Постанова № 32655401, 29.07.2013, Скадовський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
29.07.2013
Номер справи
2119/1802/12
Номер документу
32655401
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа 2119/1802/12

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 липня 2013 року м. Скадовськ

Скадовський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Пухальського С.В.

при секретарі Енгвік Л.Л., Березюк О.С.,

Кручиненко А.С., Пензи Н.І.,

Гаран Л.А.

за участю прокурора Кравчук Н.В.

захисників підсудних - адвокатів ОСОБА_4,

ОСОБА_5,

ОСОБА_6, ОСОБА_7

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Скадовську кримінальну справу, по обвинуваченню

ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця с. Борівка Могилів-Подільського району Вінницької області, одруженого, раніше не судимого, з вищою освітою, маючого на утриманні одну малолітню дитину ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 365, ч. 1 ст. 358 КК України,

ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянки України, уродженки м. Скадовськ Херсонської області, не заміжньої, раніше не судимої, з вищою освітою, начальника Скадовського районного виробничого відділу ДП «Центр ДЗК», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2

за ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 364 КК України,

ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянки України, уродженки м. Потсдам Німеччина, заміжньої, раніше не судимої, з вищою освітою, приватного підприємця, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_3

за ч. 3 ст. 365 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Органами досудового слідства ОСОБА_8 обвинувачується у тому, що він, у період з 19.09.2008 року по 11.06.2010 року займаючи посаду першого заступника голови Скадовської районної державної адміністрації на підставі розпорядження заступника голови Скадовської районної державної адміністрації № 183-к від 19.09.2008 року, будучи наділеним адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями на підставі розпорядження голови Скадовської районної державної адміністрації № 416 від 16.07.2009 року (додатку № 2), тобто являючись службовою особою, будучи державним службовцем 7 рангу, вчинив службовий злочин, а саме: перевищуючи свої службові повноваження, підписав державний акт на право власності на земельну ділянку виданого ОСОБА_11, що в подальшому стало підставою для передачі із державної у приватну власність останньому земельної ділянки площею 1,7152 га, внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді на суму 1 157 074 грн., при наступних обставинах.

Відповідно до функцій і повноважень першого заступника голови РДА ОСОБА_8, встановлених розпорядженням голови Скадовської РДА № 416 від 16.07.2009 року, до повноважень першого заступника належать питання у сфері паливно-енергетичного комплексу, надзвичайних ситуацій, промисловості, транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального господарства, цивільного захисту населення, агропромисловий розвиток та екологічна безпека.

Відповідно до п. 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 року державний акт на право власності на земельну ділянку складається у двох примірниках та підписується в такій послідовності: начальник державного органу земельних ресурсів, голова (керівник) органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади та особа, що здійснила реєстрацію акта.

Згідно ст. 118 Земельного кодексу України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно ст.40 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» перші заступники та заступники голови, інші посадові особи місцевих державних адміністрацій здійснюють функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених головами місцевих державних адміністрацій, і несуть відповідальність за стан справ у дорученій сфері перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» у разі відсутності голови місцевої державної адміністрації, його функції і повноваження виконує перший заступник голови.

Відповідно табелів обліку робочого часу в період з 23 березня 2010 року по 11 червня 2010 року обов'язки голови Скадовської РДА на ОСОБА_8 не покладалися.

Розпорядженням голови Скадовської РДА № 225 від 29.03.2010 «Про визнання такими, що втратили чинність розпоряджень голови РДА від 23.03.2010 № 197 та від 15.03.2010 р. № 164» визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови РДА № 197 від 23.03.2010 «Про затвердження проекту землеустрою» ОСОБА_11 на земельну ділянку площею 1,7152 га.

Таким чином, ОСОБА_8, перебуваючи на робочому місці у Скадовській РДА, розташованій за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Володарського, 34, у період з 23.03.2010 року по 11.06.2010 року, отримавши від невстановлених досудовим слідством осіб Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,7152 га на ОСОБА_11, серія ХС № 085455, умисно, виходячи за межі наданих йому повноважень, із порушенням порядку затвердження та підписання документів, передбаченого ст. 118 Земельного кодексу України, достовірно знаючи про відсутність висновку відділу Держкомзему у Скадовському районі про погодження проекту землеустрою, всупереч вимогам ст. ст. 39, 40 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», достовірно знаючи про те, що обов'язки голови Скадовської РДА на нього не покладалися, відповідно не будучи наділений правом підписання Державних актів на право власності на землю, незаконно підписав Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,7152 га на ОСОБА_11, серія ХС № 085455, та завірив свій підпис гербовою печаткою Скадовської РДА № 04060134, внаслідок чого, 24.12.2010 року вказаний державний акт був зареєстрований у Скадовському районному відділі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» та виданий ОСОБА_11, у зв'язку з чим інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді, які, згідно висновку експертної грошової оцінки земельної ділянки від 28.03.2012 року, становлять 1 157 074 грн.

Крім того, ОСОБА_8 у період з 19.09.2008 року по 11.06.2010 року займаючи посаду першого заступника голови Скадовської районної державної адміністрації на підставі розпорядження заступника голови Скадовської районної державної адміністрації № 183-к від 19.09.2008 року, будучи наділеним адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями на підставі розпорядження голови Скадовської районної державної адміністрації № 416 від 16.07.2009 року (додатку № 2), тобто являючись службовою особою, будучи державним службовцем 7 рангу, вчинив службовий злочин, а саме: перевищуючи свої службові повноваження, підписав державний акт на право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_12, що в подальшому стало підставою для передачі у приватну власність земельної ділянки площею 0,8437 га, останньому, внаслідок чого, інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді на суму 583 925 грн., при наступних обставинах.

Відповідно до функцій і повноважень першого заступника голови РДА ОСОБА_13 встановлених розпорядженням голови Скадовської РДА № 416 від 16.07.2009, до повноважень першого заступника належать питання у сфері паливно-енергетичного комплексу, надзвичайних ситуацій, промисловості, транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального господарства, цивільного захисту населення, агропромисловий розвиток та екологічна безпека.

Відповідно до п. 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 року державний акт на право власності на земельну ділянку складається у двох примірниках та підписується в такій послідовності: начальник державного органу земельних ресурсів, голова (керівник) органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади та особа, що здійснила реєстрацію акта.

Згідно ст. 118 Земельного кодексу України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно ст. 40 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» перші заступники та заступники голови, інші посадові особи місцевих державних адміністрацій здійснюють функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених головами місцевих державних адміністрацій, і несуть відповідальність за стан справ у дорученій сфері перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» у разі відсутності голови місцевої державної адміністрації, його функції і повноваження виконує перший заступник голови.

Відповідно табелів обліку робочого часу в період з 23 березня 2010 року по 11 червня 2010 року обов'язки голови Скадовської РДА на ОСОБА_8 не покладалися.

Так, ОСОБА_8, будучи на робочому місці у Скадовській РДА, розташованій за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Володарського, 34, у період з 23.03.2010 року по 11.06.2010 року, отримавши від невстановлених досудовим слідством осіб державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_12 серія ЯИ № 532729 та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_12 площею 0,8437 га, достовірно знаючи про те, що вказаний державний акт підписаний не начальником відділу Держкомзему у Скадовському районі ОСОБА_14, а також про відсутність висновку начальника відділу Держкомзему у Скадовському районі про погодження вищевказаного проекту землеустрою, тобто знаючи про його не легітимність, умисно, із порушенням порядку затвердження та підписання документів передбачених ст. 118 Земельного кодексу України, виходячи за межі наданих йому повноважень, всупереч вимогам ст. ст. 39, 40 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», достовірно знаючи про те, що обов'язки голови Скадовської РДА на нього не покладалися, відповідно не будучи наділений правом підписання Державних актів на право власності на землю, незаконно підписав Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,8437 га виданого на ОСОБА_12, серія ЯИ № 532729, та завірив свій підпис гербовою печаткою Скадовської РДА № 04060134, внаслідок чого, 14.07.2010 року вказаний державний акт був зареєстрований у Скадовському районному відділі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» та виданий ОСОБА_12, у зв'язку з чим інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді, які, згідно висновку експертної грошової оцінки земельної ділянки від 08.05.2012 року становлять 583 925 грн.

Крім того, у період з 19.09.2008 по 11.06.2010 р. займаючи посаду першого заступника голови Скадовської районної державної адміністрації (далі Скадовської РДА) на підставі розпорядження заступника голови Скадовської районної державної адміністрації № 183-к від 19.09.2008 року, якому відповідно до розпорядження голови Скадовської РДА № 416 від 16.07.2009 року (додатку № 2) надані функції та повноваження:

- відповідає за реалізацію державної і регіональної політики в сфері промислового виробництва, будівництва, транспорту та зв'язку, забезпечення населення паливно-енергетичними ресурсами, експлуатації шляхів, житлово-комунального господарства, організовує роботу з розробки і реалізації програм містобудування, житлового будівництва, вирішення питань цивільного захисту населення і територій, а також за регіональну політику в агропромисловому комплексі та екологічну безпеку.

таким чином, будучи представником влади, а тобто являючись службовою особою, державним службовцем 7 рангу, вчинив службовий злочин, а саме перевищив надані йому повноваження за таких обставин:

перший заступник голови Скадовської РДА ОСОБА_8 будучи представником влади, який відповідно до функцій і повноважень першого заступника голови РДА, встановлених розпорядженням голови Скадовської РДА № 416 від 16.07.2009 року, здійснює діяльність у сфері паливно-енергетичного комплексу, надзвичайних ситуацій, промисловості, транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального господарства, цивільного захисту населення, агропромислового розвитку та екологічної безпеки, достовірно знаючи, що розпорядження голови Скадовської РДА № 140 від 05.03.2010 року щодо надання дозволу на розробку технічної документації на відведення земельної ділянки під сінокосіння для ПП «Сіріус-Скад» скасоване 24.03.2010 розпорядженням голови Скадовської РДА № 201, вчинив перевищення повноважень.

Так, останній, 02.04.2010 умисно, явно виходячи за межі наданих повноважень, перебуваючи на робочому місці у Скадовській РДА, розташованій за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Володарського, 34, за наявності на робочому місці голови РДА та не виконуючи його обов'язки, в порушення вимог ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України, відповідно до яких передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків передачі в оренду громадянам та пунктів 54-68 регламенту Скадовської РДА, затвердженого розпорядженням голови Скадовської РДА від 23.11.2007 р. № 511, відповідно до яких голова РДА за власною ініціативою видає одноособово в межах повноважень РДА розпорядження, виніс розпорядження № 241 від 02.04.2010, яким затвердив для ПП «Сіріус-Скад» технічну документацію щодо відведення земельної ділянки площею 392,9713 га. строком на 25 років під сінокосіння на території Тарасівської сільської ради Скадовського району, а також надано дозвіл на укладання договору оренди.

У подальшому 07.04.2010 ОСОБА_8 продовжуючи свою злочинну діяльність, явно виходячи за межі наданих повноважень, достовірно знаючи про незаконність винесеного ним розпорядження, перебуваючи на робочому місці у Скадовській РДА уклав договір оренди із ПП «Сіріус-Скад» земельних ділянок загальною площею 392,98 га., а саме підписав його як представник Скадовської РДА та поставив відбиток печатки останньої, який у подальшому 24.12.2010 зареєстровано у Скадовському районному реєстраційному відділі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК».

Вищевказаними діями перший заступник голови Скадовської районної державної адміністрації ОСОБА_8, перевищив надані йому службові повноваження, внаслідок чого інтересам держави заподіяно істотну шкоду у вигляді підриву авторитету та престижу органів державної влади, оскільки вказані дії набули резонансу серед жителів та суб'єктів господарювання Скадовського району.

Крім того, перший заступник голови Скадовської РДА ОСОБА_8 будучи представником влади, який відповідно до функцій і повноважень першого заступника голови РДА, встановлених розпорядженням голови Скадовської РДА № 416 від 16.07.2009 року, здійснює діяльність у сфері паливно-енергетичного комплексу, надзвичайних ситуацій, промисловості, транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального господарства, цивільного захисту населення, агропромислового розвитку та екологічної безпеки, достовірно знаючи, що винесене ним від імені голови Скадовської РДА 11.03.2010 року розпорядження № 155 «Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою», яким надано право ПП ОСОБА_15 на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення в оренду земельної ділянки строком на 15 років площею 1,00 га, скасоване 15.03.2010 розпорядженням голови Скадовської РДА №165, вчинив перевищення повноважень.

Так останній, 02.04.2010 умисно, явно виходячи за межі наданих повноважень, перебуваючи на робочому місці у Скадовській РДА, розташованій за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Володарського, 34, за наявності на робочому місці голови РДА та не виконуючи його обов'язки, в порушення вимог ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України, відповідно до яких передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків передачі в оренду громадянам та пунктів 54-68 регламенту Скадовської РДА, затвердженого розпорядженням голови Скадовської РДА від 23.11.2007 р. № 511, відповідно до яких голова РДА за власного ініціативою видає одноособово в межах повноважень РДА розпорядження, виніс розпорядження № 244 від 02.04.2010, яким затвердив для ПП ОСОБА_15 технічну документацію щодо відведення в оренду земельної ділянки строком на 15 років площею 0,7877 га. під розміщення пляжу (категорія земель - землі рекреаційного призначення) на території Скадовської міської ради (за межами населеного пункту), а також надано дозвіл на укладання договору оренди.

У подальшому 05.04.2010 ОСОБА_8 продовжуючи свою злочинну діяльність, явно виходячи за межі наданих повноважень, достовірно знаючи про незаконність винесеного ним розпорядження, перебуваючи на робочому місці у Скадовській РДА уклав договір оренди із ПП ОСОБА_15 земельної ділянки загальною площею 0,7183 га., а саме підписав його як представник Скадовської РДА та поставив відбиток печатки останньої, який у подальшому 24.12.2010 зареєстровано у Скадовському районному реєстраційному відділі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК».

Вищевказаними діями перший заступник голови Скадовської районної державної адміністрації ОСОБА_8, перевищив надані йому службові повноваження, внаслідок чого інтересам держави заподіяно істотну шкоду у вигляді підриву авторитету та престижу органів державної влади, оскільки вказані дії набули резонансу серед жителів та суб'єктів господарювання Скадовського району.

Крім того, ОСОБА_8 умисно, в порушення вимог ст.40 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» відповідно до якої перші заступники та заступники голови, інші посадові особи місцевих державних адміністрацій здійснюють функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених головами місцевих державних адміністрацій, і несуть відповідальність за стан справ у дорученій сфері перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня, ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» - «у разі відсутності голови місцевої державної адміністрації, його функції і повноваження виконує перший заступник голови», розпорядження голови Скадовської РДА № 416 від 16.07.2009 р., відповідно до якого перший заступник голови здійснює діяльність у сфері паливно-енергетичного комплексу, надзвичайних ситуацій, промисловості, транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального господарства, цивільного захисту населення, агропромислового розвитку та екологічної безпеки», пунктів 54-68 регламенту Скадовської РДА, затвердженого розпорядженням голови Скадовської РДА від 23.11.2007 р. № 511, відповідно до яких голова РДА за власною ініціативою видає одноособово в межах повноважень РДА розпорядження, за наявності на робочому місці голови Скадовської РДА та не виконуючи його обов'язки, умисно, явно перевищуючи надані йому повноваження 02.04.2010 будучи на робочому місці у Скадовський РДА, розташованій за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Володарського, 34, виніс розпорядження № 245, яким затвердив ОСОБА_16 проект землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га на території Скадовської міської ради та дав дозвіл на складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.

Після чого, ОСОБА_8, продовжуючи свою злочинну діяльність направлену на незаконне відчуження земельної ділянки на користь ОСОБА_16, достовірно знаючи що раніше видане ним розпорядження №245 від 02.04.2010 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_16 у власність» скасовано розпорядженням голови Херсонської ОДА від 07.05.2010 р. № 391, а також будучи звільненим 11.06.2010 р. з посади першого заступника голови відповідно до розпорядження голови Скадовської РДА № 87-к від 11.06.2010, в період з 14.06.2010 по 23.12.2010 р., перебуваючи у невстановленому слідством місці, за невстановлених обставин підписав як перший заступник голови Скадовської РДА Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,9518 га на ОСОБА_16, серія ЯИ №763934, хоча бланк вказаного державного акту був отриманий спеціалістом ДП ХРФ «Центр ДЗК» 14.06.2010 відповідно до накладної та акту приймання-передачі.

