Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про передачу до іншого суду
01 серпня 2013 р. Справа № 805/9486/13-а
приміщення суду за адресою: 3052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у судді:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
при секретарі судового засідання Островській О.М.,
за участю
представника позивача - ОСОБА_1 - на підставі договору,
представника відповідача - не з'явився,
представника третьої особи - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Відділ державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку, про визнання протиправними рішення та дій і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
02 липня 2013 року ОСОБА_2 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Відділ державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку, в якому просила:
- визнати протиправними рішення та дії відповідача щодо повернення документів та відмови у виконанні виконавчого листа, виданого Куйбишевським районним судом м. Донецька на підставі постанови від 18 березня 2009 року у справі № 2а-236/2009;
- зобов'язати відповідача здійснити стягнення за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивача недоплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно в сумі 3 792,85 грн. на підставі виконавчого листа, виданого Куйбишевським районним судом м. Донецька на підставі постанови від 18 березня 2009 року у справі № 2а-236/2009.
Ухвалою від 04 липня 2013 року відкрито провадження по справі № 805/9486/13-а.
В судовому засіданні 01 серпня 2013 року судом на обговорення поставлено питання щодо передачі справи до іншого суду в порядку. Представник позивача проти цього не заперечувала.
Відповідач та третя особа, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду (а.с.24, 26), в судове засідання явку своїх представників не забезпечили.
Відповідно до ч.4 ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) питання про передачу адміністративної справи, розглядається судом у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
З урахуванням наведеного та відповідно до положень ч.4 ст.22 КАС України суд вважав за можливе розглянути питання про передачу справи № 805/9486/13-а за відсутності представників відповідача і третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
В провадженні Куйбишевського районного суду м. Донецька перебувала справа адміністративної юрисдикції № 2а-236/2009 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради про визнання протиправними дій та стягнення недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 18 березня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково, Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради зобов'язане здійснити виплату ОСОБА_2 недоплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно в сумі 3 792,85 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України, в решті позовних вимог - відмовлено.
28 травня 2011 року Куйбишевським районним судом м. Донецька виданий виконавчий лист по справі № 2а-236/2009 (а.с.8).
Виконавчий лист був пред'явлений для примусового виконання Відділу державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку, яким відкрито виконавче провадження № 32820022.
Постановою головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку від 25 січня 2013 року на підставі п.2 ч.1 ст.47 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий лист № 2а-236/2009, виданий 28 травня 2011 року Куйбишевським районним судом м. Донецька, повернутий стягувачеві (а.с.10).
25 січня 2013 року із супровідним листом за № 2-605/13/9258 постанова про повернення виконавчого документа стягувачеві від 25 січня 2013 року разом з виконавчим листом надіслані на адресу ОСОБА_2 Одночасно з цим позивачу роз'яснено, що відповідно до вимог Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконавчий документа має бути пред'явлений до примусового виконання до Державної казначейської служби України (а.с.9).
11 березня 2013 року із заявою про прийняття виконавчого листа до виконання ОСОБА_2 звернулася до Управління Державної казначейської служби у м. Донецьку Донецької області, проте листом від 18 березня 2013 року № 03-18/957 вказаний територіальний орган Державної казначейської служби України повернув виконавчий лист без виконання з посиланням на те, що боржник не обслуговується в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Донецьку Донецької області (а.с.11).
16 квітня 2013 року ОСОБА_2 звернулася до Управління Державної казначейської служби України в Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області із заявою про примусове виконання виконавчого листа № 2а-236/2009.
Листом від 16 квітня 2013 року за № 58-02/30-0473 Управління Державної казначейської служби України в Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області повернуло без виконання виконавчий лист з тієї причини, що відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1 ст.25, ст.43 Бюджетного кодексу України, Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 чинне законодавство до повноважень територіальних органів Державної казначейської служби України відносить лише стягнення коштів та не відносить виконання судових рішень про зобов'язання здійснити виплату недоплаченої суми допомоги (а.с.7).
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач вважає протиправними рішення та дії відповідача щодо повернення документів та відмови у виконанні виконавчого листа, виданого Куйбишевським районним судом м. Донецька на підставі постанови від 18 березня 2009 року у справі № 2а-236/2009.
П.4 ч.1 ст.18 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п.5 ч.1 ст.18 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених п.п.1-4 ч.1 цієї статті також за предметною підсудністю належать до компетенції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку, що передбачено ч.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження».
Правові норми, що містяться у ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», передбачають особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу, а саме виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Наведене зумовлює висновок, що справа № 805/9486/13-а стосується здійснення судового контролю за виконанням судового рішення місцевого загального суду як адміністративного у справі щодо спору фізичної особи з суб'єктом владних повноважень з приводу соціальних виплат, отже, відповідно до п.5 ч.1 ст.18 КАС України за предметною підсудністю вона належить до компетенції місцевого загального суду як адміністративного суду, а саме Куйбишевського районного суду м. Донецька Донецької області.
Суд відзначає, що гарантоване ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи судом, встановленим законом.
Згідно з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність; у разі перевищення судом повноважень, які чітко викладені в процесуальному законі, такий суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у значенні п.1 ст.6 Конвенції (справа «Сокуренко і Стригун проти України»).
Предметна підсудність окружних адміністративних судів визначена ч.2 ст.18 КАС України, при цьому спори фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу перерахунку пенсій не належать до предметної підсудності окружних адміністративних судів.
За правилами п.2 ч.1 ст.22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Згідно з п.6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАСУ під час розгляду адміністративних справ» у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді.
Таким чином, з метою недопущення порушення права ОСОБА_2 на суд, встановлений законом, в розумінні п.1 ст.6 Конвенції, справа № 805/9486/13-а має бути передана за предметною підсудністю на розгляд місцевого загального суду як адміністративного, а саме до Куйбишевського районного суду м. Донецька Донецької області.
Питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено; передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення, що передбачено ч.ч.5-6 ст.22 КАС України.
Згідно з приписами ч.ч.7-8 ст.22 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Враховуючи викладене та керуючись ст.55 Конституції України, п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п.4 ч.1 ст.18, п.2 ч.1, ч.ч.4-8 ст.22, ст.160, ст.165, ст.185, ст.186, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
1. Передати адміністративну справу № 805/9486/13-а за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Відділ державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку, про визнання протиправними рішення та дій і зобов'язання вчинити певні дії до Куйбишевського районного суду м. Донецька Донецької області.
2. Передачу адміністративної справи здійснити після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3. Ухвала постановлена, складена і підписана у нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 01 серпня 2013 року.
4. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
5. Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кравченко Т.О.