ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1349/13-a
"03" червня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
при секретарі Бойко Н.Б.
за участю:
прокурора Процик Е.Р.
представника позивача Пастух Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом прокурора м. Тернополя в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) до відкритого акціонерного товариства «Оришківське заводоуправління будівельних матеріалів «Керамік» про стягнення фінансових санкцій на суму 85000 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Тернополя в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) (надалі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Оришківське заводоуправління будівельних матеріалів «Керамік» (надалі - відповідач) про стягнення фінансових санкцій на суму 85000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку надсилалось на адресу відповідача обов'язкове для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №185-ПР-3-Е від 09.07.2012 щодо проведення статуту та внутрішніх положень товариства у відповіднвсть до вимог п.5 Розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», та зобовязано до 28.12.2012 року письмово проінформувати про виконання даного розпорядження. Про те, станом на 31.12.2012 року та на даний момент, емітентом не представлено відповідні документи.
На підставі вказаного, постановою уповноваженої особи Комісії про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №32-ПР-З-Е від 26.12.2013 року до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 85000 грн. Зазначена постанова відповідачем не оскаржувалась, сума штрафу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з мотивів передбачених у позові, просили стягнути з відповідача фінансові санкції на суму 85000 грн. Повідомили, що протягом року товариство вже притягувалось до відповідальності за вчинення аналогічного правопорушення.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про розгляд справ за його відсутності не надходило. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів відповідно до ч.4 ст.128 КАС України.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, на підставі чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані нормами Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996р. N 448/96-ВР (далі - Закон №448), Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 р. N 2272.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №448, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна Комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно зі ст.6 Закону №448, Національна Комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна Комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Статтею 7 Закону №448 передбачено, що до завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, відноситься захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Я передбачено п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.11 Закону №448, Національна Комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ч.5 ст.12 Закону №448, посадова особа Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил № 2272 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 р. № 2272 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.
Пунктом 2 Розділу ІІ Правил № 2272 - встановлено, що Голова та члени Комісії можуть розглядати справи про правопорушення і застосовувати до учасників ринку цінних паперів санкції, передбачені в розділі XVII цих Правил.
Судом встановлено, Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 185-ПР-3-Е від 09 липня 2012 року, у якому зафіксовано, що ВАТ «Оришківське заводоуправління будівельних матеріалів «Керамік» в порушення вимог п.5 Розділу XVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про акціонерні товариства" не приведено статут та внутрішніх положень товариства у відповідність до Закону (а.с. 17).
Зазначеним розпорядженням відповідача зобов'язано у термін до 28 грудня 2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства" та до 31 грудня 2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів.
Докази оскарження відповідачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 185-ПР-3-Е від 09 липня 2012 року в матеріалах справи відсутні.
04 лютого 2013 року позивачем у відношенні ВАТ «Оришківське заводоуправління будівельних матеріалів «Керамік» винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 10), зумовлено невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 185-ПР-3-Е від 09 липня 2012. Зазначеною постановою справу прийнято до провадження Уповноваженої особи Комісії та приписано керівнику або уповноваженому представнику відповідача з'явитись для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень 15 лютого 2013 року.
Водночас, 15 лютого 2013 року Уповноваженою особою Комісії у відношенні ВАТ «Оришківське заводоуправління будівельних матеріалів «Керамік» складено акт № 16-ПР-3-Е від 15.02.2013 року про порушення на ринку цінних паперів, яким встановлено невиконання відповідачем вимог розпорядження Прикарпатського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 185-ПР-3-Е, що за статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачена відповідальність юридичних осіб.
15 лютого 2013 року уповноваженою особою Комісії у відношенні до відповідача винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 26 лютого 2013 року (а.с.12). Акт № 16-ПР-3-Е та постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів 15 лютого 2013 року направлені відповідачу рекомендованим поштовим відправленням.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 32-ПР-3-Е від 26 лютого 2013 року, якою за повторне невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства з цінних паперів на відповідача накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85000 грн. (а.с. 15).
Вказана постанова направлена на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням, що підтверджується належними у розумінні статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами (а.с. 16).
Також, судом встановлено, протягом року товариство вже притягувалось до відповідальності за вчинення аналогічного правопорушення. Факт вчинення зазначеного правопорушення підтверджується постановою Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку №69-ПР-3-Е від 10.07.2012 року, якою накладено штрафну санкцію у розмірі 17000 грн.
Як слідує з матеріалів справи, вищезазначені постанови ні в адміністративному, ні в судовому порядку відповідачем не оскаржувалась, а сума заборгованості в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме частиною 3 статті 11 цього закону, передбачено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Оцінуючи усі докази, які були дослідженні судом у їх сукупності, приймаючи до уваги, що постанова позивача від 26.02.2013 року про накладення на відповідача штрафу не оскаржувалась та підлягає до виконання, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф у сумі 85000грн.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не спростовані належним чином відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6, 50, 86, 128, 158, 163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Оришківське заводоуправління будівельних матеріалів «Керамік» (ід. код 00291536) в користь Державного бюджету України 85000 грн. (вісімдесят п'ять тисяч гривень) фінансових санкцій на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Гусятинському районі в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Тернопільській області №31112106700116, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ звітності 106, код одержувача коштів 37373001, МФО 838012.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
/Постанова складена в повному обсязі та підписана 06 червня 2013 року/
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.