Постанова № 32746360, 01.08.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2013
Номер справи
823/2477/13-а
Номер документу
32746360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2013 року справа № 823/2477/13-а

10 год. 05 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бабич А.М.,

при секретарі - Сидорець І.С.,

за участю сторін:

представника позивача - Зубалія В.Ю. (за довіреністю),

представника відповідача - Власенко В.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «АЛЬП-КОМ» до державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

15.07.2013 приватне підприємство «АЛЬП-КОМ» (далі-позивач) звернулось у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Черкаси (далі-відповідач), в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.04.2013 №0001701507, яким до позивача застосований штраф в сумі 1020,00 грн. за платежем орендна плата з юридичних осіб.

Позов мотивований тим, що відповідач неправомірно прийняв оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій за неподання податкової звітності, оскільки така звітність була своєчасно подана, що підтверджується належними доказами.

Представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що позивач подав податкову декларацію з порушенням норм діючого законодавства, про що його було повідомлено листом, у зв'язку з чим вона вважається неподаною. Тому відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, повно та об'єктивно дослідивши докази у справі у їх взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Приватне підприємство «АЛЬП-КОМ» зареєстроване як юридична особа з 16.10.2007 (код ЄДРПОУ 35493159).

З матеріалів справи суд встановив, що на підставі акту про результати камеральної перевірки податкової звітності від 16.04.2013 №1234/15-7/35493159 відповідач прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 19.04.2013 №0001701507, яким донарахував позивачу штраф у розмірі 1020,00 грн. за неподання звітності з податку на землю за 2013 рік.

Для вирішення спору суд виходив з наступного.

Здійснення контролю за своєчасністю подання передбаченої законом звітності (податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та зборів), а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів є однією з функцій державної податкової служби відповідно до підп.191.1.2 п.191.1 ст.191 ПК України.

Юридичні особи, їх посадові особи несуть відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, згідно з підп.47.1.1. п.47.1.ст.47 ПК України.

Обов'язок подавати податкову декларацію за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, встановлений п.49.1 ст.49 ПК України.

Діючим законодавством передбачено можливість подання звітності засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (підп.«в» п.49.3. ст.49 ПК України).

Згідно зі ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Суд встановив, що позивач надіслав електронними засобами зв'язку з використання цифрового підпису декларацію з плати за землю на 2013 рік від 19.02.2013 №35493159. Після такого надіслання він отримав в електронній формі квитанцію від 19.02.2013 №2 з підтвердженням про отримання податкової декларації за 2013 рік місцевим податковим органом.

Суд звернув увагу, що посадовою особою відповідача складена службова записка від 21.02.2013 №215/15-725, з якої вбачається, що подана позивачем декларація з плати за землю заповнена з порушенням вимог чинного законодавства, а саме: подана без додатка №1. Згідно з даними електронного журналу обліку довідок, службових, доповідних та пояснювальних записок внутрішнього користування надіслані документи не визнано податковою звітністю 21.02.2013 о 17 год. 14 хв. Згідно з поясненнями представника відповідача, що підтверджується листом-повідомленням від 21.02.2013 №6959/15-724 до декларації з плати за землю не додано обов'язкового додатку №1, про що позивачу направлено простою кореспонденцією лист.

Відповідно до з п.46.1. ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

В силу вимог пп.48.1.-48.4 ПК України вона складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання, повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків. Ними є: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

В окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити обов'язкові реквізити, встановлені п.48.4. ст.48 ПК України.

Форма декларації з плати за землю встановлена наказом ДПА України від 24.12.2010 №1015 «Про затвердження форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)» і передбачає невід'ємними до декларації з плати за землю двох додатків: №1 «Відомості про наявні земельні ділянки» та №2 «Відомості про пільги на земельний податок з наявних площ земельних ділянок».

Враховуючи, що позивач не надав на зобов'язання суду доказів складання і надіслання невід'ємних додатків до податкової декларації з плати за землю на 2013 рік, суд взяв до уваги посилання відповідача про відсутність таких додатків при отриманні податкової звітності в електронній формі.

Відповідно до ст.3 угоди про передачу податкової звітності до державної податкової інспекції в електронному вигляді, затвердженої наказом ДПА України від 26 листопада 2004 року № 672, платник податків зобов'язаний вести архів надісланих до органів ДПС файлів податкових документів із накладеними на них ЕЦП платника податків та отриманих електронних квитанцій з ЕЦП органу ДПС; зберігати архів файлів протягом терміну, передбаченого чинним законодавством для податкової звітності на паперових носіях.

Щодо посилань позивача на доказове значення квитанції №2, отриманої після надіслання звітності, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Відповідно до п.п.49.8.-49.9 ст.49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.

За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу, податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою; у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.

Тобто відмітка або квитанція про отримання повинна бути, у т.ч. щодо кожного додатку до податкової декларації згідно з підп. 49.9.1. п. 49.1. ст.49 ПК України.

