Ухвала суду № 32663422, 24.07.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.07.2013
Номер справи
2а-4799/10/1070
Номер документу
32663422
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"24" липня 2013 р. м. Київ К-41707/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого Бившевої Л.І.,

суддів: Кошіля В.В., Шипуліної Т.М.,

секретар судового засідання Фомін А.Ю.,

за участю:

представника відповідача - Борискевича М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області

на постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року

у справі № 2а-4799/10/1070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Обухівська промислово-інвестиційна група»

до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області

про визнання неправомірними дій та визнання нечинним та скасування акту, -

В С Т А Н О В И Л А :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Обухівська промислово-інвестиційна група» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області (далі - відповідач) про визнання неправомірними дій ДПІ в Обухівському районі Київської області щодо винесення акту № 75 від 10 вересня 2009 року про анулювання реєстрації ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» як платника податку на додану вартість; визнання нечинним з моменту прийняття та скасування акту ДПІ в Обухівському районі Київської області № 75 від 10 вересня 2009 року про анулювання реєстрації ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» як платника податку на додану вартість; зобов'язання ДПІ в Обухівському районі Київської області відновити реєстрацію ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» як платника податку на додану вартість з 10 вересня 2009 року.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року позов задоволено повністю. Визнано неправомірними дії ДПІ в Обухівському районі Київської області щодо винесення акту № 75 від 10 вересня 2009 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» (ідентифікаційний код 34385653). Визнано нечинним та скасовано акт ДПІ в Обухівському районі Київської області № 75 від 10 вересня 2009 року про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» (ідентифікаційний код 34385653). Зобов'язано ДПІ в Обухівському районі Київської області поновити реєстрацію ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» (ідентифікаційний код 34385653) з 10 вересня 2009 року.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року залишено без змін.

В касаційній скарзі ДПІ в Обухівському районі Київської області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні представника відповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

12 липня 2006 року ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» було зареєстроване як юридична особа за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 524746.

Відповідно до пункту 1.4 статті 1 статуту ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» місцезнаходженням товариства є: АДРЕСА_1.

Згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100012134 форми № 2-Р на бланку серії НБ 398711 ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» 15 січня 2007 року було зареєстроване платником податку на додану вартість.

10 вересня 2009 року комісією, створеною відповідно до розпорядження ДПІ в Обухівському районі Київської області від 12 серпня 2009 року № 299, було прийняте рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «г» пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість» у зв'язку з відсутністю ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» за місцезнаходженням (стан 9), що підтверджено службовою запискою від 07 вересня 2009 року № 218/7/153, про що було складено акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 75.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може бути підставою для прийняття податковим органом рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «ґ» пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість», з урахуванням того, що належних підтвердних документів (відомостей) на підтвердження відсутності позивача за місцезнаходженням, як-то повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру, відомостей з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, податковим органом не надано.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Питання анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість визначене пунктом 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Зокрема, відповідно до зазначеного Закону наказом ДПА України від 01 березня 2000 року № 79 затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01 березня 2000 року № 79 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), реєстрація платників податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону.

Відповідно до підпункту «г» пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо: зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 8 1 цього Закону.

Цьому положенню відповідають приписи пункту 25 Положення про реєстр платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року № 79 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 25.2.1 підпункту 25.2 пункту 25 Положення про реєстр платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 березня 2000 року № 79 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах «б» - «ґ» пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), зокрема: повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру, відомостей з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, якими підтверджується припинення (ліквідація) юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, представництва нерезидента (підстава - підпункт «г» пункту 9.8 статті 9 Закону); судового рішення, повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру щодо скасування державної реєстрації платника податку або визнання недійсними змін до установчих документів (підстава - підпункт «г» пункту 9.8 статті 9 Закону).

Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та абзацу 6 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

За приписами статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

Як підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, станом на 02 березня 2010 року місцезнаходженням ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» є: АДРЕСА_1. Стан відомостей про юридичну особу - підтверджено (арк. справи 16-17).

