ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" липня 2013 р. Справа № 911/2831/13
Господарський суд Київської області у складі судді Антонової В.М., розглянувши справу
За позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1доРокитнянської селищної ради Київської областіпровизнання укладеною додаткової угоди
за участю представників сторін: від позивача:ОСОБА_2;від відповідача:Мосейчук М.В. - представник за дов.№1 від 02.01.2013р.
Обставини справи:
На розгляд Господарського суду Київської області передано позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Рокитнянської селищної ради Київської області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки для (комерційної) несільськогосподарської підприємницької діяльності, яка знаходиться по АДРЕСА_1 (площею 0,8931 га, кадастровий номер земельної ділянки площею 0,2931 га - 3223755100:01:007:0012; площею 0,6000 га - 3223755100:01:005:0032), що укладений 18.06.2008 року між орендодавцем - Рокитнянською селищною радою Київської області та орендарем - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, посвідчений 18.06.2008 року приватним нотаріусом Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 та зареєстрований у реєстрі за №3193, зареєстрований у Рокитнянському районному відділі №21 Київської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 18.07.2008 р. за №040834700019 (надалі також - "Договір оренди земельної ділянки"), в редакції позивача щодо поновлення на підставі ст. 33 Закону України "Про оренду землі" з 19.06.2013 року Договору оренди земельної ділянки на той самий строк і на тих самих умовах, а також внесення змін до пункту 6 Договору оренди земельної ділянки в частині приведення розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою у відповідність до вимог Податкового кодексу України як спеціального закону, що регулює порядок, розміри та строки сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Заявою від 30.07.2013 р. позивач уточнив позовні вимоги, просив суд визнати укладеною додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки, в редакції позивача щодо поновлення на підставі ст. 33 Закону України "Про оренду землі" з 19.07.2013 року Договору оренди земельної ділянки на той самий строк і на тих самих умовах, а також внесення змін до пункту 6 Договору оренди земельної ділянки в реакції, яка б передбачала , що річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої та оприлюдненої Рокитнянською селищною радою Київської області у встановленому законом порядку.
В обґрунтування позовних вимог фізична особа - підприємець ОСОБА_2 посилається на наявність у нього переважного перед іншими особами права, гарантованого ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та пунктом 5 Договору оренди земельної ділянки, на поновлення на новий строк Договору оренди земельної ділянки у зв'язку з належним виконанням зобов'язань за вказаним Договором, строк якого закінчився з 19.06.2013 року. Позивач зазначає про повідомлення ним Рокитнянської селищної ради Київської області листом від 14.03.2013 року (вхідний номер №2-42-194 від 15.03.2013 року) про намір скористатися переважним правом на укладення Договору оренди землі на новий строк та залишення відповідачем без відповіді його листа-повідомлення від 14.03.2013 року з долученим підписаним зі сторони підприємця ОСОБА_1 проектом додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, у відзиві на позов посилалась на невірне застосування позивачем частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі" щодо обчислення строку направлення Рокитнянською селищною радою Київської області заперечень у поновленні Договору оренди земельної ділянки, а також право Рокитнянської селищної ради Київської області визначити розмір орендної плати у межах від трикратного розміру земельного податку до 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 22.07.2013 року порушено провадження у справі №911/2831/13, позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 прийнято до розгляду. Розгляд справи призначався на 30.07.2013 року.
30.07.2013 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог. Вказана заява прийнята судом до рогляду.
У судове засідання Господарського суду Київської області 30.07.2013 року сторони з'явились. Позивач підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити у повному обсязі. Представник відповідача заперечувала проти позову, з мотивів, викладених у відзиві..
У зв'язку з явкою сторін, наданням ними усіх документів, необхідних для вирішення спору, суд вважає за можливим розглянути справу у судовому засіданні 30.07.2013 р. за наявними у матеріалах справи доказами.
Господарським судом у судовому засіданні 30.07.2013 року на підставі ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення і доводи сторін, дослідивши та оцінивши наявні докази в їх сукупності, господарський суд встановив:
18.06.2008 року між Рокитнянською селищною радою Київської області як орендодавцем та суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 як орендарем було укладено Договір оренди земельної ділянки, згідно з яким відповідач на підставі рішення Рокитнянської селищної ради від 10.06.2008 року №871 надав, а фізична особа-підприємець ОСОБА_2 прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для (комерційної) несільськогосподарської підприємницької діяльності, яка знаходиться за адресою: смт. Рокитне Київської області, вул. Радянська, за номером 7 (сьомим).
Договір оренди земельної ділянки посвідчено 18.06.2008 року приватним нотаріусом Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 за №3193, внесено до Державного реєстру правочинів за №2965412 та зареєстровано у Рокитнянському районному відділі №21 Київської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 18.07.2008 р. за №040834700019.
