Ухвала суду № 32642896, 11.07.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2013
Номер справи
817/1035/13-а
Номер документу
32642896
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"11" липня 2013 р. Справа № 817/1035/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Євпак В.В.

Мацького Є.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" квітня 2013 р. у справі за позовом Товаристваз обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" до Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівненський молодіжний жилий комплекс» ( далі- ТОВ "Рівненський МЖК") звернулося з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби (далі по тексту - ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС) щодо проведення невиїзної документальної (камеральної) перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету, за наслідками якого складено акт від 07.02.2011р. №73 та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Рівне (далі по тексту - ДПІ у м. Рівне) форми «Ш» від 07.02.2011р. №0011041541/0/15-216, яким ТОВ «Рівненський МЖК» за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість по вітчизняних товарах визначеного пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) за затримку на 577 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 73011,00 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 36505,50 грн. за платежем податок на додану вартість по вітчизняних товарах.

На обґрунтування вимог позивач зазначав, що підставою для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення вважає протиправність дій податкового органу в частині проведення позапланової невиїзної перевірки.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2013 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м.Рівне щодо проведення невиїзної документальної (камеральної) перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс", за наслідками якої складено акт від 07.02.2011 року за №73.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівне від 07.02.2011 року за № 001104154/0/15-216.

В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція в м.Рівному порушує питання про скасування постанови з прийняттям нової про відмову у позові з підстав неповного з"ясування обставин справи та неправильного застосування норм матеріального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави до її часткового задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що за результатами проведеної Державною податковою інспекцією у м.Рівному перевірки ТОВ «Рівненський МЖК» з питань своєчасності сплати податку на додану вартість по вітчизняним товарам за травень 2009 року, складено акт № 07.02.2011р. №73, на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення форми «Ш» від 07.02.2011р. №0011041541/0/15-216, яким на підставі встановленого порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах визначених пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) за затримку на 557 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 73011,00 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 36505,50 грн..

Факт наявності порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за травень 2009 року позивачем не заперечується.

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Порядок дій органів державної податкової служби України під час реалізації владної управлінської функції по контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань на момент виникнення спірних правовідносин визначений Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі) своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначений ст. 78,79 Податкового кодексу України, у відповідності до якої такі перевірки можуть проводитися лише за наявності визначених в цій статті обставин.

Відповідно до пп. 78.1.4, п. 78.1, ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема у разі виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, податкових платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальне підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового Кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом

Відповідно до п. 79.2 ст. 79 Податкового Кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

З аналізу зазначеної статті вбачається, що однією з обов'язкових умов проведення посадовими особами органу державної податкової служби документальної позапланової перевірки є, зокрема надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату та місце проведення такої перевірки.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що акт камеральної перевірки ДПІ у м.Рівному, на підставі якого було складено скасоване податкове повідомлення-рішення, було оформлено без достатніх для цього правових підстав, внаслідок чого суд згідно з ч. 3 ст. 70 КАС України не може брати його до уваги, як носій доказової інформації про допущені позивачем порушення вимог законодавства про нарахування та сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища, що зумовлює безпідставність складення скасованого податкового повідомлення -рішення.

Проте з таким висновком повністю погодитись не можна, з огляду на таке.

Прийшовши до правильного висновку про порушення податковим органом порядку проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, суд не врахував, що це не спростовує встановлені фактичні обставини порушення позивачем граничних строків сплати узгодженого податкового зобов"язання, а тому помилково визнав протиправним та скасував прийняте податкове повідомлення-рішення.

Матеріалами справи доведено, що 22.06.2009р. ТОВ «Рівненський МЖК» було подано до ДПІ у м. Рівне податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2009р.

В порушення п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) ТОВ «Рівненський МЖК» порушено терміни сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість по вітчизняних товарах на 577 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 73011,00 грн.

На момент подання такої податкової декларації (22.06.2009р.) були чинними Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-ХІІ (із змінами та доповненнями), Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР (із змінами та доповненнями) та Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).

Згідно з пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Положеннями п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення) передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Посилання податкового органу на необхідність застосування штрафних санкцій, визначених Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», підлягають відхиленню, оскільки якщо виявлення податковим органом порушення відбулося до 6 серпня 2011 року (тобто до набрання чинності пунктом 11 підрозділу 10 розділу ХІХ Податкового кодексу України), то розмір штрафних санкцій за вчинення цього порушення визначається за нормами законодавства, чинного на момент застосування таких санкцій, але не більше ніж було передбачено на момент вчинення протиправного діяння.

Отже, застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 50 % суми податкового боргу за нормами пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є неправомірним.

Враховуючи положення ст. 126 Податкового кодексу України, відповідно до якої передбачена відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій у розмірі 20 % від погашеної суми податкового боргу, а також, що наслідком встановлення судом невідповідності частини рішення суб"єкта владних повноважень вимогам чинного законодавства, є визнання такого рішення частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано (виокремлено), колегія суддів приходить до висновку про те, що сума застосованих штрафних санкцій повинна складати 14602,20 грн., з визнанням протиправним та скасуванням податкового повідомлення-рішення в решті частині , в розмірі 21903,30 грн.

В решті постанова є законною, обгрунтованою, підстав для її скасування не встановлено.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби задовольнити частково.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" квітня 2013 р. в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Рівному від 07 лютого 2011 року за № 001104154/0/15-216 в розмірі 14602,20 грн. скасувати, ухваливши в цій частині нове рішення, яким у позові Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" відмовити.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: В.В. Євпак Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" вул.Д.Галицького,5,кв.1,м.Рівне,33027

3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби вул.Відінська , 8,м.Рівне,33023