Рішення № 32778706, 30.07.2013, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
30.07.2013
Номер справи
906/734/13
Номер документу
32778706
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "30" липня 2013 р. Справа № 906/734/13

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Кудряшової Ю.В.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Житомирської міської ради (м. Житомир)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферко" (м. Київ)

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Спір розглянуто в більш тривалий строк, ніж передбачено ч. 1 ст. 69 ГПК України.

Позивач звернувся до суду з позовом про внесення змін до пункту 3 та пункту 5 договору оренди земельної ділянки від 01.11.05р., укладеного між Житомирською міською радою та ТОВ "Ферко", виклавши їх в наступній редакції: "п.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7448506,40 грн."; "п.5 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 339651,89 грн. в рік. Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить 4,560 грн.".

Представник в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься копія реєстру на відправлення простої кореспонденції за 16.07.13р.

Представник відповідача в судове засідання також не з'явився. В матеріалах справи міститься відзив на позов (а.с. 34-38), відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволення позову з підстав, зазначених у відзиві.

Про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся вчасно та належним чином, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься копія реєстру на відправлення простої кореспонденції за 16.07.13р.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача своєчасно та належним чином про час і місце розгляду справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Проте, відповідач своїм правом на участь у засіданні суду не скористався, а тому, беручи до уваги те, що неявка в засідання суду відповідача або його представника, належним чином та відповідно до законодавства повідомлених про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами згідно із ст. 75 ГПК України.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.05р. між Житомирською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ферко" було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець на основі рішення26 сесії міської ради 4 скликання від 29.09.05р. №553 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для іншого комерційного використання за адресою: м.Житомир, вул. Баранова, 85а (п. 1 договору).

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,4407 га, в тому числі під будівлями і спорудами - 0,2357 га, під проходами, проїздами та площадками - 1,2050 га (п. 2 договору).

Відповідно до п. 3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2636459,51 грн.

Договір укладено на 10 років (п. 4 договору).

Пунктом 5 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 8787,85 грн. в рік на період будівництва об'єкту терміном на 1рік; 39544,26 грн. в рік після введення в експлуатацію терміном на 9 років.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно до 15 числа поточного місяця (п.6, п.7 договору).

02.12.10р. прийнято Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01.01.11р.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України було внесено зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема, до законодавчих актів, які регламентують розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, що є підставою для внесення змін до вказаного договору оренди земельної ділянки від 01.11.05р.

Рішенням Житомирської міської ради від 05.09.07р. № 369 затверджено матеріали коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира.

В подальшому на підставі матеріалів коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира рішенням Житомирської міської ради від 21.11.07р. №456 введено в дію нові розміри плати за землю для юридичних та фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності та громадян міста з 01 січня 2008року.

В зв'язку з веденням в дію з 01.01.08р. нових розмірів плати за землю для юридичних, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та громадян відповідно до рішень Житомирської міської ради від 05.09.07р. №369 та від 21.11.2007 року №456 Житомирською міською радою відповідним рішенням від 24.01.13р. №498 затверджено нові розміри нормативної грошової оцінки та орендної плати за використання земельними ділянками на умовах оренди в м. Житомирі. Зокрема, для TOB «Ферко» (договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,4407 га за адресою: м. Житомир, вул. Баранова, 85а від 01.11.05р. № 040520900435) встановлено:

- Нормативна грошова оцінка становить 7 448 506,40 грн.;

- Орендна плата становить 339 651,89 грн. в рік;

Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить «4, 560».

Пунктом 3 вказаного рішення Житомирської міської ради, доручено Управлінню регулювання земельних відносин Житомирської міської ради, управлінню по зв'язках з громадськістю Житомирської міської ради та комунальному підприємству "Інформаційно-видавничий центр Житомирської міської ради" проінформувати орендарів щодо прийнятого рішення.

Листом Житомирської міської ради від 22.02.13р. № 15/1484 (а.с. 12) було повідомлено TOB «Ферко» про встановлення нового розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою та направлено товариству проект змін до договору оренди земельної ділянки з пропозицією направити на адресу Житомирської міської ради підписані зміни до договору оренди земельної ділянки для їх подальшої реєстрації (копія квитанції про направлення листа відповідачу - а.с. 11).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було вчинено жодних дій стосовно внесення змін у договір оренди земельної ділянки від р. та укладення додаткової угоди до даного договору.

Тому позивач звернувся з даним позовом до господарського суду в інтересах позивача.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 ГК України).

Згідно зі ст. 193 ГК України, ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.ч. 1-4 ст. 188, ч. 7 ст.193 ГК України, ст. 525 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 6 ЦК України, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Згідно ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.10р. № 2755-VI, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно зі ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. (ст. 188 ГК України).

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно ст. 274.1 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р., - cтавка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу (до останніх віднесено: земельні ділянки сільськогосподарських угідь (незалежно від місцезнаходження); земельні ділянки, надані на землях лісогосподарського призначення (незалежно від місцезнаходження; земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами; земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, зайняті землями тимчасової консервації (деградовані землі).

Статтею 288 цього кодексу встановлено, що розмір орендної плати для інших, крім земель сільськогосподарського призначення, категорій земель не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Оскільки, статтею 144 Конституції України передбачено що, органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, - в разі прийняття відповідним органом самоврядування рішення про внесення змін до ставок орендної плати за користування земельними ділянками та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки - ці обставини можуть бути не прийняті до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом - земельна ділянка, що є об'єктом оренди згідно договору відноситься до комунальної власності; розташована у межах населеного пункту і не відноситься до земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 ПК України.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до ст. 23 зазначеного Закону, технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Отже, з огляду на зазначені приписи законодавства та обставини справи, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі - спір вирішується в судовому порядку.

Суд приходить до висновку, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору як в добровільному порядку так і в разі незгоди однієї із сторін - за рішенням суду на вимогу іншої сторони, у випадках встановлених законом або договором.

Пунктом 8 договору оренди сторони передбачили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Отже, нормами чинного законодавства передбачене право сторін змінити умови договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки, сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, - то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовам договору.

Як визначає ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Заперечення відповідача (а.с. 34-38), викладені у відзиві, спростовуються матеріалами справи, а додаткових доказів на підтвердження заперечень відповідач не надав.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33,43,44,49,75,82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до пункту 3 та пункту 5 договору оренди земельної ділянки від 08.12.05р., укладеного між Житомирською міською радою (10014, м. Житомир, майдан ім. С.П.Корольова, 4/2, ід. код 13576954) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ферко" (04050, м. Київ, вул. Мельникова, 12, ід. код 31681342), виклавши їх в наступній редакції:

"п.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7448506,40 грн.";

"п.5 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 339651,89 грн. в рік.

Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить 4,560 грн.".

3. Стягнути з Товариством з обмеженою відповідальністю "Ферко" (04050, м. Київ, вул. Мельникова, 12, ід. код 31681342)

- на користь Житомирської міської ради (10014, м. Житомир, майдан ім. С.П.Корольова, 4/2, ід. код 13576954) 1147,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 02.08.13р.

Суддя Кудряшова Ю.В.

Віддрукувати:

1 - в справу;

2, 3 - сторонам (рек. з повід.)