ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" липня 2013 р. 09 год. 00 хв.Справа № 821/2440/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
при секретарі: Якущенко К.Ю.,
за участю:
представника позивача - Гетьмана І.Г.,
представника відповідача - Мірошніченка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом приватного акціонерного товариства "Виробничо-комерційна фірма "Херсонвинпром"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Приватне акціонерне товариство "Виробничо-комерційна фірма "Херсонвинпром" (далі - ПрАТ ВКФ "Херсонвинпром", позивач) звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у м. Херсоні, відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.12.2012р. № 0010281502, яким позивачу збільшено грошові зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на 88 866,93 грн., у тому числі за основним платежем на 75 401,39 грн. та за штрафними санкціями на 13 465,54 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, пояснив, що із визначенням додаткових зобов'язань з орендної плати позивач не погоджується, оскільки сплачував орендну плату у розмірах, визначених договором оренди від 21.01.2004 р., укладеним ним з Антонівською селищною радою Дніпровського районі м. Херсона. За цим договором орендна плата встановлена у розмірі 1,1% від грошової оцінки земельної ділянки. На думку позивача, орендна плата має сплачуватись саме у розмірах, передбачених договором оренди. Зміна розміру орендної плати має бути узгоджена сторонами договору оренди. Оскільки таких змін до договору не було внесено, позивач вважає, що відповідач протиправно обчислив додаткові зобов'язання з орендної плати. Вимоги ПК України щодо мінімального розміру орендної плати стосуються узгодження розміру орендної плати при укладенні договору або ж при внесенні змін до нього. В самому ПК України вказано, що підставою для нарахування орендної плати є договір, а не Кодекс. Органи державної податкової служби не наділені правом визначати у договорі оренди розмір плати за оренду земельної ділянки.
Представник відповідача позов не визнав, обґрунтовуючи свої заперечення посилається на те, що за договором оренди позивач орендував землі несільськогосподарського призначення у Антонівської селищної ради. Податковим кодексом України встановлено мінімальні розміри орендної плати за оренду земель несільськогосподарського призначення. Відхилення між мінімальними розмірами орендної плати та орендною платою, задекларованою та сплаченою позивачем, складає 75 401,39 грн. У зв'язку з тим, що позивач сплатив орендну плату нижче мінімального її розміру, відповідач вважає правомірним додаткове обчислення орендної плати за спірним податковим повідомленням-рішенням і просить суд відмовити позивачеві у його скасуванні.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову належить відмовити з наступних підстав.
Спірне податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта від 06.11.2012 р. № 2453/15-2/31881330, складеного за наслідками документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету орендної плати за землю за період з 01.01.2011 р. по 30.09.2012 р. (далі - акт № 2453).
За змістом акта перевірки 21 січня 2004 р. між позивачем та Антонівською селищною радою Дніпровського району м. Херсона було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 3,5927 га під землі промисловості для виробництва винно-горілчаної продукції та мінеральної води. Цим договором встановлювався розмір орендної плати у розмірі 1,1 відсотка від грошової оцінки землі, визначено строки та порядок внесення орендної плати.
За наданими суду документами 01.02.2010 р. позивач звернувся до орендодавця з листом про роз'яснення питання щодо розміру орендної плати у зв'язку встановленням мінімального розміру Законом України "Про плату за землю".
Листом від 09.07.2010р. орендодавець вирішення питання щодо розміру орендної плати переніс на біль пізніші строки у зв'язку наявністю судового спору.
Листом від 08.07.2011р. № 02-07/394 орендодавець звернувся до позивача з вимогою про термінову реєстрацію додаткової угоди щодо зміни орендних ставок.
Рішенням сесії від 07.09.2011р. № 157 Антонівською селищною радою було внесено зміни до договору оренди у зв'язку із зміною назви орендаря та у зв'язку із зміною ставки орендної плати у відповідності з вимогами діючого законодавства України. У зв'язку з допущеними помилками у складанні рішення №157 (помилка у назві) управління Держкомзему у м. Херсоні не зареєструвало додаткові угоди, у тому числі і про встановлення нового розміру орендної плати.
Позивач стверджує, що про таку відмову йому стало відомо 19.09.2012р. На думку позивача, розмір орендної плати за оренду земельної ділянки має встановлюватись виключно договором оренди, а у разі зміни ставок - регулюється додатковою угодою. До реєстрації змін про розміри орендної плати до сплати підлягає сума орендної плати, передбачена договором оренди, що належним чином зареєстрований у органах Держкомзему України. Цей принцип обчислення орендної плати закладено у п. 288.4 ст. 288 ПК України, згідно з яким розмір грошових зобов'язань з орендної плати встановлюється у договорі оренди.
Надаючи правову оцінку позиціям сторін суд вважає за необхідне врахувати такі приписи законодавства.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За приписами статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.п. 36.1, 36.3 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом
За змістом п.п. 288.4, 288.5 ст. 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до п. 5.2 ст. 5 ПК України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що сума орендної плати, яка підлягає перерахуванню до бюджету, визначається договором оренди, але не може бути меншою, ніж вона встановлена п. 288.5 ст. 288 ПК України.
За таких обставин суд вважає, що позивачем не виконано в повному обсязі його податковий обов'язок щодо сплати орендної плати, а тому висновок відповідача щодо збільшення йому грошових зобов'язань з цього податку є обґрунтованим.
За змістом ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, якою визначені підставі для звільнення від доказування. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем не надано суду належних доказів на обґрунтування своїх вимог. В свою чергу, підстави, на які посилається відповідач, та встановлені судом обставини свідчать про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
З огляду на викладене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,
постановив:
В задоволенні позовних вимог приватного акціонерне товариство "Виробничо-комерційна фірма "Херсонвинпром" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.02.2012 р. - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 липня 2013 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 8.2.9