Постанова № 32701693, 25.07.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2013
Номер справи
803/1559/13-а
Номер документу
32701693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2013 року Справа № 803/1559/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Козак О.А.,

за участю представника позивача Ліщука А.В.,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення адміністративно-господарських санкцій, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємцем не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2012 році в кількості однієї особи. Позивачем застосована до відповідача адміністративна санкція за невиконання робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 11 200 грн., а також нарахована пеня в сумі 194,88 грн., що разом становить 11 394,88 грн. Просить стягнути з відповідача вказану суму адміністративно-господарських санкцій в дохід Державного бюджету України.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, позов просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та зазначила, що протягом 2012 року штатна чисельність найманих працівників ФОП ОСОБА_3 скоротилася з 48 чоловік станом до 01 січня 2013 року до 2 чоловік станом на 31 грудня 2012 року, а тому підприємцем протягом року виконано норматив з працевлаштування інвалідів у повному обсязі, просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи та дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно із частиною 2 статті 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Частиною 1, 2 статті 19 Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Відповідно до частини 1, 2 статті 20 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, поданого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 28.03.2013 р. (а. с. 6), середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2012 році становила 9 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників-інвалідів - 0, кількість інвалідів, які повинні працювати - 1 особа.

Згідно поданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік за формою № 10-ПІ, при середньообліковій кількості штатних працівників облікового складу 9 чол., відповідно до статті 19 Закону, норматив для працевлаштування інвалідів складає 1чол., який підприємцем не виконаний.

Згідно повідомлення №879/06-07 від 12.07.2013 року Ковельського міськрайонного центру зайнятості, фізична особа-підприємць ОСОБА_3 у 2012 році до міськрайонного центру зайнятості з інформацією про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів не звертався, звіти про вільні робочі місця за формою 3-ПН не подавав.

У зв'язку з невиконанням відповідачем нормативу щодо працевлаштування інвалідів у 2012 році у кількості визначеної законодавством, Волинським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів було нараховано адміністративно-господарські санкції та пеня в розмірі 11394,88 грн., в тому числі сума адміністративно-господарських санкцій за 1 не створене робоче місце для працевлаштування інвалідів у 2012 році становить 11200 грн. та сума пені, яку необхідно сплатити за період з 16.04.2013 року по 11.07.2013 року становить 194,88 грн., що підтверджується розрахунком вартості робочого місця, розміру суми адміністративно-господарських санкцій і пені.

Як вбачається з листа від 27.05.2013 року № 94-18/223 Фондом було направлено відповідачу повідомлення про заборгованість та про необхідність її сплати в термін до 27.06.2013 року.

Відповідачем в добровільному порядку не було сплачено нараховані адміністративно-господарські санкції та пеня в розмірі 11394,88грн.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Частиною 3 статті 18 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

В порушення вказаної норми відповідачем не було виконано всі заходи по створенню робочих місць для інвалідів та їх працевлаштуванню та не дотримано вимог, встановлених статтею 19 Закону, а саме не було в 2012 році створено 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів, тому у відповідності до чинного законодавства нарахована фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 адміністративно-господарська санкція в сумі 11200 грн., пеня в сумі 194,88 грн., а всього 11394,88 грн. підлягає стягненню з відповідача в користь державного бюджету міста Ковеля.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 в користь державного бюджету міста Ковеля, код платежу 50070000, номер рахунку 31211230700004, ідентифікаційний код 37788874, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014 за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році адміністративно-господарські санкції в сумі 11200 грн., пеня в сумі 194,98 грн., а всього 11394 (одинадцять тисяч триста дев'яносто чотири) грн. 88 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 30 липня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Д. Ковальчук