Постанова № 32669795, 25.07.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2013
Номер справи
805/8247/13-а
Номер документу
32669795
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2013 р. Справа № 805/8247/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Постановлено у нарадчій кімнаті о 11:30 год.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Артемвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення № 4773/32270533 від 30.11.2012.

18.04.2013 Державне підприємство «Артемвугілля» звернулось до суду з позовом до Пенсійного Фонду України про визнання дій неправомірними та скасування рішень.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду Маслоїд О.С. від 17.05.2013 провадження у справі №805/5374/13-а за вказаним позовом було відкрито.

Під час попереднього розгляду справи позивачем були зменшені позовні вимоги та зазначено відповідачем по справі Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.06.2013 позовні вимоги Державного підприємства «Артемвугілля» (з урахуванням їх зменшення) були роз’єднані в окремі провадження, внаслідок чого матеріали позовної заяви Державного підприємства «Артемвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішень в частині скасування рішення № 4773/32270533 від 30.11.2012 передані на розгляд судді Толстолуцькій М.М.

Представники сторін у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через відділ діловодства та документообігу суду представники сторін надали заяву, в якій просили розглянути справу в порядку письмового провадження. За таких обставин, суд, у відповідності до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розглядає дану справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд

В С Т А Н О В И В:

В обґрунтування позову зазначено, що 30.11.2012 Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області прийнято рішення № 4773/32270533, яким застосовано до Державного підприємства “Артемвугілля” штрафні санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Позивач не погоджується із зазначеним рішенням, оскільки вважає його прийнятим з порушенням норм Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 № 2464-VI та пп. 7.2.2 пункту 7.2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5.

Крім того, позивач зазначає, що спірне рішення у відповідності до ч. 14 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” повинно бути погодженим з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та надсилатися протягом трьох робочих днів платнику єдиного внеску. Також вважає, що при прийнятті спірного рішення відповідачем не враховано наявності заборгованості по іншому тарифу єдиного внеску. З наведених підстав просить скасувати рішення від 30.11.2012 № 4773/32270533 щодо нарахування штрафу в розмірі 316,37 грн. і пені в розмірі 113,05 грн.

Відповідачем надані суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що правовідносини у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування регулюються нормами Закону України “Про збір та облік єдиного державного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” № 2464-VI від 08.07.2010, який набрав чинності з 01.01.2011 (далі за текстом – Закон № 2464-VI).

У відповідності до вимог п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини 6 ст. 25 Закону № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Позивачем не було своєчасно та в повному обсязі сплачено єдиний внесок за ставкою 34,7 % та 2,6 % за січень 2012 року, у зв’язку з чим Управлінням прийнято рішення № 4773/32270533 від 30.11.2012 про застосування штрафних санкцій та пені.

Стосовно необхідності узгодження територіальним органом ПФУ рішення про застосування штрафної санкції та пені з центральним органом виконавчої влади у сфері труда та соціальної політики зазначає, що це припущення позивача є помилковим, оскільки Закон № 2464-VI передбачає узгодження порядку застосування рішень.

Щодо строків прийняття рішення про застосування фінансових санкцій та пені зазначає, що у відповідності до п. 16 ст. 25 Закону № 2464-І строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. Триденний термін поширюється лише на надіслання платнику єдиного внеску першого примірника прийнятого рішення.

Вважає позов безпідставним, а спірне рішення таким, що відповідає діючому законодавству. Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що позивач - Державне підприємство “Артемвугілля” зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 19 лютого 2003 року, включене до ЄДРПОУ за № 32270533. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відповідач – Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пункт 3 Положення визначає, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.

Відповідно до частини другої статті 12 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Як вбачається з платіжних доручень № 2156 від 20.03.2012 на суму 2 117,45 гривень, № 2157 від 20.03.2012 на суму 156,66 гривень Державним підприємством “Артемвугілля” перераховано на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень-лютий 2012 року.

Згідно з карткою особового рахунку платника єдиного внеску Державного підприємства “Артемвугілля”, сплачені підприємством суми єдиного внеску за січень-лютий 2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області самостійно скеровані в рахунок погашення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла за минулий період.

30 листопада 2012 року першим заступником начальником Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області, на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування прийнято рішення № 4773/32270533, яким застосовано до Державного підприємства “Артемвугілля” штраф в розмірі 316,37 грн. та нарахована пеня в розмірі 113,05 грн. за період з 20.02.2012 по 13.04.2012.

До матеріалів справи також надано розрахунок фінансових санкцій та пені до вказаного рішення, з якого вбачаються дати виникнення недоїмки, дати і суми погашення недоїмки та кількості днів затримки сплати єдиного внеску.

17 грудня 2012 року та 24 січня 2013 року в порядку досудового врегулювання спору Державним підприємством “Артемвугілля” подано скарги до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України на спірне рішення, які рішеннями про результати розгляду скарги від 08.01.2013 та від 28.03.2013 залишені без задоволення.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон № 2464-VI визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

У розумінні Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Обчислення і сплата єдиного внеску за платників, зазначених у пунктах 2, 3, 6, 7, 8, 9 та 11 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюються платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, за рахунок сум, на які внесок нарахований.

Днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону № 2464-VI, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

За приписами ч. 10 ст. 25 цього Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Як встановлено частиною 11 ст. 25 цього Закону територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Підпунктом 7.2.2 п. 7.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5 передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1 - 2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Виходячи з вищенаведених норм, Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області правомірно нараховано позивачу штрафні санкції та пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) сум єдиного внеску.

Суд не приймає до уваги доводи позивача стосовно необхідності узгодження територіальним органом ПФУ рішення про застосування штрафної санкції та пені з центральним органом виконавчої влади у сфері труда та соціальної політики, оскільки Закон № 2464-VI передбачає саме узгодження порядку застосування рішень, а не прийняття рішень.

Також суд вважає необґрунтованим посилання позивача на строки прийняття рішення про застосування фінансових санкцій та пені, оскільки у відповідності до п. 16 ст. 25 Закону № 2464-І строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. Триденний термін поширюється лише на надіслання платнику єдиного внеску першого примірника прийнятого рішення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 30 листопада 2012 року № 4773/32270533 прийнято Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства “Артемвугілля” до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення від 30.11.2012 № 4773/32270533 щодо нарахування штрафу в розмірі 316,37 грн. і пені в розмірі 113,05 грн. є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні Державного підприємства “Артемвугілля” до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення від 30.11.2012 № 4773/32270533 щодо нарахування штрафу в розмірі 316,37 грн. і пені в розмірі 113,05 грн. – відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 25 липня 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Толстолуцька М.М.