Постанова № 32735313, 15.07.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2013
Номер справи
808/5689/13-а
Номер документу
32735313
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2013 року 09 год. 40 хв. Справа № 808/5689/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Р.В. Сацького,

при секретарі судового засідання А.С. Ярошенка,

за участю представників :

від позивача: не з'явився,

від відповідачів 1, 2: не з'явилися,

від третьої особи: не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби

до відповідачів: 1. Державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції

2. Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Лан»

про: скасування державної реєстрації

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов вказаний адміністративний позов.

Сторони у судове засідання не прибули. Про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Представниками позивача, відповідача-1та відповідача-2 до суду були надіслані заяви про розгляд справи без участі представників за наявними у справі матеріалами.

Від третьої особи у судове засідання представник не прибув, про причини неявки суд не повідомив.

Згідно ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Відповідно до статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ТОВ «Лан» внесено до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців (далі- ЄДР) 19.04.2005, номер реєстраційної дії 12031200000000584 з кодом 30493822.

14.12.2012 державним реєстратором Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області Абрамовою Т.І. до ЄДР внесено запис за №12031070024000584 про «Внесення змін до відомостей про юридичну особу», а саме: змінено місцезнаходження ТОВ «Лан» на вул. Ентузіастів, буд. 14, м. Запоріжжя, 69097.

Таким чином, підприємство змінило своє місцезнаходження (юридичну адресу) та, відповідно, було знято з обліку державним реєстратором виконавчого комітету Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області і взято на облік державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради у Хортицькому районі м. Запоріжжя.

Згідно статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Статтею 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомостям з Єдиного державного реєстру надано заздалегідь достовірний статус. Таким чином, внесення до реєстраційних карток суб'єктів господарювання недостовірних відомостей, а в подальшому - до реєстраційних справ таких відомостей є протиправною дією, що порушує саму суть статусу відомостей з Єдиного державного реєстру.

Статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Згідно ч. З статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Згідно ч. 11 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: ... документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону;

Вимогами п.6 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону;

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи: у тому числі повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності; ідентифікаційний код юридичної особи; організаційно-правова форма; місцезнаходження юридичної особи.

Відповідач не звертався до ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя за новим місцезнаходженням, ні з заявою про взяття на облік (форма № 1-ОПП), ні за отриманням довідки про взяття на облік платника податків (форма № 4-ОПП), на виконання вимог положень передбачених Податковим кодексом України та Порядком обліку платників податків і зборів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, як зареєстровано в Мін'юсті від 29.12.2011 № 1562/20300.

Проведеними заходами щодо перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню ТОВ «Лан» встановлено, що відповідач за новим місцезнаходжень (м.Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 14). не перебуває, договір оренди приміщення не укладався, що підтверджується листом від №91 26.03.2013 заступника директора з наукової роботи ННЦ «ІМЕСГ» НААН.

Таким чином, ТОВ «Лан» фактично за юридичною адресою: м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 14, вказаною у реєстраційній картці та яка стала підставою для державної реєстрації юридичної особи, не знаходиться.

Вказані обставини вказують на те, що підприємство при зміні юридичної адреси, зокрема здійсненні перереєстрації до м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 14 подав державному реєстратору недостовірні дані - зокрема відносно зміни своєї юридичної адреси, оскільки за новою адресою підприємство не знаходиться, внаслідок чого реєстратор вніс до Державного реєстру запис №12031070024000584 в реєстраційній справі ТОВ «Лан», який фактично не відповідає дійсності, а тому в порушення положень статті 16 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості, що містяться в державному реєстрі є недостовірними.

Згідно пункту 67.2. ст.67 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Тому суд вважає, що відсутність ТОВ «Лан» фактично за місцезнаходженням (м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 14), є підстави вважати, що запис про зміну підприємством місцезнаходження не відповідають дійсності, а так є наявними підстави для скасування державної реєстрації таких змін.

Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України - під місцезнаходженням юридичної особи, слід розуміти фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводяться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Статтею 45 ПК України визначено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Стаття 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» закріплює, що у разі постановлення судового рішення, щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення такого запису.

Стаття 20 ПК України встановлює права органів державної податкової служби, де у підпункті 20.1.12 пункту 20.1 передбачено право податкового органу, у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 20 та 67 Податкового кодексу України, статтями 38, 41 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», статтями 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби - задовольнити.

2. Скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах товариства з обмеженою відповідальністю «Лан» щодо зміни місцезнаходження юридичної особи на юридичну адресу: 69097, м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 14.

3. Зобов'язати Державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції зняти з обліку товариство з обмеженою відповідальністю «Лан», яке змінило свою юридичну адресу на: 69097, м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 14, та направити реєстраційну справу до Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції.

4. Зобов'язати Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції скасувати запис про державну реєстрацію, що не пов'язаний зі змінами в установчих документах, стосовно місця знаходження юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Лан», за адресою: 69097, м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 14.

5. Зобов'язати Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції взяти на облік товариство з обмеженою відповідальністю «Лан», за попередньою юридичною адресою підприємства.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Р.В. Сацький