ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2013 року
(09 год. 20 хв.)
Справа № 808/5009/13-а
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Авдєєва М.П.,
при секретарі судового засідання Ширшові А.А.,
за участю представників:
позивача – не з'явився;
відповідача – не з’явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма» Авангард»
про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році,
ВСТАНОВИВ:
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – позивач) звернулось з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» (далі – відповідач або ТОВ «Агрофірма «Авангард»), у якому позивач просить стягнути з відповідача 22847 грн. 52 коп. заборгованості по адміністративно-господарським санкціям за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів у 2012 році.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, який використовує найману працю, та на підприємстві якого середньооблікова кількість працюючих інвалідів повинна становити 1 особу, протягом 2012 року не забезпечено працевлаштування інвалідів, що є порушенням Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у зв’язку з чим просить стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, сплата яких передбачена законодавством у разі недотримання вимог щодо працевлаштування інвалідів.
Ухвалою судді від 27.05.2013 відкрито провадження в адміністративній справі №808/5009/13-а та призначено розгляд справи на 26.06.2013.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, проте 26.06.2013 надав до суду клопотання за вх. №26609, в якому просить розглянути справу без його участі, позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, проте 25.06.2013 надіслав телефонограму до суду про відкладення у зв’язку із слухання справи в іншому суді за вх. №26454.
Суд відмовляє представнику відповідача у відкладенні розгляду справи у зв’язку із тим, що немає перешкод для розгляду справи без участі представника відповідача також відкладення затягне розгляд справи.
За таких обставин, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч.1 ст.41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до «Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2012 рік (форма №10-ПІ) затвердженого наказом Мінпраці України від 10.02.2007 №42, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» склала 40 осіб.
Згідно із п.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у т.ч. спеціальні робочі місця створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати Фонду соціального захисту інвалідів (ФСЗІ) про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Відповідно до звіту середньооблікова кількість штрафних працівників, що працювали у відповідача за звітний період складає 40 осіб, відповідно до нормативу повинна складати 2 особи.
Відповідно до частини другої зазначеної статті, роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Тобто, для відповідача (у якого 40 штатних працівників особового складу) установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 2 (двух) робочих місць.
Частиною 8 ст.69 Господарського кодексу України (надалі ГК України) передбачено, що підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Згідно із ст.238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Відповідно до вимог ч.1, 2, 4 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у т.ч. підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у т.ч. підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в ч.1 цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 цього Закону. При цьому, до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки визначені ст.250 ГК України.
ТОВ «Агрофірма «Авангард» в звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів, зазначило, що середньооблікова кількість інвалідів складає 1 осіб, що є менше ніж встановлено нормативом.
Листом №226/04-06 від 27.05.2013 від Розівського районного центру зайнятості повідомленого позивача про те, що ТОВ «Агрофірма «авангард» за період з 01.12.2011 по 31.12.2012 надавались звіти ф-3ПН для працевлаштування інвалідів. На подані вакансії було направлено 2 (дві) особи з обмеженими можливостями. Працевлаштування жодної особи не відбулося у зв’язку їхньою особистою відмовою від запропонованих вакансій.
Механізм реалізації норм ст.19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
У відповідності до вимог ст.19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та п.4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70), Міністерством праці та соціальної політики України видано Наказ від 15.05.2007 №223 «Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати», який 30.05.2007 за №552/13819 зареєстровано в Міністерстві юстиції України (далі – Порядок).
Згідно із п.п.2.3 п. 2 цього наказу, адміністративно-господарська санкція - це грошове зобов’язання, альтернативне зобов’язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону, сплачується в порядку і розмірах передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70.
Згідно із п.3.7 зазначеного Порядку за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду також розраховує суму пені на дату її подання.
У відповідача, для якого передбачений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 2 (два) місця, у 2012 році працювало лише 1 інвалід. Суд вважає, що відповідачем не вжито всіх необхідних заходів щодо створення та працевлаштування інваліда ні своєму підприємстві.
Враховуючи, що протягом 2012 року відповідачем не створено робоче місце для інваліда, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу для працевлаштування інвалідів у 2012 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» (вул. Леніна, 73, с. Кузнецівка, Розівський район, Запорізька область, 70322, код ЄДРПОУ 03749000) на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Гоголя, 147, м. Запоріжжя, 69095 одержувач: Держбюджет Розівського району Запорізької області, 50070000 «Надходження до Фонду соціального захисту інвалідів за 2012 рік», р/р №31211230700276, код ЄДРПОУ 37917236, ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році у розмірі 22847 (двадцять дві тисячі вісімсот сорок сім гривень) 52 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні – з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.П.Авдєєв