ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" липня 2013 р. Справа № 918/1046/13
за позовом Приватного підприємства "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Волиньліфт"
до відповідача Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності Рівненської обласної державної адміністрації
третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління державної казначейської служби України в Рівненській області
про стягнення заборгованості в сумі 36 008,00 грн.
Суддя Андрійчук О.В.
Представники сторін:
від позивача: Стафійчук В.Г., дов. № 139 від 22.07.2013 року, адвокат Тарновецький П.Я., дов. від 18.07.2013 року
від відповідача: Пшеюк В.Л., посв. № 872 від 01.02.2013 року
Статті 20, 22, 91, 93 ГПК України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав, передбачених ст. 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до ст. 811 ГПК України.
СУТЬ СПОРУ:
У липні 2013 року Приватне підприємство «Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління «Волиньліфт» (надалі-позивач) звернулося до господарського суду з позовною заявою до Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності Рівненської обласної державної адміністрації (надалі-відповідач) про стягнення 36 008,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що:
30.11.2010 року між позивачем (генеральний підрядник) та відповідачем (замовник) укладено договір генпідряду № 33 (надалі-договір), за умовами якого генпідрядник, що є виконавцем, визначеним замовником відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель», на виконання бюджетної програми (270190 Загальнодержавна програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки та загальнодержавна програма «Питна вода України на 2006-2020 роки), зобов'язався на свій ризик виконати капітальний ремонт 2 ліфтів житлового будинку у м. Дубровиця, вул. Артеменка,30а, відповідно до робочого проекту, а замовник зобов'язався прийняти і оплати виконані роботи.
Генеральний підрядник виконав роботи, обумовлені договором, що підтверджується актами приймання виконаних підрядних робіт за грудень 2010 року (форма КБ-2в) та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2010 року (форма КБ-3) на загальну суму 351 588,99 грн.
Однак замовник свої зобов'язання з оплати виконаних підрядних робіт виконав частково, сплативши 315 580,99 грн.
Отже, розмір заборгованості за виконані підрядні роботи становить 36 008,00 грн.
В матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на ст. 193 ГК України, ст.ст. 525, 526, 879 ЦК України тощо.
Ухвалою суду від 15.07.2013 року порушено провадження, справу призначено до судового розгляду на 23.07.2013 року.
22.07.2013 року через службу діловодства господарського суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що Головним управлінням Державної казначейської служби в Рівненській області 23.12.2010 року проведено часткову акту виконаних підрядних робіт на суму 315 580,99 грн. Внаслідок невиконання Головним управлінням Державної казначейської служби в Рівненській області платіжних доручень, поданих відповідачем 29.12.2010 року, утворилася кредиторська заборгованість в розмірі 36 008,00 грн. Відповідач заборгованість в розмірі 36 008,00 грн. визнає.
Ухвалою суду від 23.07.2013 року розгляд справи відкладено на 30.07.2013 року, в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних х вимог на предмет спору, залучено Головне управління державної казначейської служби України в Рівненській області.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши копії документів на їх відповідність оригіналам, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
30.11.2010 року між позивачем (генеральний підрядник) та відповідачем (замовник), який згідно з Положенням є правонаступником Головного управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації та юридичною особою публічного права, укладено договір генпідряду № 33 (надалі-договір), за умовами якого генпідрядник, що є виконавцем, визначеним замовником відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель», на виконання бюджетної програми (270190 Загальнодержавна програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки та загальнодержавна програма «Питна вода України на 2006-2020 роки), зобов'язався на свій ризик виконати капітальний ремонт 2 ліфтів житлового будинку у м. Дубровиця, вул. Артеменка,30а, відповідно до робочого проекту, а замовник зобов'язався прийняти і оплати виконані роботи (п. 1.1. договору).
Вартість робіт, обумовлених договором, з урахуванням додаткової угоди № 68 від 28.12.2010 року, склала 351 588,99 грн. (п.1. додаткової угоди).
За календарним графіком виконання робіт, що є додатком 2 до договору, капітальний ремонт ліфтів мав бути здійснений у грудні 2010 року.
Пунктами 4.1.-4.4. договору передбачено, що генеральний підрядник щомісячно на підставі об'ємів виконаних робіт складає акт Ф2 в 5 примірниках і погоджує його із замовником до 24 числа звітного місяця. Разом з підписаним актом КБ-2в генеральний підрядник надає замовнику в необхідних об'ємах виконавчу документацію. До 1 числа наступного місяця за звітним генеральний підрядник надає довідку КБ-3 про вартість виконаних робіт з урахуванням субпідрядних робіт в 5 примірниках. Об'єми по актах КБ-2в, надані після 24 числа звітного місяця, та по довідках КБ-3, підтверджених сторонами після 1 числа наступного місяця за звітним, включаються в звіт наступного місяця.
Статтею 318 ГК України, ст. 875 ЦК України передбачено, що за договором на капітальне будівництво одна сторона (підрядник) зобов'язується своїми силами і засобами на замовлення другої сторони (замовника) побудувати і здати замовникові у встановлений строк визначений договором об'єкт відповідно до проектно-кошторисної документації або виконати зумовлені договором будівельні та інші роботи, а замовник зобов'язується передати підряднику затверджену проектно-кошторисну документацію, надати йому будівельний майданчик, прийняти закінчені будівництвом об'єкти та оплатити їх.
