Ухвала суду № 32728842, 11.07.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2013
Номер справи
291/259/13-а
Номер документу
32728842
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Нейло В.М.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"11" липня 2013 р. Справа № 291/259/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Самченко В.М. ,

за участю сторін:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_3 та Ягнятинської сільської ради Ружинського району Житомирської області на постанову Ружинського районного суду Житомирської області від "21" березня 2013 р. у справі за позовом Прокурора Ружинського району Житомирської області до Ягнятинської сільської ради Ружинського району Житомирської області, про неправомірні дії та бездіяльність ,

ВСТАНОВИВ:

26.02.2013року прокурор Ружинського району Житомирської області звернувся з позовом до Ягнятинської сільської ради Ружинського району Житомирської області, сільського голови -ОСОБА_3, секретаря сільської ради -Бойко Надії Павлівни.

Постановою Ружинського районного суду Житомирської області від 21.03.2012року позов задоволено. Визнано неправомірною бездіяльність секретаря Ягнятинської сільської ради Ружинського району Бойко Н.П. щодо не проведення сесії Ягнятинської сільської ради з приводу розгляду питання про дострокове припинення повноважень сільського голови Ягнятинської сільської ради ОСОБА_3 Зобов'язано секретаря Ягнятинської сільської ради Бойко Н.П. негайно повторно скликати позачергову сесію Ягнятинської сільської ради для винесення на порядок денний питання про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_3 за вчинення корупційного адміністративного правопорушення. Зобов'язано сесію сільської ради розглянути питання про дострокове припинення пов новажень сільського голови ОСОБА_3 з дотриманням вимог Законів України «Про місцеве самоврядування», «Про засади запобігання і протидії корупції» та прийняти відповідно до вказаного законодавства рішення.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідачі: ОСОБА_3 та Ягнятинська сільська рада звернулися до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в яких просять назване рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідачі зазначили, що на голову сільської ради не розповсюджуються порядок і строки звільнення, визначені ч. 2 ст. 20 Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування». Рішення суду, що набрало законної сили не може бути підставою для звільнення сільського голови, оскільки дане питання повинно вирішуватись на сесії сільської ради.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення прокурора та представника відповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційних скаргах, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду України дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають до задоволення з огляду на таке.

З матеріалів справи вбачається, що в ході проведеної Прокуратурою Ружинського району перевірки встановлено, що ОСОБА_3, перебуваючи на посаді сільського голови с.Ягнятин, являючись посадовою особою 9 рангу 4 категорії органу місцевого самоврядування, порушив вимоги п.1 ч.І ст.7 Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції», а саме: обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (незаконно займався підприємницькою діяльністю).

Постановою Ружинського районного суду від 24.02.12 року голову Ягнятинської сільської ради ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.І ст. 172-4 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. Дана постанова суду набрала законної сили.

Частина І ст. 172-4 КУпАП, за порушення якої сільського голову притягнуто до відповідальності, входить до глави 13-А Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-Х, іменованої "Адміністративні корупційні правопорушення".

Отож, голова Ягнятинської сільської ради ОСОБА_3 є таким, що притягнутий до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення.

Рішенням Ружинського районного суду від 18.06.2012року зобов'язано секретаря Ягнятинської сільської ради Бойко Н.П. скликати позачергову сесію вказаної сільської ради для винесення на порядок денний питання про дострокове припинення повноважень сільського голови, а також зобов'язано сесію сільської ради розглянути питання про дострокове припинення повноважень сільського голови з дотриманням вимог Законів "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про засади запобігання і протидії корупції".

З'ясувавши, що сесією сільської ради скликаною за рішенням суду не прийнято рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови, прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дії, бездіяльності відповідачів та про зобов'язання вчинити дії щодо повторного скликання сесії з розгляду та прийняття рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови.

Надаючи правову оцінку спірним обставинам справи та доводам апеляційних скарг судом апеляційної інстанції встановлено таке.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням цієї служби, а також передбачено, що посадові особи місцевого самоврядування (до яких належить і голова сільської ради) мають дотримуватись обмежень передбачених Законом України "Про засади запобігання та протидії корупції".

Згідно ст. 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", також у разі порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування.

Перелік обставин, за наявності яких повноваження сільського голови є такими, що дострокового припинені, визначені ст.79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зокрема пункт 3-1 ч. 1 названої статті закону передбачає, що повноваження сільського голови вважаються достроково припиненими у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Відповідно до ч.3 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", дострокове припинення повноважень сільського голови у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.

Виходячи із змісту ст. 16 та ст. 30 Закону України "Про державну службу" голова сільської ради підлягає звільненню із займаної посади в зв'язку з притягненням до адміністративної відповідальності за корупційні дії.

Підсумовуючи викладене, повноваження сільського голови припиняються достроково в силу положень ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а зокрема у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення.

Жоден із перелічених нормативно - правових актів не наділяє сільську раду, її посадових осіб або її сесію повноваженнями щодо вирішення питань про дострокове припинення повноважень сільського голови, оскільки як вбачається з положень перелічених законодавчих актів повноваження сільського голови припиняються достроково в силу норм закону та за наявності фактів, перелічених у самому законі.

За таких обставин, позовні вимоги прокурора, що стосуються дій, бездіяльності відповідачів та зобов'язань щодо розгляду сесією питання та прийняття рішень про дострокове припинення повноважень сільського голови не належать до їх повноважень.

Окрім того, судом встановлено, що п. 3-1 ч. 1 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" набув чинності 13.06.2012року, а корупційне діяння позивач вчинив у січні 2012року, що з огляду на положення ст. 58 Конституції України (недопустимість зворотної дії в часі актів, що посилюють відповідальність) виключає можливість застосування до даних правовідносин положень п. 3-1 ч. 1 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Що ж стосується повноважень відповідної ради у визначеній сфері правовідносин, то пункт 1 ч.7 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що особа звільняється з посади з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт. Натомість з названими вимогами прокурор до суду не звертався.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що позовні вимоги та рішення суду першої інстанції про зобов'язання сесії здійснити розгляд питання про дострокове припинення повноважень є некоректними, оскільки відповідачем у даній справі може суб'єкт владних повноважень в даному випадку- Ягнятинська сільська рада Ружинського району Житомирської області, а сесія згідно із ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» є лише формою засідань відповідної ради. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій. Рішення ради щодо звільнення голови сільської ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень признається на пленарних засіданням (п. 16 ст.26, п.1 ч. 7 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду України приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають до задоволення, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, (201), 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_3 та Ягнятинської сільської ради Ружинського району Житомирської області задовольнити, постанову Ружинського районного суду Житомирської області від "21" березня 2013 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову прокурора Ружинського району Житомирської області до Ягнятинської сільської ради Ружинського району Житомирської області, сільського голови -ОСОБА_3, секретаря сільської ради -Бойко Надії Павлівни - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Прокурор Ружинського району Житомирської області вул. Бірюкова,12,смт.Ружин,Житомирська область,13600

3- відповідачу Ягнятинська сільська рада Ружинського району Житомирської обалсті вул.Центральна, 71 А,с.Ягнятин,Ружинський район, Житомирська область,13631