ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2013 року 12:26 Справа № 808/4996/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Татаринова Д.В., при секретарі Урсуленко Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7» про стягнення суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році у розмірі 33 035,65 грн.,
за участю представників:
від позивача - Скорженко А.П. (дов. № 07-7/2428 від 15.07.2011),
від відповідача - Шамрай О.Ю. (дов. б/н від 01.07.2013),
Іщенко Л.Г. (розпорядження № 1672к від 17.12.2012),
ВСТАНОВИВ:
23.05.2013 до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач, ЗОВФСЗІ) до Комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7» (далі - відповідач, КП «ВРЕЖО № 7»), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача суму адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році у розмірі 33 035,65 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів (форма 10-ПІ), наданого КП «ВРЕЖО № 7» середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача, за звітний період склала 11 осіб. Таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до нормативу на КП «ВРЕЖО № 7» повинна складати 1 особу. Згідно відомостей наданих відповідачем у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів на підприємстві склала 0 осіб, що є меншим ніж установлено нормативом. У зв'язку з тим, що відповідач у 2012 році не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, позивач просить суд стягнути з відповідача 33 035,65 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, з підстав зазначених у позові та прохав суд задовольнити позов повністю.
Представники відповідача проти позову заперечили, з підстав зазначених у письмових запереченнях та їх доповнень. Зокрема зазначили, що в рамках реформування системи житлово-комунального господарства виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийняте рішення №35/1 від 27.01.2011 «Про проведення інвентаризації та передачу основних засобів і матеріальних ресурсів в господарське віддання комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 9». На виконання даного рішення виконавчого комітету управлінням житлового господарства Запорізької міської ради був прийнятий наказ № 20 від 07.02.2011, яким КП «ВРЕЖО № 7» в зв'язку з реформуванням було наказано провести реорганізацію та скорочення штатної чисельності працівників. На виконання даного рішення та наказу органу управління КП «ВРЕЖО №7» наказом № 115 від 24.03.2011 «Про скорочення штатної чисельності працівників» та наказом №116 від 24.03.2011 внесли зміни до штатного розпису та ознайомили працівників з майбутнім скороченням, яке повинно статися з 31.05.2011.
Середньооблікова чисельність штатних працівників КП «ВРЕЖО №7» становила у 2012 році 11 осіб, чотиривідсотковий норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів від загальної чисельності працюючих становив на підприємстві 1 робоче місце. 13.02.2012 до центру зайнятості надано звіт про наявність вакансій, а саме про потребу юрисконсульта. З центру зайнятості було направлено на працевлаштування на посаду юрисконсульта 3 особи, які відмовились від працевлаштування тому, що на підприємстві постійно проходять скорочення. З 20.02.2012 на вакансію був прийнятий юрисконсульт, тобто вакансії більше не було. 21.02.2012 до центру зайнятості був направлений звіт про прийнятих працівників форми № 5-ПН.
В подальшому на протязі року на виконання вказівок Департаменту житлового господарства Запорізької міської ради було скорочення штатної чисельності з 12 осіб до 10 осіб.
Більш того постановами державного виконавця Шабали І.А. Ленінського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції про арешт коштів від 15.02.2011, 15.03.2011, 04.04.2011, 18.04.2011, 23.05.2011 12.03.2013, 17.04.2013 на грошові кошти КП «ВРЕЖО №7» було накладено арешт.
Отже, з огляду на те, що підприємство було реорганізовано, та всі співробітники в т.ч. й інваліди підпали під скорочення, крім юристів та бухгалтерів, а також наявність вакантної посади юриста з 01.02.2012 по 20.02.2012 (на яку центр зайнятості не направив жодного інваліда) просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Вислухавши думку представників сторін, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює та визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їх рівності з усіма іншими громадянами для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ (далі - Закон).
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Тобто обов'язковою передумовою виконання з боку суб'єктів господарювання усіх умов чинного законодавства щодо працевлаштування інвалідів є: виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів (в т.ч. спеціальні робочі місця); надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів; звітування до Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року № 420 за погодженням з Держкомстатом.
Правила подання роботодавцями звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) передбачено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим постановою Кабінету міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007 № 70.
Судом встановлено, що КП «ВРЕЖО № 7» є підприємством, якому, відповідно до ст. 19 Закону, встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Відповідно до приписів ст. 19 зазначеного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого Законом, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунку кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Як свідчать дані звіту відповідача ф. 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, середньооблікова кількість працюючих у відповідача у 2012 році складала 11 осіб. Таким чином, відповідно до ст. 19 Закону, норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у відповідача повинен складати 1 особа. Згідно із звітом у 2012 році у відповідача не працювало жодного інваліда, що визнається та не заперечується сторонами.
Із наданої суду та долученої до справи відповіді Південного районного центру зайнятості м. Запоріжжя від 07.06.2013 № 01-30/1655 вбачається, що відповідач з грудня 2011 по грудень 2012 року не надавав інформацію про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю за формою № 3-ПН.
Проте, в матеріалах справи наявний звіт КП «ВРЕЖО № 7» про наявність вакансії юрисконсульта-інваліда станом на 13.02.2012, але у зазначеному звіті відсутня інформація стосовно наявності на підприємстві вакансії саме для інвалідів, що засвідчує відсутність дій відповідача по створенню робочого місця для працевлаштування інвалідів.
Вказане підтверджується тим, що центром зайнятості відповідачу направлялись ОСОБА_4 (13.02.2012), ОСОБА_5 (13.02.2012) та ОСОБА_6 (14.02.2012), які не є інвалідами. Суду надано представником відповідача направлення на працевлаштування на посаду юрисконсульта.
Згідно ст. 20 Закону встановлено, що підприємства, установи , організації, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, що за 2012 рік на даному підприємстві складає 32 786,37 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нараховану на повну суму недоїмки за весь її строк.
Пунктом 4 Постанови КМУ від 31.01.2007 № 70 «Про порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» зазначено, що порядок нарахування пені та встановлення строку її сплати затверджується Мінпраці.
На виконання зазначеного положення Постанови КМУ № 70 Наказом Мінпраці від 15.05.07 № 223 було затверджено «Порядок нарахування пені та її сплати».
Згідно п. 3.4 зазначеного Порядку нарахування пені здійснюється з наступного дня граничного строку сплати АГС (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу). Пеня у поданій до суду позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів відділення Фонду відповідно до п. 3.7. Порядку розраховує суму пені на дату її подання. Враховуючи, що ставка НБУ з 23.03.2012 становить 7,5 %, розрахунковий розмір пені дорівнює 0,02 %.
Розрахунок суми пені за один день прострочення: 32 786,37 грн. (сума адміністративно-господарських санкцій) х 0,02 % (розрахунковий розмір пені) = 6,56 грн. Таким чином, сума пені, що необхідно сплатити дорівнює: 6,56 грн. (сума пені за один день прострочення ) х 38 (кількість днів)= 249,28 грн.
Згідно зі ст. 218 ГК України, підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. У частині другої зазначеної статті визначено, що учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського порушення.
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що скорочення штату працівників до 10 осіб не звільняє відповідача від обов'язку виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році, оскільки середньооблікова кількість працівників у 2012 році складає саме 11 осіб.
Враховуючи обставини справи, що підтверджується долученими до справи доказами суд приходить до висновку, що відповідачем не було вжито залежні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення, а тому є правові підстави (склад господарського правопорушення) для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 94, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 7» (код ЄДРПОУ 05478717) на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 33 035,65 (тридцять три тисячі тридцять п'ять гривень шістдесят п'ять копійок) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Д. В. Татаринов