Ухвала суду № 32620357, 17.07.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2013
Номер справи
801/104/13-а
Номер документу
32620357
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 801/104/13-а

17.07.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Санакоєвої М.А.,

суддів Цикуренка А.С. ,

Омельченка В. А.

секретар судового засідання Даніліна К.В.

за участю сторін:

представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Транс-Континенталь"- Колесніков Юрій Васильович,

представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Транс-Континенталь"- Голованьова Лариса Вікторівна, довіреність № б/н від 01.02.13

представник відповідача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ)- Груба Феодора Іванівна, довіреність № 47 від 11.07.13

розглянувши апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О. ) від 13.03.13 у справі № 801/104/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Транс-Континенталь" (вул. Шмитда, буд.19/1 кв.4-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95017)

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) (вул.Смоленська, буд.19,Мсп 680,Південна Частина Києва, Київ,03680)

про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.03.13 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Транс-Континенталь" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про скасування рішення - задоволені частково.

Визнаний протиправним та скасований пункт 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України "Про накладення штрафу на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" № 1481 від 22.11.2012 року.

В решті позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" (ідентифікаційний код 32477244) 32,19 грн. витрат на сплату судового збору шляхом їх безспірного списання з рахунку суб'єкта владних повноважень - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.03.13 та прийняти нове рішення.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В судовому засіданні 17.07.13 представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, зазначених в ній.

Представники позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечували.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у період з 03.07.2012р. по 20.07.2012р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України (далі : НКРЕ), проведено планову перевірку дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" за період діяльності з 01.01.2011р. по 31.12.2011р./

За результатами перевірки складений Акт від 20.07.2012 року № 21 (а.с.101-119), яким встановлені порушення позивачем:

1. підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договору про транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами з ПАТ "Кримгаз"

2. підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 пункту Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ;

3. підпункту 2.1.6 Ліцензійних умов з постачання в частині забезпечення обліку обсягу протранспортованого розподільними трубопроводами природного газу спільно з газорозподільним підприємством ПАТ "Кримгаз";

4. підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з постачання та підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання звітності НКРЕ щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу природного газу у встановленому Постановою НКРЕ від 23.11.2005 № 1044 порядку.

5. пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання "Алгоритму" розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання газопостачальних підприємств", затвердженого постановою НКРЕ від 25.12.2008 № 1529 та дотримання вимог Постанови КМУ від 05.07.06р. №938.

6. пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання та пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог статті 10 Закону України "Про природні монополії" щодо надання документів та інформації в обсягах та строки, встановлених в листі відділу НКРЕ у АРК від 05.06.2012 № 30-11-17/256, дотримання вимог Постанови НКРЕ від 29.05.2003 №476 (із змінами від 23.06.2011 №1075), виконання п.4.1 Порядку формування інвестиційних програм газопостачальних, газорозподільних, газотранспортних та газозберігаючих підприємств, затвердженому Постановою НКРЕ від 28.11.11 №2255.

7. підпункту 3.7.2 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання структури тарифу, затвердженої НКРЕ;

8. підпункту 3.8.2 б) Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання структури тарифу, затвердженої НКРЕ;

9. Ліцензіатом не виконані вимоги постанови НКРЕ від 23.03.2012 №290 "Про накладення штрафу на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу".

На підставі Акту перевірки № 21 від 20.07.2012 року НКРЕ 26.07.2012 року прийнято постанову № 957 "Про накладення штрафу на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, якою:

1. На позивача накладено у розмірі 200 тис.грн. штраф за порушення підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з постачання та підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ звітності щодо провадження господарської діяльності з постачання газу за регульованим тарифом та з розподілу газу у встановленому НКРЕ порядку, підпункту 3.7.2 Ліцензійних умов з постачання та підпункту "б" підпункту 3.8.2 Ліцензійних умов з розподілу щодо використання коштів, отриманих за рахунок установленого НКРЕ тарифу на постачання газу та надання послуг з транспортування газу розподільними трубопроводами, за цільовим призначенням та невиконання вимог постанови НКРЕ від 23.03.2012 № 290.