Посилання податкового органу на те, що власник приміщення за адресою: АДРЕСА_1, - ОСОБА_3 підтвердила, що ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» за цією адресою не знаходиться правомірно були відхилені судами попередніх інстанцій як безпідставні, оскільки договір від 16 квітня 2009 року оренди приміщення (арк. справи 11-14) за адресою: АДРЕСА_1, був укладений позивачем не з ОСОБА_3, а з ОСОБА_4, який відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 08 червня 2006 року має у приватній власності Ѕ частки будинку за адресою: АДРЕСА_1 (арк. справи 64-65).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про неправомірність оспорюваного акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, висновки якого спростовуються матеріалами справи, з урахуванням того, що в ході розгляду справи доказів на підтвердження протилежного відповідач також не представив.

Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.

Разом з цим, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню в частині задоволених позовних вимог про визнання неправомірними дій ДПІ в Обухівському районі Київської області щодо винесення акту № 75 від 10 вересня 2009 року про анулювання реєстрації ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» як платника податку на додану вартість із закриттям провадження у справі в цій частині, з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) завданням органів державної податкової служби є, зокрема: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб.

Зокрема, відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість» та Закону України «Про державну податкову службу в Україні» наказом ДПА України від 01 березня 2000 року № 79 затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, яким у відповідності до положень пункту 1.1 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначається, зокрема, порядок: анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр); ведення документації при реєстрації / анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 17 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01 березня 2000 року № 79 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), формування та ведення Реєстру здійснює Державна податкова адміністрація України. Дані Реєстру передаються до державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також державних податкових інспекцій у районах, містах, районах у містах, міжрайонних, об'єднаних та спеціалізованих державних податкових інспекцій. Реєстрація осіб платниками податку на додану вартість, перереєстрація та заміна Свідоцтв проводиться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням по кожному такому запису окремого номера Свідоцтва та визначення дати початку його дії. Особа є зареєстрованою платником податку на додану вартість з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру. Реєстрація платника податку на додану вартість є анульованою з дати анулювання Свідоцтва такого платника згідно з пунктом 25 цього Положення.

Пунктом 20 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01 березня 2000 року № 79 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що державні податкові інспекції в районах, містах і районах міста, а також міжрайонні та об'єднані здійснюють: приймання реєстраційних заяв, контроль за повнотою даних щодо відповідності нормативним документам; обробку даних реєстраційних заяв та формування файлів для передання до регіональних органів податкової служби; приймання файлів з регіональних баз Реєстру з присвоєними індивідуальними податковими номерами; видачу Свідоцтв та засвідчення копій; формування бази даних платників податку на додану вартість.

Згідно з положеннями підпункту 25.2.2 пункту 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01 березня 2000 року № 79 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону.

Отже, повноваження органу державної податкової служби щодо оформлення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу шляхом складення акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 6-ПДВ відповідають положенням наведених вище правових норм, з огляду на що ухвалені у даній справі судові рішення підлягають скасуванню в частині задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій ДПІ в Обухівському районі Київської області щодо винесення акту № 75 від 10 вересня 2009 року про анулювання реєстрації ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» як платника податку на додану вартість із закриттям провадження у справі в цій частині, оскільки рішенням суб'єкта владних повноважень, що породжує для суб'єкта господарювання певні правові наслідки, яке спрямоване на регулювання відносин, що виникають між платником податків і контролюючим органом, і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин та, відповідно, може бути предметом адміністративного позову є саме акт суб'єкта владних повноважень .

Згідно пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 статті 228 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, постанова Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року підлягають скасуванню в задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій ДПІ в Обухівському районі Київської області щодо винесення акту № 75 від 10 вересня 2009 року про анулювання реєстрації ТОВ «Обухівська промислово-інвестиційна група» як платника податку на додану вартість із закриттям провадження у справі в цій частин, в решті рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають залишенню без змін.

Керуючись п.1 ч. 1 ст. 157, ст. ст. 160, 167, 210, 220, 222, 223, ч. 1 ст. 228, ст. ст. 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області щодо винесення акту № 75 від 10 вересня 2009 року про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Обухівська промислово-інвестиційна група» як платника податку на додану вартість із закриттям провадження у справі в цій частині.

В решті постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ______ Л.І. Бившева

Судді: ______ В.В. Кошіль

______ Т.М. Шипуліна