Номер провадження 2-а/228/33/2013
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2013 року м. Докучаєвськ
Докучаєвський міський суд Донецької області у складі:
Судді - Єпішина Ю.М.,
За участю сторін:
позивача - не з'явився,
від відповідача - представник не з'явився,
від третьої особи - представник не з'явився,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у місті Докучаєвську про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача у якому просить визнати неправомірними дії Управління праці то соціального захисту населення Докучаєвської міської ради щодо відмови перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов'язати Управління праці то соціального захисту населення Докучаєвської міської ради здійснити нарахування та стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.01.2013 року по 01.07.2013 року, з урахуванням фактично виплачених сум, та стягнути з Державного бюджету України на її користь витрати зі сплати судового збору у розмірі 34,41 грн. В обґрунтування свої позовних вимог позивач вказала, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу як застрахована особа, виплату якої здійснює відповідач, у розмірі, визначеному відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2007 року № 13 як різниця між 100% прожиткового мінімуму, встановленого до працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні 6 місяців, але не менш 130,00 грн. В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, просила розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, у яких також зазначено про проведення розгляду справи без участі представника відповідача (а.с. 22-23). Від третьої особи до суду надійшла письмова заява про розгляд справи без участі її представника, заперечень з приводу заявленого позову не надходило (а.с. 18). Враховуючи наведене суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав. Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12). З довідки Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради від 20.06.2013 року № 1013 вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Докучаєвському УПСЗН та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (за доходом) в порядку, передбаченому п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» у наступному розмірі: грудень 2012 року - 767,06 грн., січень 2013 року - 780,06 грн., лютий 2013 року - 780,06 грн., березень 2013 року - 780,06 грн., квітень 2013 року - 661,42 грн., травень 2013 року - 661,42 грн. (а.с.11). 26.06.2013 року на звернення позивача від 19.006.2013 року, Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради була надана відповідь за № вх/16, якою було відмовлено в проведені перерахунку та виплаті допомоги, зі змісту якої також вбачається що ОСОБА_1 отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі що, перевищує мінімальний, згідно порядку, передбаченому п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (а.с. 13-14). Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р., який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13,15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст.45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік». В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011р. інший, ніж у Законах України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Оскільки у справі, що розглядається, суд встановив, що спір виник щодо виплати допомоги з грудня 2012 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Законущо на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року в справі № 21-410а12.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суд вважає, що у позивача є право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, а тому дії відповідача по її невиплаті є неправомірними.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 88, 99, 100, 159-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у місті Докучаєвську про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити. Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 101.01.2013 року по 01.07.2013 року. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.01.2013 року по 01.07.2013 року, з урахуванням фактично виплачених сум. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 34 гривень 41 копійки. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Докучаєвський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів, з дня отримання копії постанови. Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя