Головуючий у 1 інстанції - Маслоід О.С.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2013 року справа №805/5458/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
Судді - доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О., секретар судового засідання Сульженко А. В., за участю представників позивача Слобчанського А.С., представника третьої особи Лабун А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відокремленого підрозділу "Шахта ім. Є.Т. Абакумова" Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 р. у справі № 805/5458/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька до Відділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області, третя особа Відокремлений підрозділ "Шахта ім. Є.Т. Абакумова" Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" про скасування постанови,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 22.03.2013 року з примусового виконання виконавчого листа по справі № 2а/0570/7055/2012, виданого 29.10.2012 року, третя особа Державне підприємство "Донецька вугільна енергетична компанія".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова з примусового виконання виконавчого листа по справі № 2а/0570/7055/2012, виданого 29.10.2012 року, яка прийнята на підставі п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" (надалі - Закон) у зв'язку із прийняттям рішення про приватизацію вугледобувних підприємств є незаконною та безпідставною, оскільки необхідне рішення про приватизацію відсутнє.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 р. у справі № 805/5458/13-а позовні вимоги задоволено.
Скасовано постанову Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області від 22.03.2013 року ВП № 35242178 про зупинення виконавчого провадження.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції третя особа звернулась з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення судом норм матеріального права. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на заперечення до адміністративного позову в якому зазначає, що він відноситься до підприємств паливно-енергетичного комплексу, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 728-р затверджено план корпоратизації державних підприємств до 2014 року, в одному з пунктів якого зазначене ДП "Донецька вугільна енергетична компанія", постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 987 затверджено перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, до числа яких входить Відокремлений підрозділ "Шахта ім. Є. Т. Абакумова". На виконання зазначеної постанови Міністерство енергетики та вугільної промисловості України видало наказ № 1004 від 13.12.2012 року "Про здійснення передприватизаційної підготовки", яким керівників відповідних державних підприємств, зокрема і ДП "Донецька вугільна енергетична компанія", зобов'язано до 03.03.2013 року здійснити передприватизаційну підготовку об'єктів державної власності, тому державний виконавець не може застосовувати до нього заходи примусового виконання рішень. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судове рішення першої інстанції переглядається в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представника позивача, третьої особи, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне:
29 жовтня 2012 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 2а/0570/7055/2012 від 03 жовтня 2012 року за позовом Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька до Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 4952487 грн. 66 коп.
12.11.2012 року позивачем до відповідача подано заяву № 21403/а про прийняття до виконання виконавчого документу та вирішення питання про відкриття виконавчого провадження.
Постановою від 13.11.2012 року відкрито виконавче провадження ВП № 35242178 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/7055/2012, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 29.10.2012 року.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.11.2012 року виконавче провадження відкрито у відношенні Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія".
Постановою від 22.03.2013 року зупинено виконавче провадження ВП № 35242178 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/7055/2012, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 29.10.2012 року, яку прийнято на підставі того, що третя особа є вугледобувним підприємством з частиною державної власності у статутному фонді 100%, постанови Кабінету міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987, п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону, Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств".
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987 "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації" затверджено перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, до складу якого входять, Відокремлений підрозділ "Шахта ім. Є. Т. Абакумова", та зобов'язано Міністерство енергетики та вугільної промисловості подати Фонду державного майна пропозиції для включення до плану приватизації об'єктів державної власності у розрізі років виставлення на продаж із зазначенням способу
Відповідно до статті 6 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств", постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987 "Про затвердження перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації" Міністерством енергетики та вугільної промисловості України видано наказ від 13 грудня 2012 року № 1004 "Про здійснення передприватизаційної підготовки".
Відповідно до ч. 3 ст. 181 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
06.05.2012 р. набрав чинності Закон України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" № 4650-VI від 12.04.2012 р.
Згідно п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох років з моменту завершення приватизації.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених пунктом 17 статті 37 цього Закону, - на строк три роки з моменту завершення приватизації вугледобувних підприємств відповідно до Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств».
Згідно статті 1 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» вугледобувне підприємство - суб'єкт господарювання, основним видом економічної діяльності якого є підземне або відкрите добування вугілля, до складу якого можуть входити шахти, розрізи та інші відокремлені підрозділи, що виконують допоміжні функції.
Статтею 3 цього Закону визначено, що приватизація вугледобувних підприємств здійснюється відповідно до законодавства з питань приватизації з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» особливими умовами приватизації вугледобувних підприємств зокрема є: встановлення на строк до трьох років з моменту завершення приватизації мораторію на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторію на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств, які поширюються лише на борги, що утворилися на момент завершення приватизації.
Згідно статті 4 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» до об'єктів приватизації належать: вугледобувні підприємства як єдині майнові комплекси; шахти як єдині майнові комплекси; розрізи як єдині майнові комплекси; акції, які належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств, створених в процесі приватизації чи корпоратизації державних вугледобувних підприємств.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 987 "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації" зазначено перелік підприємств, в якому відсутнє Державне підприємство " Донецька вугільна енергетична компанія ", яке є боржником за виконавчим провадженням.
Колегія суддів звертає увагу, що в переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 987 "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації" вказано структурний підрозділ Донецької вугільної енергетичної компанії, лише її відокремлений підрозділ "Шахта ім. Є.Т. Абакумова".
Колегія суддів не приймає посилання апелянта на віднесення підприємства до підприємств поливно - енергетичного комплексу та на знаходження його у процедурі приватизації оскільки статтею 2 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», визначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
До учасників розрахунків віднесені: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом (пункт 1.3 ст. 1 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»).
Згідно п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Зазначеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону № 606-ХІV щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та суб'єктів господарської діяльності, зазначених в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
З матеріалів справи вбачається, що Відокремленого підрозділу "Шахта ім. Є.Т. Абакумова" Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" має заброговоніст перед Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, борг підприємства не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за не сплату електроенергії або податковим боргом, оскільки борг виник через несплату витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, на які не поширюються норми Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». За таких обставин, віднесення позивача до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», не є підставою для зупинення вказаного виконавчого провадження.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Відокремленого підрозділу "Шахта ім. Є.Т. Абакумова" Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" -залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 р. у справі № 805/5458/13-а -залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала суду складена 31.07.2013 року.
Колегія суддів С.В. Жаботинська
І.В. Сіваченко О.О. Шишов