ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 806/4285/13-a
категорія 3.7.2
25 липня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Попової О. Г. ,
при секретарі - Халімончук С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансінспекції у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови №000259 від 21.05.2013 р.,-
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову начальника Управління Укртрансінспекції у Житомирській області №000259 від 21.05.2013 року про застосування фінансової санкції у вигляді адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн. В обгрунтування позовних вимог зазначив, що акт перевірки, на підставі якого винесено спірну постанову про застосування фінансової санкції не відповідає дійсності так, як всі необхідні документи на здійснення перевезення у нього були і пред"явлені під час розгляду справи щодо порушення ним законодавства про автомобільний транспорт.
В судовому засіданні позивач позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, зазначених в позові.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, зазначених в письмових запереченнях щодо позову.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що державними інспекторами Управління Укртрансінспекції у м. Києві Манжай В.Д. та Заболотним В.І. на підставі завдання на перевірку від 08.04.2013 року №014116 проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки Мерседес Бенц, номерний знак НОМЕР_1, який належить ОСОБА_1, про що складено акт №001552 від 10.04.2013 року (а.с.7).
В акті перевірки зазначені наступні порушення:
- ст. 40 Закону України "Про автомобільний транспорт". Під час здійснення рейдової перевірки водій відмовився пред"явити для уповноважених посадових осіб документи передбачені законодавством.
- ч.1 абзацу 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Надання послуг без оформлення документів перелік яких визначений ст. 39 вказаного вище Закону, а саме: посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійної картки, договору із замовником траспортних послуг, документа, що засвідчує оплату транспортних послуг.
Встановлено, що відповідачем направлено Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 лист від 29.04.2013 року за вих. №141/02-13, згідно якого позивача повідомлено про час, дату та місце розгляду справи щодо порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с.8).
З матеріалів справи встановлено, що підприємцем направлено до Управління Укртрансінспекції у Житомирській області листа від 11.05.2013 року, відповідно до якого в зв"язку з неможливістю прибути на вказану дату для участі в розгляді справи та надання відповідних пояснень, позивач просить відкласти розгляд зазначеної справи та повідомити його про наступне засідання (а.с.37).
Встановлено, що з метою спростування порушень зазначених в акті перевірки, позивачем на час розгляду справи щодо порушення ним законодавства про автомобільний транспорт, подано до Укртрансінспекції письмові пояснення з додатками документів, відсутність яких зазначена в акті перевірки (а.с.21).
За наслідками розгляду вказаної справи Управлінням Укртрансінспекції у Житомирській області винесено постанову №000259 від 21.05.2013 року, відповідно до якої до підприємця застосовано фінансові санкції в сумі 1700,00 грн.(а.с.9).
Суд вважає дії Управління Укртрансінспекції у Житомирській області щодо винесення постанови №000259 від 21.05.2013 року про застосування фінансових санкцій протиправними, з огляду на наступне.
Встановлено, що згідно ліцензії серії НОМЕР_2 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 здійснювались внутрішні перевезення пасажирів автобусами (а.с.12), а саме: нерегулярні перевезення по маршруту Київ - Полтава - Харків.
Згідно ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи в тому числі за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Нормами ст. 39 Закону України "Про атомобільний траспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Зокрема до документів для нерегулярних пасажирських перевезень відносяться:
для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
В судовому засіданні позивач пояснив, що 08.04.2013 року під час посадки пасажирів до нього підійшли інспектори і попросили надати документи. Він попросив почекати коли пасажири сядуть в автобус. Після посадки всі пасажирів до нього вже ніхто не звертався і інспекторів він більше не бачив. Всі необхідні документи в нього були.
Судом встановлено, що позивачем надано для Управління Укртрансінспекції у Житомирській області розом з письмовими поясненнями всі необхідні документи передбачені положеннями ст. 39 Закону України "Про атомобільний траспорт", а саме:
- копію ліцензії (а.с.12);
- копію витягну з ЄДР (а.с.13);
- копію посвідчення водія (а.с.14);
- копію ліцензійної картки (а.с.11);
- копію полісу обов"язкового страхування ЦПВ (а.с.15);
- копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (а.с.10)
- копію дорожнього листа (а.с.16);
- копію договору із замовником траспортних послуг (а.с.17,18)
- копію прибуткового касового ордеру (а.с.20).
Відповідно до п. 38 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженого Постановою КМ України від 08.11.2006 року № 1567, посадові особи зобов'язані за результатами проведення перевірки транспортного засобу робити відповідну відмітку у дорожньому листі.
Зі змісту дорожнього листа встановлено, що в порушення вище вказаної норми права посадовими особами, що здійснювали перевірку жодної відмітки в ньому не зроблено, що свідчить проте, що вказаними особами перевірка не проводилась у спосіб та у порядку передбаченому законодавством України.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 та ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 72 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З наведених вище підстав суд приходить до висновку, що постанова Управління Укртрансінспекції у Житомирській області №000259 від 21.05.2013 року про застосування фінансової санкції у сумі 1700,00 грн. є неправомірною та підлягає скасуванню.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, про необхідність задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною та вкасувати постанову начальника Управління Укртрансінспекції у Житомирській області №000259 від 21.05.2013 року про застосування до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансової санкції у вигляді адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 29 липня 2013 р.