ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
23 липня 2013 р. (16:52 год.) Справа №801/3853/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Панова О.І., при секретарі Рульовій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Керченської об'єднаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим
до Приватного підприємства "Технопласт плюс"
про накладення арешту на кошти, що знаходяться в банку
представники сторін: не з'явились.
Суть справи: Державна податкова інспекція у м. Керчі АР Крим ДПС (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Технопласт плюс" (далі - відповідач) про накладення арешту на рахунки Приватного підприємства "Технопласт плюс": р/р №26000614554901 у Кримської Філії АКБ «ТАС-КОМЕРЦБАНК», м. Сімферополь, МФО 384908; №26006300289911, №26040300289911, №26005301289911 у Фiлiї - Кримське республiканське управлiння АТ "Ощадбанк" м. Сімферополь, МФО 324805, № 26004047004201 у АТ Сведбанк» (публічне), МФО 300164, №26006024087, №2600102408701, №2600202408702, у Кримської філії АБ «Експрес-Банк», м. Сімферополь, МФО 384674, №26001013003920 у АТ «Сбербанк Росії», МФО 320627; №2600401300653 у Сімферопольської філії ТОВ «УкрПромБанк», м. Сімферополь, МФО 384867, №26006278949800 у АТ «УкрСибБанк», МФО 351005; № 26009052000208 у Кримському РУ ПАТ КБ "Приватбанк», м. Сімферополь, МФО 384436.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.04.2013 року відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 10.07.2013 р. було замінено первісного позивача Державну податкову інспекцію у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби його правонаступником - Керченською об'єднаною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в АР Крим.
Представник позивача у судове засідання 23.07.2013 року не з'явився, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 23.07.2013 року не з'явився, про день та місце розгляду справи сповіщений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд керуючись частиною 11 ст. 35, частинами 2, 4 ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Ст.16 ПК України визначає обов'язки платника податків, до яких, зокрема відноситься податків та зборів у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У ст.20 ПК України вказані права органів державної податкової служби. Згідно з п. 20.1.17 ст.20 цього Кодексу органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків, що знаходяться в банку , у разі , якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Згідно з п.п. 14.1.39. ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України ).
П.п.14.1.175. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання;
П.п.41.1.1 п.41. ст. 41 ПК України визначено, що органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст. 41 ПК України).
Згідно з п. 59.1, п. 59.3, п.59.4 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про банки та банківську діяльність" арешт на майно або кошти банку, що знаходяться на його рахунках, арешт на кошти та інші цінності юридичних або фізичних осіб, що знаходяться в банку, здійснюються виключно за постановою державного виконавця чи рішенням суду про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, встановленому законом.
Національним банком України Постановою Правління від 21.01.2004р. №22 затверджено Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті ( далі Інструкція), згідно із пунктом 10.1. якої обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку/ах, відповідно до статті 1074 Цивільного кодексу України не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком/ами за рішенням суду або в інших випадках, установлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, передбачених законом.
Виконання банком арешту коштів, що зберігаються на рахунку клієнта, здійснюється за постановою державного виконавця чи рішенням суду (у тому числі ухвалою, постановою, наказом, виконавчим листом суду) про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, установленому законом.
Арешт за постановою державного виконавця або за рішенням суду (далі - документ про арешт коштів) накладається на кошти, що обліковуються за рахунками, відкритими клієнтами в банку, відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють порядок відкриття та використання рахунків (п. 10.2 Інструкції ).
П. 10.3. Інструкції встановлюється, що арешт на підставі документа про арешт коштів може бути накладений на всі кошти, що є на всіх рахунках клієнта банку, без зазначення конкретної суми, або на суму, що конкретно визначена в цьому документі. Якщо в документі про арешт коштів не зазначений конкретний номер рахунку клієнта, на кошти якого накладений арешт, але обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках, то для забезпечення суми, визначеної цим документом, арешт залежно від наявної суми накладається на кошти, що обліковуються на всіх рахунках клієнта, які відкриті в банку, або на кошти на одному/кількох рахунку/ах.
Проаналізувавши наведені вище положення чинного законодавства, суд вважає необхідним зазначити, що податковий орган має право звернутись з позовом про накладення арешту на кошти у разі одночасної існування двох умов: наявності у платника податків податкового боргу та відсутності майна для його погашення.
Матеріали справи свідчать про те, що "Технопласт плюс"перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби з 20.09.2007 року.
Судом встановлено, що станом на 01.03.2013 р. відповідач має податковий борг по орендної платі з юридичних осібу сумі 30941,82 грн.
