Постанова № 32616805, 22.07.2013, Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
22.07.2013
Номер справи
115/3220/13-а
Номер документу
32616805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 115/3220/13-а

Провадження № 2-а/115/105/2013

ПОСТАНОВА

Іменем України

"22" липня 2013 р. м. Саки

Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

Головуючого, судді: Щербіни Д.С.,

при секретарі: Аттаровій А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Саки Чисте місто» до Сакської міської ради АР Крим, треті особи - Комунальне підприємство «Комунальщик» та Комунальне підприємство «Сакське ЖЕО», про визнання дій неправомірними та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Саки Чисте місто» звернулося до суду із позовом про визнання незаконним та скасування рішення 32-ї сесії 6-го скликання Сакської міської ради АР Крим від 07.06.2013р., мотивуючи свої вимоги тим, що рішенням Сакської міської ради № 1 від 07 червня 2013 року «Про розірвання договірних обов'язків з ТОВ «Саки Чисте місто», мотивуючи свої позовні вимоги тим, що вказаним рішенням позивач розірвав достроково у односторонньому порядку договір від 06.04.2012р. про надання послуг по вивозу та утилізації твердих побутових відходів, укладений між позивачем та Виконавчим комітетом Сакської міської ради АР Крим на підставі п. 13 вказаного договору. Одночасно визнав такими, що втратили силу рішення Сакської міської ради від 06.04.2012р. № 1 «Про затвердження результатів конкурсу на надання послуг по вивозу побутових відходів на території міста Саки», від 18.04.2012р. № 59 «Про узгодження укладення договору про передачу на обслуговування контейнерних площадок та урн міста Саки між КП «Комунальник» і ТОВ «Саки Чисте місто», рішення виконкому Сакської міської ради від 24.05.2012р. № 368 «Про виділ в оренду нежитлові приміщення за адресою: м. Саки, вул. Промислова 4», від 28.02.2013р. № 110 «Про продовження договору оренди на контейнерні площадки, контейнери, урни і автотранспорт». Також даним рішенням Комунальному підприємству «Комунальщик» та Комунальному підприємству «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» надані доручення щодо договорів оренди, на спільне використання полігону ТБВ та інших. Вважаючи, що Сакська міська рада не є стороною у договорі, тобто не наділений повноваженнями щодо дії договору, в тому числі про розірвання. Враховуючи на те, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, позивач просив позов задовольнити.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві. Додали, що оскаржуваним рішенням відповідач втрутився до господарської діяльності позивача, що не дозволяється діючим законодавством та порушує права позивача.

Представник Сакської міської ради АР Крим в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити. Пояснив, що оскаржуване рішення не порушує прав позивача, а навпаки своїми діями щодо неналежного виконання договору позивач порушив, як умови самого договору, так і права самих мешканців територіальної громади щодо своєчасного та якісного вивозу побутових відходів. Сакською міською радою неодноразово за період з серпня 2012 року складалися акти перевірки діяльності ТОВ «Саки Чисте місто» щодо неналежного виконання договору, проводилися акти дослідження стану об'єктів міського благоустрою, розглядалися подання прокурора про усунення порушень законодавства про відходи, Законів України «Про відходи», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».

Представники третіх осіб - Комунального підприємства «Комунальщик» та Комунального підприємства «Сакське ЖЕО» - проти задоволення позову ТОВ «Саки Чисте місто» заперечували з підстав викладених у запереченнях представника відповідача.

