Постанова № 32724824, 22.07.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2013
Номер справи
804/6995/13-а
Номер документу
32724824
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2013 р. Справа № 804/6995/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Ляшко О.Б., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби до Дніпропетровської міської ради, третя особа: Комунальне підприємство "Північне" Дніпропетровської міської ради про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі - Лівобережна МДПІ) звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Дніпропетровської міської ради суму податкового боргу Комунального підприємства "Північне" Дніпропетровської міської ради (далі - КП "Північне" ДМР) в розмірі 1492239 грн. 08 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що КП "Північне" ДМР має податковий борг перед бюджетом, який виник внаслідок несплати самостійно задекларованих сум податку на додану вартість по деклараціям з травня 2011 року по березень 2013 року. Оскільки орган місцевого самоврядування не прийняв рішення з питання погашення податкового боргу на звернення позивача, податковий орган просить суд стягнути податковий борг за рахунок коштів органу місцевого самоврядування в порядку статті 96 Податкового кодексу України.

Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника та про підтримання позовних вимог.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не з'явився, заперечень на адміністративний позов не надав.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю та про підтримання позовних вимог з підстав, викладених в письмових поясненнях від 20.06.2013 року. В обґрунтування своїх тверджень зазначає, що з позовом погоджується повністю, коштів для самостійного погашення податкового боргу з податку на додану вартість не має, потребує бюджетної допомоги з міського бюджету, а відтак просить стягнути суму податкового боргу КП "Північне" ДМР в розмірі 1492239 грн. 08 коп. з Дніпропетровської міської ради.

Відповідно до частин 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких підстав суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки судом вжито усіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення позивача суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Матеріалами справи підтверджується, що КП "Північне" ДМР зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 21.03.2003 року, ідентифікаційний код 32350042, що підтверджується витягом з ЄДР станом на 23.05.2013 р., перебуває на обліку в Лівобережній міжрайонній Державній податковій інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби як платник податків і зборів з 03.04.2003 року № 3373.

Судом встановлено, що заборгованість КП "Північне" ДМР з податку на додану вартість в розмірі 1492239 грн. 08 коп. виникла у зв'язку з несплатою самостійно визначеного грошового зобов'язання по наступних деклараціях:

- за травень 2011 року №9004318198 від 20.06.2011 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 16 672,31 грн. (термін сплати 30.06.11):

- за червень 2011 року №9004729936 від 15.07.11 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 44 716,00 грн. (термін сплати 30.07.11):

- за липень 2011 року №9006668779 від 16.08.11 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 37 833,00 грн. (термін сплати 30.08.11):

- за серпень 2011 року №9007596976 від 16.09.11 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 41 539,00 грн. (термін сплати 30.09.11):

- за вересень 2011 року №9008550561 від 14.10.11 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 44 072,00 грн. (термін сплати 30.10.11):

- за жовтень 2011 року №9011247300 від 17.11.11 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 41167,00 грн. (термін сплати 30.11.11):

- за листопад 2011 року №9012399859 від 16.12.11 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 57942,00 грн. (термін сплати 30.12.11):

- за грудень 2011 року №9013494731 від 17.01.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 56218,00 грн. (термін сплати 30.01.12);

- за січень 2012 року №9008179298 від 14.02.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 49564,00 грн. (термін сплати 30.02.12);

- за лютий 2012 року №9012036761 від 16.03.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 68010,00 грн. (термін сплати 30.03.12);

- за березень 2012 року №9018567779 від 12.04.12 із самостійно визначено сумою податкових зобов'язань 78 382,00 грн. (термін сплати 30.04.12):

- за квітень 2012 року №9026572094 від 15.05.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 54 724,00 грн. (термін сплати 30.05.12);

- за травень 2012 року №9033497907 від 14.06.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 64 230,00 грн. (термін сплати 30.06.12);

- за червень 2012 року №9040395347 від 13.07.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 58 658,00 грн. (термін сплати 30.07.12);

- за липень 2012 року №9049144388 від 15.08.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 64 342,00 грн. (термін сплати 30.08.12);

- за серпень 2012 року №9055389915 від 13.09.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 68 404,00 грн. (термін сплати 30.09.12);

- за вересень 2012 року №9062320817 від 12.10.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 28 354,00 грн. (термін сплати 30.10.12);

- за жовтень 2012 року №9071738109 від 15.11.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 58 280,00 грн. (термін сплати 30.11.12);

- за листопад 2012 року №9078789334 від 14.12.12 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 58 769,00 грн. (термін сплати 30.12.12);

- за грудень 2012 року №46506 від 15.01.13 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 64 194,00 грн. (термін сплати 30.01.13);

- за січень 2013 року №1400 від 22.02.13 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 58 692,00 грн. (термін сплати 02.03.13);

- за лютий 2013 року №2649 від 15.03.13 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 64 161,00 грн. (термін сплати 30.03.13);

- за березень 2013 року №3718 від 15.04.13 із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань 67 141,00 грн. (термін сплати 30.04.13).