Згідно з підп. 49.11.1. п.49.11. ст.49 ПК України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови протягом п'яти робочих днів з дня її отримання - якщо отримання такої податкової декларації відбулося засобами електронного зв'язку.

Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації. (п.49.15 ст.49 ПК України).

Суд встановив, що позивач подав декларацію з плати за землю на 2013 рік, яка містила всі заповнені реквізити, про що свідчить призначення платежу в квитанції №2. Водночас до декларації не було надано обов'язкового додатку №1 «Відомості про наявні земельні ділянки», що підтверджується відсутністю у позивача квитанції №2 саме про прийняття додатку №1 до декларації з плати за землю, а отже є порушенням підп. 49.11.1. п.49.11. ст.49 ПК України, а не вимог п. 48.3 і п. 48.4 ПК України, у разі яких податковий орган зобов'язаний надсилати письмове повідомлення.

Повний цикл ведення та обробки документів податкової звітності, які подаються до органів державної податкової служби підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та фізичними особами - підприємцями врегульовано наказом ДПС України від 14 червня 2012 року № 516 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України» (далі - Методичні рекомендації).

Пунктом 4.8 Методичних рекомендацій розділено поняття дотримання обов'язкових реквізитів декларації (безпосередньо стосуються заповнення граф) та інших обов'язкових вимог (надання всіх невід'ємних додатків до декларації та інші).

Нормами ПК України та Методичних рекомендацій встановлено основні (наявність всіх реквізитів) та додаткові вимоги, за яких податкова звітність вважається прийнятою. Зокрема, до додаткових відноситься відсутність повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилання його платнику податків у встановлений строк (п. 49.11 ст. 49 ПК України).

Відповідно до підп.4.13.4. п.4.13 Методичних рекомендацій адресат звітності при одержанні звітності в електронній формі від платника податків формує та направляє повідомлення про отримання звітності, що засвідчує факт і час доставки звітності до центру обробки електронних звітів (далі - ЦОЕЗ).

ЦОЕЗ адресата звіту здійснює приймання звітів від платників податків, після чого обробляє звіти, формує і направляє платнику податків першу квитанцію, якою засвідчує факт і час отримання звітності, та другу, якою засвідчує факт приймання/неприймання звіту адресатом звіту за місцем обліку платника.

Відповідно до підп.4.13.7.п.4.13 Методичних рекомендацій факт приймання звіту в електронній формі адресатом звітності від платника податків підтверджується другою квитанцією, у якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки електронно-цифрового підпису, інформація про платника податків (назва та код ЄДРПОУ підприємства), дата та час приймання звіту, реєстраційний номер, податковий період, за який подається звіт, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП ЦОЕЗ, здійснюється її шифрування, після чого друга квитанція надсилається платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку.

Датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до ОДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

Відповідно до підп.4.14.1. п.4.14. цих рекомендацій у разі подання платником податків до органу ДПС податкової декларації (у тому числі надісланої поштою або засобами електронного зв'язку), заповненої з порушеннями пп. 48.3 - 48.4 ст. 48 Кодексу, такий орган ДПС зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення (у разі подання в електронному вигляді платнику надсилається квитанція) про відмову у прийнятті податкової декларації із зазначенням причин такої відмови протягом п'яти робочих днів з дня її отримання - у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - (пп. 49.11.1 п. 49.11 ст. 49 ПК України).

Згідно з підп.4.14.3. Методичних рекомендацій інспектори, що здійснюють приймання податкової звітності, попереджають платника податків про виявлені недоліки і право невизнання органом ДПС такої податкової звітності відповідно до норм чинного податкового законодавства (за кодами причин, закріпленими за підрозділами приймання та обробки податкової звітності, додаток 6 до Методичних рекомендацій).

Суд звернув увагу, що відповідачем цих норм дотримано, податкову звітність позивача з плати за землю за 2013 рік не визнано податковою декларацією з присвоєнням коду помилки 102.

Відповідно до Довідника причин, з яких податкова звітність не вважається податковою декларацією, (Додаток 6 до Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності в ОДПС України) код причини 102 присвоюється у разі заповнення та подання звітності не в повному обсязі (подання декларації без обов'язкових додатків, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних або наявність додатків без декларації) (порушення вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 ПК України та пп.49.11.1 п. 49 ПК України - у разі отримання податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку).

Отже подання податкової звітності з плати за землю без обов'язкових додатків правомірно відповідачем було визнано як відсутність такої звітності.

Виходячи з вищевикладеного суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах та у спосіб, визначений законом. Тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 94 - 97, 158 - 165, 254 - 256 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «АЛЬП-КОМ» до державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.04.2013 №0001701507 - відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови в порядку, передбаченому статтями 185-187 КАС України.

3. Копію постанови направити сторонам у справі.

Суддя А.М. Бабич

Повний текст постанови виготовлений 01.08.2013