Справа №751/4361/13-ц
Провадження №2/751/933/2013
Рішення
Іменем України
29 липня 2013 року м. Чернігів
Н о в о з а в о д с ь к и й р а й о н н и й с у д м і с т а Ч е р н і г о в а
в складі: головуючого - судді Овсієнко Ю. К.
при секретарі Ніколаєнко І. О.
з участю сторін: представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Чернігівської міської ради, третя особа Начальник управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради ОСОБА_4, управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії, -
Встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Чернігівської міської ради, треті особи Начальник управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради ОСОБА_4, управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Чернігівської міської ради від 28 грудня 2001 року «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення», яким відмовлено ОСОБА_3 у продажу земельної ділянки площею 0,3918 га по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7410100000:01:011:0174) за ціною відповідно до висновку експерта від 27.09.2010 р. та зобов'язання Чернігівській міській раді у місячний строк прийняти рішення з питання продажу ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,3918 га по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7410100000:01:011:0174). Свої вимоги мотивує тим, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом, норми якого порушені відповідачем. Зазначає, що Начальник управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради ОСОБА_4 своїм листом від 25.12.2009 №7527 повідомив позивача про те, що рішенням Чернігівської міської ради від 12.09.2008 позивачу надано згоду на продаж земельної ділянки, розташованої у АДРЕСА_1. На цій земельній ділянці (кадастровий номер 7410100000:01:011:0174) знаходяться будівлі позивача. Ця земельна ділянка знаходиться в оренді у позивача на підставі договору оренди від 29 березня 2007 року, що набрав чинності з моменту його державної реєстрації за №040783000180 від 03 серпня 2007 року Чернігівською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» і вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були ним передбачені. Листом від 25.12.2009 Начальник управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради ОСОБА_4 повідомив, що рішенням від 12.09.2008 надано згоду на виготовлення експертної оцінки даної ділянки за умови, щоб її вартість була не менше 91 гривні. Вказує, що у зв'язку із рішенням від 12.09.2008 суб'єктом оціночної діяльності - ПП «Десна-Експерт-М» було проведено експертну грошову оцінку вказаної вище земельної ділянки для її продажу. Згідно звіту від 01.10.2010 ціну вказаної земельної ділянки було визначено експертним шляхом і вона становить 468 893,00 грн., з розрахунку 119,68 грн. за 1 кв.м. На зазначений звіт з експертної грошової оцінки Головним управління Держкомзему у Чернігівській області було надано висновок державної експертизи від 18.10.2010 №315, згідно якого вартість ділянки становить 468 893,00 грн. При цьому, у висновку державної експертизи зазначено: «Передачу земельної ділянки у власність здійснювати у відповідності до положень Земельного кодексу України (з урахуванням норм дії статті 128)». Вказаний звіт з експертної грошової оцінки та висновок державної експертизи було передано до управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради. 09 січня 2013 року позивач звернувся до Чернігівської міської ради та керованого ОСОБА_4 управління земельних ресурсів із заявою (клопотанням) про продаж йому вищезгаданої земельної ділянки. Але на порушення вимог вказаної норми рішення по заяві від 09.01.2013 не було прийнято Чернігівською міською радою. Замість цього начальник управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради ОСОБА_4 надіслав ОСОБА_3 повідомлення, з якого він дізнався про те, що рішенням Чернігівської міської ради від 28 грудня 2011 року «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення» позивачу було відмовлено у продажу вищезгаданої земельної ділянки за ціною відповідно до висновку експерта від 27.09.2010 про вартість земельної ділянки - 468893,00 грн. Позивач зазначає, що до цього не був повідомлений відповідачами про вищезгадане рішення Чернігівської міської ради від 28.12.2011 і дізнався про нього по отриманні рекомендованого листа №1400021653758. З рішенням від 28 грудня 2011р. позивач не погоджується, вважає таке рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 10 липня 2013 року в частині позовних вимог про визнання за позивачем права на придбання у власність земельної ділянки площею шляхом викупу за ціною, зазначеною у звіті з експертної грошової оцінки залишено без розгляду за заявою представника позивача.
Представник позивача в судовому засіданні остаточні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, в їх задоволенні просила відмовити в повному обсязі, надала суду письмові заперечення на позовну заяву. Надала суду письмові заперечення, зміст яких зводиться до того, що орендар має переважне право на придбання земельної ділянки, за умови, що він сплачує ціну за якою вона продається, а звіт про визначення експертної грошової оцінки земельної ділянки не зобов'язує раду продати земельну ділянку саме за цією ціною.