2. Попереджено ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" про необхідність усунення до 01.09.2012 порушень:

підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами шляхом врегулювання договірних взаємовідносин з ПАТ "Кримгаз", про що письмово повідомити НКРЕ;

підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності;

3. Попереджено ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" про необхідність усунення до 15.10.2012 порушень:

підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ;

пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 938 "Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246" шляхом приведення укладених договорів у відповідність до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання.

4. ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" не допускати надалі вищевказані порушення Ліцензійних умов з постачання та Ліцензійних умов з розподілу (а.с.121).

Суд зазначає, що у період з 12.11.2012 року по 16.11.2012 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України, проведено позапланову перевірку дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" за період діяльності з 26.07.2012р. по 16.11.2012р..

За результатами перевірки складений Акт від 16.11.2012 року № 40 (а.с.63-65), яким встановлені порушення :

І. ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" не виконало вимоги постанови від 26.07.2012 НКРЕ № 957 "Про накладення штрафу на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу (метану) вугільних родовищ", а саме щодо усунення порушень:

підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами шляхом врегулювання договірних взаємовідносин з ПАТ "Кримгаз";

підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності;

підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ;

пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006№ 938 "Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246" шляхом приведення укладених договорів у відповідність до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання.

ІІ. ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" порушило пункт 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Не погодившись з висновками Акту перевірки № 40 від 16.11.2012 року, позивач оскаржив їх до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (а.с.66-67).

Однак, заперечення позивача на акт перевірки № 40 від 16.11.2012 року не прийняті до уваги та на підставі акту перевірки № 40 від 16.11.2012 року НКРЕ прийнята постанова № 1481 від 22.11.2012 року, якою:

1. Накладено штраф у розмірі 50 тис. грн. на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" за порушення підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу. Зазначено, що дана сума штрафу повинна бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів із дня прийняття постанови.

2. Попереджено ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" про необхідність усунення до 31.12.2012 порушень:

підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами для врегулювання договірних взаємовідносин з ПАТ "Кримгаз", про що письмово повідомити НКРЕ;

підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу;

підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності;

пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 938 "Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246" шляхом приведення укладених договорів у відповідність до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання.

3. Попереджено ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" про необхідність усунення до 01.03.2013 порушень підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ.

4. ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" не допускати надалі вищевказані порушення Ліцензійних умов з постачання та Ліцензійних умов з розподілу (а.с.61-62).

Перевіряючи обґрунтованість дій та рішень органу владних повноважень, судова колегія зазначає наступне.

Основним законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 877).

Нормами частини 1 статті 7 Закону № 877 визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.

Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" № 2467-VI від 08.07.2010 року зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2467), уповноважені центральні органи виконавчої влади, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, інші органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень та на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, складають відповідні матеріали для притягнення суб'єкта ринку природного газу до відповідальності, передбаченої законодавством.

Відповідно до ч. 5 ст. 23 Закону № 2467 суб'єкти господарювання несуть відповідальність за правопорушення на ринку природного газу. Неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої відповідними ліцензійними умовами провадження певних видів господарської діяльності на ринку природного газу, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 6 ст. 23 Закону № 2467 визначено, що рішення щодо накладення штрафів оскаржуються в судовому порядку.

Як вбачається з адміністративного позову, позивач фактично оскаржує постанову НКРЕ № 1481 від 22.11.2012 року лише в частині накладення на позивача штрафу у розмірі 50000грн. за встановлене перевіркою недотримання позивачем пункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ недостовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, про що зазначено в розділі ІІІ Акту перевірки від 16.11.2012 року № 40.

Так, в розділі ІІІ Акту перевірки № 40 від 16.11.2012 року (зворотній бік а.с.64, а.с.65) вказано, що згідно звітної інформації, наданої Ліцензіатом за формою № 4-НКРЕ-газ за 1 квартал, 1 півріччя та 9 місяців 2012 року були виявлені розбіжності щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

При цьому, з 01.05.2012 року для ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" постановою НКРЕ від 19.04.2012 №181 було встановлено тариф у розмірі 293,10 грн. за тис.м.куб.

В акті перевірки посадовою особою зазначено, що у стовпчику 1 "за діючим тарифом з початку року" дані (числова інформація) не співпадають з даними встановленої структури тарифу, яка діяла у звітному періоді.

