УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2013 р.Справа № 818/2178/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі № 818/2178/13-а за позовом Закритого акціонерного товариства "Объеднанные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби за № 000085225010163332, яким збільшено зобов'язання з податку на прибуток на 795396 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 89820 грн. 75 коп.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. адміністративний позов закритого акціонерного товариства "Объединенные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз" до державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення було задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 07 грудня 2012 року № 0000852250/0/63332, яким збільшено представництву закритого акціонерного товариства "Объединенные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз" зобов'язання з податку на прибуток на 795 396 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 89 820 грн. 75 коп. Стягнуто з Державного бюджету України на користь закритого акціонерного товариства "Объединенные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз" судовий збір в розмірі 2294 грн. 00 коп. , сплачений при зверненні до суду.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, представником позивача надана заява про розгляд справи в письмовому провадженні.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до статуту позивача ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" зареєстровано в м. Пермі Російської федерації. (а.с.36-45).
Відповідно до Положення про представництво ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" представництво є відокремленим структурним підрозділом ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" та не має статусу юридичної особи. (т. 1 а.с. 47).
Державною податковою інспекцією у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби було проведено документальну виїзну позапланову перевірку Представництва Закритого акціонерного товариства "Искра-Авигаз" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 р. по 30.06.2012 р., за результатами якої було складено акт від 20.11.2012 р. № 3812/2250/26604238/42.
Проведеною перевіркою було встановлено порушення п.п. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 Податкового кодексу України, в результаті чого було занижено податок на прибуток на загальну суму 795396 грн.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 07 грудня 2012 року № 0000852250/0/63332, яким було збільшено представництву закритого акціонерного товариства "Объединенные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз" зобов'язання з податку на прибуток на 795396 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 89820 грн. 75 коп.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що представництвом не отримувались будь-які кошти, крім тих, що надавались головним підприємством - ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" для утримання свого структурного підрозділу, а такі кошти не є об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств, а їх отримання структурним підрозділом, який не є юридичною особою, не призводить до зміни доходів.
Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 14 п. 14.1 п.п. 14.1.257 ПК України безповоротна фінансова допомога - це: сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів; сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості; сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності; основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних); сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги. Поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення;
Відповідно до ст. 134 ПК України об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу; дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України.
Згідно з ст. 135 п. 135.1 ПК України доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до статті 137, на підставі документів, зазначених у пункті 135.2 цієї статті, та складаються з: доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті; інших доходів, які визначаються відповідно до пункту 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 135 п. 135.5 п.п. 135.5.4 інші доходи включають вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче звичайної ціни, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи, а відповідно до п.п.135.5.5- суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (в тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із цим Кодексом мають пільги з цього податку, в тому числі право застосовувати ставки податку нижчі, ніж установлені пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу. Операції з отримання/надання фінансової допомоги між платником податку та його відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, не приводять до зміни їх витрат або доходів.
Колегія судів зазначає, що відповідно до матеріалів справи, а саме Положення про представництво ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз", представництво ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" не є юридичною особою, не має власного балансу, не здійснює самостійну господарську діяльність на території України. Фінансування Представництва здійснює ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз". Представництво може мати поточний рахунок у банку для здійснення розрахунків по податках і зборах, а також платежів, пов'язаних з обслуговуванням діяльності представництва.
Судом першої інстанції було встановлено та не спростовано у суді апеляційної інстанції, що в періоді, який перевірявся, представництвом ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" отримувались кошти виключно від головного підприємства, що підтверджується виписками по рахунку в банку (т. 1 а.с. 155-186).
Відповідно до довідки ЗАТ ІКБ "Європейський" кошти, отримані представництвом були витрачені на виплату заробітної плати, податків, виплат соціального характеру та для утримання представництва (т. 1 а.с. 187).
У вказаних довідках було вказано, що зазначені виплати не є фінансовою допомогою.
Згідно з довідки ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" представництво ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" має поточні рахунки в гривні та рублях Російської федерації форми "Н", відкриті для здійснення розрахунків, пов'язаних з утриманням представництва юридичної особи - нерезидента, а також для виконання статутної діяльності, не пов'язаної з підприємницькою діяльністю (т.1 а.с. 188).
Вищезазначене також було підтверджено висновком судово-економічної експертизи № 470 , який є в наявності в матеріалах справи.
Колегія судів зазначає, що ані до суду першої інстанції ані до суду апеляційної інстанції відповідачем не було надано доказів отримання представництвом позивача інших доходів, крім коштів від головного підприємства.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки грошові кошти були отримані представництвом Закритого акціонерного товариства "Объеднанные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз", яке не є юридичною особою, від Закритого акціонерного товариства "Объеднанные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз", якому підпорядковано Представництво, для забезпечення своєї діяльності, а тому відповідно ці кошти не підлягають включенню до складу доходів при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. по справі № 818/2178/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.