Треті особи начальник управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради ОСОБА_4 та представник управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином. Суд вважає за можливе відповідно до ч. 4 ст. 169 ЦПК України розглядати справу на підставі наявних доказів у справі у відсутність представників третіх осіб.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 29 березня 2007 року між Чернігівською міською радою та ОСОБА_3 укладено договір оренди земельної ділянки (а.с. 9-10), за яким ОСОБА_3 було передано у короткострокову оренду строком на 5 років земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 12). 25 грудня 2009 р. листом №7527 ОСОБА_3 управлінням земельних ресурсів було повідомлено, що рішенням міської ради від 12.09.2008 року «Про надання згоди на виготовлення експертної оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення» (31 сесія 5 скликання) надано згоду на продаж при умові врахування нормативно-грошової оцінки і вартість земельної ділянки буде становити не менше 91 грн. за 1 кв.м. та виготовлення експертної оцінки земельної ділянки по вул. Інструментальна,1. Було надано місячний термін для повідомлення про наміри викупити земельну ділянку по АДРЕСА_1 (а.с. 13). 09 січня 2013 року від ОСОБА_3 на адресу Чернігівської міської ради надійшло клопотання про намір придбати у власність земельну ділянку площею 3918 кв.м. за адресою м. Чернігів, АДРЕСА_1 за ціною згідно проведеної експертної грошової оцінки. Одночасно, в клопотанні було повідомлено, що ОСОБА_3 надає згоду на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни даної земельної ділянки (а.с.16). 27 вересня 2010 року було проведено експертно-грошову оцінку земельної ділянки та складено висновок державної експертизи від 18 жовтня 2010 р. №315, згідно яких вартість земельної ділянки площею 3918 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 становить 468893 грн., що в розрахунку на 1 кв. м. становить 119 грн. 68 коп. 16 січня 2019 року листом № 191 управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради ОСОБА_3 повідомлено, що рішенням міської ради від 28 грудня 2011 року «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення» (16 сесія 6 скликання) йому відмовлено у продажу земельної ділянки площею 0,3918 га по вул. Інструментальній, 1 за ціною відповідно до висновку експерта від 27.09.2010 про вартість земельної ділянки - 468893,00 грн.
Відповідно до норм ст. 128 Земельного кодексу України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно ст.127 Земельного кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам, які мають право на набуття земельних ділянок у власність.
Відповідно до ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України, в редакції, яка була чинна на час прийняття рішення Чернігівської міської ради про надання згоди на виготовлення експертної оцінки земельної ділянки від 12 вересня 2008 року, (а.с. 13 на звороті), вартість земельної ділянки визначається на підставі її грошової та експертної оцінки, яка проводиться за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Не заслуговує на увагу посилання відповідача на недосягнення взаємної згоди сторін щодо ціни земельної ділянки, оскільки ціна земельної ділянки, що визначена експертним шляхом у відповідності до вимог Земельного кодексу України, взаємному погодженню не підлягає.
Частина 5 ст.128 Земельного кодексу України містить виключний перелік підстав для відмови в продажу земельної ділянки, який не підлягає біль широкому тлумаченню.
Згідно звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, яка проведена 27 вересня 2010 року, виконаного для визначення вартості земельної ділянки для її продажу шляхом викупу вартість земельної ділянки площею 0,3918 га по АДРЕСА_1 становить 468 893,00 грн. (а.с.14)
Висновком державної експертизи Державного комітету України із земельних ресурсів від 18 жовтня 2010 року № 315 підтверджено визначену вартість земельної ділянку з врахуванням доопрацьованих зауважень. (а.с.15)
Земельними законодавством не передбачено погодження звіту про експертну грошову оцінку та затвердження ціни продажу земельної ділянки до прийняття рішення про продаж земельної ділянки.
Згідно ч.4 ст. 201 Земельного кодексу України експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок.
Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.. Рада в межах своїх повноважень відповідно до ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення про відмову у продажу земельної ділянки прийнято з порушенням вимог закону, з підстав, які не передбачені ЗК України, заперечення відповідача не ґрунтуються на Законі, тому позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню, а рішення Чернігівської міської ради від 28 грудня 2011 року "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення", яким відмовлено ОСОБА_3 у продажу земельної ділянки площею 0,3918 га по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7410100000:01:011:0174) за ціною відповідно до висновку експерта від 27.09.2010 р., підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 213-215 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 21 ЦК України, ст. 128 ЗК України -
Вирішив:
Позов ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Чернігівської міської ради від 28 грудня 2011 року "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення", яким відмовлено ОСОБА_3 у продажу земельної ділянки площею 0,3918 га по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7410100000:01:011:0174) за ціною відповідно до висновку експерта від 27.09.2010 р.
Зобов'язати Чернігівську міську раду у місячний строк прийняти рішення з питання продажу ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,3918 га по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7410100000:01:011:0174).
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд м. Чернігова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Ю. К. Овсієнко