Крім того, за 1 квартал та 1 півріччя 2012 року дата підпису звітності стоїть " 23 липня 2011 року", тобто за рік до настання звітного періоду.

З урахуванням викладеного, відповідач дійшов висновку про надання ліцензіатом до НКРЕ недостовірної інформації, що є порушенням пункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Як вбачається з акту перевірки, в звіті за 1 квартал було допущена арифметична помилка при розрахунку даних у стовпчику "за діючим тарифом з початку року".

В звітах за 1 півріччя та 9 місяців 2012 року розрахунок даних в стовпчику "за діючим тарифом з початку року" здійснювався на підставі розрахунку середньозваженого тарифу в зв'язку зі зміною тарифу з 01.05.2012р.

В стовпчику 2 при заповненні рядка 215 "чистий доход" ліцензіат заповнює на підставі даних бухгалтерського обліку відповідно до даних про фактичне надходження коштів на поточний рахунок. Кошти в оплату пільг та субсидій надходять нерівномірно (з запізненням на 3-4 місяця), що призводить до збільшення зменшення середньозваженого тарифу за результатами звітного кварталу.

Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.01.2010 року № 12, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2010 року за № 29/17324, затверджені Ліцензійні умові провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ (далі - Ліцензійні умови), пунктом 1.2 яких встановлено, що дія цих Ліцензійних умов поширюється на суб'єктів господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ (далі - газ).

Матеріалами справи встановлено, що позивач має ліцензію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом строком дії з 22.07.2010р. по 21.07.2015р. (а.с.47).

Таким чином, діяльність позивача повинна відповідати Ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затвердженим Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ" від 13.01.2010 року № 12, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2010 року за № 29/17324.

Перевіряючи правильність розрахування позивачем показників рядку 270 Звіту про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом за формою №4-НКРЕ-газ, судом встановлено наступне.

Порядок заповнення форми звітності 4-НКРЕ-газ "Звіт про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом" визначений Інструкцією щодо заповнення форми звітності 4-НКРЕ-газ "Звіт про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом", затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 23.11.2005 року №1044, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.02.2006 року за № 195/12069 (далі - Інструкція № 1044).

Так, підпунктом 2 Інструкції № 1044 визначені порядок та терміни надання інформації, відповідно до якого Форма 4-НКРЕ-газ подається ліцензіатами до НКРЕ до 25 числа місяця, наступного після звітного періоду. (пп.2.1). Звітними періодами є квартал, півріччя, 9 місяців, рік (пп.2.22). Ліцензіати надають форму 4-НКРЕ-газ (з додатками 1, 2, 3) у двох примірниках: один - до НКРЕ, другий - до територіального представництва (далі - ТП НКРЕ) за місцезнаходженням ліцензіата (пп.2.3). Форма 4-НКРЕ-газ надсилається поштою за адресою: 03680, м. Київ, вул. Смоленська, 19, та електронною поштою за адресою: f4gaz@nerc.gov.ua (п.п.2.4). Звіт підписується керівником організації та головним бухгалтером і скріплюється печаткою. У формі звіту зазначаються прізвище та ініціали особи, яка підписала звіт, прізвище виконавця та номер контактного телефону (пп.2.5). У разі внесення змін до звіту ліцензіат терміново повідомляє про це НКРЕ (пп.2.6).

У підпункті 3.6 Інструкції № 1044 визначено, що рядок 205 "Дохід (виручка) від реалізації продукції, робіт, послуг, усього" заповнюється на підставі даних бухгалтерського обліку і включає всю тарифну виручку, яку одержано від зазначеного у звіті виду діяльності.

Згідно підпункту 3.8 Інструкції № 1044 рядок 215 "Чистий дохід від реалізації продукції, робіт, послуг" розраховується як різниця значень рядків 205 та 210.

З огляду на зазначене, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції, що значення рядка 215 "Чистий дохід від реалізації послуг, продукції, робіт" розраховується як різниця значень рядків 205 "Доход (виручка) від реалізації продукції, робіт, послуг та рядка 210 "Вирахування з доходу (ПДВ, акцизний збір та інш.), тобто значення рядка 215 складається зі значення всієї тарифної виручки, яка одержана від транспортування природного газу за відрахуванням податків та обов'язкових платежів, встановлених чинним законодавством.

