Копія
Справа № 822/2715/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2013 року 14 год. 40 хв.м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І. при секретаріЧовган Д.В. за участі:представників позивача Ткачук Ю.Г., Кривої М.Л. представника відповідача Кундиловської М.М.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Мелекс" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому із врахуванням уточнень до позовної заяви просить визнати протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення форми "В1" № 0000912307 від 23 липня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 23 липня 2012 року ДПІ у м. Хмельницькому відносно Приватного сільськогосподарського підприємства "Мелекс" винесене податкове повідомлення-рішення форми "В1" № 0000382307, в якому зроблено висновок про завищення позивачем бюджетного відшкодування в сумі 500000 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) в розмірі 125000 грн. Зазначає, що підставою для прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення був акт про результати позапланової виїзної перевірки ПСП "Мелекс", код ЄДРПОУ23486107, з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2012 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за період серпень - 2011 року - січень 2012 року № 2743/15-3/23846107 від 20.04.2012 року. Вважає висновки викладені в акті та податковому повідомленні-рішенні неправомірними та такими, що не відповідають нормам Податкового кодексу України, а тому із врахуванням уточнень, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "В1" № 0000912307 від 23 липня 2012 року, яке прийняте за результатами адміністративного оскарження зазначеного вище рішення.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, з підстав викладених в позовній заяві просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених в письмовому запереченні просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне сільськогосподарське підприємство "Мелекс" є юридичною особою, код ЄДРПОУ 23846104.
Посадовими особами відповідача була проведена позапланова виїзна перевірка ПСП "Мелекс", код ЄДРПОУ23486107, з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2012 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за період серпень - 2011 року - січень 2012 року. За результатами перевірки був складений акт № 2743/15-3/23846107 від 20.04.2012 року.
У висновках акта перевірки зазначено, що Приватне сільськогосподарське підприємство "Мелекс" порушило вимоги:
- п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 200.1, п. 200.3, абзацу "а" п.200.4, п. 200.7, п. 200.9 ст.200 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями в результаті чого завищено бюджетне відшкодування на рахунок у банку по декларації за лютий 2012 року на 500000 грн.
- п. 200.1, п. 200.3, абзацу "а" п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, підприємством занижено бюджетне відшкодування ПДВ в рахунок зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів всього на суму 801998 грн., в т. ч. за вересень 2011 року в сумі 392698 грн., за жовтень 2011 року в сумі 356773 грн., за січень 2012 року в сумі 10677 грн., за лютий 2012 року в сумі 41850 грн.;
- п. 200.1, п. 200.3, абзацу "б" п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України підприємством завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за лютий 2012 року (р.24 декларації за лютий 2012 року) на суму 302594 грн.
Позивачем подано заперечення на вище зазначений акт перевірки, однак відповіддю № 2629/10/15-3 від 10.05.2012 року про розгляд заперечення до акту позапланової виїзної перевірки ПСП "Мелекс", код ЄДРПОУ23486107, з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2012 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за період серпень - 2011 року - січень 2012 року № 2743/15-3/23846107 від 20.04.2012 року висновки позапланової виїзної перевірки залишено без змін.
На підставі акту № 2743/15-3/23846107 від 20.04.2012 року ДПІ у м. Хмельницькому винесене податкове повідомлення-рішення форми "В1" № 0000382307 від 23 липня 2012 року. Зазначене податкове повідомлення - рішення позивачем оскаржувалося в адміністративному порядку. За результатами розгляду скарги ДПС в Хмельницькій області скасовано податкове повідомлення-рішення форми "В1" № 0000912307 від 23 липня 2012 року в сумі зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ 41850 грн. та в сумі 10462 грн. застосованої штрафної (фінансової) санкції.
Судом встановлено, що підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення форми "В1" № 0000912307 від 23 липня 2012 року слугував висновок податкового органу про безпідставне заявлення до бюджетного відшкодування ПДВ у лютому 2012 року у розмірі 500000 грн. та збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за вересень 2011 р., жовтень 2011 р., січень 2012 р.
Згідно з п.198.1, п.198.2 ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п.п.198.2, 198.6 ст.198 ПКУ датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно з пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Так, положеннями ст. 200 Податкового кодексу України визначено, що відшкодування сум ПДВ здійснюється органами Державного казначейства України. Суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Згідно п.п. 200.3, 200.4 ст.200 вказаного Кодексу при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (пп. 200.7, 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Судом встановлено, що в період серпень 2011 року, жовтень 2011 року, січень-лютий 2012 року позивачем здійснено експорт продукції за яку здійснено розрахунки, що підтверджується актом перевірки, додатками до нього та банківськими виписками наданими позивачем.
З урахуванням задекларованого податкового кредиту з серпня 2011 року по січень 2012 року позивач в розділі ІІІ декларації за січень 2012 року визначив від'ємне значення 922061 грн., що включене до складу податкового періоду наступного звітного періоду. Декларація за лютий 2012 року містить від'ємне значення у розмірі 963911 грн., частину якого у розмірі 500000 грн. позивачем подано до відшкодування.
Суд не погоджується із висновками відповідача про відсутність права позивача на відшкодування сум ПДВ за наявності від'ємного значення різниці між податковим зобов'язанням та податковим кредитом, що виник за рахунок діяльності підприємства та декларування за попередні періоди зокрема серпень-жовтень 2011 року.
Суд бере до уваги те, що право на отримання бюджетного відшкодування у платника ПДВ виникає щодо суми, яку він фактично сплатив у попередніх податкових періодах, за наявності у нього від'ємного значення різниці між податковим зобов'язанням та податковим кредитом у поточному та попередньому податковому періоді, за умови правомірного та обґрунтованого формування податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ у відповідних податкових періодах. Інших умов або обмежень для отримання права на бюджетне відшкодування Законом не встановлено.
Аналізуючи вказані положення Податкового кодексу України можна дійти висновку, що законодавець не ставить для платника податків обов'язкової умови заявляти до бюджетного відшкодування від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду виключно в наступному податковому періоді. Натомість, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в межах строку, встановленого п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України.
Судом встановлено, що відповідно до поданих позивачем податкових декларацій з податку на додану вартість, залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 963911 грн., частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), а тому позивачем в лютому 2012 року правомірно заявлено суму, що підлягає відшкодуванню у розмірі 500000 грн.
З огляду на вказані обставини, відсутні підстави вважати, що різниця між вірно визначеними сумами податкового зобов'язання та податкового кредиту є завищеною на суму корегування податкового зобов'язання в бік його зниження, що свідчить про необґрунтованість висновків податкового органу в цій частині та протиправність, прийнятого на їх підставі рішення.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи зі змісту наведених норм законодавства та враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення належить визнати протиправним та скасувати.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 - 12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому форми "В1" № 0000912307 від 23 липня 2012 року.
Стягнути із Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по справі у сумі 1250 грн. шляхом їх безспірного списання із рахунку відповідача.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 26 липня 2013 року
Суддя/підпис/І.І. Тарновецький"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький