Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2013 року Справа №827/1591/13-а 10 год. 55 хв.
місто Севастополь
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Кириленко О.О.,
секретар судового засідання Самойлова М.С.,
за участю: представника позивача - Ксенза О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби до приватного підприємства "Туя" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
У червні 2013 року державна податкова інспекція у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до приватного підприємства "Туя" про стягнення заборгованості перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 221 142 гривень 16 копійок.
Позов обґрунтовано тим, що на момент подачі державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби позовної заяви до суду, податковий борг відповідача перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності становить 221 142 гривні 16 копійок.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Заслухавши доводи представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що приватне підприємство "Туя" є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та постановлено на облік у державній податковій інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби у якості платника податків та зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до абзацу першого пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Кодексу передбачено що, до загальнодержавних належать такі податки та збори як плата за землю.
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу).
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з пунктом 269.1 статті 269 Кодексу платниками податку з плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (підпункт 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Кодексу).
Відповідно до підпунктів 288.1, 288.2, 288.3 статті 288 Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно з договором оренди земельної ділянки від 07 вересня 2007 року, укладеного між Севастопольською міською Радою та приватним підприємством "Туя", відповідач є орендарем земельної ділянки загальною площею 0, 5600 га, що розташована за адресою: місто Севастополь, Камишова шосе № 80. Договір зареєстрований 19 жовтня 2007 року за № 040765900180.
Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Кодексу податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Пунктом 286.2 статті 286 Кодексу (у відповідній редакції) передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом "в" частини першої статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Кодексу, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
13 лютого 2012 року відповідач надав до державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби податкову декларацію № 872 з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2012 рік, згідно з якою річна сума з орендної плати за земельні ділянки на 2012 рік склала 103 312 гривень 63 копійки, де щомісячне нарахування: січень - 8 776 гривень 08 копійок, лютий - грудень по 8 776 гривень 05 копійок.
Відповідач не сплачує самостійно нараховане податкове зобов'язання з орендної плати за землю з липня 2012 року по грудень 2012 року, що призвело до виникнення податкового боргу по податковій декларації від 13 лютого 2012 року № 872 у розмірі 52 656 гривень 30 копійок.
14 лютого 2013 року відповідач надав до державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби податкову декларацію № 4092 з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2013 рік, згідно з якою річна сума з орендної плати за земельні ділянки на 2013 рік склала 202 486 гривень 20 копійок, де щомісячне нарахування: січень - грудень по 16 873 гривні 85 копійок.
Відповідач не сплачує самостійно нараховане податкове зобов'язання з орендної плати за землю з січня 2013 року по квітень 2013 року, що призвело до виникнення податкового боргу у розмірі 67 495 гривень 40 копійок.
26 липня 2012 року державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було проведено перевірку приватного підприємства "Туя" щодо питань своєчасності погашення погодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки за листопад - грудень 2011 року.
За результатами перевірки складено акт від 26 липня 2012 року № 724/10/15-417/31016618.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог пункту 287.3 статті 287 Кодексу, що виразилось у порушенні граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з затримкою на 149 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 11 891 гривні 34 копійок.
На підставі акту перевірки від 26 липня 2012 року, державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було прийнято податкове повідомлення-рішення від 29 серпня 2012 року № 0002980154 про застосування штрафних (фінансових) санкцій з орендної плати за землю у розмірі 2 378 гривень 26 копійок.
19 грудня 2012 року державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було проведено перевірку приватного підприємства "Туя" щодо питань повноти та своєчасності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень - вересень 2012 року та своєчасності погашення погоджених податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки за грудень 2011 року.
За результатами перевірки складено акт від 19 грудня 2012 року № 1681/10/15-417/31016618.
Перевіркою встановлено порушення вимог пункту 288.4 статті 288 Кодексу, що виразилось у заниженні податкового зобов'язання по орендній платі за землю за січень - вересень 2012 року в сумі 72 880 гривень 18 копійок.
Відповідно до пункту 4.2 Договору оренди від 07 вересня 2007 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки для періоду будівництва приймається не довше чим протягом двох років від дати прийому - передачі земельної ділянки.
Згідно з пунктом 4.7 Договору оренди від 07 вересня 2007 року у випадку порушення, встановлених договором оренди термінів освоєння орендованої земельної ділянки розмір річної орендної плати належить корегуванню шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт 2,5.
Так, відповідачем не був врахований поправочний коефіцієнт 2,5, у зв'язку з чим сума донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю за січень - вересень 2012 року склала 72 880 гривень 18 копійок.
Відповідно до пункту 123.1 статті 123 Кодексу у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Отже, державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби до відповідача було застосовано штраф з орендної плати за землю у розмірі 18 220 гривень 04 копійок.
На підставі акту перевірки від 19 грудня 2012 року, державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було прийнято податкове повідомлення-рішення від 01 лютого 2013 року № 0000590154 про донарахування орендної плати за землю на загальну суму 91 100 гривень 22 копійки, у тому числі: основний платіж - 72 880 гривень 18 копійок та штрафні (фінансові) санкції - 18 220 гривень 04 копійки.
Крім того, перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог пункту 287.3 статті 287 Кодексу, що виразилось у порушенні граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю за грудень 2011 року з затримкою на 308 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 4 656 гривень 00 копійок.
На підставі акту перевірки від 19 грудня 2012 року, державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було прийнято податкове повідомлення-рішення від 01 лютого 2013 року № 0000600154 про застосування штрафних (фінансових) санкцій з орендної плати за землю у розмірі 931 гривні 20 копійок.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 11 вересня 2012 року задоволено адміністративний позов виконуючого обов'язки Севастопольського транспортного прокурора в особі державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби до приватного підприємства "Туя" про стягнення заборгованості, стягнуто з приватного підприємства "Туя" у доход місцевого бюджету Гагарінського району міста Севастополя заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 58 484 гривень 06 копійок.
Крім того, у зв'язку з несвоєчасною сплатою відповідачем грошового зобов'язання з орендної плати за землю, приватному підприємству "Туя" нараховано пеню у розмір 6 580 гривень 78 копійок.
Таким чином, загальна сума заборгованості приватного підприємства "Туя" перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності становить 221 142 гривні 16 копійок.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Кодексу, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби платнику податків виставлена податкова вимога від 10 січня 2012 року № 11, яка була направлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Кодексу у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Пунктом 87.2 статті 87 Кодексу передбачено що, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Кодексу орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Кодексу).
Підпунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Кодексу передбачено що, органи державної податкової служби мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Туя" в доход місцевого бюджету Гагарінського району міста Севастополя заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 221 142 (двісті двадцять одна сто сорок дві) гривень 16 копійок з рахунків у банках, обслуговуючих приватне підприємство "Туя".
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя(підпис)О.О. Кириленко
Постанову складено у повному обсязі
16 липня 2013 року
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Кириленко