ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
23 липня 2013 р. (11:09 год.) Справа №801/4365/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Рульовій О.О.. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Керченського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення 7973,30грн.
представники сторін:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - ОСОБА_3, довіреність №182939 від 25.06.2013 р.
Суть справи: Керченський міський центру зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої суми витрат на матеріальне забезпечення допомоги по безробіттю в розмірі 7973,30 грн. Позовні вимоги ґрунтуються на Законі України "Про зайнятість населення", Законі України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та мотивовані тим, що відповідач під час знаходження на обліку як безробітний не повідомив позивача про отримання окладу за спеціальним званням, в зв'язку з чим незаконно отримав матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 01.03.2012 р. по 02.08.2013р. в розмірі 7973,30 грн., яке у добровільному порядку не повернув, що й стало підставою для звернення до суду.
Позивач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, скерував до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника по матеріалам, наявним у справі.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав зазначених у письмових запереченнях (а.с. 42-45).
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
В умовах ринкової економіки і рівноправності різних форм власності Законом, що визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю є Закон України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991р. № 803-XII (який діяв на час виникнення спірних правовідносин далі Закон № 803).
Відповідно до п. "а" ч. 3 ст. 1 Закону 803 в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб.
Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону № 803 безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
У разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу. Реєстрація громадян провадиться при пред'явленні паспорта і трудової книжки, а в разі потреби - військового квитка, документа про освіту або документів, які їх замінюють (ч. 4 ст. 2 Закону № 803).
Відповідно до ст. 25 Закону № 803 держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. № 1533-III (далі Закон № 1533).
Згідно зі ст.7 Закону № 1533 видами забезпечення за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є зокрема допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб передбачені у самому Законі України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. № 1533-III, зокрема ст. 36 наведеного Закону, в якій зазначено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 13 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 219 визначено, що працівник центру зайнятості ознайомлює громадянина з письмовими рекомендаціями щодо працевлаштування, а також стосовно необхідності обов'язкового письмового повідомлення таким громадянином центру зайнятості поміж іншого провадження діяльності, спрямованої на отримання прибутку, в період пошуку роботи, після чого громадянин ставить свій підпис у картці.
Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затверджений наказом Мінпраці, від 20.11.2000р. № 307 (далі Порядок № 307), розроблений відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", визначає механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначає.
Пунктом 6.14 розділу 6 Порядку № 307 визначено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно з п 6, та п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 (далі -Порядок) у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи повернути кошти або у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Із аналізу наведених вище норм впливає, що на безробітного покладений обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Матеріали справи свідчать про те, що ОСОБА_2 01.02.2012р. звернувся до Керченського міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю до вирішення питання її працевлаштування.
Також відповідач подав до позивача заяву, в якій було зазначено про те, що на даний час ОСОБА_2 не зареєстровий як підприємець, трудовою діяльністю не займається, та підтверджує факт відсутності заробітної плати та інших доходів. Крім того, відповідач взяв на себе зобов'язання у випадку працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру (трудової угоди) та іншої діяльності, яка надає прибуток, невідкладно повідомити про це Керченський міський центр зайнятості (а.с.16-17).
У витягу з наказів "Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та нормативними актами щодо їх застосування" від 06.08.2012 р. зазначено, що наказом від 08.02.2013р. року № НТ120208 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю, розпочато виплату допомоги по безробіттю з 01.03.2012 р за наказом від 01.03.2012 р. №НТ120301. Наказом № НТ 120803 від 03.08.2012 р у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг ДСЗ відповідно до пп. 10 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" його знято з обліку з 03.08.2012 р. (а.с. 10-11).
Позивачем здійснено обмін відомостей з ДПІ в м. Керч АР Крим ДПС, згідно якими отримана інформація про наявність доходів у безробітного у період знаходження на обліку у Керченському міському центрі зайнятості, а саме відповідач за власною заявою та в порядку визначеному наказом МНС від 10.06.2008 р. №447 протягом року з дня звільнення отримував оклад за спеціальним званням.
29.01.2013 р. Керченським міським центром зайнятості було складено Акт № 33 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", за результатами якого встановлено, що під час перебування на обліку в Керченському міському центрі зайнятості як безробітного з 08.02.2012 р. по 03.08.2012 р. відповідач отримував оклад за спеціальним званням "КАПІТАН" протягом року з 01.02.2012 р., згідно наказу №67 від 24.05.2012 р. (а.с. 14).
Про отримання ОСОБА_2 окладу за спеціальне звання "КАПІТАН" свідчить витяг з наказу №67 від 24.05.2012 (а.с.15) та банківська виписка за період з 01.02.2012 р. по 01.09.2012 р. (а.с. 46-47).
Вищевказаний наказ свідчить про віднесення відповідача до зайнятого населення, згідно із вимогами Закону України "Про зайнятість населення", та відноситься до обставин, що впливають на умови виплати безробітному забезпечення та надання соціальних послуг.
А отже, неповідомлення відповідачем Керченського міського центру зайнятості про зазначену обставину свідчить про умисне невиконання відповідачем обов'язку передбаченого ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"
Враховуючи, що відповідач своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю, які виниклі з 01.03.2012 р., а також те, що сума забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг, суд погоджується з наведеним розрахунком виплаченої відповідачу суми допомоги по безробіттю в розмірі 7973,30 грн. з 01.03.2013 р. по 02.08.2012 р.
Позивачем 14.02.2013 р. № 06-897 на адресу відповідача направлено лист з пропозицією повернути незаконно отриману суму забезпечення на розрахункові рахунки Керченського міського центру зайнятості (а.с.19).
На час розгляду справи відповідачем не надано доказів погашення заборгованості в розмірі 7973,30 грн., у той час як відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню повністю.
У зв'язку зі складністю справи судом 23.07.2013 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 29.07.2013 року постанову складено у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (98300, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь Керченського міського центру зайнятості (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Кірова, б. 5; р/р 37171001000358 в ГУ ДКСУ АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708617, "повернення зайво отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття") незаконно отримані кошти в розмірі 7973,30 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Панов О.І.