Оскільки у встановлений законодавством строк підприємство КП «Північне» ДМР не сплатило зазначені платежі, отже узгоджені податкові зобов'язання стали податковим боргом платника податків.

Окрім того, Лівобережною МДПІ м. Дніпропетровська проведено документальну невиїзну перевірку підприємства з питань своєчасності нарахування та сплати узгодженої суми податку на додану вартість, за результатами якої складено Акт від 03.11.2011 NQ017008.

Перевіркою встановлено, що підприємством в порушення п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, якими визначено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та встановлено, що платник податків зобов' язаний самостійно сплатити узгоджену суму, зазначену у поданій ним декларації протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надання податкової декларації, допущено несвоєчасну сплату податкових зобов' язань з податку на додaнy вартість по деклараціях за травень 2009 року №39016 по строку сплати 30.06.2009 року, за червень 2009 року №51093 по строку сплати 30.07.2009 року, за липень 2009 року №64798 по строку сплати

08.2009 року, за серпень 2009 року №71143 по строку сплати 30.09.2009 року, за вересень 2009 року №83300 по строку сплати 30.10.2009 року, за жовтень 2009 року №98157 по строку сплати 30.11.2009 року.

Відповідальність за вказане порушення передбачена ст. 126.1 Податкового кодексу України, відповідно до якої у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафув результаті чого Лівобережною МДПІ м. Дніпропетровська винесено податкове повідомлення-рішення від 03.11.2011 року №0004681501, яким підприємству визначено суму штрафної санкцiї в розмірі 42282,27 грн. Вказане повідомлення-рішення вручене під підпис посадовій особі підприємства 03.11.2011.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 1О календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Вказане податкове повідомлення-рішення платником податків не оскаржувалось, а отже сума грошового зобов'язання є узгодженою. В зв'язку з несплатою пїдприємством узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені законодавством строки на особовому рахунку платника податків виникла заборгованість в розмірі 42 282,27 грн.

Також, в зв'язку з несвоєчасною сплатою узгодженої суми грошового зобов'язання підприємству в порядку ст. 129 Податкового кодексу України нарахована пеня в розмірі 203892,50 грн.

В зв'язку з виникненням податкового боргу на підставі ст. 6 Закону України від 20 грудня 2000 року №2181-Ш «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» України підприємству КП «Північне» ДМР видано першу податкову вимогу від 14.03.2007 №1/305 та другу податкову вимогу від 20.04.2007 №2/431.

На виконання статті 89 Податкового кодексу України 25.04.2013 податковим керуючим складено Акт опису майна у податкову заставу №I2671/10/19-135, згідно з яким проведено опис майна на загальну суму 3 253,10 грн.

17.01.2013 року позивач звернувся до Дніпропетровської міської ради з листом за № 1344/10/19-135, в якому з посиланням на статтю 96 Податкового кодексу України просив вжити заходів спрямованих на зменшення податкового боргу третьої особи. Проте, відповідачем не були вжиті заходи, щодо погашення податкового боргу КП "Північне" ДМР.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонам, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Статтею 96 Податкового кодексу України встановлені особливості погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств.

Відповідно до пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Згідно з пунктом 96.3 вказаної статті Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

З огляду на вищевказані норми права, суд звертає увагу на те, що обов'язок органу державної податкової служби на звернення із поданням в порядку пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади до сфери управління якого належить майно платника податків комунального підприємства боржника виникає після продажу внесеного в податкову заставу майна такого підприємства і лише за умови недостатності суми коштів, отриманої від такого продажу для покриття податкового боргу.

Натомість позивачем хоча і складено акт опису майна КП «Північне» ДМР для внесення його в податкову заставу, однак, не надано суду доказів здійснення у відповідності до статті 95 Податкового кодексу України продажу майна третьої особи, що внесено в податкову заставу, а, отже, позивач, як орган державної податкової служби, не здійснив за платника податків на користь держави всіх необхідних заходів щодо погашення податкового боргу та не отримав підстав для звернення до органу місцевого самоврядування з поданням у відповідності до статті 96 Податкового кодексу України.

Звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно без дотримання порядку встановленого статтею 96 Податкового кодексу України, є недопустимим.

Аналогічну позицію займає і Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 10.09.2012 року по справі № 0670/11347/11.

Таким чином, судом встановлено, що у позивача відсутні підстави для звернення до Дніпропетровської міської ради із поданням в порядку пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Частина 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд доходить висновку, про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби до Дніпропетровської міської ради, третя особа: Комунальне підприємство "Північне" Дніпропетровської міської ради про стягнення заборгованості - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили 22.07.2013 р. СуддяО.Б. Ляшко О.Б. Ляшко