ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 липня 2013 р. Справа №801/6209/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засіданні Ківа А.С., позивача- Усатенко Н.О. паспорт ЕЕ516757, представника позивача- Степанова В.А. договір від 23.07.2013, адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК, Начальника управління пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополь Перелигіної Л.М.
про визнання протиправним та скасування рішення,
Обставини справи: ОСОБА_2 звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК, Начальника управління пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополь Перелигіної Л.М. про визнання протиправним та скасування рішення від 31.05.2013 №3515 про застосування штрафних санкцій у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян за неподання звітності за 2011 рік на підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Позивач та представник позивача у судовому засіданні наполягали на задоволенні адміністративного позову у повному обсязі з підстав викладених у позові, в якому зазначено. що позивачка стверджує, що обов'язок щодо подання звітності до органів Пенсійного фонду з моменту початку провадження діяльності, а не з моменту реєстрації в зазначених органах. У 2011 році ОСОБА_2 не забезпечувала себе роботою самостійно, а була найманим працівником, що підтверджує обов'язок щодо подання звітності до органів Пенсійного фонду покладається на її роботодавців.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.
Вислухавши пояснення позивача та представника позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
З 01.01.2011 вступив у силу Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 2464-IV від 08.07.2010 (далі - Закон про ЄВСС). Згідно п. 5 ст. 4 цього Закону, платниками єдиного внеску на соціальне страхування (далі - ЄВСС) є особи, що займаються незалежною професійною діяльністю, в т. ч. і адвокатською діяльністю.
Обов'язки адвокатів по сплаті ЄВСС виникають з початку здійснення їх діяльності (ч. 4 ст. 5 Закону про ЄВСС). Для цього адвокати зобов'язані стати на облік в органах Пенсійного фонду. Порядок узяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування регулюється постановою Пенсійного фонду N 21-6 від 2709.2010 р. (далі - Постанова N 21-6).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 має право на заняття адвокатською діяльністю, про що свідчить свідоцтво від 25.02.2011 №1269.
02.03.2011 Управлінням Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя її повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску з 02.03.2011 за реєстраційним номером 15-11.15790. У повідомлені наведено про подання до 1 квітня року, наступного за звітним періодом, Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску до Пенсійного фонду.
Згідно пункту 4 частини 2 статті 6 Закону про ЄВСС платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Таким чином позивач є платником ЄВСС та повинна звітуватися до органів Пенсійного фонду.
Згідно пункту 3.2. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що затверджений постановою Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2 (надалі - Порядок 22-2) ФО-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом.
З наведеного вбачається, що обов'язок адвоката звітуватися перед Пенсійним фондом виникає за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.
З Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_2 (форма ОК-5) встановлено, що протягом березня-травня 2011 року позивач не перебувала у стані найманого працівника в жодного страхувальника. З цього випливає її обов'язок надати звітність з ЄВСС до органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем не спростовується факт неподання звітності до органів Пенсійного фонду України за 2011 рік.
Згідно пункту 7.2.4. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-5, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом, накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Підставою для прийняття відповідного рішення є акт про зазначене порушення, складений у довільній формі.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що 31.05.2013 відповідачем був складений акт №1551 про відсутність звіту ОСОБА_2 з ЄВСС за 2011 рік.
На підставі пункту 4 частини 11 статті 25 Закону про ЄВСС 31.05.2013 відповідачем прийнято рішення №3515 про застосування до позивача штрафу у сумі 170,00 грн. за неподання звітності за 2011 рік.
Таким чином суд робить висновок про прийняття відповідачем рішення про застосування штрафних санкцій від 31.05.2013 №3515 на підставі та у межах повноважень, у спосіб, визначений Законом про ЄВСС, а тому вважає адміністративний позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 23.07.2013, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 160 КАСУ постанову складено у повному обсязі 29.07.2013.
Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Т.С.Ольшанська