Судом першої інстанції встановлено, що станом на 01.01.2013 року позивачем укладено всього 2469 договорів про надання населенню послуг з газопостачання та два договори про відшкодування витрат, пов'язаних з наданням послуг по забезпеченню природним газом пільгової категорії громадян з управліннями праці та соціального захисту населення Сімферопольської та Кіровської райдержадміністрацій (а.с.141-150, 238).

Зважаючи на те, що за договорами на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням послуг із забезпечення природним газом пільгової категорії громадян (УПСЗН), обліковується дебіторська заборгованість, позивачем під час заповнення Звітів про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом за формою №4-НКРЕ-газ, поданих позивачем за 3 місяці 2012 року, за 6 місяців 2012 року та за 9 місяців 2012 року взятий чистий дохід, розрахований на підставі даних бухгалтерського обліку відповідно до даних про фактичне надходження коштів на поточний рахунок позивача.

З урахуванням того, що відповідно до п. 3.6 Інструкції № 1044, рядок 205 Звіту включає тарифну виручку, яка одержана від зазначеного у звіті виду діяльності, судова колегія вважає, що позивачем правомірно розраховане значення рядка 215 "Чистий дохід від реалізації послуг, продукції, робіт", враховуючи показники лише фактично отриманого доходу, оскільки саме таке визначення чистого доходу надане підпунктом 3.6 Інструкції № 1044.

Судом встановлено, що значення рядка 215 "чистий дохід від реалізації послуг, продукції робіт, тис.грн." за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 543,93, а за транспортування природного газу фактично з початку року у стовпчику 2 складає 543,94; значення рядка 260 "обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)" за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 2,13, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 2,13 (а.с.69-70).

Отже, значення рядка 270 звіту: за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 255,37 (543,93 : 2,13 =255,37), а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 255,37 (543,94 : 2,13 = 255,37).

Супровідним листом за вих. № 426 від 16.11.2012 року ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" до НКРЕ був направлений виправлений Звіт про ліцензовану діяльність за формою №4-НКРЕ-газ за 3 місяці 2012 року, відповідно до якого значення рядка 215 "чистий дохід від реалізації послуг, продукції робіт, тис.грн." за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 588,52, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 543,94; значення рядка 260 "обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)" транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 2,13, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 2,13 (а.с.139).

З огляду на зазначене, значення рядка 270 звіту: за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 276,30 (588,52 : 2,13 = 276,30), а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 255,97 (543,94 : 2,13 = 255,97).

Відповідно до звіту про ліцензовану діяльність, поданого позивачем за 6 місяців 2012 року, значення рядка 215 "чистий дохід від реалізації послуг, продукції робіт, тис.грн." за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 691,82, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 883,03; значення рядка 260 "обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)" транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 2,43, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 2,43 (а.с.75-76).

Отже, значення рядка 270 звіту: за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 284,70 (691,82 : 2,43 = 284,70), а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 363,38 (883,03 : 2,43 = 363,38).

Згідно Звіту про ліцензовану діяльність, поданого позивачем за 9 місяців 2012 року, значення рядка 215 "чистий дохід від реалізації послуг, продукції робіт, тис.грн." за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 719,11, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 931,25; значення рядка 260 "обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)" транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 2,59, а фактично з початку року у стовпчику 2 складає 2,59 (а.с.81-82).

Таким чином, значення рядка 270 звіту: за транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року у стовпчику 1 складає 277,64 (719,11 : 2,585=278,19), а фактично з початку року у стовпчику 2 359,56 (931,25 : 2,585 = 360,25).

У Звіті про ліцензовану діяльність, поданому позивачем за 9 місяців 2012 року, зазначено, що згідно рядка 260 "обсяг транспортування (постачання, зберігання) природного газу (млн.куб.м.)": транспортування природного газу за діючим тарифом з початку року складає 2,59, а фактично з початку року - 2,59, тоді як фактично у розрахунку по заповненню форми 4-НКРЕ-газ ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь", наданому у судовому засіданні 07.02.2013 року представником позивача (а.с.151), даний показник зазначено як 2,585. Вказана розбіжність пояснюється округленням показників у звітності, проти чого представник відповідача не заперечував, оскільки у звіті суб'єкт господарювання зазначає лише двозначне число після коми, а фактично показник позивача з обсягу транспортування (постачання, зберігання) природного газу за 9 місяців складає 2,585 млн.куб.м.