В результаті вказаних протиправних дій ОСОБА_8 23.12.2010 р. вказаний державний акт був зареєстрований у Скадовському районному відділі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» та виданий ОСОБА_16, який з цього часу незаконно набув права власності на вказану земельну ділянку, у зв'язку з чим інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки, які полягають у заподіянні матеріальних збитків в 538892 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Одночасно, ОСОБА_8 продовжуючи свою злочинну діяльність направлену на незаконне відчуження земельної ділянки державної форми власності на користь ОСОБА_16, достовірно знаючи що він звільнений 11.06.2010 з посади першого заступника голови відповідно до розпорядження голови Скадовської РДА № 87-к від 11.06.2010, в період з 14.06.2010 р. по 23.12.2010, перебуваючи у невстановленому слідством місці, за невстановлених обставин, отримав від ОСОБА_17 державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,9518 га на ОСОБА_16, серія ЯИ № 763934 та у не встановленому місці та точний час підписав його як перший заступник голови Скадовської РДА, хоча бланк вказаного державного акту був отриманий спеціалістом ДП ХРФ «Центр ДЗК» 14.06.2010 відповідно до накладної та акту приймання - передачі, чим вніс у офіційний документ неправдиві відомості та надав йому правової сили.

В подальшому у не встановленому місці та час ОСОБА_8 видав вказаний неправдивий документ невстановленим у ході слідства особам,

Після чого, 23.12.2010 р. вказаний державний акт був зареєстрований у Скадовському районному відділі Херсонської регіональної філії ДІІ «Центр ДЗК» та виданий ОСОБА_16, який з цього часу незаконно набув права власності на вказану земельну ділянку.

Крім того, ОСОБА_8 умисно, в порушення вимог ст.40 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» відповідно до якої перші заступники та заступники голови, інші посадові особи місцевих державних адміністрацій здійснюють функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених головами місцевих державних адміністрацій, і несуть відповідальність за стан справ у дорученій сфері перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня, ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» - «у разі відсутності голови місцевої державної адміністрації, його функції і повноваження виконує перший заступник голови», розпорядження голови Скадовської РДА № 416 від 16.07.2009 р., відповідно до якого перший заступник голови здійснює діяльність у сфері паливно-енергетичного комплексу, надзвичайних ситуацій, промисловості, транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального господарства, цивільного захисту населення, агропромислового розвитку та екологічної безпеки», пунктів 54-68 регламенту Скадовської РДА, затвердженого розпорядженням голови Скадовської РДА від 23.11.2007 р. № 511, відповідно до яких голова РДА за власною ініціативою видає одноособово в межах повноважень РДА розпорядження, за наявності на робочому місці голови Скадовської РДА та не виконуючи його обов'язки, умисно, явно перевищуючи надані йому повноваження 02.04.2010 будучи на робочому місці у Скадовській РДА, розташованій за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Володарського, 34, всупереч вказаним вище вимогам, а також вимогам ст.118 Земельного кодексу України, за відсутності розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, перевищуючи надані йому повноваження, виніс розпорядження № 247, яким затвердив ОСОБА_18 проект землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0.3392 га на території Скадовської міської ради та надано дозвіл на складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.

Після чого, ОСОБА_8, продовжуючи свою злочинну діяльність направлену на незаконне відчуження земельної ділянки на користь ОСОБА_18, достовірно знаючи що раніше видане ним розпорядження № 247 від 02.04.2010 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_18 у власність» скасовано розпорядженням голови Херсонської ОДА від 07.05.2010 р. № 391, а також будучи звільненим 11.06.2010 з посади першого заступника голови відповідно до розпорядження голови Скадовської РДА № 87-к від 11.06.2010, в період з 07.05.2010 по 11.06.2010, перебуваючи у невстановленому слідством місці, за невстановлених обставин підписав як перший заступник голови Скадовської РДА Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,3392 га на ОСОБА_18, серія ЯК № 513738.

В результаті вказаних протиправних дій ОСОБА_8 23.12.2010 р. вказаний державний акт був зареєстрований у Скадовському районному відділі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» та виданий ОСОБА_18, який з цього часу незаконно набув права власності на вказану земельну ділянку, у зв'язку з чим інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки, які полягають у заподіянні матеріальних збитків в 127 030 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Крім того, ОСОБА_8 умисно, в порушення вимог ст.40 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» відповідно до якої перший заступник та заступники голови, інші посадові особи місцевих державних адміністрацій здійснюють функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених головами місцевих державних адміністрацій, і несуть відповідальність за стан справ у дорученій сфері перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня, ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» - «у разі відсутності голови місцевої державної адміністрації, його функції і повноваження виконує перший заступник голови», розпорядження голови Скадовської РДА №416 від 16.07.2009 р., відповідно до якого перший заступник голови здійснює діяльність у сфері паливно-енергетичного комплексу, надзвичайних ситуацій, промисловості, транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального господарства, цивільного захисту населення, агропромислового розвитку та екологічної безпеки», пунктів 54-68 регламенту Скадовської РДА, затвердженого розпорядженням голови Скадовської РДА від 23.11.2007 р. № 511, відповідно до яких голова РДА за власною ініціативою видає одноособово в межах повноважень РДА розпорядження, за наявності на робочому місці голови Скадовської РДА та не виконуючи його обов'язки, умисно, явно перевищуючи надані йому повноваження 02.04.2010 будучи на робочому місці у Скадовській РДА, розташованій за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Володарського, 34, всупереч вказаним вище вимогам, будучи обізнаним з фактом наявності розпорядження № 285 від 13.05.2010 «Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою» та віднесення земель до земель промисловості, без наявності пояснювальної записки, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, перевищуючи надані йому повноваження, виніс розпорядження № 233, яким надав дозвіл громадянину ОСОБА_19 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства пл. 0,48 га (категорія земель-землі сільськогосподарського призначення).

Після чого, ОСОБА_8, продовжуючи свою злочинну діяльність направлену на незаконне відчуження земельної ділянки на користь ОСОБА_19, достовірно знаючи що відсутнє розпорядження «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_19 у власність», а також будучи звільненим 11.06.2010 з посади першого заступника голови відповідно до розпорядження голови Скадовської РДА №87-к від 11.06.2010, в період з 07.05.2010 по 11.06.2010, перебуваючи у невстановленому слідством місці, за невстановлених обставин підписав як перший заступник голови Скадовської РДА Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,4800 га на ОСОБА_19, серія ХС № 085456. При цьому у вказаному Державному акті на право власності на земельну ділянку на ОСОБА_19 серія ХС № 085456 зазначено, що підставою для його видачі послугувало розпорядження голови Скадовської районної державної адміністрації від 23.03.2010 № 197, яким фактично було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,7152 га на ім'я ОСОБА_11

В результаті вказаних протиправних дій ОСОБА_8 24.12.2010 р. вказаний державний акт № 085456 був зареєстрований у Скадовському районному відділі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» та виданий ОСОБА_19, який з цього часу незаконно набув права власності на вказану земельну ділянку, у зв'язку з чим інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки, які полягають у заподіянні матеріальних збитків в 199 975 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Дії ОСОБА_8 кваліфіковані досудовим слідством за ч. 3 ст. 365 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, чим спричинено істотну шкоду державним інтересам у вигляді тяжких наслідків, тобто матеріальну шкоду яка більше ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, та складає 1 157 074 грн.; за ч. 3 ст. 365 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, чим спричинено істотну шкоду державним інтересам у вигляді тяжких наслідків, тобто матеріальну шкоду яка більше ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, та складає 583 925 грн.; за ч. 1 ст. 365 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є:перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, чим спричинено істотну шкоду державним інтересам; за ч. 3 ст. 365 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй повноважень, що спричинило тяжкі наслідки; за ч. 1 ст. 358 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: підроблення іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, який надає права або звільняє від обов'язків з метою використання його підроблювачем чи іншою особою.