Вислухавши представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Рішенням 32-ї сесії 6-го скликання Сакської міської ради № 1 від 07 червня 2013 року «Про розірвання договірних зобов'язань з ТОВ «Саки Чисте місто» було прийнято рішення про розірвання достроково у односторонньому порядку договору про надання послуг по вивозу та утилізації твердих побутових відходів, укладений з ТОВ «Саки Чисте місто» 06.04.2012р., на підставі п. 13 договору у зв'язку із недодержанням графіку вивозу побутових відходів, невиконанням вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг по вивозу побутових відходів, актів замовника. Визнані такими, що втратили силу рішення Сакської міської ради від 06.04.2012р. № 1 «Про затвердження результатів конкурсу на надання послуг по вивозу побутових відходів на території міста Саки», від 18.04.2012р. № 27 «Про затвердження договору про надання послуг по вивозу побутових відходів на території міста Саки», від 18.04.2012р. № 59 «Про узгодження укладення договору про передачу на обслуговування контейнерних площадок та урн міста Саки між КП «Комунальник» і ТОВ «Саки Чисте місто», рішення виконкому Сакської міської ради від 24.05.2012р. № 368 «Про виділ в оренду нежитлові приміщення за адресою: м. Саки, вул. Промислова 4», від 28.02.2013р. № 110 «Про продовження договору оренди на контейнерні площадки, контейнери, урни і автотранспорт». Доручено Комунальному підприємству «Комунальщик» Сакської міської ради розірвати договір оренди нежитлових приміщень з ТОВ «Саки Чисте місто» від 01.08.2012р., договори оренди транспортних засобів від 28.02.2013р., договір оренди на малоцінні, необоротні матеріальні активи від 28.02.2013р. Надано доручення Комунальному підприємству «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» розірвати договір оренди нежитлових приміщень № 216-12 від 01.06.2012р., укладений між КП «Комунальник» та ТОВ «Саки Чисте місто», договір про передачу на обслуговування контейнерних площадок і урн міста Саки, укладений з ТОВ «Саки Чисте місто» 09.04.2012р., договір оренди контейнерів з ТОВ «Саки Чисте місто» від 09.04.2012р., договір про спільне використання полігону ТПВ, укладений з ТОВ «Саки Чисто місто» 18.04.2013р., договір оренди транспортних засобів, укладений з ТОВ «Саки Чисте місто» 09.04.2012р., договір на виконання робіт по прибиранню прибудинкових територій, укладений з ТОВ «Саки Чисте місто» 02.01.2013р. Також прийнято рішення щодо повідомлення Сакської міжрайонної прокуратури щодо виниклої заборгованості по заробітній платі робітникам ТОВ «Саки Чисте місто», повідомлення природоохоронну прокуратуру АР Крим про порушення ТОВ «Саки Чисте місто» по утриманню міського звалища та експлуатування полігону побутових відходів, та ініційовано перевірку Державною фінансовою інспекцією АР Крим щодо цільового використання коштів, отриманих ТОВ «Саки Чисто місто» від підприємств, установ, організацій та громадян у якості плати за вивіз сміття ті прибирання прибудинкової території.

Так, відповідно до договору про надання послуг по вивозу побутових відходів та території міста Саки від 06.04.2012р., укладеного між Виконавчим комітетом Сакської міської ради (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Саки Чисте місто» (виконавець), виконавець зобов'язаний у відповідності до графіку надавати послуги по вивозу, складуванню побутових відходів і санітарної очистки міської території в границях міста Саки від сміття, несанкціонованих звалищ і т.п. за рахунок тарифу і коштів підприємства, а також повну санітарну очистку прибудинкових територій на договірних умовах з КП «Сакське ЖЕО» за рахунок коштів розщеплення з загального тарифу по квартирній платі і прибиранні прибудинкових територій.

Згідно з п. 13 вказаного договору цей договір може бути достроково розірваний за узгодженням сторін, а також внаслідок односторонньої відмови від договору замовника, який допускається в разі систематичного порушення виконавцем його умов (не менш трьох порушень, встановлених за результатами контролю, проведеного замовником або вповноваженими органами державного нагляду (контролю).

Так, неодноразовими перевірками з 01.08.2012р. встановлювалися порушення договорів: виявлені численні вогнища на міському звалищі, відсутній щит з назвою суб'єкту, що здійснює експлуатацію міського звалища з переліком видів відходів, графіку роботи та інше, неналежне утримання контейнерних площадок та контейнерів для сміття, прибирання прибудинкових територій проводилася не в повному обсязі, сміття та побутові відходи вивозилися не у повному обсязі та із недодержанням графіку вивозу. Вказані порушення мали місця повторення з акту до акту. Про вказані порушення повідомлялося керівництво ТОВ «Саки Чисте місто».

