ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" липня 2013 р.Справа № 916/1341/13
За позовом: Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України, що виступає в інтересах держави, в особі, якою є Міністерство оборони України; в особі, якою є Квартирно-експлуатаційний відділ міста Одеси;
До відповідача: Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області;
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Мисливсько-рибальського підприємства „Сокіл" Південної регіональної організації товариства військових мисливців та рибалок Збройних сил України;
про визнання незаконним та скасування рішення
Суддя Меденцев П.А.
Представники:
Від прокурора: Риженко М.Ю. (за довіреністю).
Від позивача (МОУ): не з'явився.
Від позивача (Квартирно-експлуатаційний відділ міста Одеси): Кривулько М.В. (за довіреністю).
Від відповідача: не з'явився.
Від третьої особи: Яні К.М. (керівник).
СУТЬ СПОРУ: 27.05.2013р. Одеський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України, що виступає в інтересах держави, в особі, якою є Міністерство оборони України, в особі, якою є Квартирно-експлуатаційний відділ міста Одеси (далі - позивач) звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення.
15.07.2013 року ухвалою суду було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Мисливсько-рибальське підприємство „Сокіл" Південної регіональної організації товариства військових мисливців та рибалок Збройних сил України.
27.05.2013р. представником прокуратури було заявлено вимогу про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом заборони Чорноморській селищній раді Комінтернівського району Одеської області вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення, які можуть призвести до виникнення, зміни або припинення правовідносин відносно земельної ділянки №188 площею 3,8674 га військового містечка „Чорноморське-3". Вказане клопотання було залишено судом без задоволення, у зв'язку з неподанням представником прокуратури доказів, у відповідності до положень ст. ст. 66, 67 ГПК України, які б свідчили про ускладнення або загрозу ускладнення виконання рішення суду.
Прокурор та позивачі на позовних вимогах наполягають.
Відповідач 29.07.2013 року у судовому засіданні не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання був належним чином повідомлений, так як 15.07.2013 року був присутній при оголошенні ухвали про відкладення розгляду справи на наступну дату (на 29.07.2013р.).
Відповідач відзив на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами, у відповідності до ст.75 ГПК України.
Мисливсько-рибальське підприємство „Сокіл" Південної регіональної організації товариства військових мисливців та рибалок Збройних сил України у судовому засіданні не надавало суду жодних усних чи письмових пояснень по суті справи, залишаючи вирішення спору на розсуд суду.
Відповідно до положень норми ст. 69 ГПК України строк розгляду справи було продовжено до 11.08.2013 року Ухвалою суду від 15.07.2013 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії Б № 031728 від 1983 року Чабанській квартирно-експлуатаційній частині району, правонаступником якої є КЕВ м. Одеси, виконавчим комітетом Комінтернівської районної ради народних депутатів Одеської області у 1983 році були надані у постійне та безоплатне користування земельні ділянки, загальною площею 4 382,6 га, розташовані на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, зокрема, земельна ділянка №188 загальною площею - 3,8674 га військового містечка „Чорноморське-3". На вказаній земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна Чабанського будинку рибалки.
Зазначене майно є державною власністю. На Міністерство оборони України покладено управління державним майном, зокрема, Чабанським будинком рибалки військово-мисливського товариства Одеського військового округу.
Рішенням Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області від 28 грудня 2011 року №194-VI „Про затвердження проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності на території смт. Чорноморське, с. Гвардійське Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області" земельна ділянка №188 площею - 3,8674 га віднесена до земель комунальної власності Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, що з позиції позивача, фактично припиняє Міністерству оборони України право користування на зазначену землю.
Перевіркою прокуратури встановлено, що Міністр оборони України відповідну згоду на припинення права користування спірною земельною ділянкою, її вилучення не надавав, жодної заяви про добровільну відмову від належного Міністерству оборони України права на вказану земельну ділянку власнику не адресував.
Одеський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України, в особі, якою є Міністерство оборони України, в особі, якою є Квартирно-експлуатаційний відділ міста Одеси вважає, що порядок припинення права користування земельною ділянкою площею 3,8674 га дотримано не було, а відтак у ради були відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваного рішення.
Оскільки загальна площа спірної земельної ділянки становить 3,8674 га, ціна позову складає загальну вартість усієї земельної ділянки і дорівнює 12 393 470 (дванадцять мільйонів триста дев'яносто три тисячі чотириста сімдесят) гривень 04 коп.: 10 000 м2 (1 га) х 3,8674 га х 320,46 грн. = 12 393 470,04 грн.
