Постанова № 32616235, 24.07.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2013
Номер справи
821/790/13-а
Номер документу
32616235
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2013 р.Справа № 821/790/13-а

Категорія: 10.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді -Шеметенко Л.П.судді -Домусчі С.Д.судді -Кравець О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області про стягнення витрат,

В С Т А Н О В И Л А :

У березні 2013 року управління Пенсійного фонду (надалі УПФ) України в Чаплинському районі Херсонської області звернулося до суду з адміністративним позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (надалі ВВДФСС від НВВ) у м. Нова Каховка Херсонської області про стягнення витрат з виплати та доставки пенсії по інвалідності в сумі 5 208 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що відповідно до п."а" ст. 23 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з липня 2012 року по грудень 2012 року включно управління витратило на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві громадянці ОСОБА_4, яка отримала травму на території країн СНД на загальну суму 5 208 грн., з них:

- 384, 78 грн. - основний розмір пенсій;

- 6 грн. - витрати на доставку основного розміру пенсії;

- 166,02 грн. - цільова допомога на прожиття;

- 2,58 грн. - витрати на доставку щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття;

- 4 577,20 грн. - державна адресна допомога;

- 71,42 грн. - витрати на доставку державної адресної допомоги.

Однак, у порушення вимог чинного законодавства, відповідач відмовляється відшкодувати управлінню вказані витрати.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року адміністративний позов задоволено частково.

Стягнуто з виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нова Каховка Херсонської області на користь УПФ України в Чаплинському районі Херсонської області витрати, пов'язані з виплатою та доставкою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з липня по грудень 2012 року у сумі 559, 37 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, ВВДФСС від НВВ у м. Нова Каховка Херсонської області та УПФ України в Чаплинському районі Херсонської області подали апеляційні скарги, в яких апелянти ставлять питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено в порушенням норм матеріального та процесуального права.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ВВДФСС від НВВ України у м. Нова Каховка Херсонської області підлягає повному задоволенню, а апеляційна скарга УПФ України в Чаплинському районі Херсонської області підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що відшкодування позивачеві витрат по особових справах потерпілих, які отримали травми на території країн СНД, тобто на території держав - учасниць Угоди, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання відноситься до обов'язку відповідача, але тільки в частині витрат на щомісячну цільову грошову допомогу, включно з її доставкою у розмірі 168, 60 грн. та основний розмір пенсії включно з її доставкою - 390, 76 грн. Натомість, щомісячна державна адресна допомога включно з витратами на її доставку, які є витратами, нарахованими та виплаченими відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265 не підлягає відшкодуванню.

Колегія суддів частково не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до "Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року за №5-4/4, він визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків (п.2).

Відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме:

- сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

- сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій (п.4).

Органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2):

1) проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих;

2) складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 3), у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню;

3) до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають цей акт відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (п.5).

Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 3):

1) узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 4);

2) до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають цю довідку відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків (п.6).

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 4), на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду (п.7).

Таким чином, участь відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення у відшкодуванні:

- суми основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

- щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

- допомоги на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

- суми витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій,

обмежується, виключно проведенням з органами Пенсійного фонду звірок витрат за особовими справами потерпілих, а відшкодування цих витрат (в тому числі й суми основного розміру пенсії по інвалідності) здійснюється на централізованому рівні безпосередньо Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду.

Крім того, колегія суддів також звертає увагу, що у разі, коли при підписанні акту звірки відділенням виконавчої дирекції Фонду не приймається до заліку частина витрат Пенсійного фонду, то відділенням Фонду складається відповідна таблиця розбіжностей.

Отже, чинним законодавством не передбачений порядок, відповідно до якого спір з цього питання міг би вирішуватись між управліннями Пенсійного фонду України та відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань на місцях.

Одночасно колегія суддів зауважує, що вказане питання додатково до названого вище Порядку врегульоване спільним листом Пенсійного фонду України та Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, підписаним, 23 жовтня та 19 жовтня 2007 року. Зазначеним листом узгодження вказаних вище розбіжностей віднесено до компетенції центральних органів відповідних Фондів, куди щомісячно повинні надсилатись таблиці розбіжностей.

Таким чином, у відділення виконавчої дирекції Фонду навіть не має обов'язку приймати до заліку витрати Пенсійного фонду щодо яких складено таблиці розбіжностей.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що позовні вимоги щодо стягнення державної адресної допомоги не підлягають задоволенню, оскільки вона взагалі не входить до переліку витрат, які відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

З огляду на викладені обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що доводи адміністративного позову про наявність у Фонду обов'язку щодо відшкодування заявлених витрат є необґрунтованими.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, керуючись п.4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити УПФ України в Чаплинському районі Херсонської області у задоволенні позовних вимог до ВВДФСС від НВВ України у м. Нова Каховка Херсонської області про стягнення витрат.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області - задовольнити частково.

Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області - задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити управлінню Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області у задоволенні адміністративного позову до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області про стягнення витрат в сумі 5 208 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Л Л.П. Шеметенко Суддя: С.Д. Домусчі Суддя: О.О. Кравець