ОСОБА_9 органами досудового слідства обвинувачується в тому, що вона, займаючи посаду начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», з 17 березня 2004 року по 24.01.2011 року, згідно посадової інструкції затвердженої директором Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», наділена організаційно-розпорядчими функціями, тобто являючись службовою особою, вчинила службовий злочин, а саме зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, в інтересах третіх осіб, незаконно зареєструвала та видала державний акт на право власності на земельну ділянку на ОСОБА_11, тим самим незаконно передала у приватну власність земельну ділянку площею 1,7152 га. ОСОБА_11, внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді на суму 1 157 074 грн., при наступних обставинах.

Відповідно до посадової інструкції начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» у 2010 році, у посадові обов'язки входить: ведення державного реєстру земель, запровадження та експлуатація програмно-інформаційних комплексів ведення державного земельного кадастру. Крім того, начальник відділу у своїй діяльності керується законодавчими і нормативними актами стосовно роботи, що виконується, внутрішніми документами, наказами і розпорядженнями директора підприємства, філії, департаменту, положення про відділ та посадовою інструкцією.

Крім цього, згідно п. 2.5, 2.6 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003, територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації. Реєстратор приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання.

Відповідно до наказу ДП «Центр ДЗК» від 25.11.2009 року № 583, в усіх відділах Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», було проведено інвентаризацію заповнених бланків держаних актів старого зразка, які знаходяться у філіях та її структурних підрозділах.

Наказом голови Державного комітету України із земельних ресурсів від 09.02.2010 р. № 133 затверджено матеріали інвентаризації заповнених бланків державних актів на право власності на земельну ділянку форма, яких затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 року № 449 (старого зразка) наданих всіма областями України. У разі виявлення бланків старого зразка, які не увійшли до матеріалів інвентаризації, у триденний строк інформувати Департамент земель несільськогосподарського призначення та землеустрою територій Держкомзему.

Відповідно до наказу ДП «Центр ДЗК» ввід 09.03.2010 року № 131, п. п. 1.1, 1.2. до окремого розпорядчого документа Центру ДЗК не здійснювати реєстрацію та видачу державних актів старого зразка, про які не ввійшли до матеріалів, сформованих філіями Центру ДЗК за результатами інвентаризації бланків державних актів старого зразка, що передані до Центру ДЗК та у наступному затверджені наказом Держкомзему від 09.02.2010 року № 133.

Таким чином, ОСОБА_9, достовірно знаючи про вищевказаний порядок та положення наказів, у період з 24.12.2010 року, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб, в супереч інтересам служби, у порушення вищевказаних наказів, достовірно знаючи про те, що державний акт на право власності та проект землеустрою передається для реєстрації згідно акту прийому-передачі з відділу Держкомзему у Скадовському районі, отримала від невстановлених осіб державний акт на право власності Серії ХС № 085455 виданого на ОСОБА_11 (старого зразка). В подальшому, достовірно знаючи про те, що бланки старого зразку не підлягають реєстрації, умисно здійснила реєстрацію та видала вищевказаний державний бланк, таким чином, своїми діями незаконно передала у приватну власність земельну ділянку площею 1,7152 га , внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді, що згідно висновку експертної грошової оцінки земельної ділянки становить 1 157 074 грн.

Також, ОСОБА_9, займаючи посаду начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», з 17 березня 2004 року по 24.01.2011 року, згідно посадової інструкції затвердженої директором Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», наділена організаційно-розпорядчими функціями, тобто являючись службовою особою, вчинила службовий злочин, а саме зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, в інтересах третіх осіб, незаконно зареєструвала та видала договір оренди земельних ділянок загальною площею 392,98 га. укладений між Скадовською районною державною адміністрацією та ПП «Сіріус-Скад», тим самим незаконно передала у оренду зазначену земельну ділянку, внаслідок чого інтересам держави заподіяно істотної шкоди, при наступних обставинах.

Відповідно до посадової інструкції начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» у 2010 році, у посадові обов'язки входить: ведення державного реєстру земель, запровадження та експлуатація програмно-інформаційних комплексів ведення державного земельного кадастру. Крім того, начальник відділу у своїй діяльності керується законодавчими і нормативними актами стосовно роботи, що виконується, внутрішніми документами, наказами і розпорядженнями директора підприємства, філії, департаменту, положення про відділ та посадовою інструкцією.

Крім цього, згідно п. 2.5, 2.6, 2.7 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003, територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації. Реєстратор приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання.

Так, Перший заступник голови Скадовської РДА ОСОБА_8 будучи представником влади, який відповідно до функцій і повноважень першого заступника голови РДА, встановлених розпорядженням голови Скадовської РДА № 416 від 16.07.2009 року, здійснює діяльність у сфері паливно-енергетичного комплексу, надзвичайних ситуацій, промисловості, транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального господарства, цивільного захисту населення, агропромислового розвитку та екологічної безпеки, достовірно знаючи, що розпорядження голови Скадовської РДА №140 від 05.03.2010 року щодо надання дозволу на розробку технічної документації на відведення земельної ділянки під сінокосіння для ПП «Сіріус-Скад» скасоване 24.03.2010 р. розпорядженням голови Скадовської РДА № 201, вчинив перевищення повноважень.

02.04.2010 р. ОСОБА_8 явно виходячи за межі наданих повноважень, за наявності на робочому місці голови РДА та не виконуючи його обов'язки, в порушення вимог ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України, відповідно до яких передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків передачі в оренду громадянам та пунктів 54-68 регламенту Скадовської РДА, затвердженого розпорядженням голови Скадовської РДА від 23.11.2007 р. № 511, відповідно до яких голова РДА за власною ініціативою видає одноособово в межах повноважень РДА розпорядження, виніс розпорядження № 241 від 02.04.2010, яким затвердив для ПП «Сіріус-Скад» технічну документацію щодо відведення земельної ділянки площею 392,9713 га. строком на 25 років під сінокосіння на території Тарасівської сільської ради Скадовського району, а також надано дозвіл на укладання договору оренди.

У подальшому 07.04.2010 р. ОСОБА_8, явно виходячи за межі наданих повноважень, достовірно знаючи про незаконність винесеного ним розпорядження, перебуваючи на робочому місці у Скадовській РДА уклав договір оренди із ПП «Сіріус-Скад» земельних ділянок загальною площею 392,98 га., а саме підписав його як представник Скадовської РДА та поставив відбиток печатки останньої.

ОСОБА_9 достовірно знаючи про встановлений законом порядок, з метою незаконної передачі в оренду земельних ділянок в інтересах ПП «Сіріус-Скад», в супереч вимогам ст. 123, 125 Земельного кодексу України, та п. п. 2.5, 2.6, 2.7 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003, у період з 24.10.2010 року, будучи у невстановленому слідством місці, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб, в супереч інтересам служби, прийняла від третіх осіб та провела державні реєстрацію зазначеного договору оренди, який фактично до відділу Держкомзему у Скадовському районі не надходив, реєстраційна справа по якому не була сформована відділом, висновок щодо реєстрації зазначеного договору оренди не надавався.

Таким чином, внаслідок грубого порушення законодавства своїми діями ОСОБА_9 надала ПП «Сіріус-Скад» права на оренду земельної ділянки площею 392,98 га., що спричинило істотну шкоду у вигляді підриву авторитету та престижу органів державної влади, оскільки вказані дії набули резонансу серед жителів та суб'єктів господарювання Скадовського району.

Також, ОСОБА_9, займаючи посаду начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», з 17 березня 2004 року по 24.01.2011 року, згідно посадової інструкції затвердженої директором Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», наділена організаційно-розпорядчими функціями, тобто являючись службовою особою, вчинила службовий злочин, а саме зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, в інтересах третіх осіб, незаконно зареєструвала та видала договір оренди земельних ділянок загальною площею 0,7877 га., укладений між Скадовською районною державною адміністрацією та ПП ОСОБА_15, тим самим незаконно передала у оренду зазначену земельну ділянку, внаслідок чого інтересам держави заподіяно істотної шкоди, при наступних обставинах.