Позивач наполягає, що оскаржуване рішення ради прийнято з перевищенням повноважень, що зачіпає охоронювані законом інтереси держави на землі, то воно в частині віднесення земельної ділянки №188 до земель комунальної власності підлягає скасуванню.
Враховуючи вищенаведене, Одеський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України, в особі, якою є Міністерство оборони України, в особі, якою є Квартирно-експлуатаційний відділ міста Одеси просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області від 28 грудня 2011 року №194-VI „Про затвердження проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності на території смт. Чорноморське, с. Гвардійське, Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області" в частині, що стосується віднесення земельної ділянки №188 площею 3,8674 га вартістю 12 393 470,04 грн., до земель комунальної власності.
01.07.2013 року за вх. №19822/13 Квартирно-експлуатаційний відділ міста Одеси надав до суду письмові пояснення, відповідно до яких підтримує позовні вимоги Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України та просить суд їх задовольнити.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Згідно зі статтею 121 Конституції України одним із завдань прокуратури України є
представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право, зокрема, звертатись до суду, з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненій прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень частини третьої цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності" визначено, що управління об'єктами державної власності - це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними у межах, визначених законодавством України.
Поряд із цим, відповідно до ст. 3 Закону України „Про Збройні Сили України", ст.ст. 3, 4, 6 Закону України „Про управління об'єктами державної власності" та п.1 „Положення про Міністерство оборони України", затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №406/2011, п. 44 „Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями" і „Керівництва з обліку земель (земельних ділянок) в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України", затверджених наказом Міністра оборони України №483 від 22 грудня 1997 року (діючого на момент прийняття оскаржуваного рішення ради, далі - Положення), Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади, яке зокрема, здійснює в установленому порядку відчуження військового майна, передачу його до сфери управління центральних чи місцевих органів виконавчої влади, інших органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам та організаціям, які провадять діяльність в інтересах національної безпеки і оборони, та в комунальну власність, готує пропозиції щодо зміни цільового призначення земельних ділянок Збройних Сил, надає згоду на вилучення земельних ділянок, які не використовуються Збройними Силами України. Як центральний орган виконавчої влади Міністерство оборони України є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Як вище встановлено господарським судом, відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії Б № 031728 від 1983 року Чабанській квартирно-експлуатаційній частині району (далі - Чабанська КЕЧ району), правонаступником якої є КЕВ м. Одеси (згідно ст. 35 ГПК України з урахуванням рішення господарського суду Одеської області від 24 грудня 2009 року у справі № 30/110-09-3308), виконавчим комітетом Комінтернівської районної ради народних депутатів Одеської області у 1983 році були надані у постійне та безоплатне користування земельні ділянки, загальною площею 4382,6 га, розташовані на території Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, зокрема, земельна ділянка №188 загальною площею - 3,8674 га військового містечка „Чорноморське-3". На вказаній земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна Чабанського будинку рибалки.
Відповідно до пунктів 1, 3 постанови Верховної Ради України від 04.02.1994 року №3943-ХП „Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР", тимчасово, до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, зазначене майно є державною власністю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.1995 року №18 „Про визначення органів управління майном загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР" передбачено Міністерствам, зазначеним у додатку, прийняти до 15.01.1995 року до сфери управління відповідне майно з наступним повідомленням органів державної статистики, податкових і фінансових органів. Відповідно до переліку до зазначеної постанови КМУ на Міністерство оборони України покладено управління державним майном, зокрема, Чабанським будинком рибалки військово-мисливського товариства Одеського військового округу.
Рішенням Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області від 28 грудня 2011 року №194-VI „Про затвердження проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності на території смт. Чорноморське, с. Гвардійське, Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області" земельна ділянка №188 площею - 3,8674 га віднесена до земель комунальної власності Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.
З огляду на вищевказане суд відзначає, що у відповідно до вимог ч. 3 ст. 78, ч. 1 ст. 84 ЗК України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності, при цьому у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Крім того, у ст. 14 Закону України „Про Збройні Сили України" унормовано, що земля, закріплена за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління.
Спірна земельна ділянка площею 3,8674 га віднесена за цільовим призначенням до земель оборони, за формою власності - до державної власності.
Проте, приймаючи оскаржуване рішення Чорноморською селищною радою не враховано правові норми ст. 142 ЗК України та п. 44 Положення, відповідно до яких існує певний передбачений законодавством порядок припинення права постійного користування землями оборони у зв'язку із добровільною відмовою від них землекористувача.