На підставі Договору оренди земельної ділянки в оренду позивачу було передано земельну ділянку загальною площею 0,8931 га, грошова оцінка якої складає 535 352,35 грн. Кадастровий номер земельної ділянки розміром 0,2931 га - 3223755100:01:007:0012, кадастровий номер земельної ділянки розміром 0,6000 га - 3223755100:01:005:0032.
15.03.2013 року позивач звернувся до орендодавця - Рокитнянської селищної ради Київської області із листом-повідомленням про укладення договору оренди земельної ділянки на новий строк (поновлення договору оренди землі). До листа-повідомлення було додано примірник підписаної 14.03.2013 р. зі сторони фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки.
Лист-повідомлення про поновлення Договору оренди земельної ділянки на новий строк було зареєстровано у Рокитнянській селищній раді Київської області 15.03.2013 року за вхідними номером №2-42-194.
Судом встановлено, що станом на день вирішення спору відповідачем не було направлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 пропозиції щодо зміни істотних умов Договору оренди земельної ділянки або заперечень у поновленні даного Договору, сесією Рокитнянської селищної ради Київської області рішення про поновлення або відмову у поновленні позивачу Договору оренди земельної ділянки на новий строк не приймалося, додаткову угоду про поновлення Договору не укладено.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні в судовому засіданні з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи їх взаємний зв'язок, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. При цьому господарський суд виходить з наступного.
У Рішенні від 09.02.2009 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційний Суд України роз'яснив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Пунктом 2.17 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.2011 року). Так, частиною шостою зазначеної статті передбачено, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі. Відтак господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору. До спірних правовідносин має застосовуватися саме та редакція закону, яка була чинною на дату, з якої виникло переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки. При цьому, якщо відповідні правовідносини виникли між сторонами до внесення змін Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (набрав чинності з 12.03.2011) до статті 33 Закону України "Про оренду землі", слід брати до уваги, що попередня редакція зазначеної статті Закону України "Про оренду землі" не передбачала автоматичного поновлення договорів оренди землі. Реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності пов'язувалася з наявністю відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Пунктом 5 Договору оренди земельної ділянки визначено, що даний Договір укладено на 5 (п'ять) років.
Згідно з статтею 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку (ч. 1 ст. 254 ЦК України).
Таким чином, строк Договору оренди земельної ділянки закінчився 19.07.2013 року.
У зв'язку з цим до спірних відносин підлягає застосуванню стаття 33 Закону України "Про оренду землі" в редакції змін, внесених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. N 3038-VI, оскільки переважне право позивача на поновлення договору оренди земельної ділянки на новий строк виникло на час дії вказаної редакції статті.
Статтею 25 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендар зобов'язаний виконувати наступні обов'язки: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.
Пунктом 33 Договору оренди земельної ділянки на фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 як орендаря покладено такі обов'язки: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим Договором; уточнювати у орендодавця платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати пере внесенням чергового платежу; виконувати та не порушувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або Договором; дотримуватися режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; систематично сплачувати орендну плату в повному обсязі в установлений Договором строк; утримувати в належному стані орендовану земельну ділянку та здійснювати її благоустрій за власні кошти; забезпечувати збереження, догляд і збільшення наявних зелених насаджень та об'єктів благоустрою протягом усього строку користування земельною ділянкою, у разі неможливості збереження зелених насаджень оформити їх знесення у відповідності до вимог чинного законодавства України; забезпечувати виконання вимог ст. 48 Закону України "Про охорону земель"; додержуватись правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; по закінченню терміну оренди, припиненні чи розірванні договору оренди звільнити в 20-денний термін ділянку та повернути орендодавцю з оформленням акту приймання-передачі (повернення) земельної ділянки; забезпечити, у разі необхідності, доступ до земельної ділянки, будинку і споруд, та інженерних комунікацій спеціалістів експлуатаційних служб та представників органів державного управління і місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю для здійснення контролю за використанням земельної ділянки; виконувати обов'язки, передбачені Законом України "Про оренду землі" та іншими правовими актами; у разі несплати узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків орендар зобов'язаний сплатити штраф згідно зі ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами"; у відповідності до ст. 164 Земельного кодексу України здійснювати за рахунок власних коштів раціональну організацію території, поліпшення корисних властивостей землі, захист земельної ділянки від водної та вітрової ерозії, підтоплення, забруднення відходами виробництва, хімічними і радіоактивними речовинами від інших процесів руйнування; проводити за рахунок власних коштів заходи, направлені на збереження якості землі; не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності; у встановленому законодавством порядку відшкодувати орендодавцеві збитки у повному обсязі в разі недбалого ставлення, дії чи бездіяльності орендаря, що призвело до її виснаження, деградації або погіршення якості земельної ділянки, зокрема, і внаслідок технічного забруднення; забезпечувати знімання, використання і збереження родючого шару ґрунту при проведенні робіт, пов'язаних із порушенням земель.