Зазначена заборгованість утворилась в наслідок набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду від 19.11.2012 р. по справі № 2а-11200/12/0170/19.
В порядку, передбаченому ст.71 КАС України , відповідачем не надано доказів сплати зазначеного вище грошового зобов'язання.
Як свідчать матеріали справи, відповідачем були здійснені заходи щодо встановлення наявності у відповідача майна з метою погашення вказаного податкового боргу, а саме: згідно довідки ОРЕР ДАІ по обслуговуванню м. Керчі та ленінського району за відповідачем транспортних засобів не значиться та згідно з довідкою КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» за відповідачем зареєстровано майно.
Крім того, позивачем 16.05.11 р. у відношенні боржника прийнятий акт опису майна №26.
13.05.11р. у відношенні боржника прийняте рішення про опис майна у податкову заставу.
Однак, реалізація майна, яке є у податковій заставі не дає позитивних результатів щодо погашення податкового боргу, оскільки балансова вартість майна відповідача менша суми податкового боргу відповідача, що вбачається з особових рахунків з податку на прибуток та ПДВ. Податковим органом без результативно вчинено всіх можливих заходів для стягнення податкової заборгованості з відповідача.
Актом № 1 про перевірку місцезнаходження ПП «Технопласт плюс» від 11.01.2013 р. встановлено що майно, яке перебуває у власності відповідача, а саме будівля, знаходиться у зруйнованому стані. Описане о у акті опису майна від 16.05.2011 р. на суму відповідну податковому боргу на 16.05.2011 р., а саме 5995,62 грн. підтверджує недостатню балансову вартість майна для погашення податкового боргу, оскільки станом на 01.03.2013 р. загальна сума боргу відповідача складає 117000,00 грн. Податковим органом спрямований лист (вих. № 4037/10/19) про можливість реалізації майна та надання балансової вартості а. Відповідь до наступного часу не надана.
Вивчивши наведені обставини, суд вважає доведеним факт відсутності у відповідача майна, достатнього для погашення податкового боргу у розмірі 30941,82 грн.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачем були здійснені заходи з метою погашення податкового боргу відповідача.
Так, керуючись положеннями Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Національного банку України від 21.01.2004р. № 22, податковий орган звертався до установ банків, в яких відповідачем відкрити поточні рахунки, з інкасовими дорученнями про погашення податкового боргу.
Інкасові доручення було повернуто позивачу без виконання на підставі п.12.11 Постанови Правління НБУ від 21.01.2004 №22 "Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" з причин відсутності коштів на рахунках.
Проаналізувавши вказані обставини, суд прийшов до висновку, що вжиті податковим органом заходи щодо погашення податкового боргу відповідача не дали позитивного результату, що стало підставою для звернення до суду в порядку ст.20 ПК України.
За таких обставин, виходячи з того, що Законом України "Про банки та банківську діяльність" встановлюється право суду накладати арешт на рахунки осіб, відкриті у банках, а ПК України передбачено право податкового органу звертатися з вказаним позовом, суд дійшов висновку про існування підстав для задоволення позову в частині накладення арешту на кошти відповідача, що знаходяться на його поточному банківському рахунку, в межах суми його податкового боргу у розмірі 30941,82 грн.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Накласти арешт на кошти Приватного підприємства "Технопласт плюс" (98111, АР Крим, м. Керч, вул. Дружби, буд. 109-А, ОКПО 32641735) в межах суми податкового боргу у розмірі 30941,82 грн., що знаходяться на банківських рахунках р/р №26000614554901 у Кримської Філії АКБ «ТАС-КОМЕРЦБАНК», м. Сімферополь, МФО 384908; №26006300289911, №26040300289911, №26005301289911 у Фiлiї - Кримське республiканське управлiння АТ "Ощадбанк" м. Сімферополь, МФО 324805, № 26004047004201 у АТ Сведбанк» (публічне), МФО 300164, №26006024087, №2600102408701, №2600202408702, у Кримської філії АБ «Експрес-Банк», м. Сімферополь, МФО 384674, №26001013003920 у АТ «Сбербанк Росії», МФО 320627; №2600401300653 у Сімферопольської філії ТОВ «УкрПромБанк», м. Сімферополь, МФО 384867, №26006278949800 у АТ «УкрСибБанк», МФО 351005; № 26009052000208 у Кримському РУ ПАТ КБ "Приватбанк», м. Сімферополь, МФО 384436.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Панов О.І.