ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
19 липня 2013 р. (15:09 год.) Справа №801/5817/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Залюбовської Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим
про стягнення 62705,16 грн.
представники сторін:
від позивача - Бахарєва Наталія Юріївна, довіреність №04-5/08 від 04.03.2013 р.;
від відповідача - Нікольська Яна Олександрівна, довіреність №б/н від 20.06.2013 р.
Суть справи: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим (далі відповідач) 62705,16 грн. пені, яка була нарахована у зв'язку з несвоєчасною сплатою адміністративно-господарських санкцій у розмірі 300567,00 грн. за 2009 рік.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" зобов'язаний виконувати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач зобов'язаний сплатити відповідним відділенням фонду адміністративно-господарські санкції, які дорівнюють середньорічній заробітній платі роботодавця за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів та не зайняте ними. Якщо роботодавець на сплачує санкції, нараховується пеня на суму заборгованості у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент оплати, нарахованої на всю суму недоїмки за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати. Приймаючи до уваги, що відповідач сплатив адміністративно-господарські санкції з затримкою на 1043 календарних днів йому нарахована пеня у сумі 62705,16 грн.
У судовому засіданні, яке відбулось 19.07.2013 року, позивач наполягав на позовних вимогах та просив їх задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позові.
Відповідач проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в їхньому задоволенні. Правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на позов (а.с. 19-22).
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим являється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.
Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю і гарантує рівні можливості для його реалізації. Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. №875 зі змінами та доповненнями (далі Закон), передбачені гарантії для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами.
Пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, встановлено, що Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.
Згідно з пунктом 9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
Основним завданням Фонду, відповідно до пункту 3 цього Положення є, зокрема контроль за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом. Фонд також відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені (підпункт 3 пункту 4 зазначеного Положення).
Згідно ст.19 Закону для підприємств, установ і організацій, у томі числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі роботодавці) установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб -у кількості одного робочого місця.
Згідно даних Акту перевірки від 29.06.2010 р. за 2009 рік відповідач повинен був забезпечити у 2009 році працевлаштування інвалідів на 22 робочих місцях, фактично працевлаштував 10 осіб-інвалідів. Відповідач повинен був самостійно до 15.04.2010 р. сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 300576,00 грн. за 12 робочих місць призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами. Але самостійно і вчасно даного зобов'язання не виконав.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі чи організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. № 70 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону.
Згідно з абз. 2, 3 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету на рахунки органів Державного казначейства, а у разі несплати в установлений термін, відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку, керуючись також Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1434 від 26.09.2002, ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 124 Конституції України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач з порушенням строків сплати у загальній кількості 1043 календарних днів, на підставі рішень СААС від 28.01.2013 р. та Окружного адміністративного суду АРК від 06.09.2012 р., 20.02.2013 р. року перерахував адміністративно-господарські санкції до Державного бюджету України у розмірі 300576,00 грн.
Отже, враховуючи кількість днів прострочки за період з 15.04.2010 року по 24.02.2013 року, сума пені, яка нарахована позивачем складає 62705,16 грн.
Повідомленнями від 16.04.2013 р. відповідача було сповіщено про нараховану суму пені.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати пені в сумі 62705,16 грн.
Крім того, суд не бере до уваги те, що відповідач у своїх запереченнях просить позовну заяву залишити без розгляду, у зв'язку з тим, що початок дії позовної давності припав на 16.04.2010 року, а позивач звернувся до суду про стягнення адміністративно - господарських санкцій у жовтні 2010 року, то слід врахувати, що строк основної та спеціальної давнини сплив 16 квітня 2013 року, з наступних підстав.
Порядок «Про нарахування пені та її сплати», затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 223 від 15.05.2007р. деталізує порядок нарахування пені.
Відповідно до п. 3.1. «Порядку про нарахування пені та її сплати»: порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно п. 3.4. «Порядку про нарахування пені та її сплати»: нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно.
Крім того відповідно п. 3.6. «Порядку про нарахування пені та її сплати»: Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.
Тобто тільки з моменту погашення суми адміністративно - господарських санкції у відділення Фонду виникло право на нарахування пені.
Відповідно до п. 2 ст. 99 КАС України для ля звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, то дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також: встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владнісх повноважень».
Суд зазначає, що підприємство сплатило адміністративно - господарську санкцію 20.02.2013р. і саме з цієї дати у відділення Фонду виникло право на нарахування пені.
Таким чином, враховуючи положення ст. 99 КАС України та ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» строк позовної давності почав спливати з 20.02.2013р. і закінчиться 20.08.2013р.
Повідомлення про нарахування пені від 16.04.2013р. було відправлене рекомендованим листом з поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення. Вказаний лист отриманий відповідачем 19.04.2013р. Підприємство пеню не сплатило, в зв'язку з чим відділення Фонду звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з позовною заявою від 24.05.2013р.
Тобто, як вбачається судом з вище викладеного, усі процесуальні дії відділення Фонду знаходяться у межах строків позовної давності встановленої нормам діючого КАС України.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
В судовому засіданні 19.07.2013 року проголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 24.07.2013 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Управління державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства Внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим (95013, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Міллера, буд. 4, іден. код. 08596943) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (97560, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Крилова, 133, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, 50070000, банк одержувача: Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПО України 38040558; р\р 31215230700002; призначення платежу: *; ЄДРПОУ платника; 50070000; 01) 62705,16 грн. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за 2009 рік.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Панов О.І.