Постанова № 32659495, 15.07.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2013
Номер справи
804/8016/13-а
Номер документу
32659495
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2013 р. Справа № 804/8016/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБукіна Л. Є., при секретарі судового засіданняСоколова А.П., за участю: представника позивача представника відповідача 1 представника відповідача 2 Добровольський А.Т., Земляний О.Ю., Нікулиця Л.Т., Муравйова О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» до відповідача 1: Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську Державної податкової служби, відповідача 2: Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся позивач - Публічне акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів» (далі - позивач, ПАТ «НЗФ») із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську Державної податкової служби (далі - відповідач-1, СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську, Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (далі - відповідач-2, ГУ Державної казначейської служби), у якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську, яка виразилась у неподанні ГУ Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ПАТ «НЗФ» по декларації за серпень 2012 року в розмірі 8 314 949 грн.;

- визнати протиправною бездіяльність ГУ Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, яка виразилась у невидачі ПАТ «НЗФ» суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за серпень 2012 року в розмірі 8 314 949 грн., шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок ПАТ «НЗФ»;

- стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «НЗФ» пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року, в розмірі 344 443,91 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2012 року, де задекларувало суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню. На думку позивача, відповідачем-1 допущено бездіяльність, яка виразилась у ненаданні до ГУ Державної казначейської служби висновку про відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року. СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року зараховано 30.05.2013 року у зменшення податкових зобов'язань ПАТ «НЗФ» з податку на додану вартість за квітень 2013 року. У зв'язку із несвоєчасним відшкодуванням протягом визначеного законом строку суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню до 30.05.2013 року вважалися заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість, на яку нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Представники відповідача-1 проти позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позову, обґрунтовуючи тим, що відсутні підстави для відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року, оскільки до СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську не надійшла інформація щодо проведення зустрічних звірок.

Представник відповідача-2 проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позову, обґрунтовуючи тим, що до ГУ Державної казначейської служби не надходили висновки щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року ПАТ «НЗФ», а тому відповідачем-2 протиправна бездіяльність не допущена.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, проаналізувавши чинне законодавство, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ПАТ «НЗФ» 19.09.2012 року подало до СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2012 року, де в рядку 23.1 задекларувало суму податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 8 314 949 грн.

До податкової декларації додані Довідка про залишок суми від'ємного значення (Додаток 2), Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Додаток 3) та Заява про повернення суми бюджетного відшкодування (Додаток 4), в якій були зазначені реквізити банківського рахунку ПАТ «НЗФ», на який підприємство просило перерахувати суму бюджетного відшкодування.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлено статтею 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Відповідно до пунктів 200.7, 200.8 статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається митним органом органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.

Відповідно до пункту 200.11 статті 200 ПК України пpи наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську з 22.10.2012 року по 09.11.2012 року проведена документальна позапланова перевірка ПАТ «НЗФ» з питань достовірності нарахування від'ємного значення податку на додану вартість по декларації за липень 2012 року та заявленого до бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку по декларації за серпень 2012 року, за результатами якої була складена Довідка від 16.11.2012 року № 514/17-01 /00186520.

Згідно висновку Довідки, перевіркою не встановлено порушень при відображенні ПАТ «НЗФ» у декларації за серпень 2012 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 8 314 949 грн.

Відповідно до пунктів 200.12, 200.13 статті 200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Таким чином, відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року в розмірі 8 314 949 грн. мало відбутися ГУ Державної казначейської служби на підставі висновку СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську до 28.11.2012 року включно.

Однак у строк, визначений ст. 200 Податкового кодексу України, висновок СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську до ГУ Державної казначейської служби не направлено, відповідно відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року на банківський рахунок ПАТ «НЗФ» здійснено не було.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ГУ Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, яка виразилась у невидачі ПАТ «НЗФ» суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за серпень 2012 року в розмірі 8 314 949 грн., шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок ПАТ «НЗФ» слід зазначити, що СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську не направляло ГУ Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню, а тому ГУ Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області не було допущено бездіяльності.

Відповідно до пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Судом встановлено, що СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року зараховано 30.05.2013 року у зменшення податкових зобов'язань ПАТ «НЗФ» з податку на додану вартість за квітень 2013 року.

Джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України (пункт 200.17 статті 200 Податкового кодексу України).

Враховуючи, що податок на додану вартість по декларації за серпень 2012 року в розмірі 8 314 949 грн. ПАТ «НЗФ» не було відшкодовано з Державного бюджету України, відповідно, не може бути стягнута з Державного бюджету України пеня за таке несвоєчасне відшкодування.

Як свідчать обставини справи, СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську допустила протиправну бездіяльність, яка виразилась у неподанні до ГУ Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ПАТ «НЗФ» по декларації за серпень 2012 року в розмірі 8 314 949 грн., проте лише визнання протиправними дії або бездіяльності само по собі не є належним способом захисту прав позивача, оскільки в цих правовідносинах належним способом захисту прав позивача є стягнення пені, нарахованої на суму заборгованості.

Враховуючи, що суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за серпень 2012 року в розмірі 8 314 949 грн. не були відшкодовані з Державного бюджету України, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ «НЗФ» пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року, в розмірі 344 443,91 грн.

На підставі викладеного, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Повний текст постанови складений 23.07.2013 року.

Головуючий суддя Л.Є. Букіна