За ч. 4 ст. 882 ЦК України, п. 91 Постанови КМ України від 01.08.2005 року № 668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві" передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.
З матеріалів справи вбачається, що генеральний підрядник виконав роботи, обумовлені договором, що підтверджується актами приймання виконаних підрядних робіт за грудень 2010 року (форма КБ-2в) на суму 327 314,20 грн., на суму 24 274,79 грн. та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2010 року на суму 351 588,99 грн. (форма КБ-3),
Загальна вартість виконаних генеральним підрядником та прийнятих замовником робіт склала 351 588,99 грн.
Судом встановлено, що відповідач свої зобов'язання в частині проведення оплати виконаних підрядних робіт виконав частково, в розмірі 315 580,99 грн., що стверджується випискою по рахунку, поясненнями сторін та актом звірки взаємних розрахунків, підписаним сторонами станом на 11.07.2013 року.
Відтак, неоплаченою залишається заборгованість в розмірі 36 008,00 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 321 ГК України, ч. 1 ст. 854 ЦК України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Згідно з п. 96 Постанови КМ України від 01.08.2005 року № 668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві" підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків між сторонами.
Оплата за виконані роботи проводиться у порядку, визначеному договором підряду.
Договором підряду може бути передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт (об'єкта будівництва) або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт. У договорі підряду сторони можуть передбачати надання замовником авансу з визначенням порядку його використання (п. 98 Постанови КМ України від 01.08.2005 року № 668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві").
Пунктом 99 Постанови КМ України від 01.08.2005 року № 668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві", передбачено, що розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних робіт та їх вартість. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються підрядником та передаються замовнику. Замовник перевіряє ці документи і в разі відсутності зауважень підписує їх. Після підписання документів замовник зобов'язаний оплатити виконані роботи.
Порядок подання підрядником документів про обсяги і вартість виконаних робіт, проведення перевірки їх достовірності, підписання та оплати замовником визначається у договорі підряду.
Відповідно до п.п. 3.3., 3.5. договору розрахунки за цим договором здійснюються шляхом перерахування замовником коштів на розрахунковий рахунок генерального підрядника наступним чином: аванс на виконання підрядних робіт за договором в розмірі 30% від вартості робіт повинен бути перерахований не пізніше 30 календарних днів з моменту підписання договору; генпідрядник використовує аванс для організації робіт, придбання товарно-матеріальних цінностей та здійснення авансування підрядників протягом 1-го місяця з дня отримання авансу; по закінченню місячного терміну невикористані суми авансу повертаються замовнику; в подальшому розрахунки за фактично виконані будівельні роботи проводяться після подання підтверджуючих документів про об'єми робіт та їх вартість на підставі актів КБ-2в, підписаних сторонами в п'ятиденний термін, після надходження коштів з державного бюджету протягом 30 календарних днів. Розрахунки за цим договором проводяться згідно з планом фінансування, що є невід'ємною частиною до чинного договору (додаток 1), за умови надходження коштів з державного бюджету.
Згідно з планом фінансування робіт, останнє мало бути здійснене у грудні 2010 року.
Зважаючи на викладене, беручи до уваги пояснення відповідача, за якими акти виконаних підрядних робіт та довідка по вартість виконаних підрядних робіт були передані на виконання Головному управлінню Державної казначейської служби в Рівненській області 23.12.2010 року, судом встановлено, що строк виконання зобов'язань відповідачем перед позивачем з оплати виконаних підрядних робіт настав.
Частиною 1, 2 ст. 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 536 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 525 ЦК України, ч. 6 ст. 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У силу вимог ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума заборгованості за виконані підрядні роботи в розмірі 36 008,00 грн.
Щодо відсутності фінансування з державного бюджету, то суд вважає за необхідне зазначити таке.
Верховний Суд України у своїй постанові від 15.05.2012 року у справі № 3-28гс12 зазначив, що відсутність бюджетних коштів не є підставою для непроведення розрахунків, оскільки на підставі ч. 2 ст. 617 ЦК України, ч. 2 ст. 218 ГК та рішення Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005 року відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність відповідача та не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Зважаючи на викладене, позивач належними та достатніми доказами, як того вимагають приписи ст.ст. 33, 34 ГПК України, довів заявлені позовні вимоги, а відповідач, в свою чергу, не надав доказів в їх спростування, відтак останні підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності Рівненської обласної державної адміністрації (вул. Білякова,4а, м. Рівне, 33027, код ЄДРПОУ 03365920) на користь Приватного підприємства «Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління «Волиньліфт» (вул. проспект Соборності,19 Б, м. Луцьк, 43021, код ЄДРПОУ 20128280) 36 008,00 грн. основного боргу, 1 720,50 грн. судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 ГПК України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 ГПК України.
Повне рішення складено 30.07.2013 року.
Суддя Андрійчук О.В.