Справа № 203/4517/13-а
Провадження № 2-а/0203/209/2013
П О С Т А Н О В А
29.07.2013 р. суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Маймур Ф.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про визнання незаконними та зобов'язання здійснити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
11 липня 2013 року позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська, в якому просила визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.
Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що вона вийшла на пенсію державного службовця 29 липня 2008 року з посади головного бухгалтера Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області, їй призначено пенсію згідно із Законом України "Про державну службу". Однак, при призначенні їй пенсії відповідачем були затребувані довідки про заробіток без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби, з яких справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Дізнавшись про неправомірність неврахування їй при призначенні пенсії зазначених вище виплат, вона звернулася до відповідача з завою з проханням долучити до її пенсійної справи, поряд з іншими документами, й довідку від 14 червня 2013 року Державної фінансової інспекції України, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за останні 24 місяці перед виходом на пенсію та здійснити відповідний перерахунок. Однак, листом відповідача від 21.06.2013 року №Н 075-15 їй було відмовлено з посилання на ст. 33 Закону України «Про державну службу». Такі дії відповідача вважає протиправними й такими, що порушують її конституційні права на збільшення розміру пенсії.
26 липня 2013 року представник відповідача подав заперечення на позов, в яких зазначено, що позов не підлягає задоволенню, оскільки призначення та перерахунок пенсії позивачу проводилися відповідно до вимог чинного законодавства України.
У відповідності до положень ст. 1832 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Оцінивши обставини у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Дніпропетровська та отримує пенсію державного службовця за віком, згідно з Законом України "Про державну службу".
Судом встановлено, що 18.06.2013 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на день звільнення згідно ст..37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 14 червня 2013 року №04-11-05-19/7564, просила включити додатково до складу заробітної плати матеріальні допомоги на оздоровлення до відпустки та на соціально-побутові потреби, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, але управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська - відповідь від 21.06.2013 року №Н 075-13 їй в перерахунку пенсії відмовлено в зв'язку з тим що такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки та на соціально-побутові потреби не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому зазначені виплати не враховуються при обчисленні пенсії (а.с.10,21).
Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: п. п. 1.2. п. 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008, року за № 1161/15852; форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу».
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»від 31 травня 2000р. №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача, якому відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби на підставі довідки Державної фінансової інспекції України №04-11-05-19/7564 від 14.06.2013 року, 01.07.2013 року, тобто з часу звернення з заявою про перерахунок пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33,35,37,37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України "Про оплату праці" ст. ст. 1,2,22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 , ст. ст. 6 - 11, 71, 99, 1832 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати незаконною відмову УПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань відповідно до довідки форми №04-11-05-19/7564 від 14.06.2013 року.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська провести з 01.07.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційна скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя : Ф.Ф. Маймур