Ухвала суду № 32624916, 19.11.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2012
Номер справи
0601/2-а-2387/2011
Номер документу
32624916
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Карповець В.В.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"19" листопада 2012 р. Справа № 0601/2-а-2387/2011

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

Мацького Є.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області та Управління праці і соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "05" серпня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області, Управління праці і соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Андрушівського районного суду Житомирської області від 05 серпня 2011 року визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області щодо виплати ОСОБА_4 додаткової пенсії за шкоду, причинену здоров'ю в меншому розмірі, ніж встановлено ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_4 додаткову пенсію в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбачені ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 21.01.2011р. по 18.06.2011р. з урахуванням проведених виплат.

Визнано протиправними дії управління праці і соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо невиплати ОСОБА_4 щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за 2010 рік рік, виходячи із суми мінімальної заробітної плати.

Зобов'язано управління праці і соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області здійснити ОСОБА_4 нарахування та виплату допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат згідно ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за 2010 рік, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати допомоги, за виключенням суми фактично проведених виплат.

В апеляційній скарзі управління праці і соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову в частині проведення перерахунку та виплати належних сум за 2010 рік та відмовити в задоволенні позову.

Крім того, апеляційну скаргу подано і Управлінням Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області, в якій він просить скасувати рішення суду першої інстанції з підстав, наведених в апеляційній скарзі.

На підставі ст. 197 КАС України, апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, як учасник ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС 2-ї категорії. Зазначив, що отримує додаткову пенсію, передбачену ст. 51 Закону №796-ХІІ, та допомогу на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону №796-ХІІ, але у розмірах, встановлених постановою КМУ.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно із ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 2, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Водночас суми, з яких здійснювався розрахунок виплат позивачу, передбачених Законом № 796-XII, визначалися згідно постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Зазначеною постановою, всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ, який встановлює розмір доплати як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати або пенсії, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретний розмір доплати в твердій грошовій сумі та у розмірі до прожиткового мінімуму.

У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом,

Частиною 4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Відповідач, нараховуючи позивачу допомогу у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та №562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, діяв протиправно.

Згідно із ст.71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру додаткової пенсії та щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві, застосуванню підлягають статті 48, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з якої вбачається, що під час визначення розміру виплат за основу їх нарахування береться мінімальна заробітна плата та мінімальна пенсія за віком, а не постанови Кабінету Міністрів України N 562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та №530 від 28.05.2008 р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області та Управління праці і соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "05" серпня 2011 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області вул. Вобяна, 15,м.Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13401

4-Управління праці і соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Зозулінського, 5,м.Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13400