Постанова № 32775194, 30.07.2013, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2013
Номер справи
815/4931/13-а
Номер документу
32775194
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/4931/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2013 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Балтської центральної районної лікарні про стягнення штрафних санкцій у сумі 9010,00 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Балтської центральної районної лікарні про стягнення штрафних санкцій у сумі 9010,00 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що постановою №05/13-01-0005 від 24.04.2013 року за порушення законодавства про електроенергетику на Балтську центральну районну лікарню, згідно п.п. 2, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, накладено штраф у розмірі 9010,00 грн., який відповідачем не сплачено.

Відповідачем 29.07.2013 року до канцелярії суду надані заперечення на позовну заяву, відповідно до яких останній проти позову заперечує та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на невиконання вимог припису у зв'язку з відсутністю фінансування закладу.

Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулює Закон України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику" (надалі - Закон).

Згідно із статтею 9 Закону та відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. N 131) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. До повноважень Державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електроенергетичної та теплової енергії серед інших належить давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів та застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п.п.2 п. 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою КМ України №929 від 07.08.96 р. (із змінами та доповненнями, далі -Положення), завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання.

Заходом державного нагляду (контролю) згідно п. 3 ст. 1 Закону України № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно п.3 ч. 1 ст. 6 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V, однією з підстав для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Відповідно до п. 1.2. Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів (із змінами та доповненнями, далі -Інструкція), ця Інструкція визначає процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії (далі - енергія). Вимоги цієї Інструкції поширюються на суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та підприємства, установи і організації - споживачів енергії, незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності, які обстежуються (далі - суб'єкти господарювання).

Відповідно до п. 4.1. Інструкції, для здійснення планового або позапланового заходу відповідний структурний підрозділ Держенергонагляду видає наказ.

Відповідно ст. 5 Закону України «Про електроенергетику», ст.6 Закону України «Про теплопостачання» до принципів державної політики в енергетиці, у сфері теплопостачання належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, теплопостачання, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, суб'єктів теплопостачання.

Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Так у відповідності зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно акту перевірки №05/13-05-0051 від 28.11.2012 року, встановлено ухилення Балтською центральною районною лікарнею від виконання вимог припису від 08.05.2012 року №05/13-03-0018 в частині п.п. 2-6, що є порушенням статті 27 Закону України «Про електроенергетику».

На підставі вищенаведеного акту №05/13-05-0051 від 28.11.2012 року відповідачем винесено припис від 28.11.2012 року № 05/13-05-0051, яким відповідачу приписано заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, з терміном для усунення порушень до 01.03.2013 року. Також у приписі зазначено, що план заходів щодо виконання припису необхідно надати до 05.12.2012 року на адресу Інспекції, та письмову інформацію про виконання кожного пункту Припису позивачу необхідно подавати не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну його виконання листом чи за факсом, про виконання припису в цілому повідомити до 01.03.2013 року. Разом з тим, у приписі зазначено, що за ухилення від виконання або за несвоєчасне виконання припису суб'єкти господарювання та його посадові особи несуть відповідальність відповідно до законодавства України.

Судом встановлено, що 02.04.2013 року державним інспектором з енергетичного нагляду Захаровим Ю.І. відповідно до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання» вжито заходів державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об'єкті Балтська центральна районна лікарня у присутності керівника головного лікаря Бурлака О.М. на предмет перевірки виконання позивачем припису від 28.11.2012 року № 05/13-05-0051.

За результатами позапланової перевірки позивачем складено акт перевірки №05/13-03-0001 від 02.04.2013 року, яким встановлено невиконання відповідачем вимог припису від 28.11.2012 року №05/13-05-0051.

На підставі зазначеного акту перевірки №05/13-03-0001 від 02.04.2013 року, постановою №05/13-01-0005 від 24 квітня 2013 року на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 9010,00 грн.

Дана постанова отримана відповідачем 30.04.2013 року, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.10).

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін сума стягується у судовому порядку.

На час розгляду справи відповідачем доказів про сплату у добровільному порядку штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 9010,00 грн. або доказів оскарження постанови до суду не надано.

Відповідно до частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.

Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» підтвердженими наданими доказами, обґрунтованими, відповідаючими чинному законодавству, що є підставою для їх задоволення.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 159 - 163, 167, 183-2, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Балтської центральної районної лікарні про стягнення штрафних санкцій у сумі 9010,00 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Балтської центральної районної лікарні (код ЄДРПОУ 01998644) 9010 /дев'ять тисяч десять/ грн. 00 коп. штрафу на: Державний бюджет Балтський, код ЄДРПОУ 23214749, банк одержувач - ГУДКСУ в Одеській області, м. Одеса, МФО 828011, р/р №31117106700057 назва рахунку 210811100.

Стягнути з Балтської центральної районної лікарні (код ЄДРПОУ 01998644) судові витрати у сумі 114 /сто чотирнадцять/ грн. 70 коп. на р/р 26003003057001 у філії ПАО КБ «Надра» ОРУ, МФО 34191066, код банку 328975.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому та скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя П.П.Марин