Крім того, вказані порушення були виявлені Сакським районним управлінням Головного управління Держсанепідслужби в АР Крим.

Порушення вимог Законів України «Про відходи», «Про забезпечення Санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлювалися за результатами перевірок Сімферопольської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері та Сакської міжрайонної прокуратури, наслідком чого були відповідні подання про усунення цих порушень, які розглядалися Сакською міською радою.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративний договір - дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.

Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).

На підставі п.п. 6, 7 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Таким чином, договір, укладений між Виконавчим комітетом Сакської міської ради та ТОВ «Саки Чисте місто» є адміністративним договором.

Відповідно до п.п. 15, 31, 38, 44, 44 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень; прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення; надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію; встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Тобто, оскільки вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів відноситься до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, а надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для розміщення відходів, встановлення правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами відноситься до компетенції сільської, селищної, міської ради та вирішується виключно на пленарних засіданнях, то міська рада з метою благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку приймає відповідні рішення та надає відповідні розпорядження своєму виконавчому органу та підприємствам, що перебувають у комунальній власності.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Статтею 18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом. З питань, віднесених до відання органів місцевого самоврядування, на їх вимогу підприємства, установи та організації, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, надають відповідну інформацію. Органи місцевого самоврядування можуть виступати з ініціативою щодо перевірок, а також організовувати проведення перевірок на підприємствах, в установах та організаціях, що не перебувають у комунальній власності, з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Акт індивідуальної дії - це правовий акт компетентного органу або посадової особи, виданий на підставі юридичних фактів і норм права, що визначає права, обов'язки або міру юридичної відповідальності конкретних осіб. Акти застосування права повинні відповідати вимогам обґрунтованості, законності та доцільності. Постанова Верховної Ради України, наказ про звільнення, вирок суду, постанова санепідемстанції про накладення штрафу, обвинувальний висновок, винесення попередження в усній формі - усі ці речі об'єднуються поняттям «акт застосування права».

Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого права у разі його порушення органом державної влади, а способом захисту права згідно зі ст. 162 КАС України може бути визнання незаконним (протиправним) рішення, дії, бездіяльності органу державної влади, із зобов'язанням вчинення певних дії на захист порушеного права.

Частиною 2 статті 19 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до Рішення Конституційного суду від 16 квітня 2009 року у справі № 1-9/2009 в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, оскільки Сакська міська рада АР Крим при прийнятті оскаржуємого рішення діяла: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (неодноразові акти перевірок додержання умов договору); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (враховано право територіальної громади щодо благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд критично ставиться до посилання позивача щодо невиконання відповідачем вимог пп. 12 п. 7 договору про надання послуг по вивозу побутових відходів та території міста Саки від 06.04.2012р., відповідно до якого виконавець зобов'язаний в строк, що не перевищує 15 днів з моменту встановлення замовником або уповноваженим органом державного нагляду (контролю) порушення виконавцем умов договору, усунути виявлені порушення та письмово повідомити про це замовника, оскільки, по-перше, це обов'язок виконавця, позивача у справі, по-друге, представники виконавця іноді приймали участь при проведені перевірок та спочатку підписувалися у актах перевірок, іноді відмовлялися від підпису, але у всякому разі знали або повинні були знати та доповісти керівництву ТОВ «Саки Чисте місто» про стан виконання договору.

Відповідно до ч. 4 ст. 118 КАС України якщо у задоволенні вимог позивачеві буде відмовлено, вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили. Проте суд може одночасно з прийняттям постанови або після цього постановити ухвалу про скасування заходів забезпечення адміністративного позову або заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9 - 11, 71, 118, 128, 158 - 163, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Саки Чисте місто» - відмовити.

Скасувати забезпечення позову, що було накладене ухвалою Сакського міськрайонного суду від 19.06.2013р., якою зупинено дію рішення 32 сесії 6-го скликання Сакської міської ради АР Крим № 1 від 07.06.2013р. «Про розірвання договірних зобов'язань з ТОВ «Саки чисте місто» після набрання постановою суду законної сили.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Щербіна Д. С.