Таким чином, враховуючи те, що фактично показник обсягу транспортування (постачання, зберігання) природного газу позивача за 9 місяців складав 2,585 млн.куб.м., показники рядка 270 Звіту розраховані позивачем вірно.

Під час проведення перевірки позивача НКРЕ не було встановлено порушення ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" в частині правильності заповнення рядка 215 Звіту про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом, поданих позивачем за формою №4-НКРЕ-газ за 3 місяці 2012 року, за 6 місяців 2012 року або за 9 місяців 2012 року.

З урахуванням викладеного, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо правомірності зарахування до показників чистого доходу лише фактично отриманий дохід, також і показники рядка 270 Звіту про ліцензовану діяльність суб'єктів господарської діяльності з транспортування, зберігання, розподілу природного газу та його постачання за регульованим тарифом за формою №4-НКРЕ-газ, поданих позивачем за 3 місяці 2012 року, за 6 місяців 2012 року або за 9 місяців 2012 року (з урахуванням уточнення звіту за 3 місяці 2012 року) розраховані вірно та без арифметичних помилок.

Як вбачається з матеріалів справи, Звіт за 3 місяці 2012 року, який був підписаний датою " 25 квітня 2011 року", був направлений до НКРЕ 24.04.2012 року, що підтверджується супровідним листом від 24.04.2012 року № 156, та отриманий відповідачем 25.04.2012р., що підтверджується штампом реєстрації вхідної кореспонденції (а.с.68-70, 214).

Супровідним листом від 16.11.2012 року № 426 позивачем було направлено до НКРЕ виправлений Звіт за формою 4-НКРЕ-газ за 3 місяці 2012 року, в якому проставлено дату 14.11.12р., цей звіт отриманий відповідачем 19.11.2012р., що підтверджується штампом реєстрації вхідної кореспонденції (а.с.132).

Позивачем помилково зазначено дату підписання Звіту за формою №4-НКРЕ-газ за 3 місяці 2012 року - 25 квітня 2011 року, оскільки фактично Звіт за 3 місяці 2012 року, що підтверджується супровідним листом від 24.04.2012 року № 156, був підписаний 25 квітня 2012 року, а не 25 квітня 2011 року та поданий в 2012 році, а зазначення датою підписання "25 квітня 2011 року" є технічною опискою.

З урахуванням викладеного, датою підписання Звіту за 3 місяці 2012 року є саме 25 квітня 2012 року.

Разом з тим, судом встановлено, що в додатках №№ 1, 2, 3 до форми звіту №4-НКРЕ-газ за 6 місяців 2012 року вказана дата її заповнення 23 липня 2011 року (а.с.77-79).

При цьому, в акті перевірки не конкретизовано, в якій саме звітності позивачем допущено помилку, а досліджені судом звіти свідчать, що позивачем допущено описку у Звіті за 3 місяці 2012 року та зазначена дата підписання - " 25 квітня 2011 року" замість " 25 квітня 2012 року", а не " 23 липня 2011 року", як зазначено відповідачем в Акті перевірки № 40 від 16.11.2012 року, Звіт за 6 місяців 2012 року підписаний датою " 23 липня 2012 року", таким чином позивачем взагалі не допущено описки та вірно зазначено дату підписання в звіті за 6 міс.2012р., про що свідчить копія звіту (а.с.69-70, 75-76).

Отже висновки відповідача про надання ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" недостовірної інформації в частині зазначення дати підпису звітності за 1 квартал 2012 року та 1 півріччя 2012 року - " 23 липня 2011 року", судова колегія вважає необґрунтованими.

