Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2013 року Справа №827/252/13-а12 год. 45 хв.
місто Севастополь
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Кириленко О.О.,
секретар судового засідання Самойлова М.С.,
за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Тетеріної Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до комунального закладу "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
У січні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до комунального закладу "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. А саме, просить: визнати незаконним рішення комунального закладу "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації про відсутність у позивача медичних показань для забезпечення автомобілем з ручним управлінням, що відображене в акті засвідчення комунального закладу "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації від 12 листопада 2012 року № 26; скасувати рішення комунального закладу "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації про відсутність у позивача медичних показань для забезпечення автомобілем з ручним управлінням, що відображене в акті засвідчення комунального закладу "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації від 12 листопада 2012 року № 26; зобов'язати комунальний заклад "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації прийняти рішення про наявність у позивача медичних показань для забезпечення автомобілем з ручним управлінням відповідно до підпункту "а" пункту 6 Переліку медичних показань на право одержання інвалідами автомобілів з ручним керуванням; встановити строком надання суду письмового звіту про виконання постанови один місяць з дня набрання постановою суду законної сили.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що протиправними діями відповідача було порушено права та законні інтереси позивача.
Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні з підстав викладених у позовній заяві та поясненнях.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала у повному обсязі з підстав зазначених у запереченнях проти позову.
Заслухавши доводи учасників процесу, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення проти позову, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно з довідкою комунального закладу "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації серії 4-08 АД № 009359 від 23 лютого 2012 року ОСОБА_1 було встановлено безстроково третю групу інвалідності, причина інвалідності - інвалід з дитинства.
Щодо висновку про умови та характер праці зазначено, що позивачу протипоказана тяжка, помірна фізична праця, тривале перебування на ногах, тривала ходьба; може працювати за спеціальністю в кабінетних умовах без додаткових навантажень.
Відповідно до витягу із акту огляду у МСЕК серії 7-66 КА № 0189102 від 17 лютого 2006 року, діагноз позивача - дитячий церебральний параліч нижній спастичний парапарез з помірним порушенням функції нижніх кінцівок та ходи.
Позивачу було розроблено індивідуальну програму реабілітації інвалідів № 281.
Позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополя за отриманням автомобіля з ручним керуванням. У зв'язку з цим його було направлено на огляд ЦМ МСЕК міста Севастополя.
Згідно з випискою із акту огляду МСЕК від 12 листопада 2012 року по визначенню медичних показань для забезпечення інвалідів автомобілями серії СЕВ-А8 № 000147, медичних показань для забезпечення автомобілем з ручним керуванням у позивача не має.
Листом комунального закладу "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації від 13 листопада 2012 року № 678 позивача повідомлено, що у позивача не мається медичних показань для забезпечення автомобілем з ручним керуванням, так як виявлена у позивача патологія зі сторони центральної нервової системи та опорно-рухового апарату помірно ускладнюють пересування позивача.
Крім того, роз'яснено, що дитячий церебральний параліч - це термін, що поєднує групу непрогресуючих захворювань головного мозку, що виникли внаслідок недорозвитку або пошкодження структур мозку в антенатальному, інтранатальному та раніше постнатальному періодах, що характеризуються руховими розладами, порушенням пози, мовлення, психіки. Ступень прояви функціональних порушень при цьому захворюванні коливаються від мінімальних до гостро виражених. Саме поняття "параліч" означає втрату людиною здатності пересуватись.
У судовому засіданні позивач пояснив, що він не оскаржує функціональний діагноз (ступінь його вираженості), а тому не бажає проходити додаткові чи альтернативні обстеження. Позивач вважає, що відповідач дійшов неправомірного висновку, що у позивача не має медичних показань для забезпечення автомобілем з ручним керуванням, оскільки діагноз - дитячий церебральний параліч, не є паралічем у розумінні пункту 6 Перелік медичних показань на право одержання інвалідами автомобілів з ручним керуванням.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Критерії оцінювання судами рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень наведені у частині третій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23 січня 1995 року № 13 затверджено Перелік медичних показань на право одержання інвалідами автомобілів з ручним керуванням.
Так, згідно з пунктом 6 цього Переліку визначено такі медичні показання - паралічі та парези нижніх кінцівок, що значно утруднюють пересування: а) параліч чи виражений парез однієї нижньої кінцівки; б) геміплегія чи виражений геміпарез; в) параплегія, виражений парапарез, виражений парез обох стоп; виражений парез стопи та параліч іншої стопи; г) виражена атаксія, виражений гіперкінетичний або аміостатичний синдроми.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 24 грудня 1999 року № 299 затверджено Перелік захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999 затверджено Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, який визначає механізм забезпечення легковими автомобілями, зазначеними в абзаці шостому статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт"(далі - автомобіль), інвалідів, зокрема дітей-інвалідів, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових умовах, є громадянами України і місце проживання яких зареєстровано (далі - місце реєстрації) в Україні в установленому законодавством порядку.
Відповідно до підпункту 2 пункту 31 цього Порядку автомобілями на пільгових умовах з оплатою 30 відсотків їх вартості забезпечуються: за 30 відсотків вартості отримують автомобілі законні представники (за відсутності в них протипоказань до керування автомобілем та наявності посвідчення на право керування автомобілем) недієздатних інвалідів з дитинства, дітей-інвалідів та інваліди з дитинства (з передачею права користування автомобілем члену сім'ї, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда) внаслідок дитячого церебрального паралічу, прогресуючої дистрофії (міотрофії, аміотрофії), з вираженими наслідками перенесених органічних захворювань, травмами головного або спинного мозку (тетрапарез, геміпарез), які не можуть самостійно пересуватися, за наявності у таких інвалідів, дітей-інвалідів медичних показань для забезпечення автомобілем з ручним керуванням.
Відповідно до листа Міністерства охорони здоров'я України від 22 листопада 2012 року діагноз про ступень порушення функції нижніх кінцівок є вирішальним при прийнятті рішення щодо наявності медичних показань на право одержання інвалідом автомобіля, а відповідно до висновків комунального закладу "Центральна міська медико-соціальна експертна комісія" Севастопольської міської державної адміністрації про помірно виражений парез правої верхньої та нижніх кінцівок внаслідок ДЦП з помірно вираженим порушенням статико-динамічної функції.
Таким чином, враховуючи, що вирішальним при прийнятті рішення щодо наявності медичних показань на право одержання інвалідом автомобіля є ступінь порушення функції нижніх кінцівок, а сам по собі діагноз - "дитячий церебральний параліч" поєднує групу непрогресуючих захворювань головного мозку, що характеризуються руховими розладами, порушенням пози, мовлення, психіки та ступінь прояву функціональних порушень при ньому коливаються від мінімальних до гостро виражених, підстав для визначення медичних показань на транспорт при встановленні, повноважною на це установою, помірного ускладнення пересування, не має.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У судовому засіданні відповідачем доведено суду правомірність оскаржуваного рішення.
За таких обставин суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя(підпис)О.О. КириленкоПостанову складено у повному обсязі
22 липня 2013 року
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Кириленко