Відповідно до посадової інструкції начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» у 2010 році, у посадові обов'язки входить: ведення державного реєстру земель, запровадження та експлуатація програмно-інформаційних комплексів ведення державного земельного кадастру. Крім того, начальник відділу у своїй діяльності керується законодавчими і нормативними актами стосовно роботи, що виконується, внутрішніми документами, наказами і розпорядженнями директора підприємства, філії, департаменту, положення про відділ та посадовою інструкцією.

Крім цього, згідно п. 2.5, 2.6, 2.7 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003, територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації. Реєстратор приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання.

Перший заступник голови Скадовської РДА ОСОБА_8 02.04.2010 р. явно виходячи за межі наданих повноважень, за наявності на робочому місці голови РДА та не виконуючи його обов'язки, в порушення вимог ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України, відповідно до яких передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків передачі в оренду громадянам та пунктів 54-68 регламенту Скадовської РДА, затвердженого розпорядженням голови Скадовської РДА від 23.11.2007 р. № 511, відповідно до яких голова РДА за власною ініціативою видає одноособово в межах повноважень РДА розпорядження, виніс розпорядження № 244 від 02.04.2010, яким затвердив для ПП ОСОБА_15 технічну документацію щодо відведення в оренду земельної ділянки строком на 15 років площею 0,7877 га. під розміщення пляжу (категорія земель - землі рекреаційного призначення) на території Скадовської міської ради (за межами населеного пункту), а також надано дозвіл на укладання договору оренди.

У подальшому 05.04.2010 р. ОСОБА_8, достовірно знаючи про незаконність винесеного ним розпорядження, перебуваючи на робочому місці у Скадовській РДА уклав договір оренди із ПП ОСОБА_15 земельної ділянки загальною площею 0,7183 га., а саме підписав його як представник Скадовської РДА та поставив відбиток печатки останньої.

ОСОБА_9 достовірно знаючи про встановлений законом порядок, з метою незаконної передачі в оренду земельних ділянок в інтересах ПП ОСОБА_15 в супереч вимогам ст. 123, 125 Земельного кодексу України, та п. п. 2.5, 2.6, 2.7 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003, у період з 24.12.2010 р., будучи у невстановленому слідством місці, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб, в супереч інтересам служби, прийняла від третіх осіб та провела державні реєстрацію зазначеного договору оренди, який фактично до відділу Держкомзему у Скадовському районі не надходив, реєстраційна справа по якому не була сформована відділом, висновок щодо реєстрації зазначеного договору оренди не надавався.

Таким чином, внаслідок грубого порушення законодавства своїми діями ОСОБА_9 надала ПП ОСОБА_15 права на оренду земельної ділянки площею 0,7877 га., що спричинило істотну шкоду у вигляді підриву авторитету та престижу органів державної влади, оскільки вказані дії набули резонансу серед жителів та суб'єктів господарювання Скадовського району.

ОСОБА_9 займаючи посаду начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», з 17 березня 2004 року по 24.01.2011 року, згідно посадової інструкції затвердженої директором Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», наділена організаційно-розпорядчими функціями, тобто являючись службовою особою, вчинила службовий злочин, а саме зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, в інтересах третіх осіб, незаконно зареєструвала та видала державний акт на право власності на земельну ділянку на ОСОБА_16, тим самим незаконно передала у приватну власність земельну ділянку площею 1,9519 га., внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді на суму 538 892 грн., при наступних обставинах.

Відповідно до посадової інструкції начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» у 2010 році, у посадові обов'язки входить: ведення державного реєстру земель, запровадження та експлуатація програмно-інформаційних комплексів ведення державного земельного кадастру. Крім того, начальник відділу у своїй діяльності керується законодавчими і нормативними актами стосовно роботи, що виконується, внутрішніми документами, наказами і розпорядженнями директора підприємства, філії, департаменту, положення про відділ та посадовою інструкцією.

Крім цього, згідно п. 2.5, 2.6 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003 р. територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації. Реєстратор приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання.

ОСОБА_9 достовірно знаючи про встановлений законом порядок, з метою незаконного відчуження земельної ділянки на користь ОСОБА_16, у період з 23.12.2010 року, будучи у невстановленому слідством місці, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб, в супереч інтересам служби, у порушення вищевказаного наказу, достовірно знаючи про те, що державний акт на право власності та проект землеустрою передається для реєстрації згідно акту прийому-передачі з відділу Держкомзему у Скадовському районі, отримала від невстановлених осіб державний акт на право власності Серії ЯИ № 763934 виданого на ОСОБА_16 В подальшому здійснила реєстрацію та видала вищевказаний державний бланк.

Таким чином, своїми діями ОСОБА_9 незаконно передала у приватну власність земельну ділянку площею 1,9518 га, внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки, які полягають у заподіянні матеріальних збитків в сумі 538 892 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Крім того, ОСОБА_9 займаючи посаду начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», з 17 березня 2004 року по 24.01.2011 року, згідно посадової інструкції затвердженої директором Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», наділена організаційно-розпорядчими функціями, тобто являючись службовою особою, вчинила службовий злочин, а саме зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, в інтересах третіх осіб, незаконно зареєструвала та видала державний акт на право власності на земельну ділянку на ОСОБА_18, тим самим незаконно передала у приватну власність земельну ділянку площею 0,3392 га., внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді на суму 127 130 грн., при наступних обставинах.

Відповідно до посадової інструкції начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» у 2010 році, у посадові обов'язки входить: ведення державного реєстру земель, запровадження та експлуатація програмно-інформаційних комплексів ведення державного земельного кадастру. Крім того, начальник відділу у своїй діяльності керується законодавчими і нормативними актами стосовно роботи, що виконується, внутрішніми документами, наказами і розпорядженнями директора підприємства, філії, департаменту, положення про відділ та посадовою інструкцією.

Крім цього, згідно п. 2.5, 2.6 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003 р. територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації. Реєстратор приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання.

ОСОБА_9 достовірно знаючи про встановлений законом порядок, з метою незаконного відчуження земельної ділянки на користь ОСОБА_18, у період з 23.12.2010 року, будучи у невстановленому слідством місці, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб, в супереч інтересам служби, у порушення вищевказаного наказу, достовірно знаючи про те, що державний акт на право власності та проект землеустрою передається для реєстрації згідно акту прийому-передачі з відділу Держкомзему у Скадовському районі, отримала від невстановлених осіб державний акт на право власності Серії ЯК № 513738 виданого на ОСОБА_18 В подальшому здійснила реєстрацію та видала вищевказаний державний бланк.

Таким чином, своїми діями ОСОБА_9 незаконно передала у приватну власність земельну ділянку площею 0,3392 га, внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки, які полягають у заподіянні матеріальних збитків в сумі 127 030 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Крім того, ОСОБА_9 займаючи посаду начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», з 17 березня 2004 року по 24.01.2011 року, згідно посадової інструкції затвердженої директором Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», наділена організаційно-розпорядчими функціями, тобто являючись службовою особою, вчинила службовий злочин, а саме зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, в інтересах третіх осіб, незаконно зареєструвала та видала державний акт на право власності на земельну ділянку на ОСОБА_19, тим самим незаконно передала у приватну власність земельну ділянку площею 0,4800 га., внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді на суму 199 975 грн., при наступних обставинах.

Відповідно до посадової інструкції начальника Скадовського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» у 2010 році, у посадові обов'язки входить: ведення державного реєстру земель, запровадження та експлуатація програмно-інформаційних комплексів ведення державного земельного кадастру. Крім того, начальник відділу у своїй діяльності керується законодавчими і нормативними актами стосовно роботи, що виконується, внутрішніми документами, наказами і розпорядженнями директора підприємства, філії, департаменту, положення про відділ та посадовою інструкцією.

Крім цього, згідно п. 2.5, 2.6 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003 р. територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації. Реєстратор приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання.

Відповідно до наказу ДП «Центр ДЗК» від 25.11.2009 року № 583, в усіх відділах Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», було проведено інвентаризацію заповнених бланків держаних актів старого зразка, які знаходяться у філіях та її структурних підрозділах.