Щодо обґрунтування розміру накладеного постановою НКРЕ № 1481 від 22.11.2012 року на позивача штрафу - 50000,00 грн. відповідач посилається лише на те, що нормою ч. 5 ст. 23 Закону № 2467-VI від 08.07.2010 року "Про засади функціонування ринку природного газу" визначено право НКРЕ у разі неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої відповідними ліцензійними умовами провадження певних видів господарської діяльності на ринку природного газу, накладення штрафу від ста до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 12 Закону № 877, невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом (ч. 1 ст. 12).

У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання (ч. 2 ст. 12).

Згідно витягу з протоколу засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 22.11.2012р., судом встановлено, що з виступу члена Комісії Меркушова В.Т. слідує запропонування останнім погодитись з пропозицією щодо накладення штрафу у розмірі 50000грн. за порушення п.п.3.1.4. Ліцензійних умов з розподілу в частині надання недостовірної інформації до НКРЕ, при цьому було зазначено, що ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" довільно заповнює звітність, ігноруючи рішення НКРЕ щодо розміру встановленого тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами та його структури.

Колегія суддів зауважує, що іншого обґрунтування розміру штрафу, накладеного на позивача, витяг з протоколу засідання Комісії від 22.11.12р. не містить.

Аналіз наведених норм та обставин, дає судовій колегії право на висновок, що розмір застосованих до суб'єкта господарювання штрафних санкцій за порушення п.п.3.1.4. Ліцензійних умов щодо надання завідомо недостовірної інформації у сумі 50000грн. є необґрунтованим, оскільки відповідачем не дотримано принцип пропорційності порушення і покарання у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства.

Статтею 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (ч. 1 ст. 7 Закону).

Як встановлено матеріалами справи, НКРЕ у період 12.11.2012 року по 16.11.2012 року проводилася перевірка ліцензованої діяльності позивача з 26.07.2012 року по 16.11.2012 року.

Також судова колегія звертає увагу, що перевірка звітності позивача за ф.№4-НКРЕ-газ 1 квартал 2012 року та 1 півріччя 2012 року виходила за межі визначеного періоду діяльності підприємства, який перевірявся, отже враховуючи, що до перевірки не входив період діяльності позивача з 01.01.2012р. по 25.07.2012р., судова колегія вважає, що перевірка діяльності позивача за 1 квартал 2012 року та 1 півріччя 2012 року є неправомірною.

Судом досліджені різні за змістом направлення на перевірку, та встановлено, що 31.10.2012 року позивачем отримане посвідчення на проведення позапланової перевірки від 30.10.2012 року № 649 факсом, в якому було зазначено про проведення перевірки позивача за період діяльності з 26 липня 2012 року по 16 листопада 2012 року з питань:

щодо сплати штрафу у розмірі 200 тис. грн.;

підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами шляхом врегулювання договірних взаємовідносин з ПАТ "Кримгаз";

підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності;

підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ;

пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 року № 938 "Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року № 2246" шляхом приведення укладених договорів у відповідність до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання.

Таким чином, у посвідченні на проведення перевірки від 30.10.2012 року № 649, яке отримане позивачем факсом 31.10.12р. не було зазначено про перевірку п. 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу.

Разом з тим, судова колегія звертає увагу, що при пред'явленні посвідчення на проведення перевірки посадовою особою, яка прибула до ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" для проведення перевірки, надане посвідчення від 30.10.2012 року № 649 вже містило пункт: "Щодо дотримання пункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу", що, на погляд суду, порушує права позивача та є неправомірним, оскільки посвідчення, що було надіслано позивачу факсом, є різним за змістом посвідченню, яке було пред'явлене перед початком перевірки (а.с.228).

Таким чином, позивач був позбавлений права на обізнаність стосовно предмету здійснення заходу.

Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, судова колегія дійшла висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача про визнання протиправною та скасування постанови НКРЕ "Про накладення штрафу на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" № 1481 від 22.11.2012 року в частині накладення штрафу у розмірі 50000 грн. на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" за порушення підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу обґрунтовані, є обґрунтованими.

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції здійснив вірний аналіз діючого законодавства та дійшов вірного висновку щодо наявності підстави для часткового задоволення позовних вимог.

Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.

Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198,205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.03.13 у справі № 801/104/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 22 липня 2013 р.

Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва

Судді підпис А.С. Цикуренко

підпис В.А.Омельченко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.А.Санакоєва