно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища № І -
298 від 07.11.2007 року;
-п/д № 1079 від 19.05.2007 та 1129 від 23.05.2008 у сплату податкового зобов'язання за 1-й кв. 2008 року, згідно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища № 5449 від 29.04.2008 року; -п/д № 1955 від 19.08.2008 року у сплату податкового зобов'язання за 2-й кв. 2008 року, згідно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища № 10900 від 05.08.2008 року; - п/д № 1131 від 11.06.2008 року та № 1379, № 1392 від 17.06.2008 року у сплату податкового зобов'язання за 3-й кв. 2008 року згідно листів № 460 та 461 від 18.06.2008 року, оскільки такі вимоги не ґрунтуються на вимогах діючого законодавства. З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення. На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Красноармійської об*єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка» до Красноармійської об*єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця з дня складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 13 березня 2009 року.
Головуючий: О.А.Нікулін
/підписи/
Судді: С.П.Дяченко
І.В.Сіваченко
З оригіналом згідно.
Суддя: