Постанова № 32770317, 18.07.2013, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2013
Номер справи
806/5063/13-а
Номер документу
32770317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/5063/13-a

категорія 8.1

18 липня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чернової Г.В. ,

при секретарі - Лукач В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за поданням Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.,-

встановив:

Державна податкова інспекція у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби звернулась до суду з поданням, в якому просить підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта". В обґрунтування заявленого подання зазначає, що під час перевірки працівниками ТОВ "Еліт -Нафта" були надані документи на придбання та реалізацію бензину автомобільного А-95 Євро, А-95, А-92. Проте у висновку центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи № 19/2-12.3/10068 від 28.12.2012 року зазначено, що надані на дослідження проби, які відібрані на АЗС №6 м. Житомир не відповідають ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні. Технічні умови" за показниками "Концентрація фактичних смол". За результатами проведеної фактичної перевірки господарської одиниці АЗС № 6, що належить відповідачу, складено акт № 0001/06/30/22/37151670 від 29.12.2012 року.

Враховуючи наведене, податковим органом зроблений висновок, що власник рідини невідомого походження з запахом бензину відсутній та товари не обліковані у встановленому порядку. На цій підставі, згідно вимог п. 94.7 ст. 94 ПК України, 29.12.2012 року було складено протокол № 1 про тимчасове затримання майна. З урахуванням відомостей, викладених у протоколі від 29.12.2012 року та зверненні про застосування адміністративного арешту майна платника податків, начальником ДПІ у м. Житомирі 02.01.2013 року прийнято рішення про накладання тимчасового адміністративного арешту на майно ТОВ "Еліт Нафта". На думку заявника, оскільки встановити власника товару (майна) з огляду на невідповідність якісних характеристик ПММ відомостям, які містяться у наданих в ході перевірки документах, було неможливо, посадові особи ДПІ у м. Житомирі керуючись ч. 2 п. 94.7 ст. 94 ПК України здійснили тимчасове затримання виявленого майна, а тому є всі підстави для застосування заходів, передбачених ст.94 Податкового кодексу України.

В судовому засіданні заявника-Державну податкову інспекцію у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби замінено на належного - Житомирську об'єднану податкову інспекцію Головного управління Міндоходів України. Представники податкового органу подання підтримали в повному обсязі, просили суд підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків.

Представник ТОВ "Еліт Нафта" в судовому засіданні не визнала вимоги, викладені в поданні. Вважає, що для накладення тимчасового арешту майна відсутні підстави.

Суд заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши наявні у справі письмові докази, прийшов до висновку, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив, що ТОВ “Еліт Нафта” зареєстровано виконавчим комітетом Житомирської міської ради, як юридична особа, та на час виникнення спірних правовідносин перебувало на обліку в ДПІ у м. Житомирі.

Як встановлено судом, згідно наказу ДПС у Житомирській області № 413 від 19.12.2012 року та на підставі направлень № 1-6 від 20.12.2012 року в період з 20 грудня 2012 року по 29 грудня 2012 року посадовими особами ДПІ у м. Житомирі було проведено фактичну перевірку господарської одиниці АЗС № 6, що розташована за адресою: м. Житомир, проспект Миру,54, що належить ТОВ "Еліт Нафта" (код ЄДРПОУ 37151670).

За результатами проведеної перевірки, податковим органом складено акт № 0001/06/30/22/37151670 від 29.12.2012 року ( а. с. 18).

Під час перевірки виявлено майно (рідина невстановленого походження із запахом бензину), внаслідок чого складено протокол про тимчасове затримання майна № 1 від 29.12.2012 року та проведено інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей та коштів, в тому числі здійснено зняття залишків товарно-матеріальних цінностей (палива та супутніх товарів). Даний факт зафіксований актом інвентаризації № 0001/06/30/22/37151670 від 29.12.2012 року та актами від 29.12.2012 року про заміру фактичних залишків пального в резервуарі № 1 з написом "А-95", актом заміру фактичних залишків пального в резервуарі № 2 з написом "А-92", актом заміру фактичних залишків пального в резервуарі № 3 з написом " А-95"Євро". В ході перевірки на АЗС № 6 ТОВ "Еліт Нафта" в резервуарі встановлено такі залишки паливно-мастильних матеріалів: бензин автомобільний " А-95" становить 9444 літрів; "А-92" становить 8226 літрів", "А-95"Євро" становить 5582 літри.

Згідно висновку центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи № 19/2-12.3/10068 від 28.12.2012року зазначено, що надані для дослідження проби не відповідають ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні. Технічні умови" за показниками "Концентрація фактичних смол".

Вважаючи, що якість паливно-мастильних матеріалів АЗС № 6 не відповідає якісним показникам та вимогам ДСТУ, документів про їх походження немає, податковим органом зроблено висновок про те, що власник паливно-мастильних матеріалів відсутній та товари не обліковані у встановленому порядку.

Згідно вимог п. 94.7 ст. 94 ПК України, ДПІ у м. Житомирі 29.12.2012 року складено протокол № 1 про тимчасове затримання майна (а.с. 25-26). З урахуванням відомостей, вказаних у протоколі, начальником ДПІ у м. Житомирі 02.01.2013 року прийнято рішення № 2/0/66-13 про накладення адміністративного арешту на майно ТОВ "Еліт Нафта".

Надаючи правову оцінку доводам податкового органу судом враховано, що відповідно до п. п. 94.1, 94.3 ст. 94 ПК України, адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Приписами п. 94.7 ст. 94 ПК України встановлено, що арешт майна може бути також застосований до товарів, які виготовляються, зберігаються, переміщуються або реалізуються з порушенням правил, визначених митним законодавством України чи законодавством з питань оподаткування акцизним податком, та товарів, у тому числі валютних цінностей, які продаються з порушенням порядку, визначеного законодавством, якщо їх власника не встановлено. У цьому випадку службові (посадові) особи контролюючих органів або інших правоохоронних органів відповідно до їх повноважень тимчасово затримують таке майно із складенням протоколу, який повинен містити відомості про причини такого затримання з посиланням на порушення конкретної законодавчої норми; опис майна, його родових ознак і кількості; відомості про особу (особи), в якої було вилучено такі товари (за їх наявності); перелік прав та обов'язків таких осіб, що виникають у зв'язку з таким вилученням. Форма зазначеного протоколу затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 94.10. ст. 94 ПК України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до п. 3 Інструкції з контролювання якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 04.06.2007 року № 271/121, паспорт якості - це документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафти та/або нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, і їх відповідність вимогам нормативних документів.

Пунктом 2 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказами Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155 визначено, що сертифікат відповідності - це документ, який підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи управління довкіллям, персонал відповідають установленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством.

Відповідно розділу 4 ДСТУ 4063-2001 бензини повинні відповідати вимогам цього стандарту і бути виготовлені за технологічною документацією, затвердженою в установленому порядку. Згідно розділу 4 ДСТУ 4840-2007 дизельне паливо має відповідати вимогам цього стандарту, і підлягає виготовленню за технологічною документацією, затвердженою у встановленому порядку. Дизельне паливо всіх марок має відповідати вимогам і нормам, вказаним у таблицях 1 та 2а, дизельне паливо обох класів - у таблицях 1 (за показниками 4-13) та 2б.

Пунктом 5.6. Інструкції передбачено, що згідно з результатами випробувань проб нафти та/або нафтопродуктів випробувальна лабораторія оформлює паспорт якості за формою N11-НК. Паспорт, що видається випробувальною лабораторією на нафту або нафтопродукт, який відпускається, заповнюється у повному обсязі показників, обумовлених нормативним документом на нафтопродукт. У паспорті якості зазначаються номер та дата його видачі. Паспорт якості підписується лаборантом, що заповнював паспорт якості, та начальником лабораторії, підписи завіряються печаткою.

В силу вимог пункту 6.5.1 Інструкції, приймання нафтопродуктів, що надійшли на АЗС в автоцистернах і розфасованих до дрібної тари, здійснюється лише у разі наявності супровідних документів (товарно-транспортної накладної, рахунку-фактури. прибутково-витратної накладної, паспорта якості тощо). На продукцію, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, обов'язково додається сертифікат відповідності або його копія, або копія свідоцтва про визнання іноземного сертифіката відповідності.

Пункт 6.5.8 Інструкції встановлює, що не допускається приймання нафтопродуктів до резервуарів АЗС у випадку - неправильного оформлення паспорта якості на нафтопродукт (відсутність номера або паспорт заповнений не за всіма показниками якості).

Згідно п. 6.5.7 Інструкції, у разі підтвердження випробувальною лабораторією невідповідності якості нафтопродукту вимогам нормативної документації відпуск його споживачам припиняється.

Перевіркою відповідності наданих до фактичної перевірки документів вимогам вищезазначених інструкцій, податковим органом було встановлено, що представлені паспорти та сертифікати не відповідали за ознаками тим товарно матеріальним цінностям, які були виявлені на АЗС № 6 в м. Житомирі.

Оскільки встановити власника товару (майна) з огляду на невідповідність якісних характеристик ПММ відомостям, які містяться у наданих в ході перевірки документах було неможливо, посадові особи ДПІ у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби, керуючись частиною другою п. 94.7. ст. 94 Кодексу здійснили тимчасове затримання виявленого майна і вилученого у ТОВ "Еліт Нафта" зі складенням відповідного Протоколу від 29 грудня 2012 року, за формою, затвердженою Постановою КМУ від 29.12.2010 року № 1239, із дотриманням вимог наказу ДПА України від 24.12.2010 року № 1032 (а.с. 25-26).

Таким чином, тимчасове затримання і адміністративний арешт нафтопродуктів на АЗС № 6 ТОВ "Еліт Нафта" здійснено правомірно, з підстав передбачених п. 94.7 ПК України - як майна власник якого не встановлений.

Згідно ст. ст. 11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінюючи вищенаведені докази і обставини в їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку про обґрунтованість адміністративного арешту майна відповідача та наявності підстав для задоволення подання.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 11,71,86, 183-3 КАС України, суд, -

постановив:

Подання задовольнити.

Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта", згідно рішення начальника Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби про накладення адміністративного арешту майна №2/0/66-13 від 02.01.2013 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Головуючий суддя Г.В. Чернова