Наказом голови Державного комітету України із земельних ресурсів від 09.02.2010 р. № 133 затверджено матеріали інвентаризації заповнених бланків державних актів на право власності на земельну ділянку форма, яких затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 року № 449 (старого зразка) наданих всіма областями України. У разі виявлення бланків старого зразка, які не увійшли до матеріалів інвентаризації, у триденний строк інформувати Департамент земель несільськогосподарського призначення та землеустрою територій Держкомзему.

Відповідно до наказу ДП «Центр ДЗК» від 09.03.2010 року № 131, п. п.1.1, 1.2. до окремого розпорядчого документа Центру ДЗК не здійснювати реєстрацію та видачу державних актів старого зразка, про які не ввійшли до матеріалів, сформованих філіями Центру ДЗК за результатами інвентаризації бланків державних актів старого зразка, що передані до Центру ДЗК та у наступному затверджені наказом Держкомзему від 09.02.2010 року № 133.

ОСОБА_9 достовірно знаючи про встановлений законом порядок та положення наказів, з метою незаконного відчуження земельної ділянки на користь ОСОБА_19, у період з 24.12.2010 року, будучи у невстановленому слідством місці, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб, в супереч інтересам служби, у порушення вищевказаних наказів, достовірно знаючи про те, що державний акт на право власності та проект землеустрою передається для реєстрації згідно акту прийому-передачі з відділу Держкомзему у Скадовському районі, отримала від невстановлених осіб державний акт на право власності Серії ЯК № 513738 виданого на гр. ОСОБА_19 (старого зразка). В подальшому достовірно знаючи про те, що бланки старого зразку не підлягають реєстрації, умисно здійснила реєстрацію та видала вищевказаний державний бланк.

Таким чином, своїми діями ОСОБА_9 незаконно передала у приватну власність земельну ділянку площею 0,44800 га, внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки, які полягають у заподіянні матеріальних збитків в сумі 199 975 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Дії ОСОБА_9 кваліфіковані досудовим слідством за ч. 2 ст. 364 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: зловживання службовим становищем, тобто умисне, в інтересах третіх осіб, використання службового становища всупереч інтересам служби, чим заподіяно істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам у вигляді матеріальних збитків в розмірі у розмірі 1 157 074 грн., які у більше ніж двісті п'ятдесят разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян; за ч. 1 ст. 364 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: зловживання службовим становищем, тобто умисне, в інтересах третіх осіб, використання службового становища всупереч інтересам служби, чим заподіяно істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам; за ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: зловживання службовим становищем, тобто умисне, в інтересах третіх осіб, використання службового становища всупереч інтересам служби, чим заподіяно істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам у вигляді матеріальних збитків, які у більше ніж двісті п'ятдесят разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

ОСОБА_10 органами досудового слідства обвинувачується в тому, що вона, у період з 15.12.2009 року по 31.01.2012 року займаючи посаду завідуючої сектором державного земельного кадастру відділу Держкомзему у Скадовському районі на підставі наказу начальника відділу Держкомзему у Скадовському районі № 41-к від 15.12.2009 року, будучи наділеною організаційно-розпорядчими функціями згідно посадової інструкції затвердженої начальником відділу Держкомзему у Скадовському районі від 20.12.2009 року, тобто являючись службовою особою, вчинила службовий злочин, а саме: перевищуючи свої службові повноваження, підписала державний акт на право власності на земельну ділянку виданого ОСОБА_12, що в подальшому стало підставою для передачі із державної у приватну власність земельної ділянки площею 0,8437 га останньому, внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді на суму 583 925 грн., при наступних обставинах.

Відповідно до посадової інструкції завідувача сектору державного земельного кадастру відділу Держкомзему у Скадовському районі Херсонської області, на ОСОБА_10 покладалося за дорученням представляти відділ в інших органах виконавчої влади з питань, що стосуються його повноважень, забезпечувати в межах своєї компетенції ділове листування з органами виконавчої влади, підприємствами, готувати запити звітів, проведення перевірки органів виконавчої влади, підприємств установ тощо.

Відповідно до п. 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 року державний акт на право власності на земельну ділянку складається у двох примірниках та підписується в такій послідовності: начальник державного органу земельних ресурсів, голова (керівник) органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади та особа, що здійснила реєстрацію акта.

Відповідно до п. 2.3 тимчасового порядку ведення державного реєстру земель затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 174 від 02.07.2003 року, якщо технічна документація не підлягає державній землевпорядній експертизі, вона разом з реєстраційною карткою передається виконавцем робіт до територіального органу земельних ресурсів для погодження або підготовки рішень органів виконавчої влади, щодо надання або передання земельної ділянки у власність або користування.

За період з 01.01.2010 року по 01.05.2010 року згідно наказу начальника відділу Держкомзему у Скадовському районі, на ОСОБА_10 покладалися обов'язки підписувати документи в день прийому громадян лише 12.03.2010 року.

Таким чином, ОСОБА_10 перебуваючи на робочому місці у відділу Держкомзему у Скадовському районі за адресою : Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Комунарів, 41, у період з 23.03.2010 по 01.05.2010 року, отримавши від невстановлених досудовим слідством осіб державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_12 серія ЯИ № 532729 та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_12 площею 0,8437 га, достовірно знаючі, що відділом Держкомзему у Скадовському районі висновок про погодження вищевказаного проекту землеустрою не надавався, у період з 23.03.2010 року по 01.05.2010 року, умисно, виходячи за межі наданих їй повноважень, не будучи наділений правом підписання Державних актів на право власності на землю, незаконно підписала Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,8437 га виданого на ОСОБА_12, серія ЯИ № 532729, та скріпила його гербовою печаткою відділу Держкомзему у Скадовському районі.

Після чого, отримавши в період з 23.03.2010 по 12.07.2010 року від Скадовської РДА підписаний першим заступником голови Скадовської РДА ОСОБА_8 та скріпленим гербовою печаткою Скадовської РДА бланк державного акту серія ЯИ № 532729 та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_12 площею 0,8437 га, 12.07.2010 року, продовжуючи свій злочинний умисел, достовірно знаючі, що вказаний державний бланк являється нелегітимним, передала згідно акту приймання-передачі до Скадовського районного виробничого відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» вищевказані документи для проведення реєстрації та видачі державного акту ОСОБА_12, в наслідок чого, 14.07.2010 року вказаний державний акт був зареєстрований у Скадовському районному відділі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» та виданий ОСОБА_12, у зв'язку з чим інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді, який згідно висновку експертної грошової оцінки земельної ділянки від 08.05.2012 року становить 583 925 грн.

Дії ОСОБА_10 кваліфіковані досудовим слідством за ч. 3 ст. 365 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих їй повноважень, чим спричинено істотну шкоду державним інтересам у вигляді тяжких наслідків, тобто матеріальну шкоду, яка більше ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, та складає 583 925 грн.

В судовому засіданні підсудні ОСОБА_8, ОСОБА_9 та захисник ОСОБА_10 - адвокат ОСОБА_7 заявили клопотання про повернення кримінальної справи на додаткове розслідування з мотивів неповноти, однобічності та неправильності досудового слідства. ОСОБА_8 обґрунтовує клопотання тим, що за кожним епізодом інкримінованого йому злочину не встановлено орган, якому заподіяно матеріальні збитки, не встановлено належність земельних ділянок, не встановлено хто із підсудних і якими діями заподіяли шкоду, в жодному процесуальному документі кримінальної справи не відображені в повному обсязі факти, що підтверджують об'єктивну сторону злочину, передбаченого статтею 365 КК України, органами досудового слідства не надано доказів законодавчо урегульованих дій з його боку, що регламентують перевищення ним наданих йому повноважень, в обвинуваченні відсутні посилання на відповідні Закони та (або) пункти посадової інструкції, які він порушив, що потягло за собою притягнення його до кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 365 КК України, по епізодам підписання державних актів на ОСОБА_19, ОСОБА_18, ОСОБА_16, ОСОБА_12 та ОСОБА_20, розмір матеріальних збитків, які заподіяні державі, встановлений на підставі проведених експертиз із грубим порушенням, зокрема експертів не попереджено про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України. ОСОБА_9 обґрунтовує клопотання тим, що про результати інвентаризації в Держкомземі їй не було відомо, тому приймаючи державні акти від Держкомзему, вона була впевнена в їх легітимності, повноважень, щодо передачі земель у власність або оренду не мала і не має, крім того вона не є державним службовцем чи реєстратором, на даний час ПП «Сіріус-Скад» є законним власником орендарем земельної ділянки, внаслідок чого відсутні збитки, крім того в матеріалах кримінальної справи відсутні експертизи, які б встановлювали саме державну вартість земель осг, звіт про грошову оцінку не є експертизою й не може бути прийнятий судом як доказ. Захисник ОСОБА_10 - адвокат ОСОБА_7 обґрунтовує клопотання незгодою з висновками експертної грошової оцінки земельної ділянки, яка була проведена ПП «Профіт-Херсон» 08.05.2012 р. й судово-почеркознавчої експертизи та технічної експертизи документів від 17.04.2012 р., слідством не встановлений факт існування злочинної змови між ОСОБА_8 та ОСОБА_10, органами досудового слідства не перевірено причетність у вчиненні злочину інших осіб, не встановлено ні час, ні місце скоєння злочину, інкримінованого ОСОБА_10 Вважали проведене досудове слідство неповним та неправильним, і що цю неповноту не може бути усунуто в ході судового слідства.

Суд, вислухавши думку підсудних та їх захисників, які вважали за необхідне повернути кримінальну справу на додаткове розслідування, представника цивільного позивача, який підтримав клопотання підсудних про направлення справи на додаткове розслідування, прокурора, яка заперечувала проти направлення кримінальної справи на додаткове розслідування, дослідивши матеріали кримінальної справи, вважає, що клопотання підсудного ОСОБА_8 та захисника ОСОБА_10 - адвоката ОСОБА_7 підлягають частковому задоволенню, клопотання підсудної ОСОБА_9 задоволенню не підлягає, а кримінальну справу необхідно повернути на додаткове розслідування з наступних підстав.

Відповідно до ст. 281 КПК України (1960 р.) повернення справи на додаткове розслідування з мотивів неповноти або неправильності досудового слідства може мати місце лише тоді, коли ця неправильність або неповнота не може бути усунута в судовому засіданні.

Досудове слідство визнається неповним, якщо під час його провадження допущено порушення вимог ст. 22, 64 КПК України (1960 р.).

Згідно п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 31.03.1989 року «Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна», якщо у стадії віддання обвинуваченого до суду або в судовому засіданні виявиться, що визначити розмір шкоди неможливо, а він впливає на кваліфікацію злочину, на призначення винному міри покарання і на вирішення інших питань, зазначених у ст. 324 КПК України, справа підлягає поверненню на додаткове розслідування.

Задовольняючи частково клопотання підсудного ОСОБА_8 та захисника підсудної ОСОБА_10 - ОСОБА_7, суд звертає увагу на те, що за кожним епізодом інкримінованого ОСОБА_8 злочину не встановлено орган, якому протиправними діями останнього заподіяно матеріальні збитки, тому в даному випадку органу досудового слідства необхідно встановити належність земельної ділянки, компетенцію її розпорядження і як наслідок, допитати його представника з роз'ясненням права подачі позовної заяви про стягнення з винних заподіяної шкоди. Органом досудового слідства не встановлено хто і якими діями, ОСОБА_8, ОСОБА_10 чи ОСОБА_9, заподіяли шкоду, а не кожен своїми діями заподіяли шкоду в однаковому розмірі. По епізодам підписання державних актів на ім'я ОСОБА_19 та ОСОБА_18 не встановлено місце вчинення злочину, а по епізоду підписання державного акту на ім'я ОСОБА_16, не встановлено ні час, ні місце вчинення злочину, інкримінованих ОСОБА_8, що не може бути усунуто в судовому засіданні.

В порушення вимог ст. 196 КПК України (1960 р.) слідчим при призначенні експертної оцінки земельної ділянки не попереджено експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України (т. 3 а.с. 5-6). Відповідно до ст. 197 КПК України (1960 р.) при призначенні і проведенні експертизи обвинувачений має право заявити відвід експертові, просити про призначення експерта з числа вказаних ним осіб, просити про постановку перед експертизою додаткових питань, давати пояснення експертові, пред'являти додаткові документи, ознайомлюватися з матеріалами експертизи і висновком експерта після закінчення експертизи, заявляти клопотання про призначення нової або додаткової експертизи. При цьому, обвинувачені ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 досудовим слідством були позбавлені можливості скористатися зазначеними правами, оскільки були ознайомлені з постановою про призначення вказаної експертної оцінки земельної ділянки лише 29.05.2012 р. (т. 3 а.с. 1, 2, 3), тоді як звіт експертної оцінки складено 08.05.2012 р. (т. 3 а.с. 12), що свідчить про порушення норм КПК України (1960 р.) при призначенні експертної оцінки на досудовому слідстві. Вказані порушення можливо усунути в судовому засіданні шляхом призначення повторної чи додаткової експертної оцінки, надання доручень в порядку ст. 315-1 КПК України (1960 р.), та враховуючи, що протягом всього розгляду кримінальної справи ні стороною обвинувачення, ні стороною захисту на розгляд суду дане питання не ставилось, тому направляючи справу на додаткове розслідування, слідчому необхідно також вирішити питання щодо необхідності проведення повторної експертної оцінки земельної ділянки з дотриманням вимог кримінального процесуального та земельного законодавства України. Згідно обвинувачення, заподіяння державним інтересам матеріальних збитків на суму 583 925 грн. інкримінується як ОСОБА_10, так і ОСОБА_8, тобто вчинення одного злочину, внаслідок якого спричинено матеріальну шкоду, інкримінується двом особам одночасно, однак при цьому слідством не з'ясовано факту існування злочинної змови між ними. Вказана неповнота досудового слідства не може бути усунута в судовому засіданні, оскільки потребує проведення значного об'єму слідчих дій.

Допитана в судовому засіданні 23.05.2013 р. свідок ОСОБА_14 пояснила, що ОСОБА_10 у 2010 р. взагалі не мала доступу до гербової печатки Відділу Держкомзему. Печатка на державних актах ставиться нею особисто у її кабінеті або службовою особою Відділу, на яку покладено відповідальність за збереження печатки.

В свою чергу свідок ОСОБА_21 пояснила, що акти приймання-передачі проектів землеустрою готувала ОСОБА_22, а в разі її відсутності, такий акт міг готувати будь-який спеціаліст сектору ДЗК, в тому числі і завідуюча сектором. Також пояснила, що для приймання-передачі документів на акті ставиться печатка, доступ до якої завжди мала лише особа, відповідальна за збереження печатки, або начальник Відділу, і жоден інший працівник поставити печатку на документі Відділу не може. Тому під час проведення додаткового розслідування слідчому необхідно перевірити можливість причетності інших осіб до злочину, який інкримінується ОСОБА_10

Суд не приймає до уваги сумніви захисника підсудної ОСОБА_10 щодо належності висновку судово-почеркознавчої та технічної експертизи документів від 17.04.2012 р., оскільки при ознайомленні з матеріалами вказаної експертизи від ОСОБА_10 заяв не надходило (т. 2 а.с. 238). При цьому, суд звертає увагу на те, що дану експертизу проведено з порушеннями вимог ст.ст. 196, 197 КПК України (1960 р.).

Так, слідчим при призначенні вказаної експертизи не попереджено експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України. Обвинувачена ОСОБА_10 досудовим слідством була позбавлена можливості скористатися правами, передбаченими ст. 197 КПК України (1960 р.), оскільки була ознайомлена з постановою про призначення експертизи лише 29.05.2012 р. (т. 2 а.с. 210), тоді як експертизу проведено 17.04.2012 р. (т. 3 а.с. 220-237). Тому слідчому під час проведення додаткового досудового слідства необхідно також вирішити питання щодо необхідності проведення повторної судово-почеркознавчої експертизи.

Інші доводи клопотань ОСОБА_8 та захисника ОСОБА_10 - ОСОБА_7, на думку суду, не свідчать про неповноту чи неправильність досудового слідства.

