Постанова № 32764108, 29.07.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2013
Номер справи
809/2128/13-а
Номер документу
32764108
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" липня 2013 р. Справа № 809/2128/13-а

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

при секретарі Круглої О.М.

за участю сторін:

представника позивача: Вікаря В.М.,

відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Коломийського міськрайонного центру зайнятості

до відповідача: ОСОБА_2

про стягнення коштів в розмірі 1650,14 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

15.07.2013 року Коломийський районний центр зайнятості (далі Коломийський МЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовм до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в розмірі 1650,14 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 30.05.2012 року зареєстрований в Коломийському МЦЗ як такий, що шукає роботу і йому було надано статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю. Проведеною перевіркою обгрунтованості виплат коштів було встановлено, що ОСОБА_2 приховав дані, які мають значення для виплати допомоги по безробіттю, а саме: не повідомив центр зайнятості про перебування у цивільно-правових відносинах із ТзОВ "ОВБ Алфінанц Україна". А тому виплачені даній особи кошти по допомозі по безробіттю в розмірі 1650,14 грн. підлягають стягненню.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи.

На адресу суду після розгляду справи в судовому засіданні надійшла заява відповідача про визнання позову.

Розглянувши позовну заяву, пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 30.05.2012 року ОСОБА_2 зареєстрований у Коломийському МЦЗ як такий, що шукає роботу, і 06.06.2012 року йому було надано статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю (а.с.7).

За період з 06.06.2012 року по 07.09.2012 року Коломийським МЦЗ було виплачено ОСОБА_2 1650,14 грн. допомоги по безробіттю (а.с.8).

На підставі листа Коломийського МЦЗ №1088 від 22.03.2013 року Київським міським центром зайнятості Шевченківським районним центром зайнятості проведено звірку достовірності даних довідки про заробітну плату ОСОБА_2 у ТзОВ "ОВБ Алфінанц Україна", якою встановлено, що між ОСОБА_2 та ТзОВ "ОВБ Алфінанц Україна" 06.04.2011 року укладено субагентський договір, відповідно до якого відповідач 25.07.2012 року отримав комісійну винагороду в розмірі 121,16 грн. За наслідками звірки 26.04.2013 року складено акт №530 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (а.с.9, а.с.11-15).

Вказана обставина стала підставою для звернення позивача до адміністративного суду про стягнення з ОСОБА_2 безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 1650,14 грн.

Відповідно до ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Згідно ч.1 ст.18 Закону України "Про зайнятість населення" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.19 даного Закону державна служба зайнятості реєструє безробітних і подає їм у межах своєї компетенції допомогу, в т. ч. і грошову. Державна служба зайнятості має право в установленому законодавством порядку подавати громадянам допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу по безробіттю, припиняти і відкладати їх виплати (ч.2 даної статті).

Держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм певні види компенсацій, зокрема, виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю. Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України (ст.25 Закону).

Згідно ч.1 ст.2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Поряд з цим, відповідно до аб.1 ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" зобов'язання своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, покладено на застраховану особу як безробітну.

А тому, у зв'язку з невиконанням відповідачем визначеного Законом обов'язку та зазначенням у заяві про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю від 06.06.2012 року про те, що він не укладав договорів цивільно-правового характеру і цим подав недостовірні дані Коломийському МЦЗ (а.с.27), ОСОБА_2 було незаконно отримано допомогу по безробіттю в розмірі 1650,14 грн., що підтверджується довідкою (а.с.8).

Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 60/62 від 13.02.2009 року, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Рішення про повернення коштів особою оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п.7 цього Порядку).

В п.8 даного Порядку передбачено, що у разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 307 від 20.11.2000 року, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

З урахуванням наведеного, судом встановлено, що за час перебування на обліку в Коломийському МЦЗ за період з 06.06.2012 року по 07.09.2012 року відповідач отримав допомогу по безробіттю в розмірі 1650,14 грн., і в той же час 25.07.2012 року отримав комісійну винагороду в розмірі 121,16 грн. відповідно до умов субагентського договору, укладеного між ОСОБА_2 та ТзОВ "ОВБ Алфінанц Україна" ще 06.04.2011 року. При цьому у заяві про надання статусу безробітного від 06.06.2012 року відповідач власноручно зазначив, що не укладав договорів цивільно-правового характеру, чим надав недостовірні дані Коломийському МЦЗ (а.с.27).

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність дій позивача щодо стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю.

Доказів сплати заборгованості відповідач суду не подав.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Коломийського міськрайонного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 19390179, Івано-Франківська область, м.Коломия, вул.Мазепи,4) заборгованість в розмірі 1650,14 грн. (одна тисяча шістсот п'ятдесят гривень чотирнадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 02.08.2013 року.