Пунктами 12 - 13 Договору оренди земельної ділянки на позивача покладено обов'язок використання земельної ділянки для (комерційної) несільськогосподарської підприємницької діяльності з дотриманням умов збереження стану об'єкта оренди, забезпечення збереження стану земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідачем не надано доказів порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 протягом строку дії Договору оренди земельної ділянки зобов'язань орендаря.
Згідно з ч.ч. 2 - 3 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
Пунктом 5 Договору оренди земельної ділянки передбачено, що після закінчення строку договору орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору письмово повідомити орендодавця про намір продовжити його дію.
Як встановлено судом, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 15.03.2013 року, тобто з дотриманням встановленого ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та пунктом 5 Договору оренди земельної ділянки терміну, звернувся до орендодавця - Рокитнянської селищної ради Київської області із листом-повідомленням про поновлення Договору оренди землі на новий строк.
До листа-повідомлення від 14.03.2013 р. фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було долучено підписаний з його сторони примірник підписаної додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки.
Підписаний зі сторони позивача проект додаткової угоди передбачав поновлення Договору оренди земельної ділянки на строк 49 років та встановлення орендної плати в трьохкратному розмірі земельного податку, але не більше 12 відсотків нормативної грошової оцінки. В іншій частині запропоновані орендарем умови додаткової угоди залишались незмінними згідно з Договором оренди земельної ділянки, відповідали вимогам Закону України "Про оренду землі", узгоджувались із формою Типового договору оренди землі, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220.
Відповідно до частин 4 - 5 статті 33 Закону України "Про оренду землі" при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Згідно зі ст. 646 ЦК України відповідь про згоду укласти договір на інших, ніж було запропоновано, умовах є відмовою від одержаної пропозиції і водночас новою пропозиціє особі, яка зробила попередню пропозицію.
В силу приписів ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Встановлено, що орендодавцем - Рокитнянською селищною радою Київської області у місячний термін з моменту надходження листа-повідомлення підприємця ОСОБА_1 не було розглянуто запропонований орендарем проект додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки, заперечень чи пропозицій щодо зміни його істотних умов або ж повідомлень про відмову в поновленні Договору в цілому на новий строк позивачу не направлялось.
З пояснень представника відповідача вбачається, що Рокитнянською селищною радою Київської області рішення щодо вищевказаних питань на час розгляду даного господарського спору не приймалися. Документального обґрунтованих заперечень щодо вимог позивача про продовження дії Договору оренди земельної ділянки на новий строк відповідачем не надано.
Частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Таким чином, договір оренди земельної ділянки підлягає поновленню (укладання додаткової угоди) без прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування при умові, якщо орендар земельної ділянки у строк, який встановлений договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі, звернувся із клопотанням до орендодавця про поновлення договору оренди землі орендар з проектом додаткової угоди.
На день розгляду Господарським судом Київської області даного спору позивач, який своєчасно повідомив орендодавця про намір поновлення Договору оренди земельної ділянки на новий строк, продовжує користуватися земельною ділянкою, переданою йому за Договором оренди земельної ділянки, та не повертав її Рокитнянській селищній раді Київської області в порядку, передбаченому статті 34 Закону України "Про оренду землі", пунктами 18 - 19 даного Договору.
Судом відхиляються посилання представника відповідача на передчасне, всупереч ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" звернення позивача до суду із позовом, оскільки пунктом 5 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" від 11.02.2010 року №1878-VI виключено з Закону України "Про оренду землі" статті 18 та 20, якими було передбачено обов'язковість державної реєстрації договорів оренди землі в органах ДП "Центр державного земельного кадастру" та набуття чинності договорами оренди землі після їх державної реєстрації. Таким чином, згідно з законодавством договір оренди земельної ділянки набуває чинності з моменту його укладення.
За таких обставин суд приходить до висновку, що Договір оренди земельної ділянки є поновленим з 19.07.2013 року на той самий (5-річний) строк і на тих самих умовах, що були визначені сторонами, за винятком положення щодо розміру орендної плати, спір стосовного якого передано позивачем на розгляд суду.
Вирішуючи даний переддоговірний спір, суд зазначає, що Договір оренди земельної ділянки було укладено 18.06.2008 року, тобто до набуття чинності Податковим кодексом України.
При цьому, слід враховувати, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України), з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (частина друга статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункт 288.1 статті 288 ПК України) (пп. 1.3 п. 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").
Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі", статті 288 Податкового кодексу України.
Відповідно до пунктів 288.4 - 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель, крім земель сільськогосподарського призначення, - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Податкового кодексу України та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Нормами статті 18 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Статтею 23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що рішення рад про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Частиною 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" передбачено, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що запропонована позивачем нова редакція пункту 6 Договору оренди земельної ділянки відповідає положенням пунктів 288.4 - 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, не зумовлює зменшення надходжень до бюджету сум орендної плати за користування спірною земельною ділянкою позивачем.
Згідно з ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Частинами 8 - 9 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Згідно статті 84 ГПК України у спорі, який виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині судового рішення вказується рішення з кожної спірної умови договору.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів покладається на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
До початку розгляду справи представник позивача звернувся до суду з заявою про покладення на позивача судових витрат, а тому витрати по сплаті судового збору покладаються на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
вирішив:
1. Позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Рокитнянської селищної ради Київської області задовольнити повністю.
2. Визнати укладеною з дня набрання чинності рішенням суду додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки від 18.06.2008 р. між орендодавцем - Рокитнянською селищною радою Київської області (код ЄДРПОУ 04358997) та орендарем - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) для ведення (комерційної) несільськогосподарської підприємницької діяльності, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,8931 га (кадастровий номер земельної ділянки розміром 0,2931 га - 3223755100:01:007:0012 та площею 0,6000 га - 3223755100:01:005:0032), посвідченого 18.06.2008 року приватним нотаріусом Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі за номером 3193 та зареєстрованого 18.07.2008 р. за №040834700019 в Рокитнянському районному відділі №21 Київської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, на таких умовах та в такій редакції:
"Додаткова угода до Договору оренди земельної ділянки від 18.06.2008 р., посвідченого 18.06.2008 р. приватним нотаріусом Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 та зареєстрованого в реєстрі за №3193, зареєстрованого в Рокитнянському районному відділі №21 Київської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 18.07.2008 р. за №040834700019
Рокитнянська селищна рада Київської області, смт. Рокитне, ЄДРПОУ 04358997, розташована за адресою: вул. Леніна, 2, смт. Рокитне, Київська область, 09600, іменована в подальшому як "Орендодавець", в особі селищного голови - Дідика Юрія Андрійовича, з однієї сторони, та
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_2, свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_3, видане Рокитнянською районною державною адміністрацією Київської області від 07.05.2004 року, за номером 2345017 НОМЕР_2, іменований в подальшому "Орендар", з іншої сторони, а надалі разом - "Сторони", керуючись ст. 33 Закону України "Про оренду землі", пунктом 5 Договору оренди земельної ділянки від 18.06.2008 р., уклали цю додаткову угоду про наступне:
(1) Сторони домовились поновити з 19.07.2013 року Договір оренди земельної ділянки земельної ділянки для ведення (комерційної) несільськогосподарської підприємницької діяльності, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,8931 га (кадастровий номер земельної ділянки розміром 0,2931 га - 3223755100:01:007:0012 та площею 0,6000 га - 3223755100:01:005:0032) від 18.06.2008 р., посвідчений 18.06.2008 року приватним нотаріусом Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 та зареєстрований в реєстрі за №3193, зареєстрований в Рокитнянському районному відділі №21 Київської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 18.07.2008 р. за №040834700019, на той самий строк і на тих самих умовах.
(2) Сторони домовились внести зміни до пункту 6 Договору оренди земельної ділянки від 18.06.2008 р., посвідченого 18.06.2008 р. приватним нотаріусом Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 та зареєстрованого в реєстрі за номером 3193, зареєстрованого в Рокитнянському районному відділі №21 Київської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 18.07.2008 року за №040834700019, виклавши його у наступній редакції:
"6. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої та оприлюдненої Рокитнянською селищною радою Київської області у встановленому законом порядку".
(3) Інші умови Договору оренди земельної ділянки від 18.06.2008 р., посвідченого 18.06.2008 р. приватним нотаріусом Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 та зареєстрованого в реєстрі за №3193, зареєстрованого в Рокитнянському районному відділі №21 Київської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 18.07.2008 р. за №040834700019, залишаються без змін.
(4) Дана угода є невід'ємною частиною Договору оренди земельної ділянки від 18.06.2008 р., посвідченого 18.06.2008 р. приватним нотаріусом Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 та зареєстрованого в реєстрі за №3193, зареєстрованого в Рокитнянському районному відділі №21 Київської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 18.07.2008 р. за №040834700019".
Рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Суддя В.М. Антонова
Повне рішення складено 02.08.2013 року