Відмову підсудній ОСОБА_9 у задоволенні клопотання про направлення кримінальної справи по її обвинуваченню на додаткове розслідування, суд мотивує тим, що в клопотанні ОСОБА_9 не наведено переконливих доводів неповноти чи неправильності досудового слідства і не є такими відсутність у неї повноважень щодо передачі земель у власність або оренду, наявність чи відсутність збитків, а повинно вирішуватися судом при постановленні вироку. Відсутність у справі експертиз, які б встановлювали саме державну вартість земель особистого-селянського господарства також не є підставою для повернення кримінальної справи на додаткове розслідування, оскільки при наявності обґрунтованих клопотань від учасників судового розгляду, суд має вирішити питання про необхідність призначення експертизи або в порядку, передбаченому ст. 315-1 КПК України (1960 р.) надати відповідне судове доручення органу, який проводив розслідування, виконати певні слідчі дії.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що в порушення ст. 64 КПК України (1960 р.) по епізоду щодо проведення державної реєстрації ОСОБА_9 договорів оренди землі від 05.04.2010 р., укладеного між ОСОБА_15 й Скадовською РДА, та від 07.04.2010 р. між ПП «Сіріус-Скад» та Скадовською РДА не повно вказано період вчинення такої реєстрації. Неповно також вказано період реєстрації та видачі ОСОБА_9 державних актів на право власності на земельну ділянку на ОСОБА_11, ОСОБА_16, ОСОБА_18, ОСОБА_19, оскільки вказано тільки період з якого було вчинено такі дії, що є неповнотою досудового слідства, яка не може бути усунута в судовому засіданні.

Крім того, в судові засідання призначені на 17.07.2012 р., 31.07.2012 р., 13.08.2012 р., 23.08.2012 р., 17.09.2012 р., 18.10.2012 р., 01.11.2012 р., 20.11.2012 р., 29.11.2012 р., 05.12.2012 р., 12.12.2012 р., 24.12.2012 р., 05.02.2013 р., 06.03.2013 р., 14.03.2013 р., 21.03.2013 р., 28.03.2013 р., 11.04.2013 р., 23.05.2013 р., 30.05.2013 р., 06.06.2013 р., 13.06.2013 р., 26.06.2013 р., 11.07.2013 р., 18.07.2013 р., свідок ОСОБА_24 не з'явилася. Постанови суду про привід вказаного свідка від 14.02.2013 р., 18.04.2013 р., 04.07.2013 р. не виконані.

В судові засідання призначені на 29.11.2012 р., 05.12.2012 р., 12.12.2012 р., 24.12.2012 р., 05.02.2013 р., 14.03.2013 р., 21.03.2013 р., 28.03.2013 р., 11.04.2013 р., 29.04.2013 р. свідки ОСОБА_25, ОСОБА_19, ОСОБА_26 не з'явилися. Постанови суду про привід вказаних свідків від 05.02.2013 р., 11.04.2013 р., 18.04.2013 р., 30.05.2013 р., 13.06.2013 р., 26.06.2013 р., 04.07.2013 р. не виконані.

Постановою суду від 18.07.2013 р. начальнику Скадовського РВ УМВС України в Херсонській області надано судове доручення в порядку, передбаченому ст. 315-1 КПК України (1960 р.) про встановлення місця знаходження та доставки для допиту в судове засідання на 25.07.2013 р. свідків: ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_19, ОСОБА_26

Постанову суду від 18.07.2013 р. в повному обсязі не виконано, в судове засідання доставлено свідка ОСОБА_19, інших свідків не доставлено до зали суду.

Зазначене свідчить, що органом досудового слідства не вжито достатніх заходів, щоб забезпечити присутність свідків у судові засідання.

Таким чином, суд використав усі передбачені законом можливості для виклику та допиту цих свідків, на показаннях яких ґрунтується обвинувачення підсудних, однак, внаслідок неналежного виконання органом досудового слідства та працівниками міліції своїх обов'язків вжиті судом заходи не принесли позитивного результату.

Зважаючи на диспозитивність та змагальність процесу суд позбавлений можливості усунути вказані недоліки, оскільки зазначені обов'язки, згідно ст. 22 КПК України (1960 р.), покладені на органи досудового слідства та прокурора.

Суд не вправі і не повинен виконувати невластиві йому функції - поєднувати досудове і судове слідство. Враховуючи, що для встановлення місця перебування свідків, їх виклику чи приводу до правоохоронних органів необхідно провести значний обсяг оперативно-розшукових заходів та слідчих дій, чого через певну специфіку судового розгляду та через свої процесуальні функції суд не має можливості зробити, що також є підставою для повернення справи на додаткове розслідування.

Без допиту вказаних свідків суд позбавлений можливості прийняти законне рішення по справі. При цьому суд приймає до уваги, що учасники, зокрема, сторона захисту, категорично заперечують проти оголошення показань цих свідків, бажаючи їх безпосередньо допитати в судовому засіданні.

Таким чином, суд позбавлений можливості з'ясувати дійсні обставини справи, надавши їм правову оцінку, щодо їх допустимості та законності.

Відповідно до п. 3 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 р., кожний обвинувачений у вчинені кримінального правопорушення має право допитувати свідків обвинувачення, або вимагати щоб їх допитали.

Враховуючи, що обсяг слідчих дій, які слід провести під час здійснення досудового розслідування є значним, а суд не може приймати на себе функцію доказування, та дана функція покладена на органи досудового розслідування, а неправильність і неповнота досудового слідства унеможливлює постановлення судом законного і обґрунтованого вироку, то справа підлягає направленню на додаткове розслідування, під час якого необхідно: за кожним епізодом інкримінованого ОСОБА_8 злочину встановити орган, якому протиправними діями останнього заподіяно матеріальні збитки та допитати його представника з роз'ясненням права подачі позовної заяви про стягнення з винних заподіяної шкоди; встановити хто і якими діями, ОСОБА_8, ОСОБА_10 чи ОСОБА_9, заподіяли шкоду і в якому розмірі; по епізодам підписання державних актів на ім'я ОСОБА_19 та ОСОБА_18, встановити місце злочину, а по епізоду підписання державного акту на ім'я ОСОБА_16 час та місце злочину, інкримінованих ОСОБА_8; вирішити питання щодо необхідності проведення повторної експертної оцінки земельної ділянки з дотриманням вимог кримінального процесуального та земельного законодавства України; перевірити факт існування злочинної змови між ОСОБА_8 та ОСОБА_10 на вчинення злочину, який їм інкриміновано; перевірити можливість причетності інших осіб до злочину, який інкримінується ОСОБА_10; вирішити питання щодо необхідності проведення повторної судово-почеркознавчої експертизи з дотриманням вимог кримінального процесуального законодавства України; по епізоду, інкримінованого ОСОБА_9 щодо проведення нею державної реєстрації договорів оренди землі від 05.04.2010 р., укладеного між ОСОБА_15 й Скадовською РДА, та від 07.04.2010 р. між ПП «Сіріус-Скад» та Скадовською РДА, державних актів на право власності на земельну ділянку на ОСОБА_11, ОСОБА_16, ОСОБА_18, ОСОБА_19 встановити час чи період вчинення такої реєстрації; встановити місце знаходження (перебування) свідків ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26 та забезпечити можливість суду допитати їх щодо пред'явленого підсудним обвинуваченню.

За таких обставин, суд вважає, що справа підлягає направленню на додаткове розслідування.

Керуючись ст. 281 КПК України (1960 р.), суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Кримінальну справу за обвинуваченням ОСОБА_8 за ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 365, ч. 1 ст. 358 КК України, ОСОБА_9 за ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 364 КК України, ОСОБА_10 за ч. 3 ст. 365 КК України - повернути прокурору Херсонської області для організації додаткового розслідування.

Запобіжний захід обраний підсудним ОСОБА_9 та ОСОБА_10 залишити без зміни - підписку про невиїзд.

Запобіжний захід обраний підсудному ОСОБА_8 залишити без зміни - заставу.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Херсонської області на протязі семи діб з дня її винесення.

Суддя С.В. Пухальський

29.07.2013