Вказаний порядок передбачає: добровільну відмову землекористувача, адресовану власнику земельної ділянки; прийняття рішення власником земельної ділянки про припинення права постійного користування.
Судом встановлено, що жодних доказів, що підтверджували б відповідну згоду на припинення права користування спірною земельною ділянкою, її вилучення не міститься в матеріалах справи, жодної заяви про добровільну відмову від належного Міністерству оборони України права на вказану земельну ділянку сторонами не надано.
На зазначеній земельній ділянці №188, площею 3,8674 га, знаходяться об'єкти, а саме: їдальня за генеральним планом №888 площею 72 кв. м.; котедж за генеральним планом №684; котеджі за генеральним планом №№865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873 площею по 12 кв. м. кожний; котеджі за генеральним планом №№ 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883 площею 32 кв. м. кожен; котедж за генеральним планом №884 площею 126 кв. м.; котедж за генеральним планом №887 площею 75 кв. м.; сторожева за генеральним планом №889 площею 20 кв. м.; туалет за генеральним планом № 890 площею 6 кв. м.; туалети за генеральним планом №№891,892 площею по 3 кв. м. кожен; гараж за генеральним планом №886 площею 18 кв. м. та навіс для човнів за генеральним планом №885 площею 512 кв. м., які належать державі, перебувають на обліку КЕВ м. Одеси та в оперативному управлінні Міністерства оборони України.
Враховуючи знаходження на зазначеній земельній ділянці нерухомого майна загальнодержавної власності, яке на час розгляду справи перебуває на обліку КЕВ м. Одеси, то зазначені земельні ділянки не можуть бути передані до комунальної власності за відсутності відповідних рішень Кабінету Міністрів України щодо нерухомого майна.
За інформацією, наданою Управлінням Держземагентства у Комінтернівському районі Одеської області листом від 13 березня 2013 року, середня вартість 1 м2 земель на території смт. Чорноморське станом на 01.01.2013 року складає 320,46 грн. Оскільки загальна площа спірної земельної ділянки становить 3,8674 га, ціна позову складає загальну вартість усієї земельної ділянки і дорівнює 12 393 470 (дванадцять мільйонів триста дев'яносто три тисячі чотириста сімдесят) гривень 04 коп.
Правовідносини, які склалися між сторонами, стосуються права та підстав набуття права користування спірною земельною ділянкою. Відповідач при прийнятті рішень владних управлінських функцій не здійснював і суб'єктом владних повноважень у цих відносинах не виступав.
Відповідно до ст. 317 ЦК України право володіння, користування та розпорядження своїм майном належить власнику цього майна. Статтею 319 цього Кодексу визначено, що лише власник має право вчиняти стосовно свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, а ст. 321 ЦК України визначено непорушність права власності. Крім того, відповідно до ст. 386 ЦК України власник має право на захист права власності.
Згідно зі ст. 373 ЦК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення. Власник земельної ділянки може використовувати на свій розсуд все, що знаходиться над і під поверхнею цієї ділянки, якщо інше не встановлено законом та якщо це не порушує прав інших осіб.
Таким чином, звернення Одеським прокурором до господарського суду Одеської області із цим позовом цілком відповідає вимогам законодавства щодо підсудності та способу захисту інтересів держави в особі Міністерства оборони України, КЕВ м. Одеси на вищезазначену земельну ділянку.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 32-34, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (67570, Одеська область, Комінтернівський район, смт. Чорноморське, вул. Гвардійська, буд. 19, код ЄДРПОУ 05583176) від 28 грудня 2011 року №194-VI „Про затвердження проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності на території смт. Чорноморське, с. Гвардійське, Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області" в частині, що стосується віднесення земельної ділянки №188 площею 3,8674 га вартістю 12 393 470,04 грн., до земель комунальної власності.
3. Стягнути з Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (67570, Одеська область, Комінтернівський район, смт. Чорноморське, вул. Гвардійська, буд. 19, код ЄДРПОУ 05583176) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008 отримувач ГУ ДКСУ в Одеській області код ЄДРПОУ 37607526 банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області МФО 828011 код класифікації: 22030001) 1 147,00 грн. - судового збору.
4. Копію даного рішення надіслати позивачу (Міністерству оборони України), відповідачу.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 01 серпня 2013 року.
